320 Kbps mp3 ve flac farkı

'Genel Tartışma' bölümünde orrrhan2591 tarafından 10 Nisan 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. sserkogss

sserkogss FLAC

Beğenileri:
    406
  2. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.656
    Birde ben yazayım hazır masaüstü sistemle vakit geçirirken:) Kayıt işleri, güç kablosu ve usb kablosu her zaman her ortamda tartışma çıkartabiliyor:)

Bu blind test olayı bilimsel olabilir ama bu testlerde insan algısı genelde duymadığı şeyleri duymaya çalıştığı için formatlar arası farkı anlayamayabiliyor. Formatlar arasında arka planda rahatlama, sesin eforsuz çalması üzerine değişiyor bana göre. İnsan kulağı ise normalde çok az duyduğu/duymadığı bir detayı duyacağını beklediği için genelde arkadan gelen küçük bir tiz/bas detayına odaklanıyor. Formatlar dinlediğinde onda da geliyor, bunda da tarzında bir varıma çıkıyor. Halbuki bu eforsuzluk farkını belli bir seviyeden sonra anlayabilmek için uzun süreli denemeler, kulakların bu duruma alışması gerekiyor. Analog ses dinleyenlerin plaktan vazgeçememe sebebi de bu oluyor bence. Dijitale veriye geçtiğinde stres ön plana çıkıyor.

Benim açımdan 16 44 gayet yeterli, dinlediğiniz kaydın dsd'lerini buluyorsanız tavsiye ederim çünkü eforsuzluk, sahne konumlandırması ve verdiği enstrümanın iç nota detayı başarılı geliyor kulağıma. Arada kalan 24 bit tarzı durumlarsa beni tatmin etmedi, hatta çoğunda belli bir stres, sertlik dikkatimi çekti. DSD'de bu durum yoktu. 24 bit parçalardaki durum daclardan, veri taşıyan kablodan veya pc'den kaynaklı olabilir tabii ama ben 16 44 ile mutluyum:)

Genel olarak gördüğüm ise; bu işlere yeni adım atmış, çok fazla ekipman dinlemeyen arkadaşların bu teknik olaylara fazla takılması. Kulaklar zamanla eğitilen ve gelişen organlarımız müzik konusunda. Siz fark duyduğunuzu düşünüyorsanız ve bunun değer olduğuna karar veriyorsanız hangi formatı beğendiyseniz ondan devam etmenizi öneririm. Görece tecrübesiz arkadaşlar 30mb flac dosyadan sonra 200mb boyuttaki dosyaları görünce "30mb böyle ise" şeklinde düşünüyor ve hayal kırıklığına uğruyor. Artan boyut kadar sesin değişmesi imkansız:) Ekipmanların başarısı ve sizin o ekipmanlarla ne kadar vakit geçirdiğinizde önemli tabii.

Bunun dışında dinlediğiniz müzikten zevk almaya bakmanızı öneririm. Çok fazla teknik konular üzerinden değil kulağınız ve size hissettirdiği mutluluğa bakın. Elimde bir çok kulaklık varken akşamları evin içinde yürüyüş yapıp 100 liralık kulaklıkla youtube kayıtlarından büyük mutluluk duyuyorum çevredeki hobidaşlar dalga geçse de:)

zxc, endia, DrWhite ve diğer 10 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş