Baterist için prof kulak içi kulaklık tavsiyesi?!!

'Kulaklık Genel' bölümünde aykut35-35 tarafından 21 Kasım 2012 tarihinde başlatılan konu.

1. aykut35-35

aykut35-35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Merhaba arkadaşlar uzun süredir böyle bir forum arıyordum ve sonunda buldum sizi... ;D

Ben 12 yıldır sahneye çıkan prof. bir müzisyenim. Çalıştığım yerlerde yada konserlerde bazen istediğim tonlarda monitör bulamıyorum. Bu yüzden kendime ileri düzey bir kulak içi monitör almayı düşünüyorum. Araştırmama rağmen istediğim kulaklıkların hem custom olması hemde İzmirde bulamamamdan dolayı deneme şansım olmadı!

Şimdi size aklımda olan özellikler ve fiyat aralığı hakkında bilgii vereyim.
    Fiyat kulaklık için 2000-2250 tl max. Çok yüksek sesli sahnelerde olduğum için ses izolasyonu benim için önemli... Ayrıca bateri çaldığım için kick tonlarını rahat alabilmem lazım bu yüzden de baslar ve mid baslar çok sağlam olmalı. Mid ve tizler ise dağılmadan reel olarak bana gelmeli. Aşağıda aklıma yatan iki adet in-ear monitörü koydum. Bunlardan hangisi olabilir yada sizin önerileriniz nedir....

Öneclikli tercihim (fiyatından dolayı) westone um3x-rc Fiyat:400$

İkinci tercihim ise westone ile arasında büyük bir fiyat farkı olan Ultimate Ears UE7-Pro Fiyat:774£

2. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Custom olursa Westone ES5 düşünün, Türkiye'de yaptırmak daha kolay olabilir.

Onun dışında UM3x de sahne için uygun olabilir.

Tercihleriniz doğru aslında..

Yurtdışı olursa JH16 isimli custom kulaklık düşünülebilir.

3. aykut35-35

aykut35-35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Peki um3x-rc de hangi anfi kullanmalıyım? Mesela fiio e11 yada e17 yeterli gelirmi acaba? Yoksa daha üst düzey bişeyler mi almalıyım?

4. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Fiio'ların arka planları koyudur, um3x'in de koyu olduğu için ters tepme yapar bence.

Bir de kaynak kullanımınız nasıl oluyor? Amfiye gerek var mı illaki?

5. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Um3x gördüğüm kadarıyla amfiye ihtiyaç duymuyor. Sansa Clip bile dinletiyor. Ha güzel de amfi olursa daha lezzetli de olabilir.

6. aykut35-35

aykut35-35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ben bu kulaklığı normal müzik dinlemek için değil sahnede monitör olarak kullanmak için alacağım... Yani herhangi bir müzik player'a değilde direk canlı müzik mixerindeki aux out'a bağlıyacağım ve hem kendi çaldığımı hemde yanımda çalan müzisyen arkadaşlarımın çaldıklarını duyacağım. Kullandığımız mixerlerde de aux katları anfisiz yani çıkışları çok düşük bu yüzden anfi kullanmam gerekiyor sanırım. Yani şöyle söyliyeyim şu anda elimde AKG k 330 var. Bunu mixerde aux çıkışına anfisiz girdiğimde çok çok düşük ve bozuk bir ses alıyorum... :)

7. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Tamam o zaman ben de tam olarak bunu sormuştum :) Bütçeniz de elverişliyken Fiio'lara değil de daha kaliteli amfilere yönelin bence. Onlar için de kullanan arkadaşlardan öneriler gelecektir.

Bu arada um3x için Westone TR distribütöründen fiyat aldınız mı?

8. A Dying Wish

A Dying Wish WAV

Beğenileri:
    10
    Mikserlerin monitor out ve phones çıkışları genelde çok çok güçlüdür.Bence amfi almadan önce bu çıkışlardan deneme yapmak gerek.Ya da di box'a giriş yapıp yine mixer'in ilgili kanalından fader ile denemeler yapılabilir..Bence amfiye gerek yok sahne için.

9. aykut35-35

aykut35-35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    [quote author=A Dying Wish link=topic=5442.msg73304#msg73304 date=1353505812]
    Mikserlerin monitor out ve phones çıkışları genelde çok çok güçlüdür.Bence amfi almadan önce bu çıkışlardan deneme yapmak gerek.Ya da di box'a giriş yapıp yine mixer'in ilgili kanalından fader ile denemeler yapılabilir..Bence amfiye gerek yok sahne için.
    [/quote]

Eğer digital mixer olursa dediğiniz doğru. Ancak analog mixerlerle di-box ile de denemelerim sonuçsuzdu!
    Peki önereceğiniz taşınabilir amfi ne olabilir acaba?

10. A Dying Wish

A Dying Wish WAV

Beğenileri:
    10
    Doğru bu analog mikserler de durum farklı biraz.Eğer sadece sahnede kullanılacak ise ben fiio e11 öneriyorum..Güçlü ve küçük.Ama dışarıda da kullanıcam ve çözünürlük çok önemli derseniz daha üst düzey çözümler var elbette.

11. devoker

devoker FLAC

Beğenileri:
    11
    Armatür iem için güce pek gerek yok aslında meier'lerin daha transparan olduğu konusunda hemfikir heralde herkes.

12. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Ben şarjı uzun giden birşey tavsiye ederim. Sahnede, turnede, ne olur ne olmaz.. Güven duyulmalı.

Tavsiyem de Bass ve Tiz gain ayarları ile Headstage Arrow 4G olur.

13. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.420
    Meier 2stepdance a transparan denmez aslında hatta um3x koyu olduğu için ses boğulabilir.Amfi tavsiyesine birşey demeyeyim ama um3x büyük ihtimalle çok iyi bir seçim olacaktır.

Bu arada Yağız hem bateri çalıyor hem de bir hayli amfi tecrübesi mevcut konuyu gördüğü zaman daha doğru öneriler verebilir.

14. aykut35-35

aykut35-35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Heir 4.ai için ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Bu konuda benim işime yarar mı acaba?

15. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Size yazmistim daha once. Sahne monitorlemesi icin 4ai hic uygun degil.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

16. aykut35-35

aykut35-35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Sizin fikriniz de önemli tabi ki ancak ben başkalarının da fikrini almak istemiştim...

17. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Tabii ki, ben niye yazdiniz demedim zaten. :) Cok fazla 4ai kullanan yok forumda.

18. puskuruk

puskuruk FLAC

Beğenileri:
    27
    Ben er4s ile 5-6 program yapmıştım. Kesinlikle tavsiye ederim. Heir 4.ai ile daha fazla çaldım ama tavsiyem er4s olur. :)

19. aykut35-35

aykut35-35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Peki heir ile bir sorun yaşadınız mı acaba? Yani kick te kusma yada uğuldama, seslerin birbiri üzerine binmesi gibi sıkıntılar oldu mu? Ayrıca um3x kullandınız mı?

20. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Tamay o er4 nasil durdu kulaginda calarken? :)

Yapilabilecek en iyi seylerden biri um3x alip, Unique Melody'ye reshell ile custom yaptirmak. Izolasyon maximum olur boylece.

Sayfayı Paylaş