Audio-Technica Karşılaştırmalı Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde Engin tarafından 26 Mart 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Merhaba arkadaşlar,

Yine kimsenin okumayacağı karşılaştırmalı bir incelemeyle karşınızdayım. Artık tek tek yaptığım incelemeler beni kesmiyor, bünye istiyor böyle şeyleri.

Neyse, biliyorsunuz kulaklıkların tek tek incelemelerini yaptım ancak esas merak edilen kulaklıkların birbirlerine göre ne durumda olduğuydu. Aşağıda tüm kulaklıkların birbirleriyle olan farklarını bulabilirsiniz. Özellikle babaları biraz daha ayrıntılı yazdım, diğerlerini ise daha kısa geçtim(istesem uzatırım ama kısa yazan daha zekalıymış). Unutmayın, bahsettiğim farkları ikili olarak değerlendirin. Misal bir kulaklık diğerine göre koyu demişsem o kulaklığın toptan koyu olduğu manasına -her zaman- gelmeyebilir.

Sol baştan: Cks1000, ckm99, cks77x, ckm500, cks99, im70

Önce kulaklıkların fiyatlarını verelim.

Ath-Cks1000: $193
    Ath-Ckm99: $160
    Ath-Cks99: $98
    Ath-Cks77x: $70
    Ath-Im70: $95
    Ath-Ckm500: $47

Sesle ilgili tüm fikirlerimizi paylaştıktan sonra hangisi fiyatını hak eder, hangisi etmez; hangisi iyidir, hangisi kötüdür belirtmeyi planlıyorum. Bilmiyorum, aşağılara inene kadar fikrim değişebilir belki…

Kutu İçerikleri

Tüm modellerin kutu içerikleri taşıma çantaları haricinde aynı. Tabi bazılarının iki parçalı kabloya sahip olup, ayrıca uzatma kablosuna sahip olduklarını söyleyelim. Ckm1000’in kutu içeriğinde ise diğerlerinden ayrı olarak mikrofonlu kablo bulunmakta.

Im70 hariç tüm modellerin kutusundan dört(4) boy silikon çıkmakta. Im70’te ise üç boy ucun yanında bir çift Comply bulunmakta. Uçların yapısı (nozzle genişliği) Hibrid boyutlarında, yani standart diyebiliriz.

Taşıma çantaları kulaklıkların değerlerine göre koyulmuş genelde. Yalnızca hoşuma gitmeyen durum im70’te oldu. Hadi deri kaplamalı taşıma çantası yapmadın, bari ckm500 de bile olan kadife kaplı, ağzı sıkı taşıma kılıfından vereydin. İnce, ipli taşıma kılıfı kulaklığı koruyacakmış gibi görünmüyor pek.

Hoşuma giden mesele ise tüm kulaklıkların kutusundan kullanım kılavuzu ve yasal bilgiler kağıtlarının çıkması. Çinli dostlarımız kurumsal takılıyorlar anlaşılan.

Malzeme Kaliteleri

Audio-Technica’lar genelde aynı kasa yapılarına sahip olmalarının yanında aynı malzeme kalitelerine de sahipler. Ufak farklar var tabi: bazısında titanyum(ckm99), bazısında alüminyum parçalar(cks77x, cks1000, cks99), bazısında “piano black” parçalar(cks1000) kullanılmış. Kimi ise fiyatının hakkını verircesine sade..

Kulaklıkların yakışıklılık durumları da farklı tabi. Bize göre en yakışıklı alet cks77x. Tekil incelemesinde de bahsetmiştim, kırmızı, gümüş ve siyah renkleri-parçaları gayet güzel kullanmışlar ve ortaya gerçekten şık bir kulaklık çıkmış.

Genel malzeme kalitesinde ise cks1000’i daha önde görüyorum. Kullanılan malzemenin yanında “piano black” parçalar insana özel hissettiriyor. Eldeki kulaklığın kaliteli olduğunu belli ediyor.

Ckm99 ise isminde de geçen titanyum ile kaplanmış. Her ne kadar gümüş rengi biraz fazla janjanlı gözükse de metalin soğuğu insanın hoşuna gidiyor gerçekten.

Im70 konusu biraz fazla sübjektif kalıyor. Özellikle renginden dolayı kasanın plastiği ucuz duruyor. Dışardan bakınca pek güven vermiyor ancak ele aldığında o kadar da ucuz görünmediğini söyleyebiliriz. Malzeme kalitesine kanmayın dedim ama rengine kanmayın diyemem. Duygularımı tam ifade edemiyorum :)

Cks99 ve ckm500’ün yapıları ise daha ortalama, fakir ama gururlu genç.. Tırt değil tabiki, diğerlerinden aşağı kalır yanları yok ancak görünüm olarak abileri gibi iddialı da değiller.

Yalıtım ve Konfor

Az çok aynı kasa yapısına sahip cks1000, cks99, cks77x yine az çok aynı yalıtım ve konfor performansına sahipler. Tekil incelemelerde de bahsetmiştim, sürücülerinin bulunduğu yuvarlak kısım bir şekilde canımı acıttı, uzun süreler kulağımda takılı tutmamı engelledi.

Yine incelemelerde belirtmiştim. Bu üç kulaklığın nozzle’larında 2 kademe bulunmakta. Tercihinize göre ayarlıyorsunuz. Ben genelde ilk kademede tuttum uçları; bu halde ortalamanın üstünde bir yalıtım elde edilebildiğini söylemeliyim.

Ckm500 ve Ckm99 %90 aynı kasa yapısına sahipler. Fark yaratan kısımların biri yalıtımı ilgilendiriyor, biri ilgilendirmiyor. İlgilendirmeyen kısım kulaklığın arka kısmındaki görsel bir fark. Önemsiz bir ayrıntı. Diğer mesele ise ckm99’un 14mm’lik sürücüsü ve dolayısıyla biraz daha büyük olan kasası. Tabi çok büyük gibi algılanmasın, diğer dostlarımızın sürücü çaplarının 12,5mm ve 13mm arasında değiştiğini söyleyelim.

Bu iki kulaklık, diğer garip şekilli panpalarından daha rahat, kulağa daha iyi oturuyor, oturunca daha güzel görünüyor. Şekil olarak her ne kadar rahatlık vadetseler de yine sürücü çaplarıyla avantajlarını dezavantaja çeviriyorlar.

Ckm500’ün sürücü çapı diğerleri gibi, 12,5mm. Yani rahatlık olarak diğerleri gibi... Ckm99’un daha büyük kasası ise kulaklara biraz daha fazla zulmediyor, dayanılması daha zor oluyor.

Ckm500 ve ckm99’un nozzle’larında iki kademe yok ancak gerek yok. Nispeten küçük ve hafif kasalarıyla diğerleri gibi oturma problemi yaşatmıyor, yalıtımı da yine ortalamanın üzerinde tutuyor.

Im70 meselesi yine yukarda olduğu gibi karışık. Büyük kasası, kablo yapısı; kısa ve kalın olarak değerlendirilebilecek nozzle’ıyla konfor konusu biraz sıkıntılı. Oturtunca yine ortalamanın üzerinde performans sunuyor ancak uğraşmak gerek işte..

Ses Mevzuu

Bu işler karışık, kafa bulandırıcı. Epey üşendim, epey de geciktirdim ama söz verildi bir kere. Umarım az buçuk fikir verebiliriz sizlere..

Tüm kulaklıkları teker teker birbirleriyle karşılaştırdım tabi. Tak-çıkar, tak-çıkar zorlu bir süreç oldu biraz da.. Bu süreç içinde Hasan’ı da zorladım biraz, cks1000’i diğerleriyle denettirdim; ayrıca Cks1000-Sm3, Cks1000-ie8 karşılaştırmalarının kağıda dökümünü de Hasan’a yaptırdım(yazısı çok güzel).

Gelelim sadede:

Şimdi, ilk söyleyeceğim şey tüm kulaklıkların biraz dip gürültüsüne sahip olduğu. Öyle rahatsız edici düzeyde değil, sessiz ortamlarda dikkati çekiyor daha çok. Dışarının gürültüsü içinde “anam bunun dip gürültüsü var!” demezsiniz pek..

Başlayalım, önce babalar..

Cks1000 - Sennheiser ie8

Öncelikle Zafer Bey’e (@zafer çoban) gün içinde yaptığımız isteğimize hemen cevap verdiği, birkaç saat sonra da bizimle buluştuğu için teşekkür ederiz. Kendisiyle hem tanıştık, hem de kısa ancak faydalı zaman geçirmiş olduk.

Sennheiser ie8’in gümüş kablolu ve bass portunun en alt seviyede olduğunu söyleyelim. Yükseltmek istedik ancak uygun malzemeyi bulamadık.

Hasan’a göre bass konusunda ie8 ve cks1000 aynı düzeydelerdi. Hem miktar hem de kalite olarak. Ben ise cks1000’in bass miktarını biraz daha fazla buldum. Hasan daha iyi bilir tabi…

Ayrı düştüğümüz bir diğer konu ise sahnenin bize uzaklığı oldu. Bana göre ie8 sahneyi cks1000’e göre daha uzağa yerleştiriyor, daha uzaktan çalıyor. Hasan ise bu fikrime katılmadı, pek farklı değil dedi. Hasan daha iyi bilir tabi…

Diğer konularda ise hemfikiriz:

Ie8’in midleri bariz derecede perdeli ve koyu. Yeterince çıtır değil, biraz sönük kalıyorlar. Cks1000 bu konularda daha iyi, daha parlak, daha canlı bir sunumu var. Yine daha perdesiz.

Tizler ie8’de daha kaliteli, hızlı ve tane tane. Fakat ie8’in koyu ve biraz perdeli yapısı dolayısıyla geri planda kalıyorlar. Cks1000’in üstleri daha parlak yapıda olmalarıyla ben buradayım diyor, kendini hissettiriyor.

Sahne ve enstrüman ayrımı olarak cks1000 daha iyi. Enstrüman arası boşluklar, konumlandırma olarak cks1000 çok daha net.

Cks1000 - Earsonics Sm3 v1

Ben bu iki kulaklığı denemedim nedense :) Direkt olarak Hasan’ın yazdıklarını aktarıyorum.

İki kulaklık ters karakterlerde. Sm3 mid ağırlıklı, diğer frekanslar daha geride; cks1000 ise “V shape” diyebileceğimiz ses karakterine sahip.

Alt frekanslarda cks1000 daha kaliteli, daha gerçekçi ancak biraz sert kalıyor. Sm3 alt frekanslarda kalite olarak cks1000’e göre geride kalıyor. Daha yumuşak çalıyor ancak dağılma durumları var.

Sm3’ün ünü midlerinden geliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere orta frekanslarda Sm3 çok daha üstün, tınısı daha doğru. Yalnız şöyle bir durum var: sm3’te vokal girdiğinde, vokal enstrümanların önüne geçerek sahneyi, enstrüman ayrımını etkileyebiliyor.

Üst frekanslar eşit kötülükte diyor Hasan. :) Fark olarak Sm3’ün tizleri biraz daha birbirlerine yapışmaya müsait.

Sahneler yarışabilir. Sm3’ün havadarlığı cks1000’de de var. Fakat yine sm3’ün ününden, 3 boyut hissiyatı sm3’te çok daha önde. Konumlandırma sm3’te çok daha iyi, fark edilebilir düzeyde.

Cks1000 – Ckm99

Fiyatları ve sınıflarının abileri olmaları dolayısıyla Ath’lar arasında esas karşılaştırmamız gereken iki kulaklık…

Cks1000 sahnesiyle öne geçiyor öncelikle. Ancak tekil incelemesinde de bahsettiğim gibi cks1000 geniş sahnesine rağmen ortadan ve kalabalık çalıyor biraz. Ckm99 daha açık karakterli yapısıyla daha havadar, daha boşluklu hissediliyor. Bu nedenle de daha dinlenebilir bir sunuma sahip.

Cks1000’in V karakteri dolayısıyla tizleri ckm99’a göre daha rahatsız edici durumda. Ckm99’un çözünürlüğü daha yüksek diyebilirim.

Cks1000’in bassları tabi daha yoğun; ikili karşılaştırmalarda cks1000 boğuk geliyor hatta. Cks1000’in perdeli hissiyatının sebebi bass ve mid-bass durumlarından geliyor.

Mid konusunda iki alet için de doğru diyemem. Cks1000 olması gerekenin karanlık tarafında, ckm99 ise olması gerekenin açık tarafında çalıyor. Yine de gerçeklik olarak ckm99 biraz daha önde diyebilirim.

Yakın fiyatlarıyla iki kulaklıktan hangisini tercih etsem durumu olabilir. Ben şunu alın diyemem tabi.
    Enstrüman sevenler, akustik müzikler dinleyenler ckm99; hareketli müzik dinleyenler ise cks1000 tercih edebilirler.

Cks1000 – Cks99

İki kulaklığın karakterleri aynı diyebiliriz aslında: “V Shape”… Ancak Cks1000 üst seviye olduğunu rahatlıkla gösteriyor.

Cks1000 öncelikle sahne yapısıyla hissettiriyor kalitesini. Hem enine hem boyuna sahnesi çok daha iyi. Bunun yanında enstrüman ayrımı da daha iyi.

Genel ses karakterinde cks1000 daha gövdeli çalarken, cks99 biraz daha cılız ve sert kalıyor. Cks1000’in altları daha dolgun ama yumuşak, derinlere daha çok iniyor. Bunun yanında mid-bass cks1000’de hissedilir yapıda, bu da gövdeli çalmasının etmenlerinden..

Cks99’un üst frekansları daha hissedilir ancak çözünürlük olarak cks1000 daha iyi. Sibilans yatkınlığı cks99’da daha çok.

Cks99’un mid-bass eksikliğiyle mid’leri daha perdesiz, daha önde hissediliyor. Ama bu sefer de üst-mid’ler giriyor devreye, parlamaya daha müsait konumdalar. Cks1000’in midleri daha koyu, cks99’a göre daha perdeli olsa da gerçeklik olarak çok daha önde..

Cks1000 – Ckm500

Cks1000 yine sahnesiyle önde. Enstrüman ayrımı ckm500’den çok daha iyi. Ckm500’ün üstleri daha parlak, daha önde ve de daha taneli yapıda. Cks1000’in bassları yine çok daha dolgun, kalite olarak daha iyi. Cks1000’in alt-midleri, ckm500’ün ise üst midleri daha önde. Cks1000’in alt midleri kaliteli diyebiliriz ancak ckm500’ün üst midleri biraz sıkıntılı. Üst-midler açık çalıyor ve tını olarak yanlış.

Cks1000 – Cks77x

İki cihazın karşılaştırmasında söylenecek çok fazla bir şey yok esasen, gerek yok. Cks77x’in sesi perdeli, boğuk, tınısı yanlış. Sesi boğuk dedik, nedeni de 77x’te bass’tan çok mid-bass’ın etkin olması..

Cks1000 – Im70

İlk dikkati çeken im70’in tınısının yanlış olması. Biraz da şaşırdım bu işe açıkçası.

Im70’in incelemesinde de belirtmiştim, im70’in tizleri sanki bir kanal içinden geliyor gibi. İkili karşılaştırmalarda bu daha da dikkat çekici. Im70’in tizleri cks1000’e göre daha geride, çözünürlük olarak daha düşük; bunun yanında tınısı da yanlış.

Bass miktarı olarak im70 cks1000 ile yarışır neredeyse. Ancak kalite olarak cks1000 çok daha iyi.

Im70’in sahnesi daha dar, cks1000 hem enine hem de boyuna sahneye daha iyi yayılıyor; im70 ise sahneyi çok daha öne yerleştiriyor. Yine cks1000’in konumlandırması çok daha iyi.

Cks1000’in midleri, özellikle vokali daha geride. Aslında bu mesele cks1000’den dolayı değil de, im70’in midleri ve vokalinin fazlaca önde olmasından dolayı çıkıyor ortaya. Vokal ve midler önde ancak yine tını olarak yanlış, ses koyu-perdeli geliyor.

Cks77x – Ckm99

Ckm99 her yönüyle çok daha üstün, yine çok fazla bir şeyler yazmaya gerek yok. Ckm99’un karakteri çok daha açık, çok daha doğru. Sahne geniş, enstrüman ayrımı çok daha iyi. Ckm99’un üst midleri, cks77x’in ise alt midleri önde. Ancak ckm99’un gösterdiği başarı cks77x’te yok. Cks77x’in sesi çok daha boğuk ve başarısız.

Cks77x – Cks99

Cks99’un bassları çok daha toplu, yeri belli ancak sert. Cks77x’te basslar ve mid-bass’lar fazlasıyla dağıtıyor, bunun yanında bu frekansların sese hakimiyeti var. Özellikle bass gitar çalarkern 77x’te uğultu duyulmakta, cks99’da ise çalanın gitar olduğunu gayet açık. Dar ve yoğun sahnesinin içinde cks77x’in vokali de daha yakın, ancak sibilans ve parlamalara çok daha müsait. Tiz yapısı olarak cks99 çok daha önde, çözünürlüğü daha iyi. Sahne olarak da yine cks99 üstün.

Cks77x – Ckm500

Ckm500’ün sesi çok daha ferah, frekanslar çok daha seçilebilir. Detay, sahne, konumlandırma ckm500’de daha iyi; bassları daha yumuşak ve toplu. Ckm500’ün vokali cks77x’e göre daha uzak ancak sahne konumlandırması olarak daha doğru diye düşünüyorum. Yine tiz çözünürlüğü çok daha iyi, yeri ve tınısı çok daha doğru..

Cks77x – Im70

Cks77x’in sesi daha parlak yapıda. Im70 cks77x’e göre daha sönük, daha kuru kalıyor. Ancak bu kuruluğun yanında çok daha tutarlı bir yapısı var. Im70’in midleri, bunun yanında vokal daha önde. İki kulaklığın bassları da dağılan yapıda, ancak cks77x’te daha dağılan yapıda. Buradaki esas sorun yine mid-bass meselesi. Im70’in tizleri daha geride gibi hissediliyor ancak çözünürlük olarak daha iyi, daha seçilebilir. Sahne olarak da im70 yine önde.

Cks99 – Ckm99

İki kulaklığın farklarına serilerinin etkileri büyük. Cks99 V karakterli, ckm99’da ise mid’ler önde. Ckm99’un tizleri ve üst-mid’leri daha önde, aynı zamanda parlamaya daha müsait. Cks99’un sesi ckm99’a göre perdeli kalıyor, ancak ckm99 mid ve bass yapısıyla cks99’a göre daha gövdeli. Cks99’un altları ckm99’a göre çok daha sert kalıyor, ckm99’un bassları daha yumuşak, daha derinlere inen yapıya sahip. Yine bass kalitesi olarak ckm99 daha önde. Sahne olarak da ckm99 bariz üstün.

Cks99 – Ckm500

Ckm500’ün bassları daha yumuşak ve daha derinlere inen yapıda ancak dağılma problemi var. Cks99’un basslar her zamanki gibi sıkı hatta sert kalıyor. Mid-bass ckm500’de daha önde, ses daha gövdeli. Yine mid ve üst-midler ckm500’de daha önde, dolayısıyla da parlamaya çok daha müsait. Cks99’un sahnesi daha geniş, midlerin geride olmasından dolayı da daha derin hissediliyor. Ckm500 daha ortalarda ve yoğun çalıyor. Cks99 genel yapısı itibariyle biraz daha perdeli kalıyor.

Cks99 – Im70

Cks99’un tizleri daha önde ve çözünürlüğü daha iyi. Im70’in tizleri yine kanaldan geliyor gibi, dağılıyor ve tınısı yanlış kalıyor. Im70’in bass miktarı daha fazla ancak dağılma problemi var. Mid’leri cks99’a göre çok daha önde ve koyu karakterli, dolayısıyla daha gövdeli. Cks99’un sesi bu durumlarla daha doğru ancak biraz cılız hissediliyor. Im70’te önde olan midler ve vokalle sahne yerleşimi daha sıkışık, kalabalık çalıyor. Cks99 çok daha boşluklu, konumlandırması daha doğru.

Ckm99 – Ckm500

Genel olarak aynı ses karakterine sahipler. Her açıdan ckm99’un, ckm500’ün üst modeli olduğu anlaşılıyor. Özellikle sahne, konumlandırma, enstrüman arası boşluklar olarak ckm99 gösteriyor kendisini. İki kulaklıkta da üst-midler parlak ancak ckm500’de daha parlak çalıyor, dolayısıyla tını olarak daha problemli diyebiliriz. Ckm99’un bassları daha tok ve kaliteli yapıda; ckm500 altları biraz dağıtabiliyor.

Ckm99 – Im70

Ckm99 daha sahneli ve daha açık karakterli kalıyor. Im70 özellikle koyu midleriyle perdeli kalıyor. Tiz çözünürlüğü, yeri, miktarı konularında ckm99 açık ara önde. Ckm99'un midleri açık karakterde, im70'in midleri koyu karakterde ancak im70'in tınısı yanlış. Im70 daha basslı bir kulaklık ancak fazlasıyla dağılan yapıda, ckm99 miktar olarak geride olsa da kalite olarak çok daha iyi. Ckm99'un sahnesi çok daha geniş, enstrüman arası boşluklar net, konumlandırma çok daha iyi. Im70 dar bir alandan kalabalık çalıyor, enstrümanlar birbirine girebiliyor.

Ckm500 – Im70

Ckm500’ün tizleri daha önde, çözünürlük olarak çok daha iyi, daha taneli. Ckm500’ün sahnesi hem enine hem boyuna daha geniş ve sahneye yayılım daha başarılı. Vokali im70’e göre daha uzakta konumlandırılmış, bana göre daha doğru yerleşime sahip. Im70 daha ortalardan ve daha kalabalık çalıyor, enstrüman ayrımı daha zayıf. Im70’in özellikle mid ve bassları daha önde ancak kalite olarak daha düşük. Özellikle im70’in bassları çok daha dağılan yapıda.

Şimdi bunları yazdık bu kadar ama okumayacağınız biliyorum. Ben yine de son fikirlerimi yazayım kulaklıklarla ilgili.

Esas önemli gördüğümüz, merak ettiğimiz konu cks1000 ie8’in yerine geçebilir mi meselesiydi. Denemelerimizde gördüğümüz kadarıyla cks1000 ie8’e güzel bir alternatif, hatta kafa tutacak yapıda. Tabi fiyatlar meselesi var, ie8’in ikinci elini bulmak oldukça zor, ie80 daha yüksek rakamlara gidiyor. Cks1000’in sıfır fiyatı ise yaklaşık 400 Lira ulaşmak ve daha kolay diye düşünüyorum.

Onun dışında fiyatını kesinlikle hak eden, hatta üzerinde performans gösteren kulaklık ckm500 oldu. 47 dolara her türlü akar diyeyim :)

Hayal kırıklığımız ise biraz fazla yerdiğim cks77x oldu. Üzgünüm ama iyi bir kulaklık değil. Bir de cks77’den daha iyi yorumlarını gördükçe daha ne olabilir acaba diye düşünüyor insan.

Genel olarak Audio-Technica yorumum ise şudur: Kulaklıklar, sunulan performansın hak ettiği fiyat seviyesinde değil pek; ckm500 haricinde fiyatlarını yüksek buluyorum. Belki de tasarımları, malzeme kalitelerinden dolayı istiyorlardır bu paraları, kim bilir…

Ülkemizde satılan kutusuz kulaklıklarla karşılaştırmaları önümüzdeki vakitlerde yapmayı düşünüyorum. Zaman belirtmiyorum, ne zaman canım isterse artık. Ama tavsiyem şimdilik bu kulaklıkları güvenilir yerlerden edinmeniz yönünde olacaktır. Özellikle ckm99 incelemesinde de belirtmiştik, filtrelerdeki farklardan dolayı güvenim iyice sarsıldı. Günah olmasın sonra..

Şimdilik bu kadar sanırım. Eksik, yanlış gördüğünüz yerleri belirtirseniz sevinirim. Birlikte aşalım, birlikte çözelim, birlikte güçlenelim…

©©©Techno-Fi.net©©©

Saygılar, sevgiler
    Engin :naughty

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
    cgtyguner, karanehir35, KaraSinek ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. SE_GuRu

SE_GuRu FLAC

Beğenileri:
    593
    İlk yorum benden olsun emeğine sağlık.

3. berktu

berktu MP3

Beğenileri:
    6
    şu kırmızı tuşlu ipod çok hoşuma gidiyor her seferinde sorucm sorucam soramıyorum unutuyorum modeli nedir jenerasyon vs inceleme için çok teşekkürler bu arada.. :)

he birde im70 neye alternatif olabilir aslında biçim olarak sevdim ama performans açısından baya geride kalmış sanırım .. elinize sağlık :)

4. Squartro

Squartro MP3

Beğenileri:
    26
    Cks1000 kullanmış biri olarak kesinlikle parasını hakkettiğini söyleyebilirim. Ancak Ckm1000' de incelemede olsaymış çok daha güzel olurmuş. Elinize sağlık güzel bir inceleme...

5. Tuncay_D

Tuncay_D FLAC

Beğenileri:
    287
    Çok güzel, emek harcanmış, yorucu bir karşılaştırma olmuş, kulaklaklarınıza sağlık.

Tekil incelemelerde, cks1000 i okuyunca, cks99 dan geçmeye değmez izlenimi edinmiştim, karşılaştırmada ise cks1000 açık ara önde görünüyor, bu seferde, geçmeye değer fakat 400 TL yi hak ediyor mu sorusu çıkıyor ortaya, yada, 400 TL ye daha iyisi ne olur?

6. Squartro

Squartro MP3

Beğenileri:
    26
    Donanım forumda bir kullanıcı 250 tl satıyordu en son tam hatırlayamadım kullanıcı adını arkadaşın bulursam paylaşırım. 4 ay önce falandı. Hatta Sıfır satıyordu.

7. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Başta Engin olmak üzere, ellerinize sağlık arkadaşlar. Zaman harcanmış, ciddi karşılaştırmalar bunlar. Oldukça da iyi bir referans kaynağı. ATH model karmaşıklığını biraz olsun gideriyor benim kafamda.

8. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Engin tebrikler yaptığın çok zor bir iş. Hem maddi hem manevi ciddi emek var, eline sağlık.

9. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Engin eline sağlık. Yalnız Ckm99 – Im70 başlığında yorgunluk belirtileri gözledim doğal olarak, cks99'dan bahsediliyor çünkü.

Bir de benim bu incelemeyle ckm99 kararım netleşti de yalnız üstmid ve tizleri umarım çok parlak değildir.

10. AxiAziz

AxiAziz WAV

Beğenileri:
    381
    Ellerine sağlık, iyi oldu bu konular.

Bırak seslerini, hangi modelin, hangisi olduklarını bile bilmiyordum ben, çok faydalı oldu gerçekten.

11. bLind

bLind FLAC

Beğenileri:
    113
    İnceleme için teşekkürler.İçlerinden sadece ckm99 ve ckm500 ü dinleme şansım oldu.
    Ckm500 o bass miktarı ve tonuna göre yinede boğuk kalmıyan bir yapıda,tınısı doğru olmuyabilir ama tizleri bazen tane tane hissettirebiliyor,tasarımı ve fiyatı düşünüldüğünde tavsiye edilcek bir kulaklık kesinlikle.
    Ckm99 un malzeme kalitesi ve tasarımı benim çok hoşuma gitmişti.Ama ses olarak beni etkileyememişti eğer dinlediğim kulaklık orjinal ise bence o fiyata kesinlikle değmez arkadaşlar (filtresi bezdi).

12. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Cümleten teşekkür ederim tekrardan..

Kırmızı tuşlu ipod, ipod video 5g u2 special edition oluyor.

im70 neye alternatif olabilir bilemedim :) Karşılaştırmalı incelemelerde geride kaldığı doğrudur ancak tek başına fena olmayan bir alet. Hareketli müzikler dinleyenlere daha çok öneririm.

400 TL'ye cks1000 değer-değmez diyemem. Ama 400 TL'ye ikinci eli alınacak ie8'den çok daha mantıklı bir seçenek.

*Ckm99 - im70 karşılaştırmasını düzelttim, uyarı için teşekkürler..

13. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Sennhesier ie8 in yaşattığı sahne hissini yaşatıyor mu çünkü ben ie8 i dinledikten sonra farklı bir kulakiçi taktığımda bir daralma hissediyorum . Bu belkide yapısıyla ilgili bilemiyorum ama cks1000 de aynı hissi uyandırıyorsa güzel bir alternatif olur .Bir de ie8 de kayıtlar çok rahat dinleniyor ,cks1000 de perde olmaması tizlerin daha açık karakter de olması bir rahatsızlık veriyor mu ? Bunları ie8 i savunduğum için sormuyorum sadece beni etkilyen yönleri bunlar cks1000 de bunu başarılı bir şekilde yapıyorsa iyi bir seçim olur çünkü ie8 le trance dinlemeyi çok seviyorum hiç rahatszlık vermiyor :) Benim geçiş yapmayı düşündüğüm kulaklık Fx700 dü bu tarz alternatiflerin çıkması iyi oluyor .

Hem böyle bir bütçe hem de zaman ayırdığınız için tebrik ederim .İnceleme çok güzel ve kapsamlı olmuş elinize sağlık :)
    Her kulaklığı alıp deneme imkanı olmadığı için bence bu tarz incelemer çok iyi oluyor çünkü genelde bende dahil kullanmak için aldığımız ürünleri inceliyoruz
    :ok

14. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Bahsettiğiniz daralma hissiyatını ie8'de yaşadık biz de. Yukarda yazdığım gibi cks1000 sahne, enstrüman ayrımı vs. olarak daha önde. Tabi ie8'in sahneyi uzağa konumlandırması da bu rahatlığı sağlayan faktörlerden olsa gerek. Cks1000 sahneyi öne kuruyor, yakından çalıyor.

Rahat dinleme meselesinde cks1000 epey farklı konumda, ie8'e göre epey bir canlı çalıyor. Ie8 yumuşak hatta kuru kalıyor yanında. Tizler rahatsız eder mi etmez mi, beni etmedi ancak ie8'den sonra dikkati çekiyor.

15. oguzhan

oguzhan FLAC

Beğenileri:
    270
    Süper karşılaştırma olmuş, epey emek harcanmış.

CKM500'e talibim bu arada. :)

16. Stumaster

Stumaster MP3

Beğenileri:
    25
    Elinize kulağınıza sağlık. :) Cks77x sahibi olarak sesin boğuk olması kısmına katılıyorum tek başına yazdığınız incelemede de yazmıştım. Ben ancak clip + ile kullanabiliyorum dengeli sayılabilecek ama detay yoksunu bir ses elde ediyorum. İlk alındığında çok daha kötü bir haldeydi ama şimdi daha katlanılabilir bir halde. Sanırım Japonların hareketli şarkılarına yönelik yapılmış. :)

17. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Ckm500 için söz verildi malesef :) Zafer Bey bu benim dedi, elinden zor aldık :)

18. oguzhan

oguzhan FLAC

Beğenileri:
    270
    Şu şans 1 kere gülse. :angry ;D

19. Siyah Nur

Siyah Nur WAV

Beğenileri:
    39
    Adam üşenmemiş yazmış arkadaş helal olsun ;D

Şaka bir yana eline sağlık, çok güzel bir inceleme olmuş. :wink

20. fortress34

fortress34 WAV

Beğenileri:
    469
    Her yönden zor ve meşakkatli bir çalışma olmuş, emeğine sağlık Engincim.. :ok

Sayfayı Paylaş