Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Kulaklıklar ve Çeşitleri

KULAKLIKLAR

 

TAKMA BİÇİMLERİNE GÖRE KULAKLIKLAR

 

IEM (In Ear Monitor) / Kulakiçi / Kanaliçi kulaklık


Kulak kanalına yerleştirilerek kullanılan kulaklıktır. Asıl amacı dışarıdan gelen sesleri keserek, düşük sesle müzik dinlenebilmesini sağlamaktır. Kulaklığın yapısına göre kulak kanalının girişine veya derinine yerleştirilebilir.

Genelde birkaç çeşit büyüklü/küçüklü uçları vardır. Kulaklık ilk alındığında bu uçların tümü sırayla denenmeli ve tam olarak oturan/rahatsızlık vermeyen uç kullanılmalıdır. Kulakiçi kulaklıklar oturmadığı takdirde, ses çok uzaktan, bassız, renksiz ve anlamsız gelmektedir. Kulaklık oturdukça bu söylediklerim de yerine gelecektir.

Şekil açısından en genel örnekler olarak olarak; Sennheiser CX serisi, Westone serileri, Etymotic ER4 gösterilebilir.

IEM'lerin içinde ayrı bir tip olarak custom (özel üretim) kulaklıklardan bahsedilebilir. Bu tip kulaklıklar izolasyonları çok yüksek olduğundan asıl olarak sanatçıların sahnede kullanması için üretilmiştir. Bu tip kulaklıklar kişiye özel kulak kalıbı ile yapılıp, sadece o kişinin kulağına uyacak şekilde o kişi için üretilir. Renk, desen, kablo gibi tüm parçaları özelleştirilebilirdir. Böylece dünya üzerinde sadece bir tane olacak bir kulaklığınız olur.

Örnek olarak Westone ES5, UM Miracle ve JH Audio JH16 verilebilir.

Earbud kulaklık
Aslında bu kulaklığa da kulakiçi denilebilir fakat IEM'lerle karşılaştırılmaması açısından Earbud diyeceğim. Bu tip kulaklıklar genelde çok rahat olmaları, kolayca taşınabilmeleri, kulağa sokulmadığı için nispeten daha hijyenik olmaları ve ucuz olmaları sebebiyle tercih edilmektedir. Earbud kulaklıklar kulak kepçemize oturarak iddiası olmaksızın, kullanılmaktadır. İzolasyon iddiaları yoktur. Genelde süngerli tercih edilse de, süngersiz veya süngerin ortasında 2-3 mm çaplı bir delik ile de kullanılabilir. Ses kaliteleri genelde vasat olsa da, iyi kalitede üretilmişlerinin sesi IEMlerle yarışacak kadar detaylı ve açıktır, fakat basları azdır.

Earbud'ların çeşitli aparatlarla kanal içine gireni (Yuin OK serisi), kulağın etrafından çengel şeklinde klipsleri olan modelleri de vardır. (Sennheiser OMX serisi örnek verilebilir)

Şekil açısından en genel örnekler olarak; Sennheiser MX serisi, Yuin PK serisi gösterilebilir.

Taşınabilir Kafaüstü Kulaklık
Kulak kepçesinin üstüne yerleştirilen kulaklıklardır. "Taşınabilir" sıfatını alma sebepleri birçoğunun boyutunun dışarıda gezilebilecek, katlanıp/eğilip cebe koyulabilecek şekilde olması, aynı zamanda herhangi bir amfiye ihtiyaç duymadan bir müzik çalar vasıtası ile yeterli ses verebilmesidir. Arkası kapalı veya açık olan modelleri vardır. Arkası kapalı olanların izolasyonu yüksekken, açık olanların izolasyonları düşüktür. Kulağının içinde bir kulaklıktan hoşlanmayanlar için dışarıda kullanmak için iyi hatta tek alternatiftir.

Şekil olarak birkaç tipi vardır. Kafaüstünden gelen modeller (örnek Sennheiser PX100, üst model bir örnek olarak Audio Technica ESW9), enseden gelen modeller (örnek olarak PMX100), clip-on denilen kulak kepçesini kanca ile tutan modeller (Koss KSC75) olarak ayrılabilir.

En genel örnek olarak; Sennheiser PX100, Koss PortaPro, Audio Technica ESW9 verilebilir.

Kafaüstü kulaklık
Bu kulaklıklar da kulak kepçesinin üstüne yerleştirilen kulaklıklardır. Taşınabilir sıfatını almama sebepleri, büyükleri sebebiyle dışarıda kullanmaya pek uygun olmamaları, müzik çalar vasıtasıyla pek verim alınamamasıdır. Genelde masaüstü bir DAC ve amfi ile kullanılır. Kullanım amaçları; yüksek kalitede ses vermeleri, diğer kulaklıklara göre farklı bir deneyim yaşatmaları ve rahatlıklarıdır. Daha çok evde/ofiste müzik dinleyenler için kullanışlıdır.

Yapı olarak çeşitli tipleri vardır. Kasa yapısına bağlı olarak; Açık, yarı açık ve kapalı kulaklıklar. Açık kulaklıkların arka kısmı tamamen ızgaradan oluşur ve açıktır. Genelde izolasyonları az olur. (örnek olarak Sennheiser HD650, Audio Technica AD2000 verilebilir) Yarı açık kulaklıkların arkasının bir kısmı ızgara ile açık veya tamamı ile ızgara ise bir kısmı keçe/sünger ile kapatılmış olabilir. Tonlama için bu şekilde bir ayarlama yapılmıştır. (örnek olarak Beyerdynamic DT880 verilebilir.) Kapalı kulaklıkların arka kısmı tamamen kapalıdır. Tercihe göre plastik, metal veya ahşap ile kapatılmış olabilir. Kapalı kulaklıkların asıl amacı evde/ofiste de olsa izolasyon sağlamaktadır. (IEMler kadar olmasa da) (örnek olarak Beyerdynamic DT770, Denon D7000, Grado SR serisi verilebilir)


KULAKLIK PARÇALARI ve APARATLARI

Sürücü Tipleri

Dinamik Sürücü: En yaygın kullanılan sürücü tipidir. Genelde doğal ses verirler. Tüm kulaklık tiplerinde kullanılırlar. Dinamik sürücü kullanan kulaklıklara örnek olarak Sennheiser HD650, CX serisi ve daha bir çok örnek verilebilir.

Elektrostatik/Planar Sürücü: Pek yaygın olmayan ve pahalı olan sürücülerdir. İkisinin çalışma prensibi benzer olduğundan bir araya topladım. Bu tip sürücüler genel olarak açıklık ve hızları ile bilinirler. Elektrostatik kulaklıklar kendi özel amfilerine ihtiyaç duyarlar. Planarlar ise herhangi bir kulaklık amfisi ile çalışabilirler fakat fazla güç istediklerinden güçlü amfiler tercih sebebi olmalıdır. Elektrostatiklere örnek olarak Stax markasının herhangi bir kulaklığını, Planarlara örnek olarak da Fostex T50rp veya Hifiman HE-6 verilebilir.

Armatür Sürücü:
Öncelikle işitme cihazlarında kullanılmaya başlamış olup, sonrasında kulaklık sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Sadece kulakiçi kulaklıklarda kullanılmaktadır. Tercih edilme sebebi hızlı olması ve boyut olarak küçüklüğüdür. Küçük olması sayesinde bir kulaklığa bir çok armatür yerleştirilebilmektedir. (örneğin JH16 isimli custom kulaklıkta bir tarafta 8 armatür sürücü bulunmaktadır) Armatür sürücü kullanan kulaklıklara örnek olarak Westone serileri, Etymotic ER4, Earsonic serileri ve tüm custom kulaklıklar verilebilir.

Bir kulaklığın parçaları

Jack, Jak: Kulaklık kablosunun ucundaki altın/gümüş rengi, müzik çalar veya amfiye takılan parçadır. Düz veya L şeklinde olabilir. (Sennheiser son dönemde hem L hem de düz olabilen jacklar da üretti) Genel olarak kulaklıklarda iki tipi bulunur. Genelde kafaüstülerde bulunan 6.3mm (1/4") büyüklüğünde ve genelde diğer kulaklıklarda bulunan 3.5mm (1/8") büyüklüğünde olanlardır. Genellikle güç isteyen kulaklıklarda 6.3mm bulunurken, nispeten müzik çalar ile beslenebileceklerde 3.5mm bulunur diyebiliriz.

Gerinim önleyici / Strain Relief: Jack'ın metal kısmının veya kablonun kulaklık kısımlarına girdiği kısımlarda bulunan, gerilmeyi önleyici plastik parçalar.

Kablo: Jack ile kulaklık sürücüleri arasındaki iletişimi sağlar. Gümüş, bakır veya gümüş/bakır olabilir. Genelde gümüş'ün sesi biraz daha açıkken, bakır'ın sesi biraz daha sıcak ve baslıdır. Gümüş/bakır ise ikisinin arasındadır denilebilir. Bakır biraz daha yumuşakken, gümüş pek ehli değildir. Bazı kulaklıklarda değiştirilebilir olarak da gelebilir.

Y-Split / Y-Ayrımı: Kulaklık kablosunun yaklaşık orta kısmındaki, kulaklığın sağ ve sol taraflara gitmesi için ayrıldığı parçadır.

Slider / Sabitleyici: Genelde IEM'lerde bulunan, Y-Ayrımı ile kulaklıklar arasında bulunan, kulaklığı ense veya çene altından sabitleyen parça.

Earpiece / Kulaklık kısımları: Firmaların tasarımına bağlı olarak çeşitli şekillerde olabilir, herhangi bir standartı yoktur.

Nozzle / Boğaz (Boru): Custom'larda tip (uç) de denir. Kulaklık parçasındaki kulaklık silikonun takıldığı boru şeklindeki yapıdır. Çeşitli boyutlarda olabilir. (örnek olarak CX300'ünkü 4mm iken Shure SE530'unki 1mm'dir)

Uç / Tip: Silikon diyenler de vardır. Silikon, sünger, lastik ve bir çok malzemeden olanları vardır. Süngerlerin kullanımı en rahat olsa da sesin ayrıntısında kötü etki yaratabilir. Bastırdıktan sonra kulağa sokulur ve orada genleşmesi beklenir. Süngerlere örnek olarak Comply serisi, Shure Yellow Foam verilebilir. Lastik şeklinde olanlar süngerlerin biraz daha sertleridir. Sesi daha az etkilerler fakat soğukta sertleşme problemleri vardır. Örnek olarak Shure Black Olive verilebilir. Silikonlar ise en genel olarak bilinendir. Silikon veya plastikten üretilmiştir. Genel olarak tek katlı, iki katlı (double flange, bi-flange/biflange), üç katlı (triple flange, tri-flange/triflange), mantar (mushroom) bulunmaktadır. Farklı çeşitleri de vardır.

Kulaklık temizleme aparatı: Bir ucunda bir tel ve diğer ucunda da genelde fırça olan kürdana benzer bir aparattır. Kulaklık borusunun içerisine kaçan pislikleri temizlemek için kullanılabilir.

Kulaklık çantası / Earphone/Headphone case: Kulaklığın boyutuna göre üretilmiş sert ve darbe engelleyici çantadır.

Kulaklık Padi / Pedi / Yastığı / Yastık: Tüm taşınabilir kulaklıklarda süngerden, kadifeden veya deriden üretilmiş yumuşak parçadır. Kulaklık çevresinden saran (circumaural) çeşitleri (örnek Beyerdynamic DT770, Sennheiser HD650) ve kulak kepçesine bastıran modelleri vardır. (örnek Grado SR125, Koss PortaPro) Bunun dışında firma veya kullanıcıların farklı sesler için üretilen/modifiye edilen çeşitli şekilleri de vardır. (örnek Grado Bowl Pad, Sennheiser HD414 Grado Mod)

Kafabandı / Taç: Kulaklığın kafamızın üstünde kalan tepe kısmıdır.

Menteşe: Kafabandı ile kasa tutucuyu bağlayan kısımdır.

Kasa / Cup: Genel olarak sürücüleri içinde bulunduran kısım için söylenir.

Kasa tutucu / Cup Holder: Kulaklık kasası ile menteşeyi bağlayan genelde C şeklinde olan yapıdır.

Jack / Jak çevirici: Genelde 3.5mm'yi 6.3mm'ye çevirmekle birlikte, piyasada tam tersi de bulunmaktadır.

 

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi