Bakır kablo hk.

'Kablo' bölümünde Deliverance tarafından 11 Ocak 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. Deliverance

Deliverance MP3

Beğenileri:
    53
  2. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.584
    Bende kullandığım bazı kulaklıklar için kablo maliyeti yüksek geldiği için kendim yapayım diye düşündüm sonra da kendi yapacağım kablonun standart kablodan çok daha başarılı olmayacağını düşündüm . Kısaca elinizdeki kulaklığın kabloya vereceği tepki de önemli ,biraz yurtdışı fiyatlarını incelediğim zaman Boğaç beyin sattığı kabloların pahalı olmadığını anladım ama ürünün buna ne kadar ihtiyacı var bence o da önemli . Deneyiminiz yoksa kulaklığa zararda verebilirsiniz .

karanehir35 bunu beğendi.
  3. pea

pea WAV

Beğenileri:
    312
    O kablo hoparlör kablosu. Çok kalındır, rahatsız eder.
    eBay'den teflon/gümüş kablo alırsanız daha rahat olur, uğraştığınıza değer.

cgtyguner bunu beğendi.
  4. Deliverance

Deliverance MP3

Beğenileri:
    53
    lehim tecrübem var, benden daha tecrübeli bir abime yaptıracağım hatta.. 1,50 oldukça kalındı ama 0,50'nin çok ince olacağını düşünüyorum. Hatta Boğaç Bey'in sattığı kablo ile aynı kalınlık olabilir. Bugün gittiğim hifi dükkanında 1,50 vardı, alman malı.. metresine 4 eur fiyat çekti.. jak ile birlikte 100 TL'ye filan denk gelecek.. Açıkcası sesi değiştirsin diye bir beklentim de yok, sadece kulaklığın kendi kablosu canımı çok sıkıyor..
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 11 Ocak 2016 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 11 Ocak 2016 ---
    0,50'nin çok rahat olacağını söyledi bu lehimden anlayan abim. ona güvenim sonsuz :) sadece şu linkteki kabloyu çözemedim, alınmalı mı alınmamalı mı..

5. lacordello

lacordello MP3

Beğenileri:
    37
    bu kablo ucuz bi kablo bakır kalitesi vasattır daha kaliteli bakır yada gümüş kaplama kablo kullanmanızı tavsiye ederim.. 0.35 mm2 yeterli olur fazlası ağırlık yapabilir. Aliexpress e bi bakın derim.

Deliverance bunu beğendi.
  6. Deliverance

Deliverance MP3

Beğenileri:
    53
    Birazdan çıkıp karaköy'ü gezeceğim. max 0,50mm2 bakacağım. teşekkürler.

7. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.195
    Hocam 0,5 mm2 yaklaşık 15-16 awg ye tekabül ediyor. Kulaklıkta lehim yapılan alan cok ufak olduğu için 20 awg civari kablo kullanmanızı tavsiye ediyorum. hatta 23 awg kablo satan ve kullanan insanlar mevcut. Aliexpresste bu diy işleriyle ilgili dükkanlar var ucuza satıyorlar. Benzer şekilde yerler ebayde de mevcut. Tabii ki de %99,99 saflıkta değillerdir ama linktekinden daha iyidirler diye düşünüyorum :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

8. Deliverance

Deliverance MP3

Beğenileri:
    53
    Awg eger icindeki bakir tel sayisi ise biraz once 24 damarli olanindan aldim.. Kaliteli oldugunu soyledi ama bakalim iste.. Simdi mini xlr ve 2 tane kaliteli 3.5mm jack alicam. Kasayi actigimda mini xlr'i deneyip yoluma neyle devam edecegime bakacagim. Yardimcim ostry kc06a'ya selamlar :)

9. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.195
    Yok hocam awg de bu inch ounce vs gibi gıcık bir ABD olcu birimi diye biliyorum. American Wire Gauge'un kısaltması ama pek çok yerde kablo alırken karşınıza çıkabilir. Doğrudan çapı gösteriyor diye biliyorum. Awg büyüdükçe çap azalıyor. Çap da direnç ve akımı belirliyor zaten. Çap arttıkça akım kapasitesi de artıyor hoparlör kabloları yuksek akım yesin diye acik daha buyuk yapılıyor o yuzden.

Kulaklık için awg si 15 olan kablo kullanmanın sıkıntısı olur mu o konuda çok net değilim. Lehimi fazla kaçırmaya neden olup bir miktar direnç yaratabilir mi diye düşünüyorum bir de kolaylık ve el alışkanlığı meselesi var. Kablo konusunda daha tecrübeli arkadaşlar ekleme/düzeltme yapabilirler

10. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.685
    Deliverance ve cgtyguner bunu beğendi.
  11. Deliverance

Deliverance MP3

Beğenileri:
    53
    Yarin cok ilginc seyler olacak o zaman :) mini xlr'dan once direkt kasaya kablo lehimlemeyi deneyecegim, kararimi degistirdim. Kasasina zarar vermek istwmiyorum. Mini xlr icin deligi buyutmek gerekiyor biraz.. Kulakligin icine ne kadar girecek o kisim da belli degil. Hele sunun bi icini acayim da kirmadan dokmeden :)

12. lacordello

lacordello MP3

Beğenileri:
    37
    kolay gelsin

13. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Deneyimlerinizi görsellerle aktarabilirseniz bir çok üyemize/takipçimize faydalı olabilir :)

Kolay gelsin bu arada.

14. zekixx

zekixx MP3

Beğenileri:
    183
    Selamlar, plussound kablolari kullanabilirsiniz, ben 24awg bakir kablosunu kullanmistim cok kaliteli. Altin, gumus ve bakir karisim olanlar cok cabuk satiliyor yakaladiginizda bunu da tercih edebilirsiniz.

http://www.plussoundaudio.com/diy/wires.html

15. kornography

kornography FLAC

Beğenileri:
    177
    Kablo kalinligi inceligi vs. Yaninda kablo sertligini hic hesaba katmiyorsunuz. Sert bir kabloyu direkt surucuye lehimlemek, kasayi kapatirken veya bir sure sonra kullanim esnasinda surucu ustunde lehim yaptiginiz board u koparabilir. Surucu de cöp olur. Bir suru detayi var bunun gibi, malesef iyi lehim yapmak da yeterli olmuyor bazen. Bu gibi ufak detaylarin da hesaba katilmasi gerekli.

IQ459 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cgtyguner ve Deliverance bunu beğendi.
  16. Deliverance

Deliverance MP3

Beğenileri:
    53
    Teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için. Elektrik-elektronik konusunda oldukça bilgili bir abim ile birlikte giriştim bu işe.. Sonuç aşağıdaki gibi oldu :) Kablonun esnekliğine, çok damarlı oluşuna ve kaliteli olmasına bakacak olursak 20 liraya ömürlük kablo yapmış oldum diyebilirim. İşçiliği biraz uğraştırıyor..
    DSC_0235.JPG

emreisiklar, conchis ve cgtyguner bunu beğendi.
  17. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    593
    O kablo arkadaşların da söyledikleri gibi vasat bir kablo eğer alıp onu taktıysanız.

İleriki dönemde farklı birşeyler denemek isterseniz ve Türkiyeden alacaksanız çeşitli mikrofon kabloları bir çok sahne hoparlörü satıcısında var. Lookab gibi çeşitli olanları da bulunuyor.

fosther'ın verdiği linkteki gibi bir yapıda olanı bulursanız daha iyi. İçerisindeki ipler mikro titreşimleri engelliyor.

Bunun dışında kulaklığın iç kısmında yer varsa, kablo bağı veya bir düğüm gibi bir yöntemle sabitlerseniz iyi olabilir.

18. Deliverance

Deliverance MP3

Beğenileri:
    53
    Karakoy'den icinde 24 bakir telin oldugu bir kablo ile degisikligi yaptim. Birincisi o spiral kablodan kurtulduguma cok sevindim. Ikincisi, kaliteli lehim, kaliteli jack ve iyi oldugunu dusundugumuz kablo ile cok uygun fiyata bunu yapmis oldum. Kablolari sabitlemek icin silikon erittim. Kasaya giren kisimda da metal bir parca var.

Urunu kotulemek istemedigimden cok fazla dile getirmek istemiyorum ama audiominor'den almis olsaydim kabloyu, ayni ses kalitesini alacaktim diye dusunuyorum. Bu yuzden icim rahat ve keyifle dinliyorum :)

19. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.195
    Hocam cok fazla sayıda kablo marka ve modeli test etmediğimi baştan belirteyim. Ancak uygun teknik özelliklere sahip kabloların sese olumlu anlamda belli bir ton, renk, karakteristik kattığını söyleyebilirim. Uygun teknik özellik derken de, işe uygun mikrofon ve kulaklık kabloları dışında kalan çok ucuz ya da uygunsuz tipte olanları elemek istedim.

Ancak olaya daha şüpheci ve bilimsel yaklaşmaya çalışırsak (ki çok önemlidir) belli kriterleri sağlayan aynı hedefe yönelik yapılan kablolar arasında gerçekleştirilen testlerde çok pahalı olanlar ile bütçeyi zorlamayanlar arasında ayırt edilebilirliğin yerleede olduğunu bilmemiz lazım. Bu yüzden konu oldukça kritik. Kulaklik değerlendirirken olduğu gibi kabloda da önyargılar, şartlanmalar, kişisel beğeni ve istekler yorumu çok fazla etkiliyor. Bu etkileme pahali bu tabii ki güzeldir şeklinde bilinç altını yönlendirebildiği gibi pahalı diye gıcık olunup bir fark yaratsa da görmezden gelinmesi şeklinde ortaya çıkabilir.

Sizin durumunuzda ise kablonun bu iş için dizayn edilmiş audiominör gibi bir markanın modelleriyle karşılaştırılabilir olup olmadığı konusunda emin değilim.

Daha iyi sonuç alınamayacağını düşünüyorsanız size şöyle bir deney öneriyorum: Boğaç hocadan high end de olmasın hadi standart bir xlr ya da mini jacklı kablo tahsis edin, kulakığa uygun giriş monte edin ve kör test yapın. Kör test nasıl olacak? Aynı kullanım suresine sahip olacak iki kabloyu daha önce dinlemiş ancak deney anında görmüyor olacaksınız. Bunun için gözünüzü kapatabilirsiniz. Ama kör test denme nedeni bu değil tabii ki :) iç aksamı farklı, dış sargısı ve örgüsü aynı yapıp da denenebilir elbette. Neyse sonucta siz bilmeyeceksiniz, başka birisi size ikisini de aynı şarkıda aynı kaynaktan sırayla dinletecek. Hafızanın iyi değerlendirilmesi için 20-30 saniyelik dinlemelerle kablonun seri şekilde değiştirilmesi doğru olacaktır. Siz de hangisi hangisidir bulacaksınız.

Buna gavurlar blind test (kör test) değil de aslında abx diyor. Bildiği ürnünleri kişinin eşleştirmeye çalışması şeklinde vuku buluyor.

Son düzenleme: 13 Ocak 2016
  20. Deliverance

Deliverance MP3

Beğenileri:
    53
    Aslinda mini xlr jack aldim ama kasaya monte etmeye kiyamadim. Benim amacim kulakligin standart kablodundan kurtulmak ve olursa biraz daha iyilestirmek. Sonucta o da bakir tel bu da.. Bu isten anlayan bir arkadasimla beraber yaptigim icin icim de rahatti. Sonuc olarak orijinalinden kotu degil ama iyi de diyemiyorum(ikisini ayni anda test etme imkanim yok) bu benim sadece sahsi fikrim, yanlis anlasilmasin. Su kabloyu yaparken, lehimlerken ki emek kablodan pahali olmali zaten.. Ben sadece kendi imkanlarimla, dusuk fiyata kaliteli kulaklik yaptigimi dusunuyorum :)

Sayfayı Paylaş