Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Yeni başlayanlar için Ekipman Alma İpuçları

Bir çok arkadaş kulaklık tercihleri ve alımı konusunda bir rehber istiyordu. Bu kendilerine bir rehber olabilir diye düşünüyorum.

Başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki, Techno-Fi'deki incelemeler ve yazılar genellikle müzik dinlemek için seçilen kulaklıklar üzerinedir. Kayıt mühendisi veya bir oyuncuysanız, buradaki incelemeler size çok yardımcı olmayabilir.


İpucu 1: En iyi kulaklık diye birşey yoktur
Kulaklık araştırma maceranızda bilmeniz ve kabul etmeniz ilk ipucu, en iyi ve tüm kulaklıklardan üstün ulan bir kulaklık yoktur. Otomobiller gibi kulaklıklar da farklı amaçlar için üretilmişlerdir. Hem karda gidebilecek, hem de bir drag yarışını kazanabilecek bir otomobil yoktur. Bu ipucunu anlayabildikçe, daha fazla paranız cebinizde kalacak.
Dinlediğiniz müzik için doğru kulaklığı almanın yolu, bütçenizin yettiği en pahalı kulaklığı almak değildir.


İpucu 2: Kulaklıkların ses karakterleri ve müziklerle uyumu
Bir düşündüğümüzde, bir Rock parçası ile Klasik müzik parçası çok farklıdır. Müziklerin sunumu, parçaların içerdikleri enstrümanlar, müziğin enerjisi hatta kaydediliş şekilleri bile farklıdır. Bu nedenle alacağınız kulaklığı dinlediğiniz müzik türüne göre ayarlamalı, almalısınız.

Daha fazla kulaklık dinledikçe, şunu farkediyorsunuz ki bazı kulaklıklar Rock için, bazıları Klasik için veya bazıları Elektronik için doğru niteliklere sahipler. Biz buna kulaklığın ses karakteri diyoruz. Kulaklıkların neden farklı ses karakterleri olduğunu sorarsanız bilmiyorum, ama varlar.

Yine otomobil örneklemesinden gidersek, çukurlu veya patika bir yolda giderken yerden yüksek yumuşak süspansiyonlu bir araba sürmek akıllıcadır. Bu otomobilin 3 katı ederinde bir Ferrari'yi bu yolda sürseniz de rahatsız olacaktır. Bu yol için yanlış bir otomobildir. Aynı kulaklıklardaki gibi. 1000$ ederinde bir kulaklık yanlış bir müzik türünde berbat olabilir. 


İpucu 3: Çok kulaklık tek kulaklıktan daha iyi olabilir.
Burada demek istediğim şudur ki 3 tane 300$lık kulaklık, 900$lık kulaklıktan daha iyi olabilir. Neden? Çünkü bir çok kişi dinlediği türleri tek bir tür ile sınırlandırmıyor. İpucu 2'den yola çıkarak düşünürsek, doğru seçilmiş bir kulaklık veya kulaklıklar, bir yanlış seçilmiş pahalı kulaklıktan daha iyi olacaktır.

Tabi bu ipucunu dinlediği müzik tek tür veya benzer olanlarda uygulayamayız.

İpucu 4: Arkası Açık mı olsun Kapalı mı?
Açık kulaklıklar genellikle daha doğal ses verirler fakat içeri ve dışarı ses geçirirler. Bunun anlamı muhtemelen uçakta veya kütüphanedeyken dışarıdaki insanları rahatsız edecek ve kullanamayacaksınız demektir. Aynı şekilde gürültülü dış ortamlarda da dışarıdan gelen sesi içeriye alacağı için kullanamayacaksınız. Bundan dolayı, her ne kadar açık kulaklıklar daha doğal ses verse de, kulalnımları ev veya ofiste kullanımlarıyla limitlidir.

Kapalı kulaklıklar her zaman açık kulaklıklardan daha kötü olarak nitelendirilemezler. Genellikle daha kolay sürülebilirler ve bu onları taşınabilir olmaya iyi bir seçenek olarak sunar. Yine genellikle daha etkili basları sayesinde güncel müzik parçalarında iyi olabilirler.

Bir şey daha eklemek gerekirse, genellikle açık kulaklıklar kapalı tiplere göre amfiye daha fazla ihtiyaç duyarlar. Örneğin Grado'lar empendans değerleri sebebiyle yarı taşınabilir gibi kullanabilmelerine rağmen, amfi ile kullanıldıklarında daha başarılı olurlar.

Sonuç olarak, kapalı kulaklıklar genellikle daha pratik ve kullanılabilirdir. Diğer taraftan açık kulaklıklar ise gerçekten iyi ses verebilme potansiyeline sahiptirler.

İpucu 5: Bana amfi lazım mı?
Genel kural olarak, kulaklık ne kadar büyükse, o kadar amfiye ihtiyaç duyuyor denilebilir. Çünkü sürücü büyüdükçe güç ihtiyacı fazlalaşır. Tabii ki empedans ve sensitivity değerleri farkedecektir ama genel kural kafaüstü kulaklıklarınız için amfi kullanmanız gerekiyor. Kulaklığınıza göre, taşınabilir kulaklık amfisi bile yetebilir.


İpucu 6: Çöp girerse çöp çıkar.
Kaynağın önemini vurgulamak için bunu söyleyebilirim. Bu kaynak taşınabilir bilgisayarınızın ses kartı, müzikçalarınızın kalitesi veya CD çalarınız olabilir. Bunların hepsi kaynak kategorisine girer. Ne kadar iyi bir kaynağınız varsa, ses kulaklık çıkışında o kadar iyi olacaktır. Son zamanlarda daha çok Audiophile müzikçalarlar (Hifiman HM801, Colorfly C4, iBasso DX100 vs) görmemizin sebebi de budur. Pahalıdırlar, ama iyi ses verirler.

 

Şimdilik aklıma gelen basit ipuçları bu kadar.

Bu ipuçlarını anladıktan sonra bütçenize ve ne aradığınıza karar verip araştırmaya başlayabilirsiniz.

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi