~2000 TL Bütçeli DAP Önerisi

'Müzik LJalarlar Genel' bölümünde ahbob tarafından 5 Temmuz 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    1.990
    @ufuksaracci Evet öyle çok rahat taşınır bir cihaz değil. Yalnız ağırlık olarak aralarında pek hissedilir fark yok onu söyleyebilirim. Boy olarak da daha kısa ama sizin için kalınlık önemliyse o konuda elbette ergonomik değil. Elbette yine her şey önceliği neye verdiğinize bağlı. Dediğim gibi salt ses kalitesi ve pil diyorsak kesinlikle WM1A. Özellikle TR fiyatı N11 gibi sitelerde çok iyi.

Evet verdiğiniz örnek durumu karşılıyor. Yaklaşık öyle diyebiliriz katlanılmaz bir durum yok.

cgtyguner ve ufuksaracci bunu beğendi.
  2. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.525
    ZX2 çıkalı uzun zaman oldu ama hala kullanımı, ses başarısı ve şarj gibi süreleri düşündüğünüzde güncelliğini koruyacaktır. Kullanımı tabii ilk gün gibi olmaz ama çok büyük sıkıntı vereceğini sanmam

cgtyguner, refuserQ ve ufuksaracci bunu beğendi.
  3. ahbob

ahbob Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Merhabalar,

Dün Kozyatağı Carrefour Sony'de WM1A gördüm. Ne yazık ki son dakikada hafıza kartımla ilgili çıkan bir sıkıntıdan ötürü cihazı deneyimleyemedim, yalnızca kurcalamakla yetindim. Ağırlığından öte boyutundan ötürü çok kullanışlı gibi gelmedi açıkçası. Ancak asıl sıkıntım, 3999 TL'lik etiketiydi. İnternetteki sitelerde 2799 civarı fiyatlarına bakıp listeme almıştım, ancak bu fiyatıyla çok tercih edilesi bir cihaz olmayacak benim için büyük ihtimalle. Aynı cihazın dükkanda ve internette bu kadar farklı fiyatlara satılması normal midir veya internetteki satıcılara nasıl güvenilebilir ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Chaturanga

Chaturanga WAV

Beğenileri:
    2.242
    Ben artık internetteki satıcılara daha çok güveniyorum :))

sertac ve refuserQ bunu beğendi.
  5. ahbob

ahbob Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Oradaki çalışanlar yok kesinlikle olamaz böyle şey gibisinden konuşup internetten yetkili bir satıcı yok deyince ki aradaki fiyat farkı da çok fazla olunca şüphelenmemek elde değil.

6. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.734
    Yok şüphelenmeyin, salağa yatıyorlar. Cihaz 3000'den çıktı piyasaya. 2600'e alınabilir durumda kaldı uzun bir süre. Daha sonra sony 1000 tl zam yaptı alete, 3999 etiketi yapıştırdılar.
    Cihazın ederi 3000'den fazla değil, n11'den kupon vs. kullanarak 2650'ye getirebilirsiniz. Tüm cihazlar Sony Eurasia garantili geliyor zaten bildiğim kadarıyla başka ithalatçısı yok.

http://urun.n11.com/mp3-ve-mp4-calar/sony-nw-wm1a-hi-res-walkman-P144908588

Sony Kanyon AVM satıyor, n11 komisyonu falan verecekler buradan alırsanız. Direkt dükkana gidip komisyonsuz fiyatından nakit almayı talep edebilirsiniz.

refuserQ ve baran88 bunu beğendi.
  7. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.525
    Hepsisony satıyor. Nasıl olamazmış? Yalan söylüyorlar, resmi garantili satıcılar var ve satıyorlar

refuserQ ve Synthyss bunu beğendi.
  8. refuserQ

refuserQ FLAC

Beğenileri:
    828
    Ben bizim ülkede ki mağaza satıcılarından "olabilir" diye bir kelime duymadım bugüne kadar.

Chaturanga, Synthyss, netknight ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga WAV

Beğenileri:
    2.242
    Mağazalardan elektronik bir ürün almayalı epey zaman oldu. Riski alıp Amazon'dan yada Aliexpress'ten almayı tercih ediyorum. Bizi keriz yerine koyuyorlar. Koydukları fiyat farkları ürün garantili olduğundan falan değil mağazalarının kirası, çalışanın maaşı cartı curtu hepsini bizden çıkarmak için.

Madem çalıştırdığın adamın parasını ödemek için bile müşteri yoluyorsun o zaman kusura bakma ben mağazandan zırnık almam kardeşim.

Ufak mağazalarda değil ki bunlar ciroları bilmem ne kadar, kirasını çalışanın maaşını ödeyemeyecek küçük esnaf gibiler resmen.

refuserQ bunu beğendi.
  10. ahbob

ahbob Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Arkadaşlar merhabalar,

Uzun süredir seçenekleri ve kriterlerimi yeni baştan değerlendirip durdum, farklı seçenekleri düşündüm. Kriterlerim konusunda pil ömrünü ön planda tutarsam Sony hariç bir seçenek bulamamam sonucu öldürmeyecek pil ömrüne sahip olması benim için yeterli demeye başladım. Ancak bunun yanında, zamanında kullandığım Android telefonlarda yaşadığım sıkıntılar ve beni memnun etmemesi ile birlikte yalnızca müzik dinlemek için almak istediğimden dolayı işin içine -hem de fiyata artı yönde de etki edeceğini düşünerek- Android sokmamaya, olursa da ancak basitleştirilmiş dediklerinden niyetliyim. Ne kadar basit, o kadar iyi. Olsa iyi olur diyebileceğim USB DAC olayı kulağa güzel gelse de ne kadar kullanışlı, bu konuda kullananlar varsa davulun sesi uzaktan hoş mu geliyor, yoksa gerçekten kullanışlı bir fonksiyon mu yorumlarınızı dinlemek isterim.

Geçen zamanda bir kez daha WM1A'ya gittim. Bu sefer daha uzun süre kurcaladım ve en azından benim için taşınabilir bir cihaz olduğuna karar verdim. Ses olarak ayarlarla biraz oynayarak aklımda kaldığı kadarıyla AK300'e nazaran daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. AK300 gözümden az düştü diyebilirim.

Bu iki model haricinde farklı olarak denk geldiğim Lotoo Paw 5000 ve Hifiman HM802S'de sanırım bütçem dahilinde ve aradığım kriterlere uyuyor gibi görünüyor. Hifiman ile ilgili olumsuz yorumlar daha fazla olsa da Lotoo sanki daha düşük bütçeyle isteklerimi karşılayabilecekmiş gibi duruyor. Özellikle Lotoo Paw 5000 ve Sony'i nasıl değerlendirirsiniz ?

11. refuserQ

refuserQ FLAC

Beğenileri:
    828
    Lotoo paw pico ses kalitesi anlamında paw5000 den daha iyi tek eksiği ekranı olmaması :)

12. ahbob

ahbob Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    refuserQ, öneri için teşekkürler.

Ancak benim gibi arşivini elinden geldiğince yanımda taşımak isteyen, bolca farklı müzik listesi kullanan benim için ekranı olmaması hiç kullanışlı olmaz. Bununla birlikte ses kalitesi anlamında Paw 5000'in bu modelin gerisinde kalması sonucunda 5000'in de -ses, f/p açısından- çok tercih edilesi bir model olmadığı çıkarımı yapılabilir mi ?

refuserQ bunu beğendi.
  13. zoso86

zoso86 FLAC

Beğenileri:
    314
    Hidizs AP200 öneririm hocam ama hala çıkmadı. Ben de dap arıyorum galiba bunu alıcam..

refuserQ bunu beğendi.
  14. ahbob

ahbob Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    zoso86, öneriniz için teşekkür ederim.

Acelem yok aslında ama özellikle işin içinde Android olması olumsuz bakmama yetti diyebilirim. Yine de aklımda olsun bir.

Bir de alacağım ürünü uzun süre kullanacağımı ve ilk fırsatta balanced işine gireceğimi düşünerek, balanced çıkışlardaki ölçü farklılıklarının kaliteye, performansa herhangi bi etkisi var mıdır, seçim yaparken önemli bir kriter olabilir mi sorsam ne dersiniz ?

zoso86 bunu beğendi.
  15. ufuksaracci

ufuksaracci MP3

Beğenileri:
    435
    Android'den uzak kalacağım diyorsan Shanling M5 ya da Dx80'i imkan varsa dene derim

ahbob bunu beğendi.
  16. cyraz

cyraz FLAC

Beğenileri:
    54
    Bende dx80 almayı düşünüyordum sanırım en son VirtuFortuna'nın karşılaştırma incelemesinde pek öyle ahım şahım bir fark olmadığını söylüyordu. 2 kat fiyatı var bir de.

Batarya konusunda öyle çok kafa takmaya gerek yok. Bakın mesela bendeki hm601-2 ' nin şarj 8-10 saat gidiyor ve neredeyse günü sürekli müzik dinleyerek geçiriyorum diyebilirim. 2 gün gidiyor şarjı. Yani günde zaten toplasanız 4-5 saat müzik dinleyebiliriz. Bende 8-10 saat dilimi gayet ideal. Benim de sarj süresi konusunda takıntım olmasına rağmen gayet tatmin ediyor.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 17 Temmuz 2017 otomatik olarak birleştirildi ---
    Ben önce sesinin kulaklığımla uyumuna bakarım sonra klasörlerdeki yüzlerce şarkıdan istediğim şarkıya beni rahat ulaştırabiliyor mu? Yani ideal bir kullanım sunuyor mu ona bakarım. :)

ahbob bunu beğendi.
  17. zoso86

zoso86 FLAC

Beğenileri:
    314
    Aune m1s'de varmış mesela. gece gündüz farkı yaratmıyor hocam. bende audio-gd amfi vardı. Balanced çıkışı sesi %30 felan güçlendiriyordu ve biraz da sahne/resolution ekliyordu o kadar.

Bir de şu var dostum şimdi balanced çıkıştan ziyade f/p işi de devreye giriyor. AK300'e 3500 lira verirsin ayrı olur. Gider bi Shanling M5 bulursun ikinci el 1200 civarına başka olur. Hatta 10 numara olur. Çünkü neredeyse 3'te 1 fiyatına daha iyi ses kalitesi alırsın. Ama tabi AK300'ün görüntüsü ve Tidal desteği felan da var.

Sıfır için WM1A çok iyi bir seçenek bu da var tabi. Sony mağazasında kullanma şansı buldum. Kendimden geçtim diyebilirim. Cidden daha önce beni hiç bir bi dap bu kadar etkilememişti. Yalnız ses seviyesini çok yükseltmem gerekmişti. Amfi gücü biraz az sanırım? Bunu araştırmak lazım tabi..

Son olarak insanın aklına hemen bu soru geliyor. Almaya değer mi.. Fiyatını hakediyor mu? 10 kez 100 kez bile ediyor hocam. Neydi o Fiio dap günlerimiz. Eskiden E17'sini alırdık üstüne E12 eklerdik birşeye benzeyecek mi diye beklerdik. Sonra X3 aldık yine çamur gibi ses. X5 elime geçti takasla onuda sevmedim direk geri gönderdim. Ardından X5 II dinledim ( Allah'tan benim değildi ) yok dedim bunlar beş para etmez. Artık alınacak dap markaları belli hocam. Shanling, Aune, Cowon, Sony, Cayin gibi markalar başı çekiyor. Biraz uzun oldu ama tecrübelerim bunlar hocam..

Yabguz, ahbob ve Özen bunu beğendi.
  18. Özen

Özen FLAC

Beğenileri:
    1.051
    ne güzel söylemişsin ben hocam agzina eline saglik valla :)

Chaturanga ve zoso86 bunu beğendi.
  19. ahbob

ahbob Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    ufuksaracci, öneriler için teşekkür ederim. DX80 hakkında okuduklarım ile çok olumlu yer etmese de Shanling M5 denenesi duruyor.

cyraz, muhakkak ki ses çok mühim. Ancak aynı şekilde her gün ortalama 4-5 saat müzik dinleyen biri olarak her gün şarj etmeyi veya yarı yolda şarjının bitmesini düşünmek istememem adına batarya sürelerine bakıyorum. Daha doğrusu bakıyordum, Sony hariç umduğumu bulamadığımı düşündüğümden vazgeçtim diyebilirim.

zoso86, ellerinize sağlık, yanıtınız için teşekkür ederim. f/p tabi işin olmazsa olmazı ama neticede keyif adına sahip olunacak bir cihaza karar verirken önceliklerden biri olmamalı sanki, yola 2000 TL diye düşünüp Sony'de acaba deyip AK300'e olabilir mi dedirten o oldu bana. AK300 ile ilgili biraz daha olumlu görüşler olsaydı ve WM1A ile yanyana koyunca beni daha fazla etkileseydi onu tercih edebilirdim f/p'si ile fazla ilgilenmeden.
    Açıkçası benim ilk DAP'ım olacağı ve hediye olarak alınacağı için ikinci ele çok sıcak bakmıyorum. Sony'de USB DAC olsa veya bu zamana kadar bu özelliğe ihtiyacım olmayacağına ikna olsam belki bu kadar düşünmeme gerek kalmadan onu tercih ederdim.

Chaturanga ve zoso86 bunu beğendi.
  20. ufuksaracci

ufuksaracci MP3

Beğenileri:
    435
    M5'e ve dx80'e sahip oldum, şahsen dx80'i daha çok beğendim. Bu noktada kişisel zevk en önemli nokta oluyor. Yazılım ve pil ömrü acısından M5 çok üstündü ama ses acısından dx80 bana daha çok hitap etti. Zaten bundan dolayı deneme sansın varsa ikisinide dene dedim.

Ses seviyesi takıntın yoksa a35'de bir alternatif olur. Pil ömrü olarak kullandığım her daptan iyi. Boyut ve taşınabilirlik acısından süper. Keske A35'in içine ak240vb bir alet yerleştirebilseler benim icin kesinlikle zirve olurdu.

Zamaninda forumda birisi bana alabildiğin en iyi kulaklığı al sonrasında muzikcalara yönlen demişti. Bütçe 2000 diye sürekli oralarda dolaşmak yerine bu tavsiyeyi de göz önünde bulundurabilirsin.

ahbob, bora şahin ve Chaturanga bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş