2016 En İyi Metal Albümleri - 1: Progressive

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde cgtyguner tarafından 1 Temmuz 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.014
    Merhabalar. Elimde zaman içinde derleyip toparlayıp arşivlemek için ayırdığım güzel albümleri bir liste haline getireyim dedim. Aslında bu liste ve albüm tanıtım olaylarının çok işlevsel olduğunu tekrardan @netknight 'ın hazırladığı listeyi görünce farketmiş oldum. Ben de bu işe gireyim belki meraklısı için güzel bir kaynak olur dedim. En çok dinlediğim tür olan progresif ile başladım. Biraz sağa sola sapan albümler olsa da ana kavram olarak yenilikçi, standart kalıplara uymayan, aksak, uyumsuz, aykırı müzikler seçmeye çalıştım. Bunu yaparken müzikaliteden de ödün vermeyen dengeyi iyi tutturanlara öncelik verdim. Albümlerden en çok beğendiklerimin kapak resimlerini de ekledim. Hepsine ufak bir iki açıklama yazdım ve bandcamp linki de verdim. İyi okumalar.

atrament.jpg
    1. A Sense of Gravity - Atrament (progressive/technical/death)
    Bağımsız bir Amerikan progresif grubu. Solist hem clean hem de brutal vokallerde oldukça başarılı. Tarz
    olarak klasik müzik öğelerini piyano ve kemanı sıkça kullanıyorlar. Djent ve math riffleri ile birlikte hem melodik hem de teknik death metal çeşnili bir progresif müzik yaptıklarını söyleyebiliriz.
    link: http://store.asenseofgravity.com/album/atrament

226138.jpg
    2. Thank You Scientist - Stranger Heads Prevail (progressive rock) *en iyi progresif rock*
    Melodik ve kolay dinlenen yer yer gaz, ağırlıklı olarak tatlı bir albüm. Kemandan saksafona kadar çok sayıda farklı enstrüman kullanılmış. Yormayan elektro gitarlara sahip. Eğlenceli ve farklı. Yılın en iyi progressif rock albümü.
    link:

samen.jpg
    3. Samen - öOoOoOoOoOo (progressive/alternative) *Yılın en orjinali*
    Bu listedeki en accayip albüm bu. Tarz olarak ne yazacağını eleştirmenler de şaşırmış durumda. Ben oturup beş sene uğraşsam bu kadar orjinal bişey üretemem herhalde. Yani üretsem de dinlenebilir olmaz. Grupta sesini renkten renge sokan bir vokal abla bulunmakta. Tarzdan tarza atlıyorlar her şarkıda. Kabare tarzı eğlenceli bir havası da var bu açıdan 6:33 grubuna benziyor. Bunu beğenen oraya da baksın. (az kişiye hitap edecek bir albüm, oldukça sıradışı)
    link: https://apathiarecords.bandcamp.com/album/samen

voice of the void.jpg
    4. Anciients - Voice of The Void (progressive/death) *En iyi Progresif/death*
    Bu grupla ilk albümleri çıktığı zaman bandcamp üzerinden tanıştım. İlk albüm oldukça amatör sayılmalarına rağmen çok başarılı geçişler-riffler-melodiler barındırıyordu. Tarz olarak bu albüm biraz daha profesyonel kaydedilmiş. Karakteri daha oturmuş ve biraz daha karanlık bir albüm. Çeşitlilik açısından zengin. Brutal vokal içeriyor ancak vokal oldukça başarılı. Dinlerken Opeth'in eski zamanlarını anımsayabilirsiniz.
    link: https://anciientriffs.bandcamp.com/album/voice-of-the-void

oddland-origin.jpg
    5. Oddland - Origin (progressive/alternative)
    Pain of Salvation'ın solistinin yer aldığı güzide bir Finlandiya grubu Oddland. Hafiften karanlık melodiler barındırıyor ama dinlemesi kolay ve yormayan bir albüm. Oldukça orjinal ve alışılmadık müzikler içeriyor lakin dinlemesi çok keyifli. Daniel vokalde döktürmüş.
    link: https://lasersedge.bandcamp.com/album/origin-24-bit-version

witherscape.jpg

6. Witherscape - The Northern Sanctuary (progressive/death)
    Dan Swano. Bu adamı bilmiyorsanız bir araştırın derim. hem kayıt, hem yapımcılık, hem grup keşfetme, meşhur etme konusunda oldukça tanınmış, metal müzik camiasında önünde şapka çıkarılacak adamlardandır. Eski dönemlerde Edge of Sanity ile ünlü olmuştu. Müzikal anlamda da çok yetenekli kendisi. Hem clean vokali hem brutalı çok iyi olan az sayıda solistten birisidir. Şarkıları da kendisi yazmaktadır. Hayvanın tekidir yani. Yine gayet güzel bir albüm yapmış. Eski Edge of Sanity dönemlerine benzer kaliteli bir albüm olmuş.
    link:

Haken_-_Affinity_(2016).png
    7. Haken - Affinity (progressive)
    Çok eğlenceli ve cana yakın grup üyeleri barındırır. Bu albümlerinde 80'ler dönemi konsepti yapmışlar. Hem melodilerde hem de albüm tanıtımında türlü çeşit nostaljik eğlenceli paylaşımlarla dinleyenlerin gönlünü kazanmayı başardılar. Eski işlerine göre daha rock'a yakın bir albüm ama daha oturaklı diyebiliriz. Teknik açıdan giderek geliştiriyorlar işi. Davulları özellikle gayet iyi olan bir gruptur.
    link:

ihsahn.jpg
    8. Ihsahn - Arktis (progressive/alternative)
    Bu arkadaş da tek kişilik dev kadrolardan. Tek başına her türlü albüm düzenlemesini yapıyor bilmem kaç tane enstrümanı kendisi çalıyor. Tura çıkacağı zaman mecburen müzisyen alıyor yanına falan. Leprous'un solistinin akrabası da oluyormuş. atmosferik ve konsept bir albüm yapmış bu sefer. Değişik şeyler denemeyi seviyor kendisi. Eski albümlerine göre ha melodik ve daha kolay dinleniyor.
    link:

iamthemorning.jpg
    9. Iamthemorning - Lighthouse (progressive rock/atmosferik/kadın vokal)
    Ünlü olmasına an ve an tanık olduğum bir grup. Rusya'da kafelerde çıkan tatlı bir ikiliydi bunlar. Soundcloud'da ve bandcamp'te sadece biliniyorlardı. Kendine has hoş bir sesi olan bir kadın vokal ve bir de piyanistten oluşan grubumuz bir gün İngiltere'de Kscope'a istek gönderiyor bizi bi dinleyin diye. Onlar da tamam diyor. Sonrasında yol konaklama vs masrafları için crowdfunding açıyorlar. Başarılı oluyor para toplanıyor gidiyorlar İngiltere'ye. Orda bu albümü kaydediyorlar ve Albüm yılın en iyi progresif albümü seçiliyor (prog awards 2016)
    link: https://iamthemorningband.bandcamp.com/

King-Goat-Conduit-500x500.jpg
    10. King Goat - Conduit (progressive/doom)
    Yine oldukça orjinal bir grup. Aslında doom diyemeyeceğim tarzına ama çoğu yerde öyle geçiyor. Ritimler biraz ağır ilerlediği için olabilir. Anthony Trimming vokalde kendine has tenorvari bir tat yaşatıyor. Melodiler biraz karanlık ve geçişler çok başarılı. Hiç farkettirmeden saykedelik melodilerden heavy metale dönüyorlar. Orjinal içerik arayanlar baksın.
    link: https://kinggoat.bandcamp.com/album/conduit

11. Watchtower - Concepts of Math: Book One (progressive/speed)
    Eski Racer-x tarzı speed gitarlar içeren vokaliyle de o dönemlere benzeyen bir progressive albümü. Enstrümantel kısımları oldukça bol. Hızlı ve öfkeli sevenler için güzel bir albüm.
    link:

12. Black Crown Initiate - Selves We Cannot Forgive (progressive/black)
    Karanlık ve kasvetli bir atmosferi var o yüzden black metale de yakın. Ancak çok hızlı blast bateriler çok hızlı gitarlar içermiyor daha melodik riffler var. (Brutal vokal içerir.)
    link:

13. Barishi - Blood from the Lion's Mouth (progressive)
    Season of Mist'ten çıkan bir diğer güzel grup daha. Bu label gerçekten çok iyi. Çok kalite Death/black/Progressive grupları barındırıyorlar. Barishi brutal vokalli bir progressive grubu. Gitarlar bir tık geride ve daha temiz o yüzden death metal diyemiyorum. Müzikal açıdan zengin ve lezzetli bir albüm.
    link: https://barishi.bandcamp.com/album/blood-from-the-lions-mouth

14. Blindead - Ascension (progressive)
    Bu arkadaşlar Polonya'dan. 2010'daki albümleri kadar güzel olmasa da bu albüm de arada akla gelip dinlenen albümlerden birisi oldu benim için. Eski albümlerine göre daha melodik daha duygusal ve daha atmosferik tarzda.
    link:

15. Opeth - Sorceress (progressive rock)
    "Abi eski Opeth kalmadı yaa." diyenlerdenim aslında ama yeni hallerini de kendi içinde beğeniyorum. Grup daha progresif rock tadında bir yola girdi eskilerden Rush, Yes, King Crimson esintileri içeren albümler yapmaya başladı ama yine de kendilerine has bir tarz tutturmayı başarıyolar. Kişisel tercihim eski Opeth'ten yana da olsa yenisi de hoş bir bakıma.
    link:

16. Dissona - Paleopneumatic (progressive)
    duygu yoğunluğu yüksek zengin içeriki bir progresif albümü. Sözleri de derinlikli ve manalı. Dream Theater'da son zamanlarda bulamadığınız o kaliteyi size yaşatacak bir albüm.
    link: https://dissona.bandcamp.com/album/paleopneumatic

17. Oceans of Slumber - Winter (progressive rock)
    Tatlış bir progresif rock albümü. Çok güzel bir albüm kapağı var. Limitten dolayı yükleyemedim. Kadın vokalin sesi çok hoş müzik de biraz karanlık ama boğacak şekilde değil. Arada brutal/scream vokalle Gitaristler de giriyor. Melodiler çokça değişiyor ama yorucu değil. Hava olarak yer yer Paatos'a benziyor.O da çok hoş gruptur bakın. Oldukça hoş bir albüm. Progresif sevenler baksın.
    albüm linki: https://oceansofslumber.bandcamp.com/album/winter

18. Moanaa - Passage (progressive/post)
    ISIS seven bunu da sevdi. Sanki ilk albümlerini daha çok sevmiştim ama bu da listeye girmeyi hak ediyor. ISISvari post metal ve progresif sularında gezinen bir albüm.
    link: https://moanaa.bandcamp.com/album/passage

19. Votum - :Ktonik: (progressive/post)
    Polonyalı bu arkadaşlar da. Riverside havası aynı memleket de olduğundan mıdır bilinmez hafiften alınıyor. melodik ve zengin bir albüm bu da. Albümü yaparken sadece müziğe değil yaratacağı atmosfere ve şarkı sözlerine de çok özen gösterdiklerini belirtmişler kendi ifadelerinde. Albümleri de bunu doğrular nitelikte.
    link: https://innerwound.bandcamp.com/album/ktonik

20. Vidian - A Piece of the End (progressive/post)
    Bir başka Polonya grubu. Polonya iyi iş yapmış bu sene :gulme Ağırlıklı olarak post metal diyebiliriz bu albüme. Bateri ve gitarlar oldukça başarılı. Russian Circles seven bunu sevdi. Şu an için Bandcapte yaşayan kendi halinde küçük çaplı bir grup ama keşfedilirse ilerde parlayabilirler. Albümün tek kötü yanı ise kısa oluşu :)
    link:https://vidian.bandcamp.com/album/a-piece-of-the-end

21. Hypnose - Shores of the Abstract Line (progressive/post)
    Fransız atmosferik progresive grubu. Bol piyanolu ve Maybeshewill gibi bol bol film-video kesitleri içeren bir albüm. Kolay dinleniyor.
    link: http://www.hypno5e.com/

22. Khonsu - The Xun Protectorate (progressive/alternative)
    Severek ara ara dinlediğim bir diğer albüm. Değişik industrial metal elementleri de barındıran alternatif tarzda bir albüm. Hafif karanlık bir atmosferi var. Sert riffler içeriyor. Albüm yine Season of Mist'ten çıkıyor. Grupla ilgili ilginç olansa, yine şu her şeyi çalan çok yetenekli grup üyesi Steffen Grønbech'in asıl işinin Psikologluk olması. Grup nadiren binbir ricayla konsere çıkıyor ve çok nadir albüm çıkarıyor. Ama çıkarınca da tam çıkarıyor :D Bu arada Khonsu, Mısır mitolojisinde Ay tanrısı ve gezgin tanrı olarak biliniyor.
    link: https://khonsu.bandcamp.com/album/the-xun-protectorate

23. Obsidian Kingdom - A Year With No Summer (progressive/extreme)
    yine verdiği duygu ve yarattığı atmosferi güçlü bir albümle karşı karşıyayız. Bu grup çok titiz ve detaycı. Her şey mükemmel olsun istiyorlar. Kayıttan satış reklamlarına kadar kendileri ayarlıyorlar. Müzikleri biraz Katatonia biraz Cult of Luna'yı andırmakta. Gitarların tonu daha koyu ve distortion'lı.

24. Messenger - Threnodies (progressive rock)
    Oldukça hoş bir prog rock albümü. Özellikle ilk iki şarkı favorim. "Illusory Blues" ile Prog Rock Award kazamışlardı. Tarz olarak eski 60-70 ler progresif rock albümlerine benzerlik gösterse de vokaldeki iniş çıkışlar ve melodinin yer yer yakaladığı hız ile daha modern bir tarz tutturuyor. Kötü haber ise bu grubun son albümü olabilir. Dağıldıklarına dair haberler gördüm.
    link: https://messengeruk.bandcamp.com/

25. Native Daughters - Master Manipulator (enstrumantel/post/progressive)
    Enstrümantel bir post rock/progresif albümü bu da. Russian Circles, Pelikan, Isıs, Cult of Luna beğenenlere hitap edecektir. Canlı ve sert gitarlar ile hızlı bateriler var. Albümün açılış şarkısı genel anlamda kulaklıkta bateri test etmek için kullanılabilecek şarkılardan birisi olmuş :) Şiddetle tavsiyedir
    link: https://nativedaughters.bandcamp.com/

Jüri Özel Ödülü : Cult of Luna - Mariner (post metal)
    Bu aslında bir ortak albüm. Battle of Mice solistu Julie Christmas ile beraber yaptıkları atmosferik bir post rock albümü Mariner. Oldukça dolu ama boğmayan dinlerken sizi içine çeken bir havası var. Vokalin hafiften Bjork'e benzeyen anları oluyor kendine has bir tarzı var. Dinlemesi keyifli. 2016'nın en iyi post metal albümü.
    link: https://cultoflunaofsweden.bandcamp.com/album/mariner

Son düzenleme: 1 Temmuz 2017
    hyshot, Be Creative, refuserQ ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.374
    Liste icin tesekkurler Cagatay hocam.
    Gonullerin sampiyonu Opeth düsme potasina kadar girmis. Ey Opeth titre ve kendine gel.

Ben de 2016'da Vektor'un gerek sözleri gerekse de muzigiyle efsane olma yolunda ilerleyen Terminal Redux'i sampiyon ilan ediyorum kendimce.
    Album kisaca Trash metal-Progresivve karisimi bir sentez album.

3. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.014
    thrash listesi yapinca onu zaten ilk uce koyucam hocam :D

refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.374
    Buna sevindik hocam.
    Birinci kim olacak tahmin edemesem de; benim 2016 trash metal sampiyonum Testament-Brotherhood Of The Snake.
    Gönül isterdi her alanda Megadeth sampiyon olsun ama Testamentvari dogru hamleler ve yeni alanlar acamadilar kendilerine ne yazik ki.
    Bu arada Slayer napiyor acaba, bir ara egileyim onlara da. Ehtiyarlar hala hizlilar, ki bu iyi. Fakat celimsiz gencler grubu Havok, Slayer'in parcalarini Slayer'den nasil hizli calabiliyor. Ona da bi ara egilmek lazim.

Ben de bu listelerin altinda ezilmeyeyim;
    2015-16 en iyi kadin vokalli metal albumlerini yazayim. Degisik bi tarz olsun.

Agirlikli trance dinleyenlerden de 2016 en iyi trance album listesi bekliyorum.
    Bu listeyi de metalcilere hazirlatmayin gencler.

Trash metal listesini merakla bekliyoruz.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 1 Temmuz 2017
    refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
  5. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN FLAC

Beğenileri:
    704
    Bu tür paylaşımları çok anlamli ve gerekli buluyorum. Elinize emeğinize saglik.

refuserQ, Mikrobiyolog, netknight ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.014
    değișik açılardan hazırlanan derlemeler her zaman çok ișe yarar hocam :ok

refuserQ bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.374
    Aynen oyle Cagatay hocam.
    Sonucta album bu isin temeli.
    Saglam albumler, isimizi kolaylastirir hem.

Bu arada The Thrilseekers-Escape trance albumunu turun meraklilarina tavsiye ederim.
    2016'nin en iyi trance albumlerinden.
    Trance'in da yeri baska bende.

cgtyguner ve refuserQ bunu beğendi.
  8. netknight

netknight MP3

Beğenileri:
    150
    @karanehir35 Ahmet hocam, kadın vokalli albümler dedin direkt kaçasım geldi :gulme , yapma hocam gözünü seviyim ;D. bu arada vektor da dağıldı bilginiz olsun, vokalist-gitarist di santo haricinde herkes ayrıldı gruptan.

@cgtyguner Çağatay Hocam gerçekten çok özenerek bir liste hazırlamışsınız, gerçekten sağlam progresifçiymişsiniz, elinize sağlık. listede bildiğim albümler de var, hiç duymadığım gruplar da. bir kaç grup ilgimi çekti, onlara bir ara bakacağım. ben de 3-5 kelam etmem gerekirse, örneğin 11 numaradaki watchtower'ın gitaristi ron jarzombek metal piayasasındaki ender rastlanan dahi bir gitaristtir. yıllar sonra bu ep'yi çıkardılar. geçmişte hatta davulcu kardeşiyle yapmış olduğu değişik, deneysel işler var, örneğin "spastic ink" gibi... watchtower, sevenlerince efsane statüsünde bir grup...ve tabii ki dan swano. witherscape albümü epey övülmüştü geçen sene. o adam ne yaparsa dinlenir, böyle de bir gerçek var.

bu arada animals as leaders sever misiniz hocam? bu listeye girer miydi, yoksa enstrümantal liste içinde mi yer alırdı?

refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
  9. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.374
    Kadin vokal metaldeki tize daha cok tiz katar diye dusundum Ufuk hocam.
    Zaten Dave Mustaine'in sesi soprano biraz-ince.
    Onu da kadin vokal sinifindan sayarsak, listenin birincisi belli.
    Ikinciye bakmak lazim.

refuserQ, cgtyguner ve netknight bunu beğendi.
  10. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    76
    Slayer bir makalesinde amaçları sadece bizden hızlı çalmak olanlar var gerçekten hızlılar biz onlara kurabiye canavarı diyoruz demişti. Havok hızlı çalıyor dediniz de aklıma geldi :)

refuserQ, cgtyguner, netknight ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.374
    Napsinlar hocam; gencler koptu gidiyorlar.
    Bence bi yerden sonra birakmalilar boyle gruplar; sac bas agarmis bi sekilde, sahnede zip zip ziplamak pek icacici gelmiyor bana.
    Bi de trash metalin olanaklari kisitli, efsane de olsalar mutlaka yeni tarzlar deneyerek kendilerini yenilemeliler ama pek bunu yapan grup yok trashda.

cgtyguner bunu beğendi.
  12. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.014
    Evet ya Vektor da dağılmıș yine farklı uyelerle devam eder de tadi kaçar mı onu görcez bakalım.
    Animals As Leaders da açıkçası çok sevdiğim bi grup değil. Listeye girse girerdi tabii ben ayrımcılık yaptım :D Bazı şarkılarını beğeniyorum tabii ama çoğu teknik çalmakla müzikaliteyi korumak arasındaki ince çizgiyi tutturamıyor bence :)

13. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    76
    Zaten nispeten thrash metale kaydılar hocam şarkı sözlerine dikkat ederseniz ilk dönem ile son dönem arasında ciddi fark var. Sanatçılar buna show dünyası diyorlar çıkıyorsun seyircinin istediğini yapıyorsun. Tabi Tom Arayanın sesinden blues dinlemekte isteriz ama bırakalım herkes iyi bildiğini yapsın zaten ortada yeterince saçmalayan grup var.

Chaturanga ve karanehir35 bunu beğendi.
  14. wadi

wadi MP3

Beğenileri:
    286
    Çağatay öncelikle ellerine sağlık. 1 aydır yazacağım ama fırsat bulamadım bir türlü. Ciddi bir emek var burada.

Sayende öğrendiğim gruplardan oldu Witherscape ve Thanks You Scientist. Günlük playlistlerimde ciddi çalınma süreleri var :ok

refuserQ, cgtyguner ve Chaturanga bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş