AUDIOFLY AF 180 MİNİ İNCELEME

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde FERROKROM tarafından 21 Ocak 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. FERROKROM

FERROKROM Yeni Üye

Beğenileri:
    20
    Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir IEM arayışına girdikten sonra 1 aylık bir araştırma sonunda Audiofly AF180 modelini almaya karar verdim ve 3 gündür kullanıyorum. Sanırım Türkiye'de ilk kez bu kulaklıklarla ilgili bir inceleme yayınlanıyor bu yüzden yazdıklarım haricinde bir şey merak eden olursa elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım.

Öncelikle firma hakkında kısa bir bilgi vereyim 2011 yılında kurulmuş Avusturya'lı bir firma, profesyonel sanatçılar için ve günlük kullanımda müzik dinlemek isteyenler için fiyat/performans oranı yüksek kulaklıklar yapma amaçlayan bir firma.

Kulaklığa gelince öncelikle fotoğrafları paylaşıyorum;

DSC_0090.jpg
    DSC_0091.jpg DSC_0092.jpg DSC_0093.jpg DSC_0095.jpg DSC_0096.jpg DSC_0097.jpg DSC_0101.jpg

Fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi oldukça şık bir kutuya ve geniş sayılabilecek kutu içeriğine sahip.
    Kutuyu ilk açtığınız andan itibaren kaliteli bir kulaklıkla karşılaştığınızı anlıyorsunuz. Kutu içeriğinde gerçek deri ve oldukça büyük bir taşıma kutusu, 3 adet comply denilen uçlardan, 6 adet farklı silikon uç, bir adet jack, bir temizleme aparatı ve bir adet (hiçbir zaman zaman kullanmayacağım) uçak aparatı bulunuyor. Kutu içeriğiyle ilgili tek eleştirim bu fiyat segmentindeki bir kulaklığın yanında opsiyonel olarak ayrıca 50 dolara satılan Audioflex CT Cable diye adlandırdıkları biraz daha ağır ve daha dayanıklı olan, üzerinde mikrofon ve Apple ürünleri için ses kontrol butonları olan kablonun çıkmaması.

Öncelikle konfor seviyesi çok üst düzeyde, Shure 215, 535, 846 modellerinde kullanılan kasanın benzerini ama daha slim ve hafif halini yapmışlar. Her ne kadar konfor kişiden kişiye değişse de bir çok yorumda bu kulaklıkların şimdiye kadar yapılmış en rahat kulaklıklardan biri olduğunu okumuştum. Shureların kulağıma oturuşunu çok beğeniyordum ama bunlar daha hafif ve daha rahat, saatlerce kulağınızda kalsa bile rahatsızlık vermiyor, sanki yoklar gibi. İçinden çıkan silikon kılıfların küçük olanı çok küçük medium olanı biraz büyük geldi bana. Shurların medium siliconunu taktım o daha uygun gibi. Ses izolasyonu da bu segmentten beklendiği gibi üst seviyede.

Kutudan çıkan kabloysa oldukça kaliteli ve hafif bir kablo. ilk 1 metrelik kısmı bez ile sarılı geri kalan kısmı Westone'lardaki kablolar gibi. Çok fazla katlanmıyor gayet başarılı. Bu kablo daha çok profesyoneller için sahnede kullanılması için yapılmış.

Dizayn olarak çok başarılı bulduğum kulaklıları estetik olarak da şimdiye kadar gördüğüm kulaklıkların içinden en güzel kulaklıklardan biri olduğunu söyleyebilirim. Canlı hallleri fotoğraflarda göründüğünden daha güzeller :)

Her birinde 4 adet dengeli armatür sürücü ve bir crossover bulunan kulaklıkların genel olarak çok sıcak bir ses karakteri var. İnanılmaz detaylı ve temiz bir tona sahipler. Baslar ve tizler süper detaylı, daha önce duymadığım bir sürü ses duyuyorum eskiden dinlediğim şarkılarda. Baslar pürüsüz ve güçlü, ne çok abartı ne de zayıf, bence tam olması gerektiği gibi. Midler den de ödün verilmemiş, ses çok temiz. Kulaklığın maximum ses gayet yüksek.

Şuana kadar kulaklıkları Iphone 6s ve Sony Z3 Compact ile denedim, şimdilik çok memnunum, kullanmaya devam ettikçe konuya eklemeler yapacağım. Çok fazla zamanım olmadığı için şimdilik bu kadar yazabiliyorum.
    Daha teknik bilgiye sahip olan arkadaşlarla buluşabilir ve diğer kulaklıklarla karşılaştırmalı testlerini yapabiliriz.

Umarım faydalı olmuştur.

Saygılarımla,
    Volkan

Son düzenleme: 21 Ocak 2016
    zekixx, fortress34, border66 ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Nasıl gözümden kaçmış anlamadim bu inceleme.
    Bilgiler ve tanitim icin tesekkurler @FERROKROM.
    Avusturalya merkezli Audiofly'ın bu kulaklıgı fit olarak cok guzel duruyor.
    Dendigi gibi sıcak calıp detaydan ödün vermiyorsa fazla, alınıp dinlenilebilir diye dusunuyorum.Shure'un cok soguk ve metalik ses karakterine karsilik, Audiofly'ın ses karakteri bana daha yakın duruyor sanki.
    Shure se215den 535e 846ya kadar çogu modelini kullandım.Hep vokallerdeki sesin az daha koyu ve sıcak olmasını istemistim.Audiofly bu eksigi kapatmışsa kendilerini tebrik etmek lazim.

Submariner2 ve refuserQ bunu beğendi.
  3. refuserQ

refuserQ WAV

Beğenileri:
    1.004
    Bende bir yorum yazayım :)
    Ellerinize sağlık ve daha farklı bir kulaklık alarak repertuarı genişlettiğiniz için teşekkür ederim :)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 3 Mart 2016 otomatik olarak birleştirildi ---
    Ne kadar fazla ilgi görmemiş olsa da...

karanehir35 bunu beğendi.
  4. Submariner2

Submariner2 MP3

Beğenileri:
    258
    Teşekkürier @FERROKROM Volkan kardeşim , kulağına emeğine sağlık , kaça geldi İstsnbula ve satıcı firmanın buradan linkini paylaşırsan sevinirim , Sağolasın

5. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Elinize saglik iyi bir kulakkliga benziyor tasima cantasida cok şıkmış.Elinizde farkli bilindik bir model varsa karsilastirmali bir incelemede guzel olur . Keyifli dinlemeler

refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  6. CapoNx

CapoNx MP3

Beğenileri:
    116
    Çantası süpermiş ya :D Tekrar elinize sağlık. Bi ürün daha tanıdık.

refuserQ bunu beğendi.
  7. Teamo42

Teamo42 MP3

Beğenileri:
    39
    Herkese Merhabalar. Kulaklığı Volkan Abimden aldım. Kendisi güvenilir dürüst bir insan ne söyledi ise aynı o şekilde geldi. Söylediğinin dışında birşey yoktu. Sıfır kulaklık alır gibi aldım.
    Ürünün sesinden bahsetmek istiyorum incelemede yeterli olarak bahsedilmemiş.

Fiio x3 ii ve htc Desire 820 ile denedim. Westone Um pro 30 dan geçiş yaptım.

Öncelikle ürün konfor, fit ve yalıtım olarak şimdiye kadar denediğim en iyisi. Kulakta yok hissi veriyor 3-4 saate kadar tuttum kulağımda en ufak rahatsız olmadım.

Kulaklık aşırı şekilde uç seçiyor. Treblle flange uçları takınca ses açık karakterli oluyor tizler çok belirgin ve soğuk bir ses karakteri oluşuyor. Fakat sibilance takıntım olduğundan mıdır bilmiyorum. Bu uçlarda çok aşırı sbilance ve vokal seslerinde patlamalar yaşadım.

Köpük uçlarda ise bu tamda tersi koyu sıcak bir ses karakteri oluyor ve basslar ön plana çıkıyor. Hafif hafif sibilance duysam da diğer uçlar kadar olmadı.

Ürünü köpük uçlar ile test ettiğim şekilde anlatacağım.
    Öncelikle alt bas, mid bass gibi terimlerden pek anlamıyorum. Kendi bildiğim noktalara değinerek anlatmak istiyorum.

Ürünü westone um pro 30 ile kıyaslama yaparak anlatayım.
    Konfor ve yalıtım olarak ondan hatta denediğim her kulaklıktan daha iyi olduğunu belirttim.

Denge olarak kulaklık dengeli bir ses karakteri var. Basslar tatmin edici. Westone um pro 30 dan 1-2 tık fazla bass var. Ama hiç bir frekans kolay kolay birbirini ezmiyor.
    X3 ii sebebinden mi bilmiyorum ama enstrümanlar uzak konumlandiriliyor. Yani şu şekilde tabir etmek istiyorum.
    Bazı sesler net ama uzaktan geliyor. Örnek veriyorum gitar sesi ve diğer enstrümanlar net olsun diye sesi acıyorum bu sefer gürültü oluyor. Kafam şişiyor. Kısınca ise bu sefer çok uzaktan dinler gibi geliyor bu durum gıcık etti beni. Westone da böyle bir problem yoktu.

Sahne geniş gibi fakat x3ii sahnesi dar olduğu için pek birşey anlayamadım. Ama geniş sahne olduğunu hissedebiliyorum. Enstrümanlarda kesinlikle üst üste binme olmuyor enstrüman ayrımı çok iyi.

Tizlerden bahsetmek istiyorum. Um 30 tiz yoksunu bir kulaklıkti. O yüzden bu kulaklık bana tizlerin keyfini verdi çok tatlı belirgin rahatsız etmeyen tizleri var. Tüm detayları duyabiliyorum. Tiz konusunda başarılı buldum tiz sevmeyen birisi olarak.
    Koyu sıcak çalıyor ama bir açık çalan kulaklık gibi detay verdiği oluyor. Ama dediğim gibi uç değişimi olduğu zaman açık bir kulaklık da olabiliyor.

Midlere gelirsek bence sbilance'a düşen bir kulaklık Yada westone dan sonra böyle geldi. Bayan vokallerse sesler net ama özellikle 's' lerde patlama hissediyorum. Takıntım olduğundan yada kulağım tam adapte olmadığından. Forumdan üst düzey kişilere incelemesi için kulaklığı göndermeyi düşünüyorum o zaman daha detaylı alırız.

Basslara gelince bence burası çok başarılı kaliteli ve yeterli basslari var. Derine inebiliyor ama uzama konusunda pek başarılı bulamadım.

Genel olarak kulaklıkdan memnunum .. Sbilancedan mi oluyor anlamadım vokal sesleri bazi şarkılarda hissettiriyor. Kötü his veriyor.
    Parasını hak ediyor mu diye sorarsanız bence bu marka kendini daha fazla geliştirmeli. Westone um pro 30 bundan daha ucuz olmasına rağmen bence bundan herhangi bir eksiği hatta bazı noktalarda üstünlüğü olan kulaklık. Bu kulaklık sadece bass olarak ondan iyidir. Bass gücü olarak kalite olarak değil. Ve yalıtım ve konfor tabi en iyisi.
    Tizlere gelince westone um pro 30 o konuda hiç yoktu diyelim orda fark atıyor.
    Düşündüklerim yanlış olabilir. Önümüzdeki hafta forumdan birine gönderip inceleme yaptırmayı düşünüyorum.
    Edit: Burn-in tamamlandıkça bütün sorunlar giderildi diyebilirim. Hm650 ile mükemmel ikili oldu ve forumdan bir abimle yaptığım buluşmada beğenildi.
    Sbilance ise NOBLE savant ile karşılaştırma yaptık benim kayıtlarımdan ve yüksek sesle dinlememden dolayı sbilance a düşmüş.

Son düzenleme: 26 Mart 2016
    Yabguz ve leylines bunu beğendi.
  8. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    İzlenimler için tesekkurler @Teamo42 Ali dostum.
    Belki dedigin özellikle kadın vokallerdeki bu durum dapla da alakalı olabilir, başka bir dap ya da kaynakla da denemeni tavsiye ederim.
    Bir de kulagın, çok dinlenen bir kulaklıktan sonraki yeni ve bambaska bir kulaklıga alışma durumu da vardir hani.
    Fit olarak gördügüm ve okudugum kadari ile cok basarili bir kulaklikmis af180.
    İyi günlerde kullan Ali;
    Keyifli dinlemeler dilerim.:)

Teamo42 bunu beğendi.
  9. Teamo42

Teamo42 MP3

Beğenileri:
    39
    Teşekkür ederim Ahmet Abi.
    Tavsiyelerin her zaman dinlerim ve her zaman doğru çıkar genelde. Söylediklerin benim için önemli.
    Senin dediğin gibi farklı bir dap ile deneme yapacağım veya dediğiniz gibi uzun süre westone dinlediğim için kulağım alısmamis olabilr.
    Teşekkür ederim Abi yorumun için sağol :)

karanehir35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş