Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Yeni başlayanlar için Hi-Fi Mantığı

1. En iyi Kulaklık / Amfi / DAC hangisidir?

Bu "Günümüzde en iyi otomobil hangisi?" demek gibi birşey. Ferrari Enzo bir yarış pisti etrafında çok hızlı şekilde dönebilir fakat tatile veya alışverişe gittiğinizde anlamsız kalacaktır. Mercedes S Serisi ise en rahat otomobillerden biri olabilir fakat off-road yapmak için anlamsızdır. Burada varmak istediğim sonuç şudur ki, en iyi, en üst, en mükemmel veya her şeyi en iyi yapan kulaklık yoktur. Tamamen dinlediğiniz müzikle ilgilidir.

Klasikten, rock'a, rock'tan elektroniğe, her müzik türü farklı özelliklere ihtiyaç duyar. Örneğin elektronik müzik dinliyorsanız, bas fazlalığı ve kalitesi, sahne veya mikro detaylardan çok daha önemli olacaktır. Yani bir müzik türü için iyi olan bir kulaklık, başka bir müzik türü için iyi olmayabilir. Piyasada "all-rounder" dediğimiz bir çok türe uyumlu/uygun kulaklıklar da vardır. Bunların yanı sıra, sadece belli şeylerde veya müziklerde gerçekten iyi olan ama diğer türlerde kötü olan kulaklıklar da vardır.

2. Sistemimi yükselttiğimde farkı direk anlayacak mıyım?

Evet, bazen sistemler arasındaki fark net olabilir ama bu demek değildir ki hepsi öyle olacak. Dinleyene, sistem sahibine göre değişebilir. Nasıl bazı insanlar için 5 liralık ve 1000$lık şarapların farkını anlayabiliyor veya anlayamıyorsa, sistemin de farkına varabilir veya varamayabilir.

Amfiler ve DAC'lar, kulaklığa göre müziği daha göze çarpmadan, inceden değiştirdiği için aradaki fark, kulaklığınızın ve sistemin tamamının kalitesine, dinlediğinizin müziğin kaydına ve en önemlisi kulaklarınızın gelişmişliğine bağlı olarak, çok net olabilir veya olmayabilir. Bir çok kişi lastik basıncındaki 1-2 psi farklılığı söyleyemez fakat bir yarışçı söyleyebilir.

3. Bir Hi-Fi sisteminin en önemli parçası hangisidir?

Birinci ve en önemli parçası kulaklarınızdır. Aradaki farkı anlamıyor/anlamayacaklarsa, ekipman yükseltmenin hiçbir anlamı yoktur.

İkinci en önemli kısım, kayıt kalitesidir. Kayıt kalitesi, Hi-Fi zincirinin en büyük değişkenidir.  Kötü bir kayıtla, ne yaparsanız yapın, iyi bir ses alamazsınız. İyi müzik kayıt kalitesinden bağımsız olarak iyi bir müziktir fakat kayıt kalitesi kulaklığınız üzerinden size gerçekliği verecektir.

Diğer bir önemli nokta ise farklı kayıtları tecrübe etmektir. Böylece bir problemin kayıttan mı yoksa kulaklıktan mı olduğu anlaşılabilir. En çok denk gelinen örneği sibilanstır. (S,Ç,Ş gibi harflerin patlaması) Bazı kayıtlar fazlaca sibilansa sahiptir ve her kulaklıkta kendini göstermektedir. Bu problem kulaklığın değil, kayıdındır. Diğer bir durum ise günümüzde kullanılan kayıt tekniğidir. Çoğu Pop/Rock kayıtları kapalı, ses geçirmez stüdyolarda kaydedilmekte ve bu da gerçek sahnenin oluşmamasına etkendir. Bu yüzden eğer sahne hissi kusurlu, sıkışık veya yapay geliyorsa yine kulaklığınızı hemen suçlamayın.
İyi canlı/konser kayıtları genelde genel akustik performansı test etmek açısından iyi olabilir. Böylece gerçek sahneyi , mikro detayları ve ambiyansı hissini farkedebilirsiniz.

4. En hatasız, gerçek hayata en yakın ses veren kulaklık sistemi hangisidir?

High-End Kulaklıklar (HD800, HE6, LCD2 gibi), gerçeğe yakın ses verme  konusunda Hi-Fi kulaklıklara göre daha eğilimlilerdir. Ama en gerçek konusunda, karar vermesi imkansız. Çünkü yine, kayıtlar birinden diğerine değişiyor.

Örneğin iki solo piyano kaydını ele alalım. KayıtA'daki piyano daha koyu ses veriyor, KayıtB'deki ise daha açık ses veriyor diyelim. Bunun sebebi kayıttaki işlemlerden tutun, mikrofonun markasına, açısına, uzaklığına, boyuna, odanın büyüklüğüne, odanın duvarının malzemesine ve piyanonun kendisine bağlı olabilir. Bu kadar değişken varken, bu değişkenlerdeki en küçük bir farklılık, piyanodan çıkan tonun farklı olmasına sebep olacaktır. Yani şöyle toparlayacak olursak, KayıtA Sennheiser'de tam doğru çalıyorken, KayıtB Beyerdynamic'te tam doğru çalıyorsa; Sennheiser veya Beyerdynamic'e nasıl tam doğru çalıyor diyebiliriz ki...

Ve bu örnekleme sadece solo piyano için. Bir senfonik eser dinlediğinizi düşünün bir de.

Yani bir dahaki sefere, biri A kulaklığı gitar için en doğru dediğinde tekrar düşünün. Ve bu yorumların sadece o kişinin o kulaklığı denerken dinlediği kayıt ile en doğru olduğunu düşündüğünü unutmayın.

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi