Akıllı Telefonlar ve Müzik

'Müzik LJalarlar Genel' bölümünde madmaxzek tarafından 26 Ocak 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. mc_technosoft

mc_technosoft MP3

Beğenileri:
    19
    Srs Audio Sandbox gibi bir efsane vardı.. Bunu bulabilsek keşke.. Nooxzoid telefon seçiyor bende çalışmadı (Sony z1, Huawei p8 Max) Diğerleride root gerekli old düşünüyorum.. Poweramp güzel programdır..

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. margatem

margatem Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Merhaba Arkadaşlar.
    Xperia z5 kullanıyorum. Kullanan arkadaşlar varsa Z5 in ses kalitesi sony müzik çalarlarla kıyaslandığında nasıldır. telfonlarda ve müzik çalarlarda benzer teknolojiler kullanıyor sony. bide ses kalitesi açısından kıyaslandığında hangi müzik çalara denk gelir(A15 A25 A35 A40 ZX100 Vs...). Yada böyle bir kıyaslama yapamazmıyız.

A35 almayı düşünüyorum. Z5 ile aralarında pek bir fark yoksa almayayım.

İyi günler herkese...

mc_technosoft bunu beğendi.
  3. mc_technosoft

mc_technosoft MP3

Beğenileri:
    19
    Bence çok farkı yok bende z 1 vardı zx 100 ile basslar biraz daha gövdeli geliyor.. Zx300 cihazını bekliyorum o da biraz fark yaşatabilir.. Sony cihazların birçoğunu kullandım.. Birde ses kısıtlaması durumu ki; aşıldı.. Çok fark ettiriyor kulaklık gücünü gösterebiliyor..

margatem bunu beğendi.
  4. SonyPro

SonyPro FLAC

Beğenileri:
    59
    Merhabalar arkadaşım sony z2, ben z5 premium kullanıyorum. Telefonlarımızın sesini seviyoruz sağlamdır iyidir. Birgün sony bayisinde stantta a15 denedik .Ki en baz model biliyorsunuz mdr-1A takılıydı hem onla hem kendi kulaklıklarımızla (o zaman nc31 ler takılıydı telefonlarda) denedik.
    Ses çok daha gövdeli, derin ve zengin geldi.
    Tabi yuh artık olamaz demedik ama hmm en baz model böyleyse diğerleri nasıldır dedik. Telefon anakartına çok maliyet uçmasın diye pek bişi koymuyolar haklı olarak
    Birde walkman efsanesi varken telefon müziğini çok yükseltmezler tabi. Ama ben samsung, lg, iphone kullandım en iyi ses sonyde benim kulağıma göre.
    Para varsa walkman alınır.

margatem ve mc_technosoft bunu beğendi.
  5. margatem

margatem Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Ses kalitesi açısından bir üst seviye olurmu acaba diye merak etmiştim. Kullanılan teknolojiler hemen hemen aynı. Ses seviyesi açıkçası bana yeterli geliyor. MDR-1ABT ile kullanıyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 8 Şubat 2018 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 8 Şubat 2018 ---
    Aslında ses kalitesi için üst seviye olurmu düşüncesindeydim. Sizin cevabınızda bu yönde olmuş. MDR-1ABT ile kullanıyorum zaten. A15 ile bile farkettiriyorsa A35 almayı düşünüyorum ses daha iyi olur ozaman. Uçurum bir fark olmasada hatrı sayılır bir fark olacaktır ozaman.

Cevabınıziçin teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın...

SonyPro ve mc_technosoft bunu beğendi.
  6. mc_technosoft

mc_technosoft MP3

Beğenileri:
    19
    Bence fark olmaz.. Yani bize 2 tane cihaz kullandıracak kadar güzel olmaz.. Birde ses kalitesini etkileyen unsurlardan bir tanesi Dinlediğimiz müziğin kalitesi 320 ve üstü, flac uzantılılarda ses kalitesi fark edecektir.. Kullanılan kulaklıkta önemli..

margatem bunu beğendi.
  7. margatem

margatem Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    tabiiki kaliteyi etkileyen birçok unsur var. Dinlediklerim flac ve 320 genelde. açıkçası ikilemdeyim şuan. illaki fark olacaktır düşüncesindeyim. ama bu fark 1000-1500 tl edermi acaba?

8. delgren

delgren MP3

Beğenileri:
    98
    Bu sorunun cevabını sizden başka kimse veremez :) Azalan verimler kanunu herkes için farklı bir noktada devreye giriyor.

margatem ve mc_technosoft bunu beğendi.
  9. margatem

margatem Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Haklısınız hocam. Geçen hafta sonu Adana da mediamarkt ve teknosa ya baktım. A35 yoktu. Deneme şansı elde edemediğim için sizin yorumlarınızı merak ettim

Cevabınız için teşekkür ederim. Sağlıcaklakalın...

10. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.609
    Kulaklık ve amfi mutlaka etkiliyor ama Kbps etkisi bence ihmal edilir düzeyde. Açıkçası 160Kbps ile bile kaliteli amfi ve kulaklık farkı çok bariz ortaya çıkıyor. Gel gelelim kayıt kalitesi düşük bazı müzikler düşük bitrate'te encode edildiğinde, dinlerken tolere etmesi zor suni sesler ortaya çıkabiliyor.

Yine de piyasadaki en güzel telefondan 24bit 192KHz flac dinleyeceğime, adamakıllı ekipmanla 160KBs MP3 dinlemeyi tercih ederim. Eskiden kaset dinliyorduk yahu. O zaman bile Hifi vardı. Düşünün artık :)

Telefonda DSD oynatmaya çalışıyoruz ama telefonu dizayn edenler pil harcamaması için dahili amfinin ses kalitesinden deli gibi ödün veriyorlar. Bitler boşa yer kapladığıyla, CPU DSD'yi çözecem diye kasıp ısındığıyla kalıyor... Ses kalitesinden ziyade entropiye katkıda bulunuyoruz...

Son düzenleme: 9 Şubat 2018
    Submariner2, margatem ve delgren bunu beğendi.
  11. margatem

margatem Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Haklısınız hocam. Yazdıklarınız gayet mantıklı ve açıklayıcı oldu benim için. Genel yorumlar çerçevesinde A35 almak mantıklı gibi.

Cevabınız için teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın...

12. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    800
    Screenshot_2018-02-09-21-01-50.png Arkadaşlar böyle bir program buldum Tidal ile de etkileşime giriyor. Benim hoşuma gider gibi keşke Tidal de offline modunda da kullanabilmiş olabilseydik. Gerçekten acaba Sennheiser firmasının bir geliştirdiği uygulamamı eğer öyle ise buradan sayın yetkililere sesleniyorum 'Tidal de offline modunda da çalışsın' :))

13. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    304
    Bir dönem bu uygulama üzerinden tidal'e bağlanıldığı taktirde 3 ay ücretsiz Hi-Fi üyeliği veriliyordu.

Çok da işe yarar bir uygulama değil sanki.

14. veterinerci

veterinerci Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Merhaba, yaklaşık 1,5 sene önce beats solo 2 edinmiştim. Şimdiden açıklamamı yapayım sennheiser momentumlar, akgler, boseler vardı kafamda. Uzunca bir liste yapmıştım. Techno-fi'den yola çıkarak. Kimse beats hakkında iyi konuşmadığı için beats istemiyordum fakat dinleyince çoğu kişinin negatif bir şişirme yaptığını farkettim.

Note 3 lte rootlu bir cihazım var. Viper4android ile birlikte kullanıyorum. Onu rom ile beraber yüklediğimde kulaklıktan oldukça güçlü bir ses elde ettim. Ama bunu yaparken de akustik seslerden ödün vermedim. Ses sürücüsü değiştirilmiş note 3 ve s8+ arasında bir kıyaslama yaptım ve s8+ açıkçası yaklaşamadı. Şuanda da 2017 iPad kullanıyorum ve stock hali ile kurcalanmış note 3 ü fiyuv diye geçti. Tabi bunlar ağırlıklı olarak edm, r&b, house ve elektronik müziklerdi.

Ses kalitesine gelecek olursam da açıkçası belli başlı parçalarda (özellikle enstrumental) kurcalanmış bir ses sürücüsü sesi doğallığından çıkarıyor ve çello seviyesi ve aşağısı frekansları ağır tutup diğer sesleri sönümlemeye başlıyor ses en yüksekte iken. Sesi de çok sıcak veriyor. Fakat iPad'te edindiğim deneyim oldukça farklı idi. Spotify üzerinden yaptığım optimal ekolayzır ayarında prograsif rock üstü mid ve gitar seslerinin ağır bastığı ağır metal ve rock müziklerinde gitarlar biraz karışmaya başlıyor fakat onun haricinde ambiente kadar ne olursa olsun hiçbir ses birbirini engellemiyor ve tizler temiz baslar ise kuvvetli çıkıyor. Midler ise gayet tatmin edici.

Telefonlardan sıkıştırılmamış müzik dinleme taraftarı değilim. Şehir içi kullanımlarda iPad 2017 ile Beats solo 2'nin gerçekten tatmin edici bir ses verdiğini söyleyebilirim.

Çok amatörce bir yorum oldu. Kafamda bir sürü şey vardı fakat sizin gibi değerli abilerim ve arkadaşlarımın arasında açıkçası kendimi çok faydalı göremedim. İyi forumlar.

SalihArslann, ardaaryan ve delgren bunu beğendi.
  15. Zenetic

Zenetic MP3

Beğenileri:
    235
    1390₺'ye beats solo3 wireless veya en iyi ihtimalle 600-700₺ gibi fiyatlarla satışta olan solo2 wired modeli, bu fiyatlardan satılmaya devam ederse elbette çoğu kişi tavır alacaktır.
    Eğer fiyatı makul seviyelerde olursa ve ses imzası olarak çözünürlükten ve analitik sunum dışında elektronik kökenli müziklerle kullanımında etkileyici olduğunu varsayarsak, kimse kötü yorum yapmıyor, sadece karşısında ki modeller daha iyi.
    Mesela Focal Listen ile Solo3'e vs yapanlar olursa buna tavır göstermek doğaldır.
    Studio ilk jenerasyondan 2.0'a ve sololarında ilk jenerasyonundan solo3'üne kadar kullanmış biri olarak fiyatının 4'te 1'i olması gerekiyor diye düşünüyorum.
    Genelde beats kullanıcılarının koyu apple taraftarı olduğu kısmı katmıyorum bile.
    Beats sesini sevmeyen grup genel itibariyle elinde üst model ekipmanlar bulunduruan kişiler ve ister-istemez "bu paraya daha iyileri de vardı" gibi önerilerde bulunurlar.
    Makul düzeyde f/p cihazlarını dinlemenizi öneririm, çünkü beatslerden ister-istemez uzaklaşacaksınız.
    Elbette kulaklıkları dinleyip memnun kaldı iseniz kimsenin edeceği söz yok.
    Sonuçta model ve marka algısından ziyade son kullanıcının izlenimleri önemlidir.
    Kısaca kullanıcı memnunsa olay bitmiştir :)

SalihArslann, refuserQ, veterinerci ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. veterinerci

veterinerci Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ya kendi çapımda indie tarzı müzik yapsam da elektronik ve 80ler disko ağırlıklı dinliyorum müzikleri. Ses beni gayet tatmin ediyor. Fiyat konusunda çoğu kulaklığın fiyatını hak etmediğini düşünüyorum ki başta mdr1000x . Bir ara arkadaşımdan ödünç aldığım ultrasone'un bilmediğim bir monitör kulaklığı ile otobüste müzik dinleyince doğal olarak çok kötü bir sonuç almıştım. Bu kulaklığı sürebilmek için amfilere o sırada para veremeyecektim. Kulaklığa da gerçekten çok ihtiyacım vardı ve 3 ay techno-fi içerisinde araştırma ve incelemeler sonucu içinde beats olmayan bir liste hazırladım ki başta momentum on-ear geliyordu. İnanın kulaklıkları denedim ve mağazadan tam çıkarken gözüme beats solo 2 takıldı. Dedim "bi deneyem". Ertesi gün 500 tl + 76 tl (12 ay taksitin vadesi) şeklinde aldım. Lanet olsun ki çok narinler. 1.5 sene içerisinde çantasını yanından ayırmadan taşıdığım kulaklık 3 kez garantiye gitti.

iPad'i de daha 2.5 aydır kullanıyorum. Ondan önce de eski modeline sahiptim de 2017'nin ses çıkışındaki kuvvet gerçekten çok güzel. Bunu neden diyorum; kendimi "apple fanboy" olarak görmekten ziyade "iPad fanboy" olarak görüyorum. :)

17. NightOwl

NightOwl Yeni Üye

Beğenileri:
    18
    Galaxy Book kullanmıştım, ses çıkışı iPad 2017'me oranla %50ye yakın daha güçsüzdü. Ben de bahsettiğiniz "ipad fanboy" kategorisine giriyorum sanırım. Her yere götürüyorum aleti, her ne kadar windows 10'un rahatlığını ara ara özlesem de çok memnunum iPad'imden. Ses kalitesi de tatmin ediyor beni üstelik..

18. veterinerci

veterinerci Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ben de kulaklığı iPad'e takıp çantaya atıyorum. Spotify üzerinden dinliyorum müzikleri. Telefonum ve iPad'imin spotify hesapları aynı olduğundan telefon üzerinden değiştiriyorum müziklerimi. Bildiğimiz wired görünümlü wireless kulaklık gibi kullanıyorum. Aynı seçenek TIDAL da olsa ona geçiş yapacağım ama hem o kadar internetim ve bir o kadar da hafızam yok.

Sayfayı Paylaş