Bilgisayar ve muzik icin Dynaudio Xeo 2 ve alternatifleri

'Hoparlör' bölümünde zxc tarafından 10 Ocak 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Oda orta boyutta. Genelde muzik dinleyecegim. Dynaudio $900-$1000 arasina geliyor. Klasik soft dome tweeter'larini ve MSP woofer'larini kullanmislar. Dynaudio icin fiyat fena degil acikcasi. Iade etme imkanim olsa da mumkun oldugunca iyi karar vermek istiyorum bastan. Akliniza gelen alternatifler var mi?

2. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Sizin de gorusleriniz dogrultusunda (sukut ikrardir) ismarladim bi cift :) Bakalim nasil cikacak?

Eger eski kullandigim Dynaudio sistemlerine yakin sesi varsa cok iyi... Kulaklik ve IEM fiyatlari goz onune alindiginda da fiyat hic kotu degil acikcasi. Dahili amfisi, Bluetooth APTX baglantisi, kumandasi var vs.

Bi de bayagi komplike bi DSP sistemi kullanmislar. Crossover dijital. Tweeter ve woofer icin bagimsiz amfiler kullanmislar. Dusuk ses seviyesinde woofer'a yuksek guc yollayip daha guclu (ve notr) bass elde etmisler. Yani ses seviyesine gore degisen bir ses karakteri var sistemin. Tipik ciliz basli bookshelf speaker degilmis yazdiklarina gore. Velhasil dahili DAC ve amfi kullanmanin ciddi avantajlari var anlasilan.

Bakalim, gorecegiz...

Son düzenleme: 11 Ocak 2018
    Tuncay_D, sserkogss, prostheticwhim ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Saatlerdir zevkten dort-kose dinliyorum. Daha manueli okumadim. Uzerindeki tuslar ne ise yariyor bilmiyorum. Simdilik cok da umrumda degil. Sagolsun Dynaudio fiyat dusuk diye kismamis. Tweeter mukemmel. Ses kalitesi, zamaninda sahip oldugum Contour 3.3'larin ses karakteriyle ayni. Zannetmiyorum bu fiyata yakin ses kalitesi elde edilebilsin.

Bass, boyutuna gore cok iyi (40Hz altini unutun ama.) Ses orta boyutta bir odayi rahatlikla dolduruyor. Ama kalite cok iyi yaaa... Bazi parcalarda resmen kayboluyorlar. Mid-fi (Paradigm, Definitive technology, PSB, alt seri B&W, Klipsch, vs.) diyemem bunlara... Utanmadan hi-fi olarak siniflandirmak durumundayim. Neredeyse 10 senedir bu kadar kaliteli ses duymadim, kulagima bir sey takili olmadan tabi :) Ozlemisim resmen.

Subjektifligin dibine vurdugum icin yazdiklarimdan sorumluluk kabul etmemekle birlikte siddetle, siddetle denemenizi tavsiye ederim.

radyo, sserkogss, bora şahin ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  4. sallanansandalye

sallanansandalye MP3

Beğenileri:
    74
    Hayırlı olsun.
    Bas portu yok mu cihazda?

5. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Teşekkürler. Var. Bayağı iyi gizlemişler ama:

Basslar çok sert. Çok miktarda derin bass içeren bazı modern parçalarda bass zayıf. Ancak parçada sağlam mid bass varsa, odanın dışındaki koridorun yeri bile titretiyor, hoparlörler masanın üzerinde olmasına rağmen. Bayağı güçlü bir amfi koymuşlar. Ama daha düşük frekans tepkisi için ses kalitesinden ödün vermemişler anladığım kadarıyla.

Gevşek dağılmış bass'tan ziyade bu durumu tercih ederim şahsen. Ona rağmen, özellikle orta ve kısık seste bass tepkisi çok iyi, yukarıda yazdığım DSP ve class D bi-amp teknolojisinden ötürü. Yoksa bu kaliteyi koruyup bu kadar derine inmesi mümkün değildi. Kabinler küçük çünkü.

Zaten Dynaudio'nun en üst 3-yollu 4 sürücülü kule modelini kullanmadığınız müddetçe bass'lar adamakıllı derine inmiyor... Minimum 50 litre kabin hacmi istiyor.

Son düzenleme: 13 Ocak 2018
  6. sallanansandalye

sallanansandalye MP3

Beğenileri:
    74
    Kaça aldınız? Tiz karakteri nasıl?

7. akifb

akifb MP3

Beğenileri:
    126
    Ah şu apartman hayatı olmasa, hemen stereo ya geçerdim. Ne LCD-X,ne HD800S ten bilgisayarın dandik ses kartına bağlı Jamo i300'ten aldığım tadı alamıyorum.
    Bu arada artık üretilmiyor ama ucuz yollu bilgisayar için sistem arayanlara ikinci elini bulurlarsa Jamo i300 iyi bir alternatif.

8. sallanansandalye

sallanansandalye MP3

Beğenileri:
    74
    Kulaklık ancak özel bir ilgi yada mecburiyet sonucu kullanılıyor. Dünyanın en iyi kulaklığı bile, düzgün stereo sistemin zevkini vermez.

coolblue ve akifb bunu beğendi.
  9. mfya

mfya MP3

Beğenileri:
    252
    Bekara eş boşamak kolaydır mantığıyla söylüyorum, stereo sistem alacağım paraya farklı farklı kulaklık alırım, apartman hayatıma aksiyon sokmam.
    İnşallah bütçemi aşmayacak iyi bir stereo sistemi deneme fırsatım olmaz da tükürdüğümü yalamak zorunda kalmam :D

refuserQ bunu beğendi.
  10. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    https://www.amazon.com/Dynaudio-Wireless-Bookshelf-Speakers-Limited/dp/B06XKW8C6R

Tiz mukemmel. Detayi bozmadan bayagi yuksege cikabiliyor. Tabi sahsi tercihler bunlar, ama malumunuz adamakilli bir hifi hoparlorde kendini en cok belli eden seylerden biri tweeter. Kotu oldu mu ses kotu oluyor. Bir cok enstrumanin tanimi ve sahne ona dusuyor cunku. Dinledigim hifi hoparlorler arasinda (B&W, Dynaudio, Thiel, PSB, Meridian, Definitive Technology, Meadowlark, Klipsch, Paradigm, vs.) tiz karakterini ve sesini en cok begendigim Dynaudio ve B&W'nun 800 serisi oldu.

B&W giris urunlerine biraz fasulye parcalar koyuyor malesef. Acaba Dynaudio da ayni sekilde yapmis midir diye supheliydim. Ama yapmamislar bereket. Bu arada Dynaudio'nun tweeter teknolojisi meshurdur:

Hazir yazmisken kisa bir mini-inceleme ilistireyim:

Nasil kullaniliyor:

Basit bir bluetooth hoparlor dusunun. Ama pili yok. Prize takiyorsunuz. Ve iki tane. Ikisini de ayri ayri prize takiyorsunuz. Aralarinda bir baglanti yok. Sonra telefonunuzdan baglanip muzik calabiliyorsunuz. Kendi aralarinda senkronize oluyorlar. Hoparlorlerin birinin uzerinde RCA, 3.5mm TRS ve Toslink baglantisi var; baska kaynak baglamak icin. Yani 4 farkli input kabul edebiliyor, ve aralarinda gecis yapabiliyorsunuz.

Uretim kalitesi:

Hoparlor buyuk degil. Tipik Dynaudio tweeter'i ve 14cm'lik tipik MSP (Magnezyum polimer) mid-bass surucusu var. Kabin tahta degil. Ama saglam ve agir. On panel boydan boya 1 cm kalinliginda blok aluminyum, ve suruculer uzerine monte edilmis. Amfi guclu, ancak arkada kocaman bir heatsink yok, cunku class-D amfi kullanmislar. Boylelikle kucuk, verimli ve DSP manipulesine sonuna kadar acik.

Manyetik baglantili kumas griller var. Haporlerlerin tepesinde uc sekil var, "+ o -" seklinde. Kapasitif tuslarmis. Sesi acip kapamak, ve hoparloru acik kapamak icin. Ayni zamanda da kumandasi var. Ses, prev, next, pause, play, input gecisi gibi tuslar var uzerinde.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 13 Ocak 2018 otomatik olarak birleştirildi ---
    13-14 sene once orta halli bir hifi magazasini ziyaret etmistim. Sahibine HD600'leri verdim, sesi buna benzeyen bir hoparlor sordum. Adam biraz dinleyince yuzu degisti, beni direk ellerindeki en iyi Paradigm'lerin yanina goturdu. "Valla bizde en iyi bunlar var, bi bak bakalim" dedi. :) Cifti $2400'di. Ve daha iyi degildi ses kalitesi olarak.

Gel gelelim simdi garip bir durum olustu. Kulaklik fiyatlari aldi basini gitti. $1000-$5000 arasi bi suru kulaklik var. Bunun daha amfisi var. Ve $1000'a da boyle bir muzik sistemi var... amfisi de kendinden...

Bilemiyorum ki... Gercekten zor bir tercih...

refuserQ, sallanansandalye ve mfya bunu beğendi.
  11. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    @zxc yeni hoparlörünüzü güle güle kullanın.

Yorumlarınızı okurken herkese sorduğunuz çift kör testleri göremeyince şaşırdım açıkçası. Anlaşılan psikolojik olarak duyduğunuz yanılsamaları artık bertaraf etmişsiniz, sizin adınıza sevindim.

Bir de yukarıda tweeter için "Bir cok enstrumanin tanimi ve sahne ona dusuyor" demişsiniz ama bu görev orta seslere düşüyor maalesef.

12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Oktay hocam selamlar, bunu ben de sizin gibi düşünüyordum ama genel olarak hoparlörlerin crossover frekanslarını inceleyince, genellikle 3-4kHz üzerinin tweeterlara bırakıldığını gördüm. 3 yollu hoparlörlerde bile durum böyle. Bu model için de durum benzer:

https://www.dynaudio.com/home-audio/xeo/xeo-2#tech-specs

Eğer veriyi yanlış yorumlamıyorsam 3100Hz'in üzeri tweeter'a bırakılmış.

13. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Selamlar, ben bu hoparlör için değil, genel olarak hoparlörler için söyledim. Elbette iki yollu hoparlörlerde bir paylaştırma yapılmak zorunda.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 15 Ocak 2018 otomatik olarak birleştirildi ---
    Orta seslerden kasıt ses bölgesi, sürücü değil yani.

Son düzenleme: 15 Ocak 2018
  14. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Anladım hocam, ama ben de 2 yollular üzerinden dememiştim zaten, örneğin şu 3 yollu Kef R300lere bakarsak:

http://us.kef.com/r300

"CROSSOVER FREQUENCIES 500Hz, 2.8kHz" demiş.

Yine veriyi yanlış değerlendirmiyorsam, 500HZ'in altı basta, 500-2800Hz arası mid sürücüde, 2.8kHz üzeri tweeterda.

Araştırırsanız pek çok hoparlörde de durum böyle. Bir 3 yollu hoparlör düşkünü olarak ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. :)

zxc bunu beğendi.
  15. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Anlatamadım herhalde, @zxc tweeter için "Bir cok enstrumanin tanimi ve sahne ona dusuyor" demiş. Ben de bunlar orta seslerde oluşuyor dedim. Filtre devresi nereye paylaştırdıysa oraya ama direkt tweetera değil, onu belirtmek için.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 15 Ocak 2018 otomatik olarak birleştirildi ---
    Bir de örneğini verdiğiniz Kef, Tannoy coax driver (tiz-mid ünitesi birleşik) sürücü üretir. Lowther gibi tek sürücülü hoparlörler de vardır. Tek sürücüyle tüm frekansı vermeye çalışan üniteler yani.

Son düzenleme: 15 Ocak 2018
  16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Anladım hocam, teşekkür ederim.

17. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Rica ederim.

Tek sürücülü hoparlörlerde filtre devresi olmaz. Buradan örnekle sahne, enstrüman tanımı, orta seslerde oluşur demek daha açıklayıcı olur sanırım.

18. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Teşekkürler. Niye çift kör test beklediniz anlamadım? Tabii ki gözlemlerim genel geçer doğrular değil. Hiç öyle bir iddiam yok. Bilakis tamamen kendi subjektif yorumlarım. Hatta gelir gelmez heyecanla yazdığım için çok güvenilir de değil muhtemelen. Onun için de açık açık yazdım son paragrafa:

"Subjektifligin dibine vurdugum icin yazdiklarimdan sorumluluk kabul etmemekle birlikte siddetle, siddetle denemenizi tavsiye ederim."

Tweeter meselesinde yazdığımda biri sorun olduğunu düşünmüyorum. Ancak uygun bir başlık altında tartışabiliriz tabii ki. Aşağıdaki linki okursanız ne demek istediğimi tam olarak anlarsınız:

https://www.teachmeaudio.com/mixing/techniques/audio-spectrum

Kısaca:

The presence range (4-6KHz) is responsible for clarity and definition of a sound.

19. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Yukarıda yazdım zaten.

Sayfayı Paylaş