Astrotec Gx50'nin Klasik Müzik Yönünden İncelemesi

'Astrotec' bölümünde karanehir35 tarafından 30 Ağustos 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Merhabalar,Astrotec Gx50'yi Oğuzhan arkadaşımız genel sunum yönünden incelediği için,genel bir incelemeye gerek duymadım.Bunda kulaklığın Pop ve Klasik Müzik dışındaki türlerle olan uyumsuzluğunu da göz önüne alarak yaptım.Metal Müzikden sonra en Sevdiğim tür olan klasik Müzikde iyi ve yeterli bir performansa sahip diyebilirim.Hiç bas-mid-tiz Bermuda üçgenine girmeden,klasik müzikde kullanılan enstrümanlar yönünden inceleyeceğim.Özellikle keman-flüt piyano ve viyolonsel üstünde ağırlıklı olarak duracağım.Önce belli başlı ensrümanların tek başlarına olan performanslarını sonra birlikte çaldıkları genel uyum performanslarını ele alacağım.Şimdiden iyi okumalar dilerim.

image.jpg

Quartet(Dörtlü)Çalgı İncelemeleri

Şimdi konçerto konçerto inceleyelim ensrümanlarımızı:

image.jpg

Mendelssohn Keman Konçertosu:

Öncelikle Felix Mendelssohn Bartholdy'yi tanıyalım.Kendisi 1809 da Hamburg'da doğmuş ve 1847 de Almanya'da ölmüştür.Alman müzisyen/besteci/piyanist/orgcu/orkestra şefidir.Ablası Fanny'yi erken kaybeden besteci,yaşama küsmüş ve Fa Minör 6.yaylı çalgılar dörtlüsü ve Fany için Requiem'i(ölüm ilahisi)besteleyerek;ani bir beyin kanamasıyla aramızdan ayrılmıştır.

Çok güzel bir keman konçertosu bu.Keman sesi çok gerçekçi/sanki az uzağınızda Çalıyor.Yüksek seslerde herhangi bir parlama yok.Bir Ormanın ya da bir nehir kenarının yanında gökyüzüne ve bulutlara bakarak;tatlı düşlere dalmak istiyor insan.Keman o inişli çıkışlı ve gerilim yüklü telleriyle Alıp götürüyor sizi.Bulutların üstüne çıkmak için Türk Hava Yollarına ya da başka jetlere ihtiyacınız yok.Bir adet keman konçertosu yeter size.Kemanda herhangi bir renklendirme ve Yapaylığa rastlamadım,Kemanın yaylarından çıkan Çapraz melodileri/sesleri vermede başarılı.Gx50 Klasik Müziğin çoğu entrümanıyla uyumlu ama özellikle keman sesini bir başka veriyor.Kemanda başarı ORANI 10/10.

Rodrigo Flüt Konçertosu:

Rodrigo 1901 yılında İspanya'da doğmuş ve 1997 yılında Madrid'de ölmüştür.Besteci ve piyano virtüözüdür.3 Yaşında difteriye yakalanarak gözlerini kaybetmiştir.Çok istediyse de İSPANYOL gitarlarını tam çalmayı öğrenemedi.

Konçerto çok hafif bir yan Flütle başlıyor.Şı an için üflemeli zor bir çalgı olan Flütde parlama yok.Flüt gayet sakin ve inişler çıkışlar yaşamadan 2.5 dakika devam ediyor.Sonra artarak azalarak-bir denizin dalgaları gibi Alıp götürüyor insanı.Flütün daha yüksek ve şiddetli çalmaya başladığı anlarda gx50 de çok hafif bir parlama olmakta.Ama kulağı rahatsız etmeyen düşük tempolu bir parlama bu.Flüt sesi gayet doğal yumuşak hacimli ve güzel.Flütde başarı ORANI 10/8.5

Rahmaninov Piyano Konçertosu:

Rahmaninov;1873 de Rusya'da doğmuş ve 1943'de Amerika'da ölmüştür.Besteci/şef ve piyanisttir.Rusya'daki Bolşevik devriminden sonra Amerika'ya yerleşmiş ve kansere yakalanarak aramızdan ayrılmıştır.20.yüzyılın en büyük piyanist ve bestecisidir.

Konçerto çok yavaş ve çok duygusal bir tempoda başlıyor.Tuşların sesi gayet net ve vurgulu.Tane tane çıkıyor sesler.Yine yüksek seslerde herhangi bir parlama ve bozulma yok.Düşük tempoyla piyano;şiddetli ve artarak basılan tuş sesleriyle devam ediyor.Belli bir süreden sonra piyanist:tuşlara o kadar hızlı ve Karmaşık parmak hareketleriyle basıyor ki tuşlara kaç defa ve ne sıklıkta bastığını ayırt etmek zor gerçekten.Ama düşük/normal tempoda bu Ayrım gayet net.Düşük ve normal tempoda gx50 de sorun yok ama hızlı/çok hızlı piyano/tuş kombinasyonlarında biraz geride kalabiliyor.Başarı ORANI 10/7.5

Vivaldi Viyolonsel Konçertosu:

Antonio Vivaldi 1678 de Venedik de doğmuş 1741 yılında Viyana'da ölmüştür.Klasik müzik bestecisi, virtüöz kemancı ve rahip. "Kızıl rahip" lakabıyla tanınan Vivaldi, beş yüzden fazla konçerto bestelemiştir ve konçertonun babası olarak anılır. En bilinen eseri, Dört Mevsim Konçertoları adlı eseridir

Tek bir virtüözün Çaldığı ve 1.30 dakika süren düşük/normal tempolu bir viyolonsel açılışıyla Başlıyor konçerto.Ses gayet net ve hacimli,herhangi bir renklendirme/Parlaklık ve yapaylık yok.Ses kulağa tane tane ve dokulu bir biçimde akmakta.Daha sonra tempo artıp viyolonsel sayısı dörde kadar yükseliyor.Konumlandırma ve sahne iyi/yeterli genişlikte olduğu için sesler birbirine girmiyor.Aynı anda dört viyolonsel de çalsa ,dikkatli bir dinlemede ayırt etmek o kadar da zor olmuyor.Yüksek seslerde çok hafif bir parlama var.Viyolonselin şimşek yüklü o gerilimli seslerini/melodilerini vermede başarılı gx50.Başarı ORANI 10/9.

Şimdi de aynı anda Çalınan flüt/keman/piyano ve Viyolonseli bir arada gösteren Alexey Kurbatov'dan bir Quartet(Dörtlü) ele alalım.Quartet 17 dakika Sürüyor.

Alexey Kurbatov Quartet For Flüte Violin Cello and Piano

ilk çalınan 6 saniye süreyle viyolonsel oluyor.Viyolonsel düşük tempoda sonra onunla beraber önce piyano sonra flüt ve en son keman çalınıyor.47.nci saniyeden itibaren bütün aletlerimiz aynı anda/piyano arkada/flüt keman ve viyolonsel Yanyana olmak üzere çalmaya devam ediyorlar.Piyano keman ve viyolonselin sesleri gayet net/hacimli ve birbirinden ayırt edilebilir halde;flüt çok hafif ve düşük tempoda çaldığından çok dikkatli bir dinleme gerektirmekte.Aynı anda yükselmeye Başlayan keman ve viyolonselde-ikisi de Yaylı çalgılar grubu dan oldukları için-orta şiddette bir parlama ve bozulma olabilmekte.Piyano ve Flütde ise parlama ve bozulma şu an için yok.Kemanın yükselip viyolonselin alçaldığı ya da viyolonselin yükselip kemanın alçaldığı durumlarda yine parlama ve seslerin/aletlerin ayırt edilememe sorunları yok.Keman ve viyolonselin düşük/normal çalışlarından da sorun yok.İkisinin aynı anda yükseldiği durumlarda sesler parlama yapıp iç içe geçiyor.Ama bu durumda bile piyano ve flüt sesi net olarak ayırt edilse de viyolonsel ve keman sesi ayrımına varmak zorlaşabiliyor.Demek ki gx50 de kemanı ve Viyolonseli Yanyana getirmemek lazım.Yine kemanın ve viyolonselin birbirine uzak konumlandığı senfonilerde yaptığım dinlemelerde (Yanyana çalışlarına göre)daha başarılı sonuçlar elde ettim.Yine de yüksek viyolonsel/keman temposunda Flütle piyanoyu ezmediği için gx50 nin notunu fazla kırmıyor ;Ddörtlü Quartet için 10 üzerinden 7 veriyorum.

Okuyan bütün Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Lll
    Kkk

Son düzenleme: 30 Ağustos 2015
    refuserQ, Serhat, oguzhan ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Sechtdamon

Sechtdamon FLAC

Beğenileri:
    1.041
    Bir mecmua yazısı gibi olmuş Ahmet Hocam. Tebrikler ve teşekkürler.

karanehir35 bunu beğendi.
  3. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Şahane inceleme, başlığı ilk gördüğümde "Acaba mendelssohn keman enstrümanının incelenmesinde kullanılmış mı" dedim ve ilk gördüğüm alt başlık bu oldu. Tebrikler.

Kulaklığın başarımını da 10/10 değerlendirmenizden sonra bu fiyat aralığında klasik müzik severlere önerilebilir bir ürün olacağını düşünüyorum.

refuserQ, karanehir35 ve djalimarmaris bunu beğendi.
  4. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    340
    Çok değişik ve güzel bir inceleme olmuş. :)
    Keyif alarak okudum .
    Elinize sağlık.

karanehir35 bunu beğendi.
  5. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Cümleten hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Beğenmenize sevindim.

Sayfayı Paylaş