Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Kulaklık İncelemesi Nasıl Yapılır?

Herkese merhaba,

Son dönemde foruma yeni bir çok insanın katılmasıyla "kulaklık inceleme formatı" şeklinde bir örneğin elimizin altında bulunması iyi olur diye düşünürek.. Yönetimin de böyle bir rehber hazırlama konusunda aciz tavrını görünce bu şekilde eğlenceli bir rehber hazırladım.. Sözü uzatmadan..

Bugün sizlere yaklaşık 2 yıl önce satın aldığım, son 2 aydır başka kulaklığımın olmamasından mütevellit sürekli dinlediğim, Cowon S9'la beraber kit olarak gelen sanırım iAudio markalı kulaklıktan bahsedeceğim. Cowon S9'u alırken yanında gelen bu kulaklık için para ödemedim. Kulaklık ayrı olarak da satılmıyor bildiğim kadarıyla. Cowon bana inceleme için göndermiş sandım ilkin, sonra küçük bir araştırma yapınca bunun asılsız olduğunu gördüm. Zira her player alana yanında player ile beraber gelen kit bir kulaklık oluyormuş.

Kullanılan ekipman:

Kulaklıkla ilgili hiçbir yerde teknik bir bilgi olmamasından ve Cowon'a attığım mail de ciddiye alınmadığından maalesef kulaklığın teknik özelliklerini belirtemeyeceğim. Fakat sürülmesi kolay bir kulaklık. Ben ekipman olarak Macbook'un kulaklık çıkışını kullandım ve çok kolay bir şekilde sürüldüğünü gördüm. İnceleme yaparken hepsi perfect CD olarak riplenmiş %100 log'lu flac formatında parçalar dinledim. Program olarak 695 dolarlık Amarra'yı kullandım.

Dinlenen parçalar:

Ağırlıklı olarak geç romantik dönem klasik müziği, 1950-1965 arası cool ve modal jazz, post-bop, hardbop, orkestral soundtrack ve biraz ekipman test albümleri kullandım inceleme sırasında.

Konfor ve kullanım:

Cowon'un bu kulaklıkları yaparken belki de en çok dikkat ettiği şey insan sağlığı. Zira sesine çok alışsanız da kulaklık uzun süre dinlemenize imkan vermiyor kendini, hemen düşüyor kulaklarınızdan. Bunun, uzun süreli müzik dinlemenin kulak sağlığını tehdit etmesinden korunmak için yapıldığı çok belli. Bu anlamda diğer audio firmalarına örnek olmalı diye düşünüyorum.

Konfor olarak yine aynı durum söz konusu. Bazen kulaklık kulağınızda değil gibi hissediyorsunuz. Bu kadar rahat kulaklık kullanmadığınızı düşünüyorsunuz. Sonra kulaklığın kulağınızdan düştüğünü farketmeniz, suratınızda kocam bir tebessüme neden oluyor.

İzolasyon:

Eminönü Sound'un etkisi altında kalan iAudio earbud olmasına rağmen bu anlamda AKG K serisi, Hifiman serisi, Sennheiser HD serisinin açık kulaklıklarıyla eşdeğer. Hayatımda dinlediğim ilk açık earbud kulaklık sanırım bu. Dolayısıyla bir izolasyon söz konusu değil. Dış sesleri de olduğu gibi duyuyorsunuz bu kulaklığı dinlerken.

Frekans Aralığı:

Uzun üre dinledikten sonra kulaklığın fr graphic chart'ının aşağıdaki gibi olduğunu düşünüyorum:

Alışılagelen grafiklerden çok başka yerde iAudio.

Kulaklığın karakteri:

Kulaklık genel olarak dengeli bir yapıda. Hem basta, hem midde, hem de tizlerde ayrı ayrı kötüler. Biri diğerinden üstün değil. Balanced bir yapıya sahip. Bir basshead bunda hiç bas yok diyebilir. Vokal seven, mid-centrik kulaklıktan gelen biri bunun midleri yok diyebilir. Ya da analitik kulaklıklarla haşır neşir biri nerde bunun tizleri diye şikayet edebilir. iAudio, görüldüğü gibi sadece her türlü frekansta değil, her türlü insanda da eşit bir izlenim bırakıyor. Bunda sanırım Eminönü kulaklık piyasalarının etkisi olabilir. İlerde de bahsedeceğim üzere dünyada Eminönü Sound olarak bilinen sesin çok etkisi altında kalmış bir kulaklık iAudio.

Bas:

Bassheadlerin uzak durması gereken bir kulaklık. Fakat enteresan bir şeklide daha önce bir çok kulaklıkta farketmediğim şeyleri iAudio ile farkettim. Mesela Kubelik yönetimindeki Mahler Senfoni No.1'i dinlerken orkestradaki çelloların varlığından adım kadar eminken iAudio aslında bunun yanlış olduğunu gösterdi bana. Yine Fritz Reiner yönetimindeki Strauss - Also Sprach Zarathustra'da timpanilerin olduğunu düşünenlere "acaba?" diyor iAudio. Ya da Bill Evans'ın Waltz for Debby'sinde Lafaro'nun kontrbas solosu olduğuna o kadar emindim ki, yine iAudio ile ne kadar yanıldığımı farkettim. Bu anlamda bir çok yeni şeyi yine bu küçük canavarlarla öğreniyorsunuz.

Mid:

Mid-centrik bir kulaklık değil iAudio yazımın başında belirttiğim gibi. Yine enterasn şeylerden birini söyleyeyim. Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Frank Sinatra'nın seslerinin aslında ne kadar kötü olduğunu gösteriyor size. Ya da yakın döneme gelirsek Madeline Peyroux, Stacey Kent ya da Melody Gardot'nun pek bir numarasının olmadığını farkediyorsunuz. Dilenildiği kadar ses teknolojileri ya da DAW'larla mix ya da master edilmiş olursa olsun hiç bir vokal iAudio'nun gerçek sesi gösterişinden kaçamıyor. Yine Banu Alkan'ın sesinin aslında ne kadar güzel olduğunu duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. iAudio bu anlamda rakipsiz gerçekten.

Tiz:

Gelelim müziğin karanlık ya da parlak olarak ifade edilmesini sağlayan tizlerin varlığına. Bu kit kulaklıklarda tizler nasıl? Bu soru çok önemli çünkü sizlere daha önce kimsenin (kendim dahil) farketmediği bir gerçekten bahsedeceğim. Her kulaklıkla ilgili tizleri şöyle, tizleri böyle diye yorumlar okudunuz. AKG K701'in en güçlü olduğu yer, ya da Beyerdynamic DT880'in inanılmaz tizleri var gibi saçma sapan şeyler yazıldı, farkındayım. Saçma sapan diyorum artık çünkü iAudio, aslında bize belki de yüzyıllardır var olduğu söylenen tizlerin aslında var olmadığı gerçeğini yüzümüze vuruyor. Jazz müzikte bir çok davulcunun zillerinin sadece göstermelik ya da piyanonun en sağındaki tuşların işlevsiz olduğu gerçeğini yıllardır bizden saklayan müzik piyasasına cesurca hayır! diyor iAudio. Bu tutumu önce yadırgadım, buna inanmadım, direndim. Fakat hemen her parçada bana bunun ısrarla bir yalandan ibaret olduğunu söyleyen kulaklıklara sonunda teslim oldum. Evet.

Sahne:

Şimdiye kadar diğer modellerden üstün şekilde farklı sonic karakterde olduğunu anladığınız iAudio sahnede de elbette diğerlerinden farklı karakterde davranıyor.

İnanılmaz bir şekilde iAudio koca koca orkestraları küçücük odalara sığdırmayı başarıyor. Öyle ki, Mahler'in Bin Yorumcu Senfonisi diye bilinen ve inanılmaz kalabalık bir orkestra ile icra edilen Senfoni No. 8'i benim yatak odama kadar sığdırıyor. Hani hi-fi ya da head-fi'de şarkıcı önümde söylüyor sanki diye yorumlar duyarsınız ya, iAudio sizin odanızın içine yüzlerce kişilik orkestrayı sığdırmayı başarıyor. Bana göre bu konuda Sennheiser HD800'den bile daha üstün.

Son Söz:

İnanılmaz gerçekleriyle beni kendine aşık eden iAudio, piyasada bulunan, şimdiye kadar denediğim onlarca kulaklıktan hatta ses sisteminden çok daha üstün bir yerde. Gördüğünüz gibi yukarda binlerce liralık kulaklıklarla bile karşılaştırılabilecek bir ürün. Bana göre değeri ancak eğer Cowon tarafından fiyatı 3bin lira gibi bir şey yapılırsa anlaşılabilecek. İki yıldır elimde olup sırf bedava diye hiç kullanmamış olmak beni ne kadar üzdü tahmin edemezsiniz.

Kusurum olduysa inceleme sırasında affola. Şimdi alkol kullanmayan arkadaşlardan özür dileyerek şarabımı açıp kendimi müziğin dünyasına bırakacağım. Sarhoşken daha da keyifli iAudio.

Sevgiler

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi