2016 En İyi Metal Albümleri - 2: Thrash

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde cgtyguner tarafından 5 Temmuz 2017 tarihinde başlatılan konu.

 1. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  Thrash metal macerası 1980'e kadar uzanıyor. O dönemde popüler olan New Wave of British Heavy Metal (Judas, Priest, Iron Maiden, Saxon...) ve Amerikanın asi gençliğini peşinden sürükleyen Hardcore Punk (Black Flag, Minutemen, Dead Kennedys...) akımları Thrash'in ortaya çıkmasında oldukça etkili olmuşlardır. Hardcore punk "alayına isyan" modunun cisimleşmişş haliydi adeta. Şimdi sokakta protest gencin tişörtünü giydiği Sex Pistols'a, Ramones'a dahi karşı durmuş orjinal punk'ı da sisteme uyum sağlamakla büyük kayıt şirketleriyle anlaşmakla ve reklam malzemesi olmakla suçlamış bir müzik akımıdır. Agresiftir ve hızlı rifflerle alışılmadık paternler kullanmışlardır. Bu tepkisel duruş thrashte kendine yer bulacak ve zirveye ulaşacaktır.

  İlk thrash metal kayıtları olarak Venom'ın Welcome to hell albümü ve Overkill'in Unleash the Beast şarkısı gösterilebilir. Bunların hemen ardından da Hetfield'ın lise grubu Leather Charm ve kayıtları Hit The Lights geliyor. (Bu şarkı bi yerden tanıdık geldi mi :)) O zamanın ilk thrash akımı San Fransisco Bay Area isimli bölgede çoğunlukla ortaya çıktığından sonradan bu Amerikan tarzı Thrash metal'e Bay Area Thrash de denmiştir.

  Genel karakter olarak Thrash'te, üst tellerden çalınan bol bol palm mute kullanılan sert rifflerle beraber alt tellerden çalınan hızlı sololar ve arkadan iki bass davulla hızlı ritim tutan bateriler görmek mümkündür. Şarkılar agresif aykırı ve tepkiseldir. Genelde halihazır ekonomik siyasi olaylara, dünya düzenine, toplumsal yapıya getirilen eleştiriler sıkça yer bulur. Çevre sorunları, savaş, daha felsefi alanlara da kayarak insanın varoluşu, amacı, yaşamın ve değerlerin boyutları üzerine de eğilen çok yönlü şarkı sözleri görmek de mümkündür.

  Amerika'da başlayıp hızla yayılan bu agresif ve protest müzik tarzı kısa sürede pek çok ülkede dinleyici bulmuş ve gittiği yerlerde yeni thrsah grupları oluşmasına yol açmıştır. En büyük Amerika dışı Thrash akımı ise şüphesiz Almanya'da gerçekleşmiştir. Almanya'da sonradan Amerika'nın meşhur büyük dörtlüsü'nü (Metallica, Megadeth, Anthrax, Slayer) de belki geride bırakacak kalitede gruplar çıkmıştır. (Kreator, Sodom, Destruction, Exumer...) Ve bu akıma Teutonic Thrash adı verilmiştir.

  Akım güneye de inerek Brezilya'da Sepultura, Kuzeye çıkarak Voivod, Exciter, Annihilator gibi gruplara ilham kaynağı olmuştur.

  Ardından gelen pek çok yeni akıma da yol açmıştır. Hardcore, metalcore, bilimum -core'lu diğer akımlar, grind, grunge, industrial gibi gibi pek çok yeni akımların da temelinde katkısı olan Thrash Metal değişim geçirse de altın çağını yaşayıp popülaritesini yitireli çok da olsa hala dinlenmeye devam ediyor. Ve ilginç olan yanı ise o eski 80'ler Thrash'inin yapıtaşları günümüz Thrash müziğinde hep var olmaya da devam ediyor. Bir post progresif avantgarde thrash gibi abartılı varyasyonlar mantar gibi etrafı sarmıyor bunda biraz da müzik karakterinin çok belirgin olmasının da etkisi var. Bir grup Thrash yapıyorsa ilk on saniyede anlarsınız :) Öyle lafı dolandırmaz. Bam güm girer kafa göz çıkar :D Siz de evet bu Thrash dersiniz. Peki ismi nerden geliyor derseniz, cevabı bu agresif tarzda aslına bakarsanız. Suicidal tendencies Grubunun solisti yanlış hatırlamıyorsam türün ismi sorulduğunda "Biz çalarken izleyicilerin suratının yamulduğunu, dağıldığını görmek istiyoruz ve bundan çok keyif alıyoruz" demiş :D kelime olarak da thrash hem "dövmek/dövülmek/pataklanmak" hem de "sürünmek" gibi anlamlara geliyor. İşte müzikle gayet uyumlu gördüğünüz üzere.

  Evet bu ufak bilgi kısmından sonra grupları listeleyeyim. Albümlerle ilgili çok bilgi ve detay vermeyeceğim bu sefer. Zaten çok uç ve alt tür albümlere yer vermedim. Thrash sevenler çoğunu sevecektir. Sıralamayı en sevdiğim albümden aşağı doğru azalan puanlamayla yaptım.

  Keyifli okumalar/dinlemeler


  562580.jpg
  1. Vektor - Terminal Redux
  Baya arada kalsam da ilk iki arasında, sonradan Vektor'un daha çok hakettiğine karar verdim. Hem temponun hiç düşmemesi hem sürekli değişen riffler hem çok büyük kayıt şirketlerinin desteği olmadan yürümeleri nedeniyle birinciliği almayı başardılar.
  puan : 9,5/10

  testamentbrotherhoodcdcover.jpg
  2. Testament - Brotherhood of Snake
  Efsane gruplar arasında zaten yer alıyorlardı ama eski ihtişamında olmayan gruplardandı taa ki bu albüme kadar. Brotherhood of Snake gerçekten de grubun olduğu kadar thrash tarihinin de en iyi albümleri arasında yerini aldı.
  puan : 9/10

  metal-injection-death-angel.jpg
  3. Death Angel - Evil Divide
  Bay Area Thrash'in ilk dörtte yer alamayan bir üyesi Death Angel. Bu albümleri Ultra-Violence kadar olmasa da yine gayet başarılı bir albüm olmuş. Oturmuş bir albüm soundu ve gayet akıcı riffler var. Amerikan Thrash'i için güzel bir katkı olmuş.
  puan : 8/10

  Revocation-GreatIsOurSin.jpg
  4. Revocation - The Great is Our Sin
  Burda biraz alt türe kayıyoruz ve technical-death çeşnili bir thrash albümüne yer veriyoruz. Hem brutal hem de clean vokalin yer aldığı daha geriye çekilmiş tellerin daha koyu rifflerin yer aldığı bu albüm de gayet hızlı ve kaliteli. Modern thrash grupları içinde en iyilerden diyebilirim. kendi en iyi albümleri ise 2014'teki Deathless.
  puan : 8/10

  Skeletonwitch-The-Apothic-Gloom-800x800.jpg
  5. Skeletonwitch - The Apothic Gloom
  Atina/Ohio hibriti bir grup olan Skeletonwitch de ilginç bir grup. Heavy, folk ve black metal çeşnili bir thrash yapıyorlar. 2016'da full albüm değil de bi Ep yayınladılar.
  puan : 8/10

  meshiaakalliancecd.jpg
  6. Meshiaak - Alliance of Thieves
  Avustralyalı bir süper grup Meshiaak ve kelime anlamı İbranice'de "mesih" olarak geçiyormuş. Grubun müziğini modern thrash olarak yorumlayabiliriz. Progressive bir thrash albümü ve de aynı zamanda grubun ilk albümü olma özelliğini de taşıyor.
  puan: 8/10

  586508.jpg
  7. Sodom - Decision Day
  Klasik bir Thrash albümü. Sodom'dan ne bekliyorsanız onu veriyor çok sürpriz yapmıyor.
  puan : 7,5/10

  cover.jpg
  8. Gotsu-Totsu-Kotsu - Where Warriors Once Dreamed a Dream
  Biraz orta sıralara almamın nedeni așina olacak düzeyde yeterince dinlememiş olmam bir de adamlar Japon :D yani ırkçılıktan değil de değișikler, iyi anlamda :D Grup hakkında da pek fazla bilgi yok. Yurt dışında konsere çıkmışlar mı onu da bilmiyorum. Vokalde Tom Araya, basta John Myung'ın yer aldığı bu ilginç death-thrash grubu aslında japon folk metali olarak bile tanımlanabilir. Kendilerine samurai-metal diyorlarmış :D orjinal müzik, fena halde orjinal :D
  puan : 7,5

  withceryinhisinfernalcd.jpg
  9. Witchery - In His Infernal Majesty's Service
  İlk albümlerini bulması zor ama çoook keyifli albümler. Hard rock tarzı oldukça akılada kalıcı rifflerle thrash rifflerini ve brutal vokali birleştirdikleri çok "catchy" şarkıları vardır. Ne yazık ki stream uygulamalarında bulunmuyor bu albümler. Kayıt kaliteleri de pek iyi değil. O dönemden sonra solist ve bazı grup üyeleri değişen grup hafiften tarz da değiştirdi. Eski havasından çok ufak da olsa kırıntılar hissettirse de daha sert ve death havasının da daha ağır bastığı bir şekle büründüler. Eski hallerini daha çok sevsem de bu albüm de fena değil hani.
  puan : 7,5/10

  26890.jpg
  10. Dust Bolt - Mass Confusion
  2012'de ilk albümünü yapan genç bir grup ve gelecekte daha da iyi albümler çıkarabilecek potansiyelleri var. Almanyalı grup klasik ama hayli keyifli bir thrash sound'una sahip.
  puan : 7,5/10

  11. Exumer - The Raging Tides
  Exumer 80'lerin Alman Thrash ikonlarından birisi. Grubun ilginç yanı tam tamına 25 yıl aradan sonra 2009'da müzik dünyasına tekrar dönüş yapması. Çok başarılı bir albüm ve sansayonel bir geri dönüş olmadı ne yazık ki ama çok kötü de diyemeyiz. Bu 2016 albümüyle de devam etmeye kararlı olduklarını gösteriyorlar. 2009'a göre daha oturmuş ve sağlam bir albüm ortaya çıkarmışlar. kreator gibi Exumer da hayli muhalif ve politiktir. Kreator sevenler bunu da sevecektir.
  puan : 7/10

  12. Megadeth - Dystopia
  Eveeet geldik kürkçü dükkanına. Dave kardeş yanına Kiko'yu ve Lamb of God davulcusu Chris Adler'i de alınca (Adler'i albüm kaydı için aldılar sanıyorum kalıcı olarak değil) grup bi anda dream team oldu. Haliyle beklenti de zirveye ulaştı. Ortaya çıkan albüm adil olmak gerekirse kötü değildi ama iyi de değildi çünkü Rust in Peace, Countdown to Extinction gibi albümleri olan bir gruptan bahsediyoruz. Albüm biraz farklı şeyler denemeye çalıştıkları ama "hafızalarda kalıcı olacak kadar orjinal ve kaliteli bir ürün" çıkaramadıkları direkten dönen bir deneme olarak kalacak sanıyorum.
  puan : 7/10

  13. Wyruz - Judge and Jury
  Bu arkadaşlar da Norveçli bir black-thrash grubu. Black metal tarzı davullar ve thrash rifflerini harmanlayan grup ikinci albümlerini yayınlamalarına rağmen gayet başarılı bir iş ortaya koymuşlar. Gelecek vaadeden bir grup.
  puan : 7/10

  14. Exmortus - Ride Forth
  Modern ve orjinal bir thrash grubu. Senfonik melodilerin kendine yer bulduğu hızlı bir tarzları var. Power-thrash diyebiliriz.
  puan : 7/10

  15. Destroyer 666 - Wildfire
  İngiltere-Avusturalya kökenli bir black-thrash grubu. Oldukça hızlı değişen agresif rifflere sahip albüm başından sonuna kadar dinlerken ya kafanızı ya ayağınızı oynatarak eşlik etmeniz için sizi zorluyor.

  16. Desaster - The Oath of an Iron Ritual
  Yine Almanya'dayız. Black metal ile teutonic thrash i harmanlayan bir modern thrash grubu Desaster. Bir türlü beklenen patlamayı yapamayan gruplardan. İyi ama işte o "wow effect" i bir türlü veremiyor. Grubun en iyi albümü 2012 - The Art of Destruction olabilir.
  puan : 6,5/10

  17. Prong - X - No Absolution
  Kendine has bir tarzı olan ilginç bir grup. Industrial ve thrash karışımı diyebilirim. '16 albümleri en iyi albümleri değil ama kötü de değil.
  puan : 6,5/10

  18. Aggression - Fragmented Spirit Devils
  Kanadalı ve 80'lere kadar giden bir Thrash grubu. Death metal tadının da alınabildiği bir thrash yapıyorlar. Dinlemesi keyifli bir albüm.
  puan : 6,5/10

  19. Artillery - Penalty by Perception
  Danimarkalı Artillery Avrupa'nın ilk thrash gruplarındandır aslında. Pek çok diğer örneği gibi thrashin altın çağında doğup sonra dağılan, 2000'lerde tekrar toplanan bir grup :) Albüm fena değil. En iyi şarkısı "Live by the Scythe"
  puan: 6/10

  20. Suicidal Angels - Division of Blood
  Underground başlayıp dişiyle tırnağıyla ünlü olan komşu Yunanistan'dan çıkma bir grup. Old school thrash tarzına sahipler ve canlı konserleriyle ünlüler. hem konserdeki performansları hem de çok sayıda farklı grupla yüzlerce farklı etkinlikte sahne almalarıyla sempati kazandılar. Nereye çağırsanız gelebilen konsere çıkmadık sahne bırakmama hedefleri olan bir grup. İzmirde Noxx'ta bile çıkmışlar ki üniversite rock topluluklarının çıktığı ufak bir yerdir :D Kaç kişi gitti acaba o konsere :)
  puan : 6/10
   
  #1
  Son düzenleme: 6 Temmuz 2017
 2. karanehir35
  Çevrimdışı

  karanehir35 DSD

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.158
  Beğenileri:
  6.713
  Eline saglik Cagatay hocam; dengeli bir liste olmus.
  Yalniz Kreator'un son albumu Ocak 2017'de cikti hocam.
  Onu listeden dusurelim, 2017 listesine eklenir artik Kreator King.

  Ben de agirlikli trash dinledigim icin buyrun bu da benim listem:

  1- Testament: Brotherhood Of Snake
  2- Vektor: Terminal Redux
  3- Gotsu Totsu Kotsu: Where Warriors Once Dreamed A Dream
  4- Death Angel: The Evil Dvide
  5-Tremonti: Dust
  6-Revocation: Great Is Our Sin
  7-Inquisition: Bloodshed Across The Empyrean Altar
  8-Flotsam and Jetsam: Flotsam and Jetsam
  9-Artillery: Penalty by Perception
  10-Vredehammer: Violator.
   
  #2
  KaraSinek, wadi, refuserQ ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 3. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  ah bee bi ayla kaçırmışız olsun bi aydan bişey olmaz :gulme
  güzel liste hocam :ok Vredehammer'ı ben de çok sevdim ama onu death listesine koyayım dedim. Death listesiyle birlikte 2016 defterini kapatayım diyorum :D
   
  #3
 4. karanehir35
  Çevrimdışı

  karanehir35 DSD

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.158
  Beğenileri:
  6.713
  Aynen oyle, bir ayla 2017ye dahil oldu Kreator.

  Gotsu Totsu Kotsu: Where Warriors Once Dreamed A Dream
  Su Japonlarin katana gibi olan muthis soundlu albumlerini bi dinle hocam, bakalim ne diyeceksin.
  cover.jpg
  Aslinda album; Testament'ten bile kaliteli.
  1 numarada rahat yer alirdi ancak Testament sevgim buna engel oldu. Bi itiraf.
  http://metal.reactor.cc/post/2910465
  Surdan da dinlenilebilinir.
   
  #4
  Son düzenleme: 5 Temmuz 2017
  refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
 5. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  Japonlardan her şey beklenir hocam kesin değişik bişey olmuştur. Dedim... Açtım baktım gerçekten değişik. Grup üyeleri iyi çalıyor ama bayağı. Bassçı da tapping solo atıp duruyor aralarda. Solist de Japon Tom Araya :gulme bir de çok hızlı çalıyorlar. Listeyi hazırlarken görseydim alırdım bu çekik gözlü arkadaşları da :)
   
  #5
  refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
 6. karanehir35
  Çevrimdışı

  karanehir35 DSD

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.158
  Beğenileri:
  6.713
  Bu defa Japonlar beni de sasirtti hocam. Genelde bu turde pek basarili albumleri yoktu ama Gotsu Totsu Kotsu'yla bu alana da el atmislar.
  Tam Katana iemlik bi album bu.
  Acilisi bu parcalarla yap Katana'yla Cagatay hocam.
   
  #6
  refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
 7. netknight
  Çevrimdışı

  netknight MP3

  Katılım:
  30 Eylül 2014
  Mesajlar:
  70
  Beğenileri:
  169
  @cgtyguner hocam yine çok güzel bir liste olmuş elinize sağlık. vektor geçen sene çok övülmüştü, ben 1-2 şarkısını dinleyebildim sadece, albüm duruyor. keza testament'e de pek bakamadım. ilginçtir metallica'nın ismi geçmemiş listede. esasen 1. cd gayet güzeldi. moth into flame, now we're dead, atlas rise, halo on fire, dream on, hardwired dinlenebilir şarkılardı. 2. cd'den sadece confusion ve spit out the bone'u alıp albümü kapamalıydılar. revocation ise açıkçası son dönemlerde biraz düşüşteler ama david davidson süper bir adamdır gerçekten. en iyi albümleri konusunda aynı fikirde değilim. :laugh: "existence is futile" bence en baba albümleriydi. megadeth'in ise ilk 3 şarkı şahaneydi. yineliyorum bir sonraki albümü sırf yeni baterist dirk verbeuren için dinleyin derim.:ok

  death metal listenizi de merakla bekliyorum, içine teknik ve melodik olanı da katın bence :wink
   
  #7
  Son düzenleme: 5 Temmuz 2017
  refuserQ, cgtyguner ve karanehir35 bunu beğendi.
 8. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  Metallica konusunda ben de tereddütte kaldim eklesem mi diye ama albümün geneline bakınca thrash'ten ziyade hard rock/heavy metal tarzı gittiğini thrash için soft kaldığını düșündüm eklemedim :D yoksa dediğiniz gibi ilk cdde dinlenebilir șarkılar vardı. Keza Anthrax da Destruction da album çıkardı aynı yıl onları da çok iyi bulmadığımdan dahil etmedim :) Megadeth yeni davulcusundan ben de umutluyum ama söz konusu Mustaine olunca bi tereddüt geliyor. Çok despot adam :D
   
  #8
  Son düzenleme: 5 Temmuz 2017
  refuserQ ve netknight bunu beğendi.
 9. karanehir35
  Çevrimdışı

  karanehir35 DSD

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.158
  Beğenileri:
  6.713
  Black Albumden sonra Metallica'ya metalci degil de hard rock gozuyle bakmak lazim.

  LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  #9
  cgtyguner bunu beğendi.
 10. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  Kreator malesef albüm çıkıș tarihi 2017 olduğundan listeden kendi isteği dıșında ayrılmak zorunda kaldı. Yerine acayip Japon abileri aldım. 2017 bitiminde yeni liste gelirse Kreator orda boy gösterebilir :)
  --- Arka arkaya atılan mesajlar 6 Temmuz 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 6 Temmuz 2017 ---
  ayıpsın hocam tabii katılacak onlar da ;)
   
  #10
  netknight bunu beğendi.
 11. SalihArslann
  Çevrimdışı

  SalihArslann FLAC

  Katılım:
  15 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  568
  Beğenileri:
  785
  Metallica nın koyu bir hayranı olarak yazınızı büyük bir zevkle okudum ve bir çok şeyde sayenizde öğrenmiş oldum.
   
  #11
  Vaguv, refuserQ, cgtyguner ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 12. bora şahin
  Çevrimdışı

  bora şahin MP3

  Katılım:
  19 Ocak 2015
  Mesajlar:
  123
  Beğenileri:
  129
  #12
  cgtyguner ve netknight bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş