24 Bit müzik 16 Bit müzik Farkı

'Müzik Genel' bölümünde ocean tarafından 28 Ağustos 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. ocean

ocean Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Merhabalar
    Nirvana'nın MTV Unplugged albümünden Where Did You Sleep adlı şarkısını 24bit 96khz 4.608kbps(DVD) FLAC olarak indirdim. Daha öncesinde ise bende bu şarkının 16bit 44,1khz(CD) FLAC versiyonu vardı. Şimdi ikisini sırayla açıp dinledim ancak 24 bit olandan hafif cızırtılar geliyor ve ses yüksekliği 16bit olana göre daha düşük. Bunun gibi hem 16 bit hem 24 bit bir çok albümüm var hepsinde durum böyle. 16 bit olan müzik daha keyifli. 24 bit olan şarkı 113mb 16 bit olan 30mb :)

Bu müzikleri ATH A700x kulaklıkla dinliyorum. Tabii bilgisayarımı henüz toplamadığım için dandik realtek ses çipli laptoptan dinliyorum bunları. Acaba sorun düzgün bir ses kartının olmamasından mı kaynaklanıyor? Yoksa indirdiğim 24bitler sahte mi? Torrentten Vinyl ve PBTHAL ripleri indiriyorum.

Sorun ses kartının olmamasından kaynaklanıyorsa albümleri saklayacağım bilgisayarımı toplayana kadar. İndirdiklerim sahte ise eğer silmek istiyorum çünkü bir 24bit şarkı 150mb neredeyse.

2. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Genelde 24 bit şarkıların çoğu sahte oluyor torrent sitelerin ve benzeri indirdiğiniz yerlerde. Hatta 16 bit flaclar bile sahte. En iyisi riplemek veya doğrudan kaynağından satın almak.

3. ocean

ocean Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Gerçek mi sahte mi olduğunu anlayabileceğim bir program var mı acaba?

4. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Ancak duyarak anlarsınız.. Ben hiç rast gelmedim.. Öyle de bir program olduğunu hiç sanmıyorum.

5. A Dying Wish

A Dying Wish WAV

Beğenileri:
    10
    Böyle bir program var ve denedim de ama düzgün çalışmıyor.

6. kornography

kornography FLAC

Beğenileri:
    177
    O cızırtılar Plaktan riplendiği için geliyor. Adı üstünde Vinyl Rip

7. ocean

ocean Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Peki ses yüksekliğinin düşük olması normal midir?

8. A Dying Wish

A Dying Wish WAV

Beğenileri:
    10
    Her kayıt aynı db seviyesinde yapılmaz.Yeni albümlerde belirli bir aralık var fakat eski albümlerde bir standart yok.Normalize edilmediyse ses,kısık olması normal.

9. TheMadcap

TheMadcap MP3

Beğenileri:
    184
    Evet bende geçen gün bu durumu tecrübe ettim, güvenilir bir yerden indirmeme rağmen 24bit parça alçak sesli ve biraz boğuk bir sesle çalıyordu. Baktım sonra vinyl rip yazıyor başlıkta, sonrasında remastered 16bit indirdim bir tane ve ses birden ferahladı. Bildiğiniz gibi 24bit albümler özel olarak hdtracks gibi yerlerden satılıyor ve orjinal cd'ler 16bit çözünürlüğünde. Yani internete özel bir 24bit sürüm sürülmemişse bulabileceğiniz en iyi kayıt remastered 16bit olacaktır.

10. 4khenaton

4khenaton MP3

Beğenileri:
    10
    Bildiğim kadarıyla "Spectro" adında bir program flac dosyanın orjinalliğini ve kalitesini anlamak için faydalı olabilir. Yine de kesin bir şey söylemem yanlış olur. Vinyl Rip şeklinde kaydedilmiş dosyaların dijital ortamda dinlenmek için avantajlı olmadığını söyleyebilirim. Yanlış düşünüyor da olabilirim.

11. A Dying Wish

A Dying Wish WAV

Beğenileri:
    10
    Buna bende kaltılıyorum. Dönüştürme işlemi sırasında sese etki eden çok fazla parametre var ve ben dinlediğim bir çok vinyl rip'den iyi netice alamadım..Kullandığı ekipmanlar,kablolar,program vs vs her şey önemli.

12. svideoz@hotmail.com

svideoz@hotmail.com Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ses çözünürlüğünü test edebilecek bir program olduğunu hiç sanmıyorum sesteki cızırtılar muhtemelen dijital analog dönüştürücünün (dac) vazifesini hakkıyla yapamadığının bir göstergesi en az 24bit/96khz iyi bir ses kartı şart

13. A Dying Wish

A Dying Wish WAV

Beğenileri:
    10
    Sesteki cızırtı ve çıtırlılar vinyl rip için tamamen; plak ile alakalı oluyor.Çok nadiren buffer sorunu nedeni ile çıtırtı sorunu olabiliyor ki o çıtırtılar ve cızırtılar zaten karakter olarak farklılar,anında anlaşılıyorlar.

14. murat_ist

murat_ist Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Kaynak gerçekten çok önemli. Benim pc ortalama bir pioneer sisteme bağlı. Pc ortamında şuana kadar oynattığım hiçbir dosya cd'den aldığım zevkin yanına yaklaşamadı. Arada dağlar kadar fark var, flac'lar dahil.

Büyük ihtimalle flac'lar flac değil diye düşünüyorum. Cd playerin bu derece fark yaratması mümkün mü bilemiyorum.

15. darkdream

darkdream MP3

Beğenileri:
    0
    Flacler flacdir bence, yani kimse mp3'den wav'a wav'dan flac'a dönüştürme zahmetinde bulunmaz ve bu dönüşüm sonucu seste hissedilir kalite düşmesi olur ama CD'i farklı bir medya ile dinliyorsanız fark yaratması normaldir. Genelde pclerin ses kartları kötüdür, siz CD'i çıkartıp direkt Pioneer müzik setine taktığınızda haliyle kalite yükselir, çünkü PC, Pioneer ses sistemine sesi gönderirken de bir DAC dönüşümüne uğruyor.

Hatta CD'den arada PC varken ve yokken dinlediğinizde bile fark oluşur. Arada ne kadar az şey olursa o kadar iyidir.

16. A Dying Wish

A Dying Wish WAV

Beğenileri:
    10
    Dönüştürme zahmetinde bulunmama fikri doğru değil,internette mp3 den,flac ve wav'a çevirme bir sürü albüm var.

17. darkdream

darkdream MP3

Beğenileri:
    0
    Ben olduğuna dair bir kanıt görmedim, varsa üzücü bir durum.

18. GoreGrind

GoreGrind MP3

Beğenileri:
    21
    Spectro programı gerçek flac ile sahte flac arasındaki farkı çok bariz bir şekilde gösteriyor. Head-fi de başlığı görmüştüm. Sahte bi flac yapip deneyince bariz belli frekans araligindan.

Ki zaten dinleyince de anlaşılıyor fark.

19. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    52
    Cızırtıların ses kartının yetenekleri ile ilgili bir durum olması ihtimali yüksek.
    Yanılmıyorsam buffer büyüklüğü ve yineleme hızı gibi parametreler etkili oluyor.

24 bit kayıtlar genelde daha hassas ve kaliteli ekipmanlarla kaydedildiği için duyulabilir farklar yaratıyor.
    Bunun dışında Dac ünitesi de kendi özelliklerine bağlı olarak her bit değerindeki eseri aynı sesle duyurmuyor.

Bu değişkenlerin dışında herşey sabitken şahsen 16 bit ve 24 bit kayıtlar arasında hissedilir farklar duymanın zor olduğuna
    inanıyorum.

20. acoustimass

acoustimass Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Kendi tecrübelerimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, 24bit kayıtları bilgisayar ortamında dinlemek için donanımınıza gerçekten güvenmeniz gerekiyor. Onboard ya da ortalam bir ses kartı ile verim almanız neredeyse imkansız.

Creative Fatal1ty ses kartı ve bose acoustimass 6 ses sistemiyle dinlediğimde gerçekten aradaki farkı anlayabiliyorum. ancak ve ancak şunu da söylemem gerekir ki, harici bir kaynaktan dinliyorsanız, speakerların konumu, odanızın şekli ve duvarların açışı bile bazen fark yaratabiliyor.

Sesteki cızırtı konusu ise aslında 24bit kayıtların genel karakteristiği. Ben bu cızırtıları "orjinale daha yakın" oldukları için duyabildiğimizi düşünerek kendimi avutuyorum, diğer türlü gerçekten manasız :)

Sayfayı Paylaş