Cardas EM5813 İzlenimleri

'Cardas' bölümünde MuttFTS tarafından 12 Ocak 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Ünlüüü kablo firması Cardas, bir süre önce ilk kulaklık denemesi olarak EM5813 modelini üretti. Aslında tanıtalı bir süre geçse de, piyasada yeni yeni yer almaya başladı denilebilir. Bu yer almanın mutlak sebeplerinden biri de "The Absolute Sound" dergisi tarafından 2013 senesinin "En iyi kulaklığı" seçilmesi gösterilebilir.

Kulaklıkla ilgilenmeye başlamamız ise Dükkan Hifi'nin ( www.dukkanhifi.com ) güzel fiyat politikası oldu işin aslı. Kendileri ile iletişime geçip, inceleme yapacağımız ve siteye tanıtacağımız için, sağolsunlar yardımcı oldular ve bir tane edindik. Şu an yurtdışı fiyatı 425 dolar olan kulaklık Dükkan Hifi'de 932TL olarak görülüyor.

Kulaklık bize Dükkan Hifi'nin kendi kutusu içerisinde geldi. Bu kutu içerisinde kulaklığın seri numarasının da yazılı olduğu bir sertifika, taşıma çantası, gömlek klipsi, temizleme çubuğu, bir çift gri çift boğumlu silikon, bir çift mavi çift boğumlu silikon ile geldi.

Normalde ürünün Monster tarzı bir dış kutusu var EM5813'ün fakat distribütörlere özel bu şekilde kutusuz olarak çoklu paketler halinde de satışa sunulmuş. Dükkan Hifi de, bize daha ucuza sunabilmek adına bu şekildeki çoklu kutulardan satın almış. Kutu içeriği olarak farkı yok iki ürünün de. Sadece anlamsız ve gereksiz dış kutusu yok.

Bunun dışında Cardas Amerika ile de bir konuda konuşurken yeni serilerinde bir çift de Comply ekleneceğini duydum.

Kutu içeriğindeki çift boğumlu uçlardan beyaz olan daha baslı bir ses verirken, mavi olan daha dengeli bir sese sahip. Bunun sebebi ise mavi uçların borusunun üstünde küçük bir delik olması. Bu basit ama ilginç bir geliştirme olmuş. Farklı uçlarımız ve kulaklıklarımızla da bu modu deneyebiliriz aslında.

Comply'nin ise ses açısından gerekli olduğunu söyleyemem fakat kulaklığın ve kablosunun ağırlığından dolayı Comply oturma meselesinde işe yarayabilir.

Yine bu ağırlıktan dolayı, gömlek klipsi kullanılması gereken bir aksesuar olmuş.

Kulaklık bakır rengi ve parlak olarak tasarlanmış. Renk olarak Monster Turbine Pro Copper renk tonunda. Kulağınıza taktığınızda kulaklık değil de, aksesuar takmışsınız gibi görünüyor. Bu açıdan çok güzel.

Kulaklığı ilk elinize aldığınızda farkettiğiniz nokta kulaklığın ağırlığı oluyor. Hem kasasının komple metal olması, hem de kablosunun kalın ve ağır olması, kulaklığı ciddi anlamda ağır yapmış. Bu yüzden - yanında zaten çıkmasa da - standart silikon uçlarla kullanmak neredeyse imkansız. Çift boğumlu veya Comply ile kullanmak zorunlu. Hatta yürüme durumlarında buna ek olarak gömlek klipsini de kullanmanız zorunlu diyebilirim. Bu açıdan malesef iyi değil. Çözüm olarak kulaklığı kulağın üstünden takmayı önerebilirim.

Çıkaralımayan kablosu ise Cardas'tan beklendiği gibi malzeme olarak çok iyi görünüyor. Tamamen kumaş kaplı. Özel üretim tank gibi bir Cardas Y-ayrımı var. Jack kısmı ise yine Cardas için özel üretim gibi görünüyor. L şeklinde. Kablonun üzerinde bir de seri numarası yazılmış olan sarılı bir kısım var. Kabloda mikrofon özelliği bulunmuyor. Kablonun eksi yönü ise daha önce de söylediğim gibi ağırlığı. Kablo bir IEM için kalın sayılabilecek bir yapıda. Günlük kullanımda malesef yorabiliyor.

Yani malzeme kalitesi tank gibi olsa da, günlük kullanım için biraz abartılmış gibi.

Ses kısmını yazmadan önce başımızdan geçenlerden bir bahsedeyim. Kulaklık ilk geldiğinde berbat çalıyordu. Hatta o kadar kötüydü ki, Teknosa'dan 20 liraya alacağınız herhangi bir kulakiçi kulaklık daha iyi olurdu. Bunun sebepleri arasında beyaz ucu kullanıyor olmamız, kulaklığın çok uzun burn-in sürelerine sahip olması vs. de vardı.

Daha sonra kulaklığı DükkanHifi'ye kontrol edilmesi için geri gönderdik. Kulaklık Cardas'in programı ile sinyalden geçirilmiş ve mavi uçlar hafiften problemliymiş. Mavi uçların yenisi ile birlikte kulaklık bize geri geldi. Bu gidişi kendisine bir hayli yaradı diyebilirim.

Bu sebeplerle kulaklığı alırsanız, uzun burn-in sürecine ve mümkünse Cardas Clarifier programını satın almaya hazır olun. (AppStore ve Google Play'de bulunuyor, fiyatı 1 dolar)

Aşağıdaki yorumların hepsi mavi uçlarla yapılmıştır, baştan belirteyim.

Genel ses karakteri olarak koyu tarafa yakın dengeli diyebilirim. Sıcak, müziğe bağlayan bir karakterde. Kulaklık IE8, UM3x, Heir 5.0 ekolünden geliyor. Bu ekoldeki diğer kulaklıklar gibi alışılması zaman alabiliyor. Bas en önde, mid bastan sadece birazcık geride, tiz ise daha geride olarak tanımlayabilirim ses karakterini. Bu karakterse sesin önünde birazcık perde varmış gibi hissettirse de, aşırı olmadığından alışılabiliyor ve rahatsızlık vermiyor.

Kulaklık her ne kadar koyu karakterde olsa da, enstrümanlarda açık veya koyu karakterlik yok. Enstrümanların sesi doğal ve olduğu gibi çalıyor.

Dediğim gibi basları en önde bu kulaklığın. Basları bazen özellikle kötü kayıtlı diğer frekansları ezebilse de, genellikle yoğun olsa bile eşlik eder konumda kalıyor. Uzaması, kulağın içini doldurması, derinlere inebilmesi, mid-bas'a yakın olan kısımlar ve derin basların birbirinden ayrılması gibi özellikleri güzel. Tek sıkıntı bazen çok öne geçebilmesi.

Basların peşinden midlerin yoğunluğu geliyor. Hafiften tatlı ve koyu midleri var. Özellikle tınıları, yaylıların uzamaları hoşuma gitti. Vokaller perde hissiyatından dolayı, direk yüzünüzde değiller, sahne olarak biraz uzaktalar. Vokallerde perde durumu olsa da, ilginç bir şekilde enstrümanlarda perde hissi neredeyse yok. Onun dışında midlerde söyleyebileceğim artı veya eksik bir durum yok. Sibilans gibi sorunlar söz konusu değil.

Tizler bu kulaklıkta frekans olarak biraz geride kalıyorlar. Daha çok bas ve mid frekanslara eşlik eder yapıda, rahatsız etmeyen bir yapıları var. Bu durum yapay tizlerin rahatsız ediciliğini kesiyor fakat enstrümandan gelen tizlerdeki hazzı da biraz engelliyor malesef. İşin bu kısımdaki garip yanı ise, tizler geride ve belki yeterince parlak olmasa da üst-midler, kadın vokaller ve kemanlar bu tiz eksikliğinden pek etkilenmemiş. Onlar yerli yerindeler.

Ses karakteri olarak az çok böyle; sıcak, birazcık koyu, rahatsız etmeyen.

Ama sıkıntı sahne ve enstrüman ayrımı kısmında geliyor. Sahnesi malesef klasmanı için ciddi anlamda yetersiz. Sınıfı için dar ve hafiften derin olan bir sahnesi var. Arkaplanı ise karanlık olmadığından dolayı, bu sahnede ayrım inanılmaz zor oluyor. Odaklansanız bile seçemediğiniz kısımlar malesef çok. Sahne konusunda söyleceğim artı nokta ise, parçadan parçaya çok farketmesi ve kulaklığın farklı performanslar sergilemesi. Yani bir çok kulaklıkta, bir çok farklı parçada yerleşimler aşağı yukarı belirli performans aralığında gidip gelse de, bu kulaklığın sahne yerleşimi parçalar arasında çok fazla değişim yaşıyor, yaşatıyor. Kayıttaki sahneye tepkili diyebilirim yani.

Kulaklık sanki az enstrümanlı jazz, oda müzikleri, klasik gibi müzikler için üretilmiş. Senfonik klasik, pop gibi müziklerde de iş görebilir türden. Fakat rock, metal gibi hızlı türlerde kullanılabileceğini sanmıyorum.

Bunun yanında Cardas EM5813 için seçici olunan durum ise kayıt ve müzikçalar meselesi. Koyu tarafta bir kulaklık olmasına rağmen, kötü bir müzikçalarda ciddi anlamda kötü bir performans sergiliyor. Yine kayıtta da keza aynı şekilde.

Uç meselesine de aynı oranda tepkili. Örneğin yanında gelen beyaz çift boğumlu uçları kimsenin kullanabileceğini sanmıyorum. Kulaklık ciddi anlamda baslı bir hale geliyor ve bu bas diğer frekansları büyük ölçüde kapatıyor.

Comply ile mavi uç ile beyaz uç arasında oluyor diyebilirim. Comply kulaklığın ağırlığını iyi taşısa da, sesi malesef mavi uçlar kadar iyi olmuyor.

Bunun yanında ben tek boğumlu Sony Hybrid tarzı standart uçlarla da denedim. (Bowers&Wilkins uçları) Şu an aktif olarak bu uçlarla kullanıyorum ve fena bir performans almıyorum. Bu kulaklığı aldıysanız elinizdeki tüm uçlarla denemenizi tavsiye ederim.

Toparlayacak olursam,

Bu kulaklık benim/bizim için gerçekten ilginç bir deneyim oldu. Bazı konuları çok iyi yaparken, bazı konularda gerçekten kötü performans sergiliyor.

Sanki Cardas bu kulaklığı Monster'dan biraz örnek alarak üretmiş. Yani kasasının ağırlığı, rengi, ses karakteri hatta sesinin bir çok kısmı bile Monster Turbine Gold ve Copper ikilisine benziyor. Fiyatı da yine Pro Copper'ın tavsiye edilen satış fiyatı ile aynı.

Son olarak; jazz, klasik veya senfonik birşeyler dinliyorsanız veya dinlediğiniz türler vokalsiz birşeylerse, müziğin bir yerden akmasından hoşlanıyorsanız, ayrıntının müzik dinlemeyi zorlaştırdığını düşünüyorsanız, tatmin edebileceğini düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
    prostheticwhim bunu beğendi.
  2. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Eline sağlık, dukkanhifi'ye teşekkürler. :)

3. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.554
    Vay canına sayın seyirciler, dünün kablo firmaları parayi bol bulunca teker teker kulaklık üretmeye başladılar desenize... Monster 1, Cardas 2, Kimber'ı bekliyoruz...

4. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    DükkanHifi baya ilgili bir firma. Ben bu alışveriş ve diğer gitti-geldi mevzularında bayağı memnun kaldım.

5. puskuruk

puskuruk FLAC

Beğenileri:
    27
    Ellerinize saglik güzel yazmissiniz ama benim için hayal kirikligi oldu açikçasi.

6. MTRMSK

MTRMSK FLAC

Beğenileri:
    361
    Eline sağlık Hasan abi. Detayların rahat alınamaması şu fiyatta büyük eksilik bence.

7. synweap

synweap FLAC

Beğenileri:
    61
    Elinize sağlık..
    İlk gördüğümde tipik bir Monster kulaklığı diye düşünmüştüm, daha sonra ödül alınca bir acaba dedim ama fiyatını hak eden bir ürün izlenimi oluşmadı kafamda.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Serhat

Serhat FLAC

Beğenileri:
    311
    Eline, kulağına sağlık.

2013 ün en iyi kulaklığı seçildiğinin haberi duyurulduğundan beri merak edilen bir kulaklıktı.

Sizinde bu merakı gidermek için hızlıca tedarik edip, incelemeniz ayrı bir takdiri hak ediyor.

Düşünmeden edemedim, eğer bu kulaklığı yurtdışından tedarik etseydiniz bu kısa sürede yurtiçinde üstesinden gelinen problemler kimbilir belkide aylar sürebilirdi.

Keşke tüm yerli firmalar bu ve benzeri ürünleri, yurtdışı fiyatlarına yakın fiyatlarla tüketiciyle buluştursalar .

9. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Kulaklığın performansı iyi kötü biryerlerde, ona yorumlarım zaten yukarıda.

Ama Serhat abinin dediği gibi, bu ürünleri Türkiye'de görmek zaten çok zorken, bu fiyatlara görmek gerçekten çok güzel. Yani zaten alternatifleri bile yok bu kulaklıkların Türkiye'de. Distribütör tarafından getirilen, biri RE600, biri bu.

Yardımları çok ayrı, neredeyse anında çözüldü problemimiz.

10. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Elinize sağlık. Bu Cardas Clarifier programı ilgimi çekti. Diğer kulaklıkların sinyalini ölçmede de kullanılabilir mi?

11. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Program sinyal ölçmüyor. Bir ses dalgası vererek kulaklığın tüm frekanslarını bir elden geçiriyor. İki modu var, biri ilk kez yapıldığında, diğeri ise zaman zaman tekrarladığımızda kullanılıyor.

Ama diğer kulaklıklar ile de kullanılabilir tabi. Ama ölçecek birşey yok...

12. chelaureux

chelaureux FLAC

Beğenileri:
    32
    Elinize sağlık. Onkyo ve Boston ürünleri de varmış dükkan hifi'de vay be.

13. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Hasancım eline sağlık.

İlk elime aldığımda kafaüstülerini aratmayan ağırlıktaki kablosu ile şaşırtmıştı beni.

Sayfayı Paylaş