Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Taşınabilir Kulaklık Sistemleri ve Parçaları

TAŞINABİLİR SİSTEMLER ve PARÇALARI

Taşınabilir sistemler en baz olarak kulaklık ve kaynak olarak iki parçadan oluşabilmektedir. Bunun yanında çeşitli aksesuarlar ve cihazlar son dönemde çıktığı için, çok farklı tipte taşınabilir sistemler de ortaya çıkmıştır. Örnekleyerek açıklamaya çalışacağım.

Müzikçalar

Mp3 player veya DAP (Digital Audio Player) diye de geçebilir. İçine çeşitli formatlarda müzik atılan ve içine atılan bu dosyaları çeşitli arayüz veya butonlarla kulaklık veya diğer cihazlara aktaran ekipmandır. Ekranlı/Ekransız, büyük/küçük, hafızası boyutu çok/az bir çok seçeneği vardır. Kayıpsız dosya formatlarından birini (FLAC, ALAC, WAV) çalması bizim hobimiz için zorunluluktur denebilir.. (Genellikle de FLAC)

Müzikçalarlara örnek olarak iPod'lar, Sansa Clip, Sansa Fuze, Hifiman HM601/602/801 ve daha birçoğu verilebilir.

Sonrası için gereken Genel Bilgi

Öncelikle konuyu daha ilerletmeden önce bahsetmem gereken bir kaç teknik bilgi var. Daha sonrasında neden bahsettiğim daha iyi anlaşılacaktır diye umuyorum.

Bir müzikçalar tek parça bir ekipman gibi görünse de, aslında teknik olarak 3 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalara arayüz, DAC kısmı ve amfi kısmı denilebilir.

Arayüz kısmı; bizim cihazın içindeki şarkıları gördüğümüz, değiştirdiğimiz, sesi arttırmak/azaltmak için komut verdiğimiz kısımdır. iPod Touch için bu dokunmatikken, Classic için ekran+butonludur.

İkinci kısım, masaüstü ekipmanlarımızın arasında da olan DAC kısmıdır. Bu kısmın görevi sayısal verileri analog verilere çevirmektir. Yani bu kısım müzikçalarımızın içindeki 0 ve 1 'lerden oluşan, bilgisayar dili için kodlanmış sayısal veriyi (Örneğin FLAC'i), analog sinyal dalgalarına yani sese çevirmektir.

Üçüncü kısım, amfi kısmı. Bu kısım DAC'tan gelen analog sinyalleri, dinlenebilecek seviyeye getiriyor ve güçlendiriyor.

Şimdi parça parça ele almaya devam edebiliriz.

Bir müzikçaların kulaklık çıkışı, müzikçaların arayüz, DAC ve amfi kısmını kullanarak ürettiği sinyalin çıkışıdır. Bu çıkış genel olarak kulakiçi kulaklıklara yeterli gelse de, kafaüstü kulaklıkların birçoğuna malesef yetersiz gelmektedir. Müzikçalarların DAC kaliteleri fena olmasa da, amfi kaliteleri genel olarak vasat/genelgeçerdir.

Müzikçalarlarla ilgili bahsetmem gereken şey ise, Line out (LO) çıkışıdır. Bu çıkışa bazı cihazlarda dock şeklinde olduğu için LOD (line out dock) da denir.

Bir cihazın LO çıkışı genel olarak cihazın kulaklık çıkışından daha iyi denmektedir. Bunun sebebi LO çıkışından alınan sinyalin, müzikçaların vasat olan dahili amfisinden geçmiyor olmasıdır. Yani LO'dan aldığımız sinyal, müzikçaların sadece arayüz ve DAC kısımlarını kullanılıp ve DAC'tan çıkan sinyaldir denebilir.

Bu çıkışın kullanılma sebebi, müzikçaların vasat olan dahili amfisinin kullanılmayıp, bu çıkışa dahili amfiden daha iyi bir amfi takıp, sesi iyileştirmektir. Yalnız bu konuda şunu unutmamak gerek, LO kullanılarak dışarıdan takılan amfi, dahili amfiden kötüyse, ses kötüye gidecektir.

Line out için kullanılan kablolar

Genelde müzikçalardan müzikçalara bu değişiyor. iPod'lar, Fuze, Sony için alt kısımdaki dock çıkışından, S:Flo2, Hifiman gibi cihazlardan 3.5" Jack ile line out sinyali alınabiliyor.

Bu kabloların diğer uçları ise amfinizin girişine göre değişebiliyor. Taşınabilir amfiler için genellikle 3.5" jack, masaüstü amfiler için ise RCA bağlantı kullanılıyor.

Line out kablolara örnekler AudioMinor veya Fiio gibi markalar örnek verilebilir.

Taşınabilir amfiler

Bir amfiyi, taşınabilir amfiler sınıfına sokabilmemiz için baz olarak iki şart konulabilir. Birincisi taşınabilir olmalı, yani küçük boyutta olmalı. İkincisi ise güç şebekesinden bağımsız olmalıdır. (Dahili bataryalı veya gücünü müzikçalardan alarak)

Bu tip amfilerin kullanım amacı;
- Müzikçalarların gücü yetmediği kulaklıkları beslemek,
- Güç ile daha iyi seviyelere gelen kulaklıkları daha iyi bir hale sokmak,
- Line out çıkışını kullanarak, genel ses kalitesini arttırmak gibi sebepler olabilir.

Line out olmayan cihazlarda amfi kullanmanın amacı sadece beslenmeyen bir kulaklık varsa beslemek olmalıdır.

Yeri gelmişken yanlış bilinen bir konuda da bilgilendirme olsun. Amfi sesi yukarıdaki durumlar haricinde iyileştirmez. Bir IEM'i kulaklık çıkışına amfi takarak beslemek, kötü sesi sadece daha fazla yükselterek dinlemekten başka birşey değildir. Yukarıdaki durumlar haricinde, amfi kullanmanızı tavsiye etmiyorum, paranın boşa harcanması olur.

Taşınabilir amfilere örnek olarak, Meier Corda Stepdance, Headstage Arrow 3G, Fiio E11 veya E6 örnek gösterilebilir.

Kulaklık Kablosu

Taşınabilir sistemlerde yapılabilecek bir yükseltmedir. Genellikle çıkarılabilir kablolu kulaklıkların kablosu değiştirilerek daha iyi bir ses çözünürlüğü/rengi elde edilebiliyor. Kulaklığa bağlı olarak değişir ama attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değer mi tartışılır. (Custom kulaklıklar hariç)

Son dönemde çıkan yeni cihazlar

Son dönemde gelişen teknolojilerle ortaya yeni tip cihazlar çıkmaya başladı.

Bu yeni teknolojilerden bir tanesi iPod'u arayüz olarak kullanmak. Yani en üstte yazdığım üzere bir müzikçalar Arayüz > DAC > Amfi şeklinde çalışırken, bu tip cihazlarda Arayüz > Cihaz > Amfi şeklinde çalışıyor. Yani DAC olarak kullanılan bir cihaz bu.

Bağlantı şekli olarak iPod'u bilgisayara taktığınız kablo gibi bir kabloyla (Bir ucu dock, diğer ucu USB) iPod'unuzu bu cihaza bağlıyorsunuz. Bu cihaz sesi çözüp, amfiye gönderiyor.

Bu cihaza örnek olarak Cypher Labs Algorithm Solo gösterilebilir. Gene hem DAC hem de amfi olarak kullanılan (Yani iPod'u arayüz olarak kullanan) Fostex HP-P1 de gösterilebilir.

Bu teknolojilerden diğeri de bazı müzikçalarlardan optik veya coax çıkış alıp gene DAC olarak kullanılmak. Örneğin iRiver H120 gibi bir müzikçaları arayüz olarak kullanıp, H120'nin optik çıkışından iBasso Boomslang DB1 gibi bir cihaz ile amfiye bağlamak. Burda iBasso DB1 gene DAC olarak görev yapıyor ve DB1'in çıkışından bir amfiye bağlıyorsunuz.

Taşınabilir sistemler ve parçalarından da aklıma gelenler bunlar.

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi