Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Westone 4 İncelemesi

Westone 4’ün popüler bir kulaklık olmasından dolayı ses haricinde,gereksiz ayrıntılardan kaçınarak, Westone 4’ün bende bıraktığı izlenimleri sizinle paylaşmak istedim. Westone 4 bundan sonrasında w4 olarak anılacaktır.


Genel Bilgiler;

W4 adı üzerinde kasasında 4 adet armatür sürücü barındırıyor. Sürücüler üretici tarafından 2 bas,1mid,1tiz olarak tercih edilmiş.Dünyanın ilk 4 armatür sürücülü evrensel kulak içi kulaklığı olarak lanse edilen w4’ün, resmi  sitesindeki satış fiyatı ise 449,00 $.


Teknik Özellikler;

Frekans aralığı: 10 Hz -18 kHz
Empedans: 31 Ohms
Duyarlılık: 118 dB SPL/mW
Ortalama akustik separasyon: 25 dB

Kutu İçeriği;Kulaklık
3çifti boy comply foam olmak üzere toplam 9 çift uç
Temizleme çubuğu
Ses ayarlı Uazatma kablosu
6,3m altın kaplama jack
Taşıma Çantası
Kullanım ve Tanıtım Cd’si


YAPI;

Kasa;
Tombul kasası çok şirin ve sağlam.Ayrıca oldukça da hafif olduğunu belirtmek isterim.Kablo;
Klasik Westone’un enseden askı aparatlı sarmal kablosu.Hafif ve yumuşak ve sağlam.Bence bir iem için kullanılabilecek en iyi kabloyu kullanıyor ürün.
Jack;
Altın kaplama L şekilli.Ses kontrollü uzatma kablosu yine altın kaplama ama I şeklinde.Sağlamlıklarından herhangi bir şüpheniz olmasın.


İzolasyon-Ergonomi;

Kasa köşeli olmadığı için oldukça rahat,kablo da herhangi bir rahatsızlık vermiyor.Kulağınızda olduğunu unutabilirsiniz desem abartmış olmam herhalde.Kulağa çok iyi oturmasının da etkisiyle izolasyon fazlasıyla iyi.Mikrofonik etki ise yok.


SES;
Testler sunumunu çok sevdiğim  ipod video 5.5g ile yapılmıştır.Spesifik ürün incelemesinde  diğer kulaklıklarla karşılaştırmayı sevmesem de sesine aşina olduğum  kulaklıkları bilmeniz, izlenimlerimi daha iyi yorumlamanıza yardımcı olabilir.Bu kulaklıklar;
Earsonics Sm3
Sony Ex-1000
Ultimate ears triple fi 10
Sennheiser ie8

 

Genel Ses Karakteri;
W4 dengeli bir yapıda sunum  yapıyor.Hiçbir öğeyi eksik ya da fazla vermiyor.Doğallık konusunda da çok başarılı buldum,hatta daha önce dinlediğim bütün armatür sürücülü kulaklıklardan daha doğal diyebilirim.Pop vb. yapay müziklerde ses sıcakken,örneğin heavy metal dinlerken soğuk bir ses rengine bürünüyor.
Kısaca dengeli ve kesinlikle müzikal olmayan,nötr bir ses imzası taşıyor.Sıcak-soğuk dengesi ise soğuğa daha yakın diyebilirim. Bu ara da ipod video ile uyumunu beğenmedim.Hifiman 602 ile daha çok beğenmiştim.İpod video’ya oranla daha koyu karakterli cihazlar ile daha iyi sonuç vereceğine eminim.

Bas;
Benim en çok merak ettiğim nokta ise bas’tı.2 adet bas sürücüsü ne işe yarıyordu acaba?Bir mucize beklemeyin kesinlikle,renk olarak bildiğiniz armatür sürücü bas’larından pek bir fark yok.
Mid veya tizlerden önde veya geride de değil. Baslar detaylı ve kaliteli. Beni tek şaşırtan gerektiğinde az da olsa uzayabilmesi oldu ama fazla da uzadığı veya derine indiği söylenemez. Burada memnuniyet tamamen size kalmış. Şahsen ben uzayıp birbirine giren bas’lardan ziyade daha kontrollü bas’ı tercih ederim. Kulağınızda subwoofer istiyorsanız yanlış yerdesiniz. İyi bir dinamik sürücü ile yarışamasa da armatür sürücü kullanan diğer evrensel kulak içi kulaklıklardan daha kaliteli ve doğru olduğunu iddia edebilirim. Hız konusunda da yeteri kadar başarılı buldum. Kısaca bas’lar hızlı, detaylı, kontrollü ve beklide en önemlisi kaliteli.

Midbas;
Daha alt frekanslara oranla daha öndeler ama kulaklığın dengeli yapısına zarar vermiyorlar. Çok nadir olarak enstrümanların coştuğu bölümde gerektiğinden daha fazla önde olduğunu hissetsem de genel itibari ile dengede kaldıkları bir gerçek.Midbas’lar biraz daha geride kalsalardı w4 çok soğuk ve renksiz bir ses üretirdi diye tahmin ediyorum.Kısaca negatif bir olgu yok w4’ün midbas sunumunda.

Mid;
Enstrüman seslerinin sunumu  başarılı,her şey olması gerektiği gibi.Kulaklık kaynaktan geldiğini aynen aktardığını bu noktada ispatladı bana.Vokaller yakın ve detaylı.Kulaklıkta sorun ararken öncelikle kayıt kalitesi kötü parçalar dinledim.
Örneğin ‘’Sagopa Kajmer ’ de ve bazı bayan vokallerde de sbilance olduğunu fark ettim.Bence ipod video’da sbilance sorunu normal kabul edilebilir ve W4 ile ipod video’nun iyi bir ikili olmadığından iyice emin oldum.W4 Müziğe bir şey katmadığı gibi,kötü  kayıtlardaki hataları hiç affetmiyor neredeyse.

Tiz;
Kulaklığı kulağıma taktığım an ilk dikkatimi çeken ilk nokta tizler oldu. Açık söyleyeyim hiçbir yerde w4’ün tizleri iyi lafını duymamıştım belki şaşkınlığım ondandır ama tizler tek kelime ile muhteşem diyebilirim. Çözünürlük, detay ve tizlerin rengi muazzam. Kontrolü hiçbir zaman kaybetmiyor, gereksiz uzamıyor veya karışmıyorlar. Biraz abartırsam w4 kulağınızdayken baterist zillere vursun diye dua edebilirsiniz :)

Sahne/Enstrüman Ayrımı-Detay;
Sahne olabildiğince geniş, enstrümanlar rahatlıkla konumlandırılabilir, her bir enstrümanı üst üste binmeden ve kendinizi zorlamadan duyabilirsiniz.Bu noktalarda benim beklentilerimi fazlasıyla karşıladı w4.

Sonuç;
W4 dengeli yapısıyla hemen hemen her kullanıcıyı memnun edebilecek nitelikte bir ürün.W4 özellikle bol enstrümanlı müziklerde kalitesini daha iyi ortaya koyuyor.Şahsen ben w4 ‘ü en çok rock-metal’de beğendim.Ancak tarafsızlığı,sahne ve detaydaki başarısında dolayı da W4 hemen hemen herkes tarafından tercih edilebilir.Bir tek bas kafalara önermiyorum doğal olarak.


Değerli yorum,öneri ve eleştirilerinizle daha iyi bir kaynak olacağına inandığım,yazımı okuduğunuz için teşekkür eder,saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

 

  İnceleme Sahibi: UmutecH
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4047.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi