Audio-Technica ATH-CKS99 İncelemesi

'Audio-Technica' bölümünde Engin tarafından 14 Mart 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Merhaba arkadaşlar,

Bugünkü incelememiz biraz daha erken geliyor ve Audio Technica ATH-CKS99 ile devam ediyoruz. Her zamanki gibi eğilip bükülmeden, diklenmeden ama dik durarak ne biliyorsak aktaracağız..

Nereden alabilirim?

Cks99’a Audio-Technica’ların yetkili satıcısı olan www.accessoryjack.com’dan $97,99’a sahip olmak mümkün. Sorulmadan söyleyelim, malum konularda yardımcı oluyorlar. Meseleyi belirttiğimizde de “Türkiye konusunda uzman olduk, merak etmeyin” demişlerdi hatta.

Cks99’un yalnızca siyah rengi bulunmakta.

Kutusunu Açtık

Cks99’da diğer birkaç arkadaşı gibi basit sayılabilecek bir kutuda geliyor. Daha öncekilerde söylediğim gibi bu fiyatı verince daha afili bir şeyler beklerim.

Kutu içeriğinde sert deri kaplama taşıma çantası, 4 boy (XS/S/M/L) silikon uç, yasal uyarılar ve kullanım kılavuzu bulunmakta.

Kulaklığın malzeme kalitesi aynı yapıdaki diğer arkadaşlarına benziyor diyebiliriz. Birkaç parçadan oluşan sert plastik kullanılmış. En dışarıda kalan ATH ambleminin bulunduğu yuvarlak kısım yanlış algılamadıysam metal yine. Ama cks77x’teki gibi yakışıklı görünmüyor tabi.

(Aşağıdaki iki paragrafı cks77x’ten aynen kopyalıyorum.)

Kablo 1.2m uzunluğunda ve tek parça. Bana sağlam göründü, herhangi bir sorun çıkaracağını sanmıyorum ama kesin konuşmamak lazım tabi. Jack ise L tipte ve biraz fazla küçük göründü gözüme. Kulaklığın ihtişamı, kablonun yapısının yanına jack’ın güdük yapısı pek yakışmamış. Yine sağlamlık olarak da pek güven vermedi.

Mikrofonik açısından diğer ATH’lar gibi bu da pek başarılı değil. Yürürken falan tiril tiril sallanacağını sanmıyorum ama el değdirince kablonun etkisini duymak pek mümkün.

Bu kasa yapısında cks1000’de gördüğümüz gibi "DUAL CHAMBER MECHANISM AR" var imiş. Bu yapı da yine güçlü bass’lara temiz mid ve tizlerin eşlik etmesini sağlıyormuş.

Yalıtım ve Konfor

Cks99'un panpaları gibi kulağa rahatça oturan bir yapısı var ancak diğer kulaklıklarda yaşadığım yuvarlak kısmın rahatsız etme meselesini bu kulaklıkta da yaşadım. Yalıtım olarak da yine diğerleri gibi ortalama diyebilirim.

Nozzle’da uç yerleşimi için iki kademe(cks1000’deki gibi) var yine. Arzu ettiğiniz yalıtım ve rahatlığa göre ayarlayabiliyorsunuz.

Meraklıları için teknik özellikler:

Sürücü Tipi: Dinamik
    Sürücü Çapı: 13 mm
    Frekans Tepkisi: 5 ~ 25,000Hz
    Maksimum Giriş Gücü: 100mW
    Hassasiyet: 106 dB/mW
    Empedans: 16 Ω
    Ağırlık: 6 gr

Ses

Kulaklık 120 saatlik burn-in sürecine tabi tutuldu.

Cks99’un ses karakterine klasik “V-Shape” diyebiliriz. Alt-üst önde, orta geride… Bir de sert…

Cks serisinin alışık olduğumuz derin uzayan bassları bu kulaklıkta pek yok diyebilirim. Miktar az çok serisinin hakkını veriyor ancak alışık olmadığımız nokta alt frekansların biraz sert olması. Bu sertlikle hızı yerinde, hızlı müziklere ayak uyduruyor ancak zaman zaman yüzeysel kalması da can sıkıcı olabiliyor.

Orta frekanslarımız cks’yim dercesine geride ama çok da değil. Vokal de yerini bilip biraz gerilerden söylüyor. Mid-bass sıkıntısı yok, olsaydı belki de sertliği alırdı belki de. Ancak üst-mid’ler gerçekten sıkıntılı. Enstrümanların veya vokalin yükseldiği yerlerde rahatsız edici durumlar oluşabiliyor. İkisi aynı anda yükselirse o zaman can sıkıcı işte. Beyin delen kıvamı yaşadığım durumlar oldu.

Bunların yanında kulaklığı tını olarak çok doğru bulduğumu söyleyemem. Cks77x’ten falan çok daha iyi ancak gereksiz yere açık ve sert çalması kulaklığın önemli olumsuzluklarından.

Üst frekanslar, mid kısmında söylediğimiz gibi parlak, sert, biraz da yanlış çalıyor. Özellikle yükseldiği anlarda rahatsız edici oluyor ve ses kısma ihtiyacı hissettirebiliyor. Çözünürlük olarak çok bir şeyler vadetmiyor ama idare eder diyebilirim. Hafif yapışmalar var, hareketli anlarda dikkati çekiyor özellikle.

Sahne biraz uzağa kuruluyor. Bu yapı içerisinde yatay olarak fena değil, ama derinliği çok başarılı diyemem. Esas sorun ses karakterinin sert olması. Bu yapıyla enstrüman ayrımı zorlaşıyor.

Sonuç

Klasik Ath yapım kalitesiyle güven verse de ses başarımı olarak aynı güveni veremiyor. V-shape ses yapısını sevenler, parlaklığa alışkın olanlar için iyi bir örnek diyebilirim ancak konu müziğe sadakat ise önerebileceğim bir kulaklık değil pek..

Saygılar, sevgiler

Engin

zodiac_tauruss bunu beğendi.
  2. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Büyük bir katkı bu incelemeler. Ellerine sağlık tekrardan..

3. bLind

bLind FLAC

Beğenileri:
    113
    İncelemeyi okuyunca kulaklıkla ilgili hiçbir iyi yön canlanmıyor kafada insan bu kadarmı kötüler yahu demeden geçemiyor,ckm500 ü dinleme şansı bulmuştum o incelemeyi merakla bekliyorum.Ellerinize sağlık.

4. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Aslında bilinen kulaklıklarla karşılaştırma yapmak lazım, elimizde sm3 var ama o zaman da olumlu bir yönünü gösteremeyeğim. O yüzden pek yanaşmadım.

Aralarında dinlenemeyecek olan tek kulaklık cks77x bana göre. Diğerleri bir şekilde dinlettiriyor kendilerini ancak fiyatlarını hak ediyorlar mı derseniz, cevabım ckm500 haricinde kesinlikle hayır olacaktır.

5. Solanahtarı

Solanahtarı WAV

Beğenileri:
    858
    Eline sağlık Engin, çok büyük katkılarınız gözardı edilemez.

Bir de şu var, incelemende dinlediğin kulaklıklardan bahsetsen biraz. Üst sınıf kulaklıklar kullanmış birinin incelemesi olduğunu bilsek.

6. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    "Ye kürküm ye" diyosun :)

7. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    Adamın kulağı cks dinlemekten bembeyaz oldu ya, canım kardeşim :sad

8. Tuncay_D

Tuncay_D FLAC

Beğenileri:
    287
    İnceleme için teşekkürler.

Solanahtarı arkadaşımıza katılıyorum, daha alt seviye kulaklıktan cks99 a geçenler ( örnek; ben ) , daha üst seviye kulaklık deneyimi olan arkadaşlar kadar kusur bulamayacaktır cks99 da.

Misal; daha önce cks90 kullanan bana göre cks99, midleri daha temiz, tizler daha kaliteli, bass lar şiddet olarak az olsada daha kaliteli ve doğru.

Evet üst frekanslar yüksek seste çok rahatsız edebiliyor ve metalik bir yapaylık oluşuyor ( ama birde iyi tarafı var, önceden son sesten aşağısı tatmin etmezken, şimdi %70 oldukça yeterli geliyor :) )

9. oguzhan

oguzhan FLAC

Beğenileri:
    270
    İnceleme için teşekkürler.

Genel olarak CKS serisi sizi tatmin etmemiş anlaşılan. :) Bence CKS serisinde en mantıklı kulaklık denebilir. (Bass severler hariç.)
    Bass için CKS77X tercih ederdim ama siz CKS77X en kötüsü demişsiniz. CKS77 test ettinizmi?

İyi akşamlar.

10. Bilememko

Bilememko Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Jazz müzik için uygun bir kulaklık mıdır acaba?

11. darkainu

darkainu FLAC

Beğenileri:
    655
    İncelemede açıkça nasıl ses karakterine sahip olduğu yazılmış, o şekilde jazz dinlenebileceğini düşünüyorsanız uygun; düşünmüyorsanız değil.

12. Kerem2018

Kerem2018 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    CKS77 de sesi açınca tizleri boğuyor. Ama baslar iyi vurgulu. Buna rağmen tizleri öldürmüyor. Tek kusuru tizi bozması. CKS77x kullandım. Net bir sesi yok. Mid ve tizler çok geri planda kalmış. Baslar çok belirgin. Kullanamadım, sattım.

Sayfayı Paylaş