Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Masaüstü Kulaklık Sistemleri ve Parçaları

MASAÜSTÜ SİSTEMLER ve PARÇALARI

Masaüstü sistemler genel olarak 3 parçadan oluşuyorlar denebilir. Kaynak, Amfi ve Kulaklık.

Kaynak

Amfiye analog sinyal göndermekle yükümlü olan masaüstü sistem parçalarına kaynak denebilir. Kaynak DAC, CD Çalar, Kaset Çalar, Pikap, Radyo ve Transport cihazları gibi cihazlar olabilir.

Kaynak cihazları genel olarak sistemin en dikkat edilmesi gereken parçası olabilir. Çünkü kaynaktan çıkan küçük bir pürüz, amfide yükseltildiğinden, dinlenirken fark yaratabilir.

Kaynak cihazlardan sırası ile kısaca bahsedelim.

DAC, herhalde forumumuzda yeni gelenler arasında "Bu ne? Ne işe yarar?" denilen cihazdır. DAC (Digital to Analog Converter) bilgisayar dili için kodlanmış dijital veriyi (örneğin bir FLAC veya MP3 dosyasını), analog sinyallere yani sese çevirmektir. Yeryüzünde dijital müzik çalan her cihazın, yani bir müzikçaların, bir CD çaların veya ses kartının içinde DAC devresi bulunmaktadır.

Peki biz DAC derken neden bahsediyoruz? Biz de DAC derken, bilgisayara veya başka cihazlara, USB, optik veya eşeksenli (Coax/Koaksiyel) kabloyla bağlanabilen ve dijital veriyi, analog sinyale dönüştürebilen cihazlardan bahsediyoruz. Bizim hobimiz için genel olarak harici olarak bulunuyor.

DAC cihazlara örnek olarak Stello DA100, Cambridge Audio DACMagic, Musical Fidelity V-DAC gibi cihazlar verilebilir.

Musiland 01, NuForce uDAC, Benchmark DAC1 gibi cihazlar ise DAC/Amp veya hulki arkadaşımızın HeBA dediği içerisinde hem DAC hem de amfi bulunduran cihazlardır. İleride daha ayrıntılı bahsedilecektir.

CD Çalar ise adından malum olarak CD okuyan cihazlardır. Amfi türündeki cihazlara bağlamak için analog, DAC gibi cihazlara bağlamak için dijital çıkışlara (Optik/Koaksiyel) sahip olabilirler. CD çalarlarda dijital çıkış olmasının sebebi, eğer elimizde CD Çaların dahili DAC'ından daha iyi bir DAC varsa, CD çaların dahili DAC'ı yerine elimizdeki harici DAC'ı kullanmaktır.

Gene kaynak kısmında kullanılan Transport denilen cihazlar var. Bu cihazlar hafızalarındaki veya takılı bulunan hafıza kartlarındaki veriyi, kendi arayüzlerini kullanarak, bir DAC'a aktarırlar. Yani basit olarak anlatmak gerekirse, bir CD çaların CD yerine hafıza kartı okuyanlarıdır. DAC'a optik, koaksiyel veya son dönemde iPod ile birlikte USB ile bağlanabilirler.

Kasetçalar, pikap ve radyo ise kaynak cihazların analog kısmını oluşturur. Bu cihazlar içerisinde herhangi bir dönüştürme (DAC) yoktur. Analog sinyal üretir/temin eder ve bunu amfiye gönderirler. Eğer ki kayıt ve analog cihazınız mükemmel ise, neredeyse hiçbir dijital cihazın ulaşamayacağı ses kalitesine ulaşabilirsiniz. Fakat mükemmel bir analog kayıt ve mükemmel bir sistem çok az ve zor olduğundan malesef biraz geri planda kalmaktadırlar. Bu konuya ek bilgi olarak Pikap'ların çıkış olarak verdikleri analog sinyalleri çok düşük olduklarından, PreAmp (ön amfi) kullanmak, yani ekstra bir amfi kullanmak zorunludur denebilir.

Amfi

Amfi, kaynaktan gelen sesleri dinlenebilecek düzeye getiren ve güçlendiren cihazlardır. İyi bir amfinin asıl amacı ise, kaynaktan gelen sinyali olabildiğince kirletmeden kulaklığa veya hoparlöre iletebilmektir.

Genel olarak ikiye ayrılabilirler. Transistörlü (Solid State) ve lambalı amfiler. Transistörlü amfiler genel olarak daha güçlü, sesi daha açık, daha hızlı ve daha detaylı olabiliyorlar. Lambalı amfiler ise dezavantajlarının yanında daha doğal ses, daha doğru ve mest eden mid seslere sahip olduğundan tercih edilebiliyor.

Lambalı amfilerin ayrıca lambalarının değiştirilerek ayrıntı, sahne ve ses rengi olarak değiştirilebilirlikleri vardır. Transistörlülerde ise bu durum sadece kısıtlı sayıda amfi için OPAMP değiştirilerek yapılabilir.

DAC/Amp Cihazlar

Bu cihazlar içerisinde hem DAC, hem de amfi içeren cihazlardır. Hulki arkadaşımızın önerisiyle son dönemde aramızda HeBA (Hepsi birarada) cihazlar olarak da anılmaktadır.

Bu cihazlar komple çözüm olmak açısından bir alternatiflerdir. Birbiriyle uyumlu olduğu kesin olan dahili bir DAC ve dahili bir amfi içermektedirler. Gene ara kablo olmaması bu cihazlar için bir avantaj olabilir.

Dezavantajları ise, sınırlı sayıda ve ses renginde olmaları, eğer ses rengi beğenilmezse kablo veya bir ekipman değiştirilerek istenen ses rengine yaklaşılamaması, yükseltme yaparken tamamen yapılma zorunluluğu gibi durumlardır.

Bu tip cihazlara Benchmark DAC1, Yulong D100, Musiland 01 veya NuForce uDAC gibi cihazlar verilebilir.

Aynı zamanda Creative X-Fi gibi bilgisayar ses kartlarımız da DAC/Amp'lara en büyük ve baz örnektir.

Kablolar

Dijital kablolar: Bilgisayardan DAC'a veya dijital bir kaynaktan DAC'a aktarma kablosudur. USB, optik veya eşeksenli (Coax) kablo bunlara örnek olabilir.

Interconnect kablolar: Amfi ve DAC'ı birbirine bağlayan kablolardır. Adına ara, ara bağlantı, RCA kablo da diyenler bulunmaktadır.

Güç kabloları: DAC, amfi, cd çalar veya bilimum ekipman için gereken güç ara kablosu. Cihazlar ile duvar elektrik prizi arasındaki kablolardır.

Kabloların sesi değiştirme konusu halen - forumumuz da dahil olmak üzere - birçok kişi tarafından tartışılmaktadır. Interconnect kablo için büyük ölçüde herkes inanmaktadır. Güç ve USB kablosu konusunda ise bu durum halen bir sonuca ulaşamamıştır. Bunu yazan kişi olarak benim fikrim her kablonun sesi değiştirdiğidir.

Ama tabi 100$lık amfi veya DAC'a gidip 50-100$a USB veya güç kablosu almanın bir mantığı olduğunu düşünmüyorum. Interconnect kablo için ise giriş seviyesinden itibaren yorumlara bakılarak bütçe elverdiğince iyi bir kablo alınmalı. (bence)

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi