Caz, Cazımsılar, kulağıma takılanlar...

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde cique tarafından 8 Mayıs 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    lucabalo ve zafer çoban bunu beğendi.
  2. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    Şimdi Future Jazz diye etiketleyen discogs.com. Başka bir portal olan allmusic.com Modern Creative Jazz kategorisinde yer vermiş.
    Şu linkte bir tanıtım var
    http://www.bbc.co.uk/music/reviews/fdmq yazar Dan Hill olayı "traditional folky songform to abstract avant-jazz" a bağlamış. Ben albüm için bunların üzerine minimal jazz ve down beat yakıştırmalarını da yapabilirim. Bu konuya daha önce de girmiştik. Ne senin ne de benim arayışlarıma cevap bulamamıştık. O sebeple cazımsı tanımı beni gerçekten kurtarıyor, yapılan işe daha çok odaklanmama sebep oluyor. Müzik vizyonerliği gibi bi alana ilgim yok ancak jazz da müzik de artık bildiğimiz formların dışında var olmaya çalışıyor. Klasik formlar alanı yaratım olan bir zeminde alıcısını da üreticisini de zorluyor.
    Sorunun dışına çıktık gerçi biraz. O sebepten sen de kusura bakma :)
    Ben sana albümden caza en az benzeyen bi tane seçiyorum.
    http://www.deezer.com/track/2760273

3. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    Ya ben o avant-garde tanımına da takığım, her türlü müsibet bekliyorum zaten. Cephede en önde giden, taaruz eden sınıfa verilen adı ne alaka sanatın en ipi kopuk akımına isim olarak seçiyorsun. Bu fransızlar bi' alem...

4. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    Valla askeri sınıf olarak bizde en uygunu dediğin gibi akıncılar ancak fransızlarınki yaya giderken bizde akıncı dedin mi atlı süvari sınıfı anlaşılıyor biliyorum. Osmanlıda delibaş (başıbozuk) diye bir sınıf var en öne ittirdikleri, o da kavramsal olarak çok uzağına denk düşüyor. İşte edebi olarak öncüler filan diye kullananlar da olmuş. Canıma yetti bu militer dil zaten bi de sanatın içinde anlamıyorum ne arıyor. Biz ne ara geldik bu mevzuya kuzum?

5. MAHLER&CAN

MAHLER&CAN MP3

Beğenileri:
    6
    Son düzenleme: 10 Mayıs 2014
  6. Crescent

Crescent Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 13 Temmuz 2014 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 13 Temmuz 2014 ---
    Haden' ın ardından sanki sessizliğin sesini dinleten ve cazın tüm zamanlara ait olduğunun en dolu icrası! Ruhu kıvansın diye!

cique bunu beğendi.
  7. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48
    Bazen güle güle demek bile zor. Gidenlerin yeri de dolmuyor. Bize hakkını vererek dinlemekten başka bir seçim kalmıyor.
    Madem konu Chet' e de geldi. Doğrudan ona değil ama ona ithaf bir albümden devam edeyim.
    İlk dinlediğimde Chet'i yeterince anlamamış olmanın sıkıntısını vermiş, daha iyi anlayıp bir de anlatan bu güzel kadına saygı duymak seçeneği kalmıştı.
    Luciana Souza. 6 kez grammy'e en iyi vokal dalında aday olmuş, birinde, o da Herbie Hancock 'a eşlik ettiği albüme piyango vurmuştur.
    Çok anlatacak birşey yok aslında. Son albümü "The Book of Chet" son yıllarda dinlediğim en iyi kadın vokal caz albümü diyebilirim.
    İşte en sevdiğim parçası: The thrill is gone

8. zafer çoban

zafer çoban FLAC

Beğenileri:
    75
    Kafa yaptı valla :)Bu tarzda başka kimleri önerebilirsiniz ? Teşekkürler

9. cique

cique WAV

Beğenileri:
    48

Solveig Slettahjell - Tarpan Seasons dinliyorum bu ara. 6 kez grammy'e aday olarak Nordik vokaller içerisinde ve vokal dünyasında ciddi bir yer edindi. 2009 tarihli Tarpan Seasons kafa yapmak üzerine imal edilmiş gibi zaten. İhtiyacını haydi haydi karşılar, zennediyorum :)
    https://play.spotify.com/album/13CF6NuzCXuY8wKcfLVO6j

zafer çoban bunu beğendi.
  10. Alp Santorelli

Alp Santorelli MP3

Beğenileri:
    20
    oldschool,tek geçerim..

--- Arka arkaya atılan mesajlar 23 Ağustos 2015 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2015 ---
    arabic house,indian downtempo,cafe del mar,ve muhtelif eski budha bar serileri (newyork-paris) bu tarz sound'ları bol bol bulabilirsiniz ve sizin için de anahtar kelimeler bunlar :)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 23 Ağustos 2015 otomatik olarak birleştirildi ---
    daha güncel bir ses ararsanız Nadia Ali dinleyin derim,daha soprano ve klasik bir şeyler arıyorsanız İsabel Bayrakdarian dinleyin..

bu da benden size hediye olsun :)

--- Arka arkaya atılan mesajlar 23 Ağustos 2015 otomatik olarak birleştirildi ---
    çok yanık geldiyse bir de bunu deneyin :)

fosther bunu beğendi.
  11. cgtyguner

cgtyguner WAV

Beğenileri:
    2.207
    Ben de cazımsı tabirine cuk oturacak bir abimizi ekleyeyim umarim arada biri paylasmamistir da es gecmemisimdir. Abimizin adı İbrahim Maalouf. Kendisi 1980'de Beyrutta doguyor. Annesi babasi muzisyen oldugundan Lubnan ic savasinda bir sekilde fransaya goc etmeyi basariyorlar. Ama adam savas goren bir cocuk olarak haliyle cok etkileniyor ve muziklerinde olsun kliplerde olsun hep bir buruk tat, bir gecmisi yad etme, derinden bir hüzün gormek mumkun.

Trompette ustalasan abimiz gunuzde de sayili trompet sanatcilarindan gosteriliyor. Yaptigi müziğin cazımsı olma sebebi ise bol bol doğu ezgisi, oryantal? hava kullanması. Adam trompeti klarnet gibi caliyor desem olayi aciklamis olurum herhalde :)

Spotifydan en guncel calismalarini dinlemek mumkun. Son albumunden ilk parca ise suradan dinlenebiliyor :

Spotify sayfasi:
    https://open.spotify.com/artist/0NSO0g40h9CTj13hKPskeb

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

12. zagorino

zagorino Yeni Üye

Beğenileri:
    19
    Tesekkurler, ilave olarak kendisine has 4 pistonlu bir trompet kullaniyor diye biliyorum, bir kac sene evvel Istanbul'a da gelmisti ama musait olmadigim icin kacirmistim konserini diye hatirliyorum.

13. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    İbrahim Maalouf garip adam gerçekten. Harika bir şekilde caz fusion icra ediyor. Red and Black light albümünü tavsiye ederim . Çağatay hocamın açıkladığı sebeplerden dolayı da caz fusion'a daha yakın görüyorum bu adamı

14. playmaker

playmaker MP3

Beğenileri:
    31
    Albümün spotify linkini paylaşabilir misiniz acaba? Ben nedense bulamadım bir türlü

15. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Hardcore cazcılar biraz kızacak ama ben de nu caz seviyorum ne yani :) Dephazz-Death by Chocolate

Sayfayı Paylaş