Audio Engine D1 Dac İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman ݝncelemeleri' bölümünde Tropicana tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. Tropicana

Tropicana Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Evvvet. Bugün sizlere tam anlamıyla pişmiş olan audio engine d1 dac ı tanıtacağım elimden geldiğince. Dac elime 2 hafta önce ulaştı ve geldiği günden bu yana kulaklıkla ve hoparlör ile hiç kapanmadı diyebilirim. Elimde audio engine a5+ ve mütevazi ölçüde bir cd koleksiyonu ve flac arşivi var.

Gelelim ürüne.Dac ı almadan önce hrt music streammer II ile arasında kalmıştım ve uzunca bir düşünmeden sonra audio engine i gerek kulaklık çıkışı gerekse itunes üzerinden 192khz frekans aralığına ulaşabildiği için tercih ettim.
    Ürünü ilk kullanmaya başladığımda biraz hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Bu benim ilk dac ım olduğu için büyük ölçüde bir beklentiye girmiş olmamdan dolayı da kaynaklanıyor olabilir. Ama biraz müzikal olmasına karşın kaynak nasılsa ona göre çalan bir hoparlör var elimde. Bu yüzden en başta tizlerin bana parlak gelmesi bass seslerin ve midlerin geride kalması pek hoşuma gitmedi denilebilir. Bir gün boyunca durum pek değişmeyince Dac ı arkadaşıma verdim pişmesi için.
    5 gün civarı piştikten sonra elime geri ulaştı.İşte dac ile ilgili düşüncelerim.

İlk müziğimi açtığımda bass seslerinin ne kadar sıkılaştığı gümbür gümbür değilde daha derinden ve tok vurması hoşuma gitti. Bass seslerdeki ayrıntılar belirginleşti.Eğer daha çok dance müzik tarzını benimsemişseniz bu dac yeri yerinden oynatıcak basslara sahip değil bunu belirtmeliyim. Ama gene de dinlenebilir ölçüde kalıyor benim için. Dağılmayan basslardan hoşlananlar tercih edebilir.

Tiz seslerin parlaklığının kısmen azaldığı söylenebilir. Ama yabana atılmayacak birşey varsa o da üst frekanslardaki ayrıntı gerçekten insanı derinden etkiliyor. Özellikle akustik müzik dinlerken büyük keyif alıyorsunuz.
    Midler önde veya arkada değil olması gerektiği yerde ortada. Dacı kullandıktan sonra aa burada vokal mi varmış diye sordum kendi kendime. Özellikle bayan vokaller nedense daha bi tatlı geliyor kulağa.
    Dac için benim en çok hoşuma giden şey ise bateri gibi vurmalı çalgıların sesinin müthiş derece de doğal ve gerçekçi bir hal alması oldu.Bateri de yapılan bir çok hata da ön plana çıktı malesef. Bazı vurmalı çalgıları dinlerken gerçekten ses başka bir yerden mi geliyor diye kafamı çevirdiğim çok oldu.

Dac için genel olarak ayrıntı seviyesi fiyatına oranla gerçekten iyi bir seviyede denilebilir.Sibilance sorunu yaşamadım. Sahne olarak önceden pc im de yer alan ses kartını kullanan birisi olarak sahnenin genişlediğini kesinlikle söyleyebilirim. Enstrümanlar hızlı pasajlarda özellikle rock sound unu seven birisi için hayal kırıklığı yaratmadan ayırt edilebilecektir.Hepsinin arasında boşluklar kabul edilebilir seviyede.Sahnenin ayrıca bir 3 boyut seviyesi kazandığını da söylemeden geçemeyecem.

Şimdilik söyleyebileceğim şeyler bunlar. Ben dac ı beğenerek kullanıyorum. :love: Ama şöyle bir ayrıntı var. Arkadaşımda da denediğim bu dac (edifier rt1900ti) (benim hoparlörüme göre daha sıcak bir sesi var bu hoparlörlerin ) daha güzel bir tepki verdi gibi. Yani eğer soğuk tarafa kayan bir hoparlörünüz varsa tiz sesler kulağınızı tırmalayabilir belirli bir volume seviyesinden sonra.Gene de denemeden bilinmez tabiki ve herkesin müzik zevki başkadır. Bu fiyat seviyesinde kesinlikle incelenmesi gereken bir ürün Audio Engine D1 DAC.. Tavsiye ederim ama üstte yazdığım şeyler dikkate alınarak.İyi forumlar..

PureSound bunu beğendi.
  2. PureSound

PureSound MP3

Beğenileri:
    106
    Bende bu dac ı merak ediyordum inceleme için teşekkürler.
    Birşey sormak istiyorum smooth jazz dinliyorum genelde kadın vokallerinde yüksek notalarda zorlanma sanki vokalde yırtılma gibi birşeyşer hissettiriyormu ?

3. Tropicana

Tropicana Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Rica ederim.
    Öyle bir duruma rastlamadım. Hatta aksine daha tatlı bir hal alıyor denilebilir. Vokaller özellikle kadın vokaller gerçekten kulağa bir hayli hoş geliyor.

4. MMMFFFCCC

MMMFFFCCC Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Bende merak ediyordum ve dragonfly ile kararsızım.
    Deneme şansın oldu mu hic?

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. Tropicana

Tropicana Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Malesef dragonfly kullanma şansım olmadı. Ama boyutuna göre gerçekten üstün olduğunu duyuyorum.

6. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Keşke kıyas şansı olsa. Mesela siz İstanbula bi gelseniz :)

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

7. Tropicana

Tropicana Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Yakın tarihte geleceğim inşallah. Neden olmasın. Bilgilerinizi bana aktarırsanız seve seve ..

Sayfayı Paylaş