Cambridge Audio Dacmagic plus vs Teac UD-301

'DAC' bölümünde no one tarafından 14 Aralık 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. no one

no one Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Merhaba,

Daha önce DAC için başlık açmıştım, SMSL ve xDuoo gibi çin markalarını düşünüyordum. Şimdi hiç bu gibi şeylere bulaşmadan, bu iki üründen birini almayı düşünüyorum. Schiit modi2 veya ol dac ı amfileriyle birlikte düşünüyordum, lakin temin etmesi daha zor olacak şayet Teac UD-301 veya Cambridge audio Dacmagic plus daha iyiyse hiç uğraşmadan bu iki cihazdan birini alıp bir çiftte aktif hoparlör alıp sistemi tamamlamayı düşünüyorum. Amfi olayı bu cihazlarda şimdilik gerekmiyor içinde kulaklık için pre amp var.

Şuanda Fiio Q1, Audio technica ath m50x kullanıyorum, bu sistemi geliştirmek için düşünüyorum. Q1 de Burr Brown pcm chip vardı bildiğim kadarıyla.

Sizce doğru bir düşünce içinde miyim? yoksa daha iyi bir alternatif oluşturabilir miyim?
    Şimdiden teşekkürler

2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Cihazları dinlemedim ama bunlardan birini alıp da kulaklık amfisi almamayı düşünmeyin bence. Bunlar stereo hifi sistemler için üretilmiş konvertörler. Kulaklık çıkışları anca pratiklik için konmuştur, ayrı bir kulaklık amfisinin sağlayacağı gücü vereceklerini zannetmiyorum.

no one bunu beğendi.
  3. no one

no one Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Evet doğru söylüyorsunuz elbette ama bir süre eder sanırım şuan önceliğim dac. Peki bazı cihazlar ufak yapılı (ifi micro serisi, schiit modi, ol dac vs...) bazılarıda büyük yapılı, bahsettiğim cambridge audio ve teac modelleri gibi aralarında girişlerden başka ne farklar vardır?
    Bu arada 1000 - 2500 TL civarı başka önerebileceğiniz cihaz varsa onları da alabilirim. Teşekkürler.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 14 Aralık 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2017 ---
    Bu arada dac ı bu hafta almayı düşünüyorum, fiio q1 aynı zamanda kulaklık amfisi o da yardımcı olabilir öyle değil mi? yani bahsettiğim cihazlara bağlayabilirim sanırım?

4. akifb

akifb MP3

Beğenileri:
    126
    Rega dac-r öneririm, oldukça müzikal bir sunumu var. Sahibinden de sıfırı 3000tl civarı, 2 hafta önce sıfır ayarında teşhir ürününü 2250tl ye aldım.

Mikrobiyolog ve no one bunu beğendi.
  5. coolblue

coolblue FLAC

Beğenileri:
    431
    Beresford'un daclarını inceleyebilirsiniz. Fiyat olarak ta uygunlar. Ben şu an caiman mkii modelini kullanıyorum. Daha önce Standart Cambridge audio Dacmagic ve Beresford Bushmaster mkii modelini kullanmıştım. Bushmaster'ı, Dacmagic'ten çözünürlük olarak daha başarılı bulmuştum bilgisayar ile kullanırken. Bushmaster mkii'de usb girişi yok. Bir de Yulong D100 MK II Dac'ı da inceleyebilirsiniz. Onda da kulaklık çıkışı var. Siz kaynak olarak bilgisayar mı kullanacaksınız?

no one ve prostheticwhim bunu beğendi.
  6. prostheticwhim

prostheticwhim FLAC

Beğenileri:
    312
    Fiio Q1 ve E17'deki Texas Instruments PCM5102 Burr Brown chiplerle ayni mi? TI BB'yi aldi ama bundan haberim yoktu?

E17 satip sonra tekrar aldigim bir cihaz, stereo aktif hoparlorlerime line out'tan bagli ve gece gunduz gibi fark yaratiyor PC'ye gore. Bende dedicated bir dac bakiyordum, Burr Brown chipli diye iDSD'lere baktim ama ne kadar fark hissedilir emin degilim. Once bir Chord Mojo deneyip karar verecegim.

no one bunu beğendi.
  7. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Bunları deneme imkanınız da var. Satan yerlere gidip dinleyin, kulaklığınızı da götürün yanınızda. Üstelik bunları satan yerlerde aktif hoparlör de bulabilirsiniz, takım yapar dinlersiniz. Alırken de ikisini aynı yerden alınca ekstra indiriminiz olur. Arıza vs. durumuna karşı garantiniz, muhattap olacak birileri olur.

Bu cihazları küçümsemeyin. Ben de bir ara Marantz NA6005 Network Audio Player vardı
    (http://stereomecmuasi.com/2017/11/marantz-na6005-network-audio-player.html)
    üzerindeki kulaklık amplisi beklemediğim kadar iyi çalmıştı. Hatta Mojo'yu satmıştım bu yüzden :). Bu cihazı sahibinden.com da çok temizini 2000 TL ye bulabilirsiniz, bilgisayarı aradan çıkartmış olursunuz mesela... Araştırın ikinci el sitelerini güzel şeyler bulabilirsiniz bu fiyatlara...

Son düzenleme: 14 Aralık 2017
    prostheticwhim ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  8. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Nasıl yani? Bu cihaz ile evde müzik dinlerken flac, dsd gibi dosyaları bilgisayar ile muhatap olmadan dinleyebilmek mümkün oluyor mu yoksa?

9. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Evet, HDD yada NAS'a kablolu / kablosuz bağlayarak müzik dosyalarınızı dinliyorsunuz. Cihaz üzerinden internet radyolarını dinleyebiliyorsunuz, cihazın marka / modeline göre Tidal, Spotify... direkt bağlanabiliyorsunuz. Telefon, tablet yada bilgisayardan bluetooth ile bağlanabiliyorsunuz, isterseniz USB den bilgisayara bağlanabilirsiniz. CD çalar, TV, TV alıcısı gibi cihazların dijital çıkışlarını cihaza girip DAC olarak kullanabilirsiniz. Bu tip cihazların dijital çıkışları da var, içindekinden daha iyi bir DAC'a bağlayıp bu tip cihazları transport olarak da kullanabilirsiniz...

10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Alıyorum :D Vallahi dükkanda bunu satan adam bu kadar cazip anlatamaz :)

Yani şaka bir yana, gerçekten isterim böyle bir şey. Bir kaç konuda yazdım, USB port ve windows yüzünden hiç sevmiyorum bilgisayardan müzik dinlemeyi.

Yalnız bir soru HDD yi anladım da, NAS nedir?

prostheticwhim, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  11. no one

no one Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Evet kaynak olarak bilgisayar ve çoğunlukla kulaklıkla kullanacağım. Ama aktif hoparlörde alacağım. Kulaklık için amfi düşünüyorum ama hoparlörü az kullanacağım için stereo amfi düşünmüyorum.
    Birde denon da300 var, o da girdi alternatifler arasına, bu cihaz nasıldır?

12. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Ben bu cihaz için söylemedim, genel olarak network player'lar için söyledim. Tüm player'lar aynı özelliklere sahip değil zaten. Bazı üst düzey cihazlarda bridge adı verilen player modülü ve dac ayrı olarak da bulunuyor.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 14 Aralık 2017 otomatik olarak birleştirildi ---
    NAS wifi ağı ile bağlanılabilen HDD diyelim.

Son düzenleme: 14 Aralık 2017
    prostheticwhim, refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  13. no one

no one Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Arkadaşlar kusura bakmayın, yeni konu açmamak için başlık ölmeden hortlatayım dedim daha tam cevap alamadım.

• Cambridge audio dac magic plus
    • Denon da-300 usb

Bu iki ürünü memleketimizden alabildiğim için tercih listemde, Teac stokta kalmamış onu o yüzden eledim. O kadar kişiye sordum herkes gidiyor geliyor yurt dışına, bizim bir ihtiyacımız olunca herkes oturup kalıyor burada. o yüzden bu iki üründen birini almak niyetindeyim. üst limitim 2.000 TL. Başka fikirlere de açığım.
    Bilgisayar tabanlı bir sistem kurmak niyetindeyim. Seste benim için önemli olan geniş ve derin sahne. Şuan da Fiio Q1, audio technica ath m50x kulaklıkla kullanıyorum, 2 adet kulaklık, 1 adet aktif veya bookshelf hoparlör daha ekleyeceğim bu aşamayı hallede bilirsem.

• Buna göre bu iki cihazı kullanan deneyen arkadaşlar ne söyleyebilirler, hangi cihaz daha iyidir?
    • Bu cihazlardan biri fiio q1 le elbette yükseklik olarak fark yaratır ama gerek karakter olarak, gerek detay veya sahne olarak, sizce sistemimde seste çok büyük değişiklikler yaratır mı?
    • Bookshelf direkt olarak bağlanır mı? yoksa aktif hoparlör mü gerekiyor?
    Cevaplarsanız çok sevinirim arkadaşlar, şimdiden teşekkür ederim...

14. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    Ben olsam hegel veya rega gibi markalara bakardım.

Sizin yazdığınız cihazlar amfi içermiyor. dolayısı ile aktif speaker bağlamayacaksanız mecbur bir amfi almanız lazım. Bence 500 lira gibi paralara güzel 2. el amfiler var onlara bakın. Her türlü sizin aktif dediğiniz cihazlardan iyi olur. Ve ilerde sistemde beğenmediğiniz yerleri tek tek değiştirirsiniz.

Yeri geliyor bir çift rca interconnect kablo ile süper değişim elde ediliyor. sistemi komple tek parça kurmak çok mantıklı değil.

no one bunu beğendi.
  15. DarthSidious

DarthSidious Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Selamlar, Dacmagic+ ile Beyerdynamic 770 Pro 80 ohm kullanmaktayim. Bu urunu almamin nedeni kulaklik amplisi icermesi ve ayni zamanda pioneer a-757 amplimi de surebiliyor olmasi. 2 adet dijital girisi olmasi da artilarindan. ses karakteri hakkinda karsilastirma yapacak kadar bilgi sahibi degilim. bahsettigim setup benim beklentimi yeterince karsiliyor. (elektronik muzik dinliyorum)
    Ek bilgi: 2 adet wolfson wm8740 chipset var. 2 kanal icin birbirinden bagimsiz. ust frekans acikligi icin ozellikle bu daci sectim.

tek kotu yani dsd desteginin olmamasi sayilabilir. dsd arsiviniz yoksa problem degil.

no one bunu beğendi.
  16. coolblue

coolblue FLAC

Beğenileri:
    431
    Bu yazdığınız dac'ları aktif hoparlör ile kullanabilirsiniz. Önceliğiniz kulaklık ile bilgisayardan müzik dinlemekse, bence ilk etapta amfi işine pek girmeyin derim. İlk önce dac alırsınız, sonrasında bütçenize göre aktif hoparlör ya da amfi+hoparlörü her zaman ekleyebilirsiniz. Forumda kulaklık amfili dac ve aktif hoparlör satışları da mevcut.

Bu arada düşündüğünüz amfilerin ikisini de kullanmadım, ama her dac, bilgisayar ile kullanımda pek verimli olamayabilir. Mesela dac magic'i bilgisayarın usb'den m2tech hiface dönüştürücüyle kullandığımda aldığım ses, dac magic ile cd çalara göre vasattı.
    İmkanınız varsa almadan önce ürünleri deneyerek karar verin.

Bu dac'lara kulaklık amfisi + stereo amfi ve hoparlör için bütçe varsa diğer önerilere göre daha iyi bir seçenek gibi duruyor. Ama maliyet te aynı oranda artıyor.

Ben de sizin gibi başlamıştım, şu an sistemde pre amfi - power amfi -hoparlör- kulaklık amfili dac - cd çalar - kaset çalar - radyo mevcut :)

prostheticwhim ve no one bunu beğendi.
  17. no one

no one Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Hegel ve rega lar ın fiyatları biraz yüksek kalıyor. Ayrıca pre amp içermediği için amfiyi ayrıca satın almam gerekiyor tabiiki daha iyi bir sistem olur. Sonra ekleyebilirim ayrıca amfiyi. Şimdilik bu dacları kulaklıkla kullanabilirim. Yani kendi fiyatları civarlarında kötü cihazlar mı bu kadar sıfır cihaz olarak?

18. nightclub

nightclub MP3

Beğenileri:
    23
    Bahsettiğin daclar kötü değil belirttiğin denon da 300 şu an kullanmaktayım. Dac tarafı için olumsuz bir şey diyemem matrix ve hrt den sonra 5 level atladım diyebilirim :gulme kısa bir inceleme yazmıştım sitede bulabilirsin. Kulaklığın ne bilmiyorum ama bu iki dac 150 ohm kadar kulaklıkları iyi besliyor. Üzeri değerler için yetersiz kağıt üzerindeki değerlere aldanma. Bir çok dac/amp tarzı cihazlar için bu durum geçerli. Rega dac dinledim onda da aynı sıkıntı mevcuttu ses az detayları alamazsın. Bu dediklerimi HD650 (300 ohm) baz alarak yazıyorum.

Son düzenleme: 18 Aralık 2017

Sayfayı Paylaş