Caz, Cazımsılar, kulağıma takılanlar...

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde cique tarafından 8 Mayıs 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    Bu başlıkta dinlediklerim içerisinde paylaşmaya değer bulduğum sanatçıların bende yarattıkları izdüşümleri aktarmaya çalışacağım.
    Uzun zamandır aklımda olan çok beğendiğim bir albümle buna başlıyorum.

2. Serkann2525

Serkann2525 MP3

Beğenileri:
    0
    Tam başlarken net mi gitti?:-D hayırdır

3. MAHLER&CAN

MAHLER&CAN MP3

Beğenileri:
    6
    Evet yanii hayırdır.
    :mad::D
    :eek:
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 8 Mayıs 2014 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 8 Mayıs 2014 ---
    Ve de bu cazımsılar ne olaki blues mi yoksa ????:(

4. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Ben de bu aksam caz diye gittim cazimsi cikti abi. Ustune basligi da gorunce tam oldum :)

Simdiden eline saglik.

5. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    Charlie Haden Quartet West - Sophisticated Ladies (2010 EmArcy Records)
    [​IMG][​IMG]

Haden 76 yaşına gelmiş, çağın gördüğü en önemli kontur basçılardan biri. Ornette Coleman, Pat Metheny, Keith Jarrett, Paul Motian, Gonzalo Rubalcaba, Art Pepper gibi türün en meşhurlarıyla çalışmış. Kariyerinin en önemli dönemlerinin ilk kısmını Ornette Coleman'ın grubunda, ikinci parçasını ise Keith Jarrett ve Paul Motian'la geçirmiş olan Haden, 1987 den beri kendi grubu olan Quartet West'le sekiz albüm kaydetmiştir. Haden 2001 ve 2003 de Gonzalo Rubalcaba ile kaydettiği latin caz albümleriyle Grammy ödülünü kazanmış. Kendisi aynı zamanda düşünsel yaşama ve demokrasiye yaptığı hizmetlerle de tanınıyor ve halen sanat yaşamına devam ediyor.

Albüme gelirsek, 2010 yılında çıkmış bu albüm ilk günlerinden beri sürekli dinletiyor. Günümüz en sevilen kadın vokalleri topladıkları bu albüm, vokal sevenlerin cenneti gibi. Albüm kapağından da anlaşılacağı gibi albüm 60'lardan kalan retro bir plak havasında görünmekle kalmıyor, aynı zamanda kullanılan soundla o günleri müzikal olarak da anımsatıyor.
    Albüme vokal olarak katkıda bulunanlar ise şöyle: Cassandra Wilson, Diana Krall, Melody Gardot, Norah Jones, Renee Fleming ve Ruth Cameron.
    Quartet West üyeleri ise: Ernie Watts: tenor sax; Alan Broadbent: piyano; Rodney Green: davul

Albümün tamamını sevmeme rağmen eğer çok da seçmem gerekirse vokal parçam Norah Jones- I'll Wind

Enstrümantel ise albümün 12. ve son parçası olan Wahoo olurdu.

Albüm parça listesi ise şu şekilde
    1
    If I'm Lucky Vocals – Melody Gardot Written-By – Eddie De Lange*, Josef Myrow 5:41
    2
    Sophisticated Lady Written-By – Duke Ellington, Irving Berlin, Mitchell Parish 4:28
    3
    All Wind Vocals – Norah Jones Written-By – Harold Arlen, Ted Koehler 4:25
    4
    Today I Am A Man Written-By – Steve Kuhn 5:23
    5
    My Love And I Vocals – Cassandra Wilson Written-By – David Raskin*, Johnny Mercer 4:14
    6
    Theme From "Markham" Written-By – Stanley Wilson 4:40
    7
    Let's Call It A Day
    Vocals – Ruth Cameron Written-By – Lew Brown, Ray Henderson
    5:52
    8
    Angel Face
    Written-By – Hank Jones
    4:08
    9
    A Love Like This
    Vocals – Renée Fleming Written-By – Ned Washington, Victor Young
    5:13
    10
    My Old Flame
    Written-By – Arthur Johnston, Sam Coslow
    5:35
    11
    Goodbye
    Vocals – Diana Krall Written-By – Gordon Jenkins
    5:48
    12
    Wahoo
    Written-By – Bennie Harris*
    4:52
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 8 Mayıs 2014 otomatik olarak birleştirildi ---
    Hayır, hayır :D Hazırlaması uzun sürüyor. Sizin için özene bezene hazırlıyorum.
    Cazımsı kategorik caz kriterlerine uymayan ancak içinde ağırlıklı caz öğreleri barındıran, kısaca caza ve bişeye daha benzeyen müziklere verilen genel ad. Aslında türün çıkışı, özellikle İskandinav ülkerinde cazın ve müziğin yeni formlarını arayan progressive çalışmaların sonucu.

Hayrola Hasan :) neye gittin ne çıktı?

Son düzenleme: 8 Mayıs 2014
    MAHLER&CAN bunu beğendi.
  6. Serkann2525

Serkann2525 MP3

Beğenileri:
    0
    Harikasın:ok. Teşekkür ederim Parmakların dErt görmesin :)

7. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.586
    Wahoo ve Today I Am A Man dinlemesi çok keyifli albümün en sevdiğim parçaları :) Burda takılayım bana ekmek çıkar :D

8. gratefulfunk

gratefulfunk MP3

Beğenileri:
    13
    Sayın cique,
    Klavyenize sağlık, ne güzel anlatmışsınız.
    Fakat öyle bir pas attınız ki, katkı yapmamak imkansız:).
    Charlie Haden'ı ilk defa Temmuz 1990'da Montreux caz festivalinde Paul Motian ile birlikle Gonzalo Rubalcaba'ya eşlik ederken izledim.
    Bu konser kaydı daha sonra Gonzalo Rubalcaba'nın Discovery CD'si olarak yayınlandı.
    İkinci defa İstanbul Jazz festivalinde yine Gonzalo Rubalcaba'ya Land of the Sun albüm turnesinde eşlik ederken 2005 yazında izledim.
    Muhteşem kompozisyonu olan First Song'u, Stan Getz 1990 Poeple Time albümünde (Kopenhag Montmartre Cafe konser kayıtları) yayınlamak için Charlie Haden'dan izin istediğinde ne kadar gururlandığını burada belirtmek isterim.
    Selamlar,

9. MAHLER&CAN

MAHLER&CAN MP3

Beğenileri:
    6
    çok güzel bulabirsem SPOTİFY DEN DİNLİCEM o paltformad çok güzel ,bu arada herkese tavsiyem hele ki mobil müzik dinliyenlere üyelikle kayıt ve off line çalma imkanıda süper, ayda 10 liraya üstelik bir cd parası bile degil ,diyor konuyu açan arkadaşa da teşekkür ediyorum .I love you jaczz and blues. :):):)

10. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Başlık için teşekkürler.Bende aklıma estikçe bir şeyler paylaşır ve eklerim buraya.Güzel oldu. :)

11. MAHLER&CAN

MAHLER&CAN MP3

Beğenileri:
    6
    MÜJDE spotify de bu albümü buldum ama Charlie Haden Quartet West olarak aratmak lazım yoksa Sophisticated Ladies olarak aratınca başka 3 ,5 albüm daha çıkıyor .Bu katkıda benden olsun HELAL sana SPOTİFY bir kez daha göze girdin valla helal olsun sırf bu yüzden 30 günlük üçretsizden sonrada devam edicem PREMİUM üyelege
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 9 Mayıs 2014 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 9 Mayıs 2014 ---
    Charlie Haden spotify de 1988.1994.1996.1999 ve 2007 kaydı olmak üzere 5 albümü daha var ,meraklılarına duyurulur .:p:D:p
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 9 Mayıs 2014 otomatik olarak birleştirildi ---
    http://www.amazon.com/Sophisticated-Ladies-Charlie-Haden-Quartet/dp/B0041IIQ8U 12 dolar ama turkiyede varmı bu albüm ,bakıcam cd kaydı çok daha iyi olucak da

12. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Abi dün Avrupa Caz Orkestrası diye bir orkestra geldi Ankara'ya. (Avrupa Birliği gününden ötürü) Bir arkadaşla gittik ama pek keyif aldığımız söylenemez. (Muhtemelen canlı performe etmek için olan orkestrayı, Türk milleti olarak hoparlöre bağlamıştık) Bir de tabi biraz "Reklamları İzlediniz" durumu vardı, boşa gittik geldik anlayacağın :)

13. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    Benim talihsizliğim, o istanbuldaki konser olduğunda devletin Şırnak davetine icap ediyordum.
    Haden'le ilgili paylaşmayı düşündüğüm bir kaç albüm daha var. Anı ve fikirlerinizi beklerim.

Şu spotify, soundcloud, deezer yazılımlarına kaynaşamadım henüz. Oralarda bu albümlerin olmasına sevindim. Youtube da bile albümün bir iki parçası var.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 9 Mayıs 2014 otomatik olarak birleştirildi ---
    Ya o hoparlör meselesini sorma, en iyi salonlarda dahi, giriş seviyesi odyofil bir kulağı memnun edemezler. Geçen Allen Harris Kerem Görsev Trio konseri için PSM Zorluya gittik. Ana sahneyi henüz göremediğimden birşey diyemeyeceğim, ama drama sahnesi ses düzeniyle sınıfta kaldı. Ha akustik düzenleme en üst seviyede, onu ayrı tutuyorum.

14. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Benim dinlediğim sahne de zaten akustik olarak beğenilmiyor, Congresium denilen salon, fakat hoparlöre bağlamışlardı ve herşeyi geçtim zaten ben, sesi fazla açıktı, kafamda inledi herşey :) O yüzden cazımsı diyince direk aklıma geldi mesele yani :)

15. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.708
    Ben böyle doğu-batı sentezi olan şeyleri araştırıyorum.Mesela geçen şunu keşfettim.Benim hoşuma gitti artık jazz mı cazımsı mı bilemem :)

16. sertac

sertac FLAC

Beğenileri:
    217
    cazımsı müzik türü dinlemediğim çok ender türden ve cidden artık başlamak istiyorum .
    burayı takip edeceğim .En yakın zamanda söylediklerinizi indireceğim.
    Teşekkürler emekleriniz için .

17. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    Cazımsı meselesinin ilgi çekmesine sevindim. Şimdi tam bir tanıtım olmasa da merakları gidermek maksatlı, bir grup daha doğrusu bir Norveç fenemeninden bahsedip okuyucuyu konuya ısındıralım. Grubun adı Wibutee.
    1999 tarihli ilk stüdyo albümleri bence yakın müzik tarihindedi önemli anlardan biri. Newborn Thing albümü aynı adlı hit parçasıyla
    çıktığı dönem sadece avrupada değil tüm müzik dünyasında ilgi uyandırdı. Albümü şuradan dinleyebilirsiniz http://www.deezer.com/album/241017 Bir bakıma Wibutee bir projenin görünen yüzüydü. Arkasındaki dinamikler en az grup kadar hatta daha önemliydi. Albümün çıktığı Jazzland Recordings'in kurucusu ve prodüktörü, ülkemizde de canlı performanslar yapan piyanist Bugge Wesseltoft. Zatı muheterem caza ilişkin fikirlerini paylaştığı 1996 tarihli ilk solo albümü New conception of Jazz da aslında hayal ettiği müziğin temellerini atmıştı. Hani bu adamın müziği neye benziyor derseniz diye
    Bugge'nin yine Norveç'in ünlü vokallerinden Sidsel Endresen ile yaptığı üç albüm özellikle bu yeni türün iyi işlerinden diyip sahneyi onların birlikte kaydettikleri eserlerden oluşan çalma listesine bırakıyorum.

dulty bunu beğendi.
  18. hanzokenzo

hanzokenzo MP3

Beğenileri:
    46
    Asiaminor- kedi rüyası
    Kamil erdem - odd tango

Memleketimizden güzel albumlerdir . Dinlememiş olana tavsiye ederim.

HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
  20. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.441
    Mmmmm Wibutee güzelmiş :ok

Sayfayı Paylaş