Akıllı Telefonlar ve Müzik

'Müzik LJalarlar Genel' bölümünde madmaxzek tarafından 26 Ocak 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. madmaxzek

madmaxzek MP3

Beğenileri:
    1
    Bilindiği üzere son zamanlarda oldukça fazla akıllı telefon üretildi ve satıldı. SAmsung galaxy S'in wolfsonun bir çipini kullandığını, HTC'nin beats audio ile düeti olduğunu biliyoruz ve bir çoğu bu konuda iddialılar .Dolayısıyla bu telefonların ses kalitesi müzik performansı nasıldır içlerinde hangi çip vardır , bunlardan bildiklerimizi elimizde olanları dap inceler gibi bir nevi bu forumda incelesek güzel olmaz mı ? Hem de telefon alacakken ses performansını öncelikli tutanlar için de bilgi olur.

(Gerçi ben cebimden teli çıkarıp müzik seçme falan sevmem bakmadan cebimden direk değiştirme her zaman tercihimdir..)

2. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    531
    Aslında böyle bir konu başlığı var ama bunda konuşalım şimdilik, sonra birleştiririm olmadı :)

Ben şu an iPhone 4 kullanıyorum, çok memnunum. Bugüne kadar iPhone 2G ve 3G kullandım, onların yanında mp3 player taşırken, iPhone 4e geçince tüm mp3 playerları sattım.

Bu konuda derdim ise, aslında bu aralar gene kaşıntım var, telefonumu değiştirmek istiyorum ama bir türlü diğer telefonların ses kalitesine güvenemiyorum.

Benim kulaklığımda kontrol butonu olduğundan, cebimden çıkarmadan şarkı değiştirme/ses açma yapabiliyorum :)

3. madmaxzek

madmaxzek MP3

Beğenileri:
    1
    Bu kontrol meselesi telefonlar için önemsenmeyen bir kıstas gibi görünüyor aslında gayet önemli bir olay.. Şu an yeni alacağamız telefonların hem ses kalitesi hakkında detaylı bir inceleme yok hem de benim için önemli olan kulaklıktan kontrol gibi bir olay var mıdır en azından benim hiç bilgim yok ...

4. pea

pea WAV

Beğenileri:
    268
    Kulaklıktan kontrolü çoğu telefon destekliyor. Desteklemeyenlerin bazıları da çeşitli yazılımlar ile destekler hale gelebiliyor.
    Bir de android telefonlarda çeşitli gesturelar var. Ekrana belli bir şekilde dokununca ön tanımlı işlemi yapabiliyor. Telefon cepteyken de iş görüyor.
    Bir de ses tuşlarına basma şekline göre komut algılayan yazılımlar var.
    Var da var yani :) hiçbiri kumandalı kulaklık kadar rahat değil tabii ki ama iş görüyorlar.

5. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    43
    Iphone 4 de cirrus logic çip varmış. Eski iphone lardan farklı olarak ama iphone5 de yeniden wolfson'a dönülceği söyleniyor. Samsung galaxy lerde wolfson var. Bunlar dışında çoğu akıllı telefon (htc dahil) Yamaha'nın ucuz bir dac çipini kullanıyormuş.

6. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    531
    Galaxy'lerin hepsinde mi Wolsfon varmış?

Ve Galaxy S II için problemsiz FLAC çalan program var mıdır, bilen var mı?

7. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.404
    Sadece S te var diye biliyorum. Hatta S II nin ses kalitesi S ten sonra hayal kırıklığı gibi yorumlar okumuştum. Hayırdır başkan samsung mu alacan :)

8. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    531
    Kaşıntı var :)

9. yilmaz196

yilmaz196 FLAC

Beğenileri:
    4
    Poweramp ı tek geçerim. Kesinlikle en iyisi. 10 band eq, gapless gibi özellikleri var. Sgs2 nin içinde yamahanın çipi var, ses kalitesi üst düzey değil tabi ama ortalamanın üstü. Yolda çok kalitelisine gerek yok zaten. http://powerampapp.com/

10. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.404
    Kaşıntın beklesin biraz daha, ekran çözünürlüğü filan artsın aletlerin sonra giderirsin kaşıntını...

11. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    43
    Bence iphone 5 de beklenebilir. Yeniden wolfson çiple çıkarırlarsa güzel olur. Android'i sevdim ama marketten ücretli uygulama alamamak, uygulamarın apple dakilere göre kalitesizliği, donanım farklılıkları yüzünden çıkan sorunlar vs yüzünden bir sonraki telefonum muhtemelen iphone olacak.

12. pea

pea WAV

Beğenileri:
    268
    GsmArena , artık akıllı telefonlarda ses testleri de yapmaya başlamış.Yüksüz ve 32 ohm Akg kulaklıklı testlerini sunuyorlar.
    Mesela : http://www.gsmarena.com/htc_desire_z-review-535p5.php#aq

Ekleme : Yüksüz değil , amfi bağlanıncaymış.

@Hasan
    PowerAmp oldukça kaliteli bir program.Hiç sorun yaşamadım bugüne kadar.
    TTPod diye bir programa geçtim şu aralar.Bu program da oldukça kaliteli.Otomatik olarak Lyric bulup ekranda gösterme fonksiyonu var.
    Bir de ulyses'in tavsiye ettiği Neutron Player var.Bir ton ayarı var.Ancak ben kullanmayı beceremedim ya da crackli olduğu için adam gibi çalışmıyordu.

13. hifi

hifi FLAC

Beğenileri:
    15
    [quote author=link=topic=2955.msg36381#msg36381 date=1327570950]

Poweramp ı tek geçerim. Kesinlikle en iyisi. 10 band eq, gapless gibi özellikleri var.
    [/quote]

yapmayın sayın yilmaz196 ,

eq nun hifide ne işi olur ?
    Gerçi kişisel zevklere karışmak haddim değil ama ben şahsen bir amplide bass ve trebl düğmesi varsa onu bile istemem.
    high fiidelity aslına sadakat değil mi zaten ?

14. besir66

besir66 FLAC

Beğenileri:
    12
    yapmayın sayın yilmaz196 ,

eq nun hifide ne işi olur ?
    Gerçi kişisel zevklere karışmak haddim değil ama ben şahsen bir amplide bass ve trebl düğmesi varsa onu bile istemem.
    high fiidelity aslına sadakat değil mi zaten ?
    [/quote]

Bana kalırsa eq gerekli, çünkü hiç bir kaynak sesi yeterince doğal tonlarında ve doğal renginde veremez(telefon gibi basit düzey kaynaklar tabiki)
    Ama eq sayesinde doğallığa daha yakın ayarlama yapmak mümkündür. Tabi doğallığı belirlerken kendi hoşunuza giden bir doğallığa ayarlamak biraz hifi'ye mırın kırın etmek olabilir.

15. hifi

hifi FLAC

Beğenileri:
    15
    bir ses cihazı sesi flat veremiyorsa suçu onda aramalı
    onu biz e.q ile düzenlemek için neden uğraşalım

ayrıca e.q nun devreye girmesi işlemciye extra bir yük getirecektir ve bu da ses performansını olumsuz etkiliyecektir.
    işlemci ne kadar az enerji çekerse ses o denli doğal ve kaliteli olur.
    ayrıca çıkan sesin frekans eğrisini görmeden e.q ayarlarına müdahale belki de eğriyi çok daha fazla bozabilir.

16. pea

pea WAV

Beğenileri:
    268
    @hifi
    Ekolayzır konusundaki yorumlarınıza tamamen katılıyorum :)
    Bazı ekolayzırlar ara frekans değerleri için interpolasyon yapmıyor bile.Arttırılan frekanslar artıyor , gerisi dümdüz kalıyor.Yamuk yumuk bir frekans tepkisi ortaya çıkıyor.
    Bir de sese yazılımsal ek yaptıkça distorsiyon artıyor.Hatta bazen , örneğin bası gittiği kadar yükseltirseniz , bariz distorsiyonlar/clipping duyulabiliyor.

17. besir66

besir66 FLAC

Beğenileri:
    12
    benim laptop bile x-fi sound blaster pro ses kartıyla eq ayarı yapınca;
    abartılarak; sadece 31hz ve 62hz'i full yapınca 1khz'den sonraki çoğu ayrıntı kayboluyor. ikinizde haklısınız sonuna kadar.
    Ancak eq ayarı abartılmadan en fazla 2db değiştirildiğinde ki kendi görüşüm; seste kayıp olmuyor ve istenilen renkte elde edilebiliyor.
    Ama size yine katılıyorum, çoğu cihaz yeterince hassasiyete sahip olmadığı için az bir oynama bile çok kayba neden oluyor.

18. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    616
    Ben de sık sık bu mp3 player vs telefon ikileminde kaldım. Ama bendeki iphone 4s'in en son aldığım Sony nwz a845'den daha canlı/sıcak ve hele hoparlörde daha detaylı (kulaklıkta da, hoparlör kadar olmasa da) daha doyurucu bir ses verdiğini görünce dedim iş kulaklıkta. Ve a845'i satılığa çıkardım :wink

19. alperenspor

alperenspor Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    S galaxy s tatmin edici bir kalitesi var fakat desibel düşük
    S gs2 malzeme kalitesi çin malı oluşu kullanımını çok tatsızlaştırıyor ses kalitesi olarak sgs den daha iyi olduğunu sanmıyorum.
    İp4 ses konusunda birçok mp4 ten daha güçlü, medya markette kulaklıkları denerken çoğu kulaklığı zorladı hele dr dre kulaklıkla müthiş ikili oluşturuyordular.

Ben ip4 ümü sgs2 iki ile değiştim sgs2 yi direk babama hediye ettim. okadar beğenmedim.

Şu an htc blackstone hd8282 kullanıyorum çok temiz bir ses dinliyorum lakin, tekno müzikte sınıfta kalıyor.

Sonuç olarak ses rengi olarak ve desibel olarak ve ses kalitesi olarak ip4 derim, ip4s dinlemedim.
    Sonra htc derim dr dre olanını denemedim.
    Samsung ancak üçüncü olur bana göre.
    Diğer markalardan nokia 5800 n91 n95 vs nokiaları denedim yenileri denemedim uzak durun.

Bu yorumlarım sadece müzik için geçerli.

20. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.199
    İş kulaklıktaysa 845'in suçu ne? :)

Arkadaşlar konu havada kalmış.Şimdi bütçeden bağımsız bir telefon alacağız diyelim.Kriterimiz ortalamanın üzerinde performans ve ses kalitesi.

Yüksek ve doğal ses için hangi telefonu alalım?

Evet evet bildiniz.Taşınabilir olarak müzik çalar kullanmayı gereksiz görüyorum artık. :tel

Telefon ve ona uyumlu bir kulaklık çok daha cazip geliyor...Yaşasın masaüstü. :evil

Sayfayı Paylaş