Cnet'in Audiophile Modelleri Sıralaması ve Creative

'Creative' bölümünde Be Creative tarafından 18 Haziran 2008 tarihinde başlatılan konu.

1. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Bir çalışmasını gördüm bugün Cnet'in. Uzun süredir bazı sebeplerden dolayı sıkıcı bulduklarını söyledikleri mp3 çalarların verilerine girmeyip, kulak üstünden yorumladıklarını, ama artık matematiksel bir şeyler vermek istediklerini söylemişler.

Kısaca sürprizlere bakılırsa:
    *Creative ZEN ve Zen Stone ilk 2'yi kapmışlar verilerde.
    *iPod Video hiç fena değil, 3. sırada bulunuyor.
    *ZUNE SNR konusunda iyi bir değere sahip de olsa distorsiyondan kaybedip ilk 6'ya girememiş.
    *Cowon D2 verilere bakılırsa çok kötü. Aynen dediğimiz gibi yani.

Önemli bulduğum kısımları çevireyim.
    ------
    Creative ZEN:

Editörler Creative'in bir modelinin en üstte olacağını beklemiyorlarmış başta. Ama ses kartlarındaki başarılarına bakılırsa bunun da tesadüf olmayacağı, beklenebilir olacağı söyleniyor. En temiz sese bariz şekilde sahip olduğu için lider durumda. En düz grafiğe sahip olmamasına rağmen,
    1.47dB frekans tepkisi/cevabı [FT diye kısaltacağım],
    -82.27dBlik distorsiyonu [D] ve
    -83.62lik SNR ile başı çekmiş listede.

Creative Zen Stone Plus:

ZEN'i yakalayamadığını söylüyor. Ama fiyata göre kalitesine de değinilmiş.
    FT: -0.65dB
    D: -78.95
    SNR:-84.75

Kısmen ZEN'den daha iyi performans göstermiş ağırlığın kayacağı yöne göre, ama 4dB'lik distorsiyon farkından dolayı kaybediyor liderliği. 1dBlik FT ve SNR farkı yetmemiş.

Apple iPod Classic:

Çok kişi sevmese de, teknik olarak çok başarılı olduğu söylenmiş.
    FT: -1.56dB
    D: -69.26dB
    SNR:-84.42

Kapasite, format avantajı ve line out dolayısıyla da çok avantajlı deniyor.

Insignia Pilot:
    Insignia da sürpriz elemanı olmuş testin. Beklenmedik şekilde flat olduğu söyleniyor.

FT:-0.44dB
    D:-62.38dB
    SNR: -87.3 [çok etkileyici bulunmuş]
    MP3, WAV, WMA, WMAPro, Audible, Ogg Vorbis, and korumalı WMA, bluetooth'un yanı sıra desteklediği formatlar. Helal olsun

Sandisk Sansa Clip:

Insignia'dan sonra ikinci sürprizi olarak görülüyor testin. Bence sürpriz değil.

FT:-1.36dB [Classic'ten bariz iyi]
    D:-65.25
    SNR: -84.78

Kendini 500$'lık kulaklık alarak borca sokmuş audiophile'ler için iyi bir tercih olduğu söyleniyor. :)

Sony Walkman NWZ-S718F:
    Sony de 6.lığı alabilmiş. DSEE açıkken ve kapalıyken ayrıca test edilmiş. DSEE ile de daha iyi performans vermiş verilere bakılırsa.

FT:-0.28dB [DSEE kapalıyken -0.77dB]
    D: -63.57dB
    SNR: -83.25dB

İlk 5'e giremese de arkadaş için en üstteymiş Sony'nin sesi.

------------------------------------------
    Liste dışı kalanlardan önemlileriyse ZUNE 80 ve Cowon D2.

ZUNE:

FT:-1.03dB
    SNR: -84.99dB
    D: -59.25dB

Cowon D2:
    Sesi beğenilmesine rağmen grafiklerde çuvalladığı söylenmiş. Verileri verilmemiş ama grafik şöyle:

--------
    Son olarak da sadece bu verilere göre cihaz seçilmemesi tavsiyesi yapılmış.

Kaynak: Cnet
    Link:http://reviews.cnet.com/8301-6490_7-9968448-49.html?tag=cnetfd.blogs.item
    Verilerde yazım hatam olabilir, gözünüze çarparsa söyleyin.

2. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Zune konusunda az da olsa hayal kırıklığına uğradım, üst sıraları zorlayabilmesi gerekirdi. Zen ler şaşırtmadı ama creative bir şekilde yeni birşeyler yapmalı bunu söyliye söyliye dilimizde tüy bitti.

3. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    cowon d2'nin içinde bir DJ yaşıyormuş =) her parçaya remix yapıyor alet hale bak.

4. wolderon

wolderon MP3

Beğenileri:
    2
    zune şaşırttı biraz ama d2 için aynı şeyi söyleyemiyecem. Zune nu bu aralar bir arkadaşım aldı. Biraz dinleme şansına eriştim ama tam manasıyla anlamak için kafaüstü bir kulaklık ve uzun testler gerekiyor çünkü ince nüans farklılıkları var;özellikle bazı modeller arasında. O bakımdan kısa sürede şu iyidir demek çok zor. Ama belki de ben yanılıyorumdur :)

5. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    d2 başlığına bakarsan çok daha farklı grafikler görebilirsiniz. düz çizen frekans grafikleri de var d2'nin. yani grafiklere önem vermenin pek bir manası yok. ses mühendisi değiliz sonuçta.

grafiklere göre etymoticleri geçen kulaklık olmaması lazım.

bu da aynı incelemeden grafiğin altındaki paragraf :

For instance, one of our favorite-sounding MP3 players, the Cowon D2, tested poorly because it has a musically flattering EQ curve engineered into it. So what? It sounds great, supports all kinds of lossless audio formats, and has one of the best EQ sections you can buy on a portable device.

6. wolderon

wolderon MP3

Beğenileri:
    2
    Elbette, grafikler bir yere kadar fikir veriyor kullanıcıya. Zaten asıl olan kullanan kişinin cihazın ses rengini beğenmesi. Şaşırmadım dememin nedeni zamanında yorumlara ve teknik verilere güvenip aldıktan sonra hayal kırıklığına uğramış olmam. Tabi seven ve kullanan çok kişi var. Belki de rock müzikle arası pek iyi değil, benim yaptığım testler hep rock müzik üzerineydi. Elektronik için iyi diyorlar, bilemiyorum tabi. Dediğim gibi önemli olan zevkle dinleyebiliyor olmak. O yazıyı okudum. Ama ben sevememiştim d2 yi bir türlü.

7. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Yalnız ben grafiklerde "Sinyal çıkış gücü"nün neden "-"li değerlerle verildiğini anlamadım. Ama neticede grafikleri kimsenin çok önemsediğini sanmıyorum. Yine de Creative'in bu kadar iyi çıkmasını beklemiyordum, her ne kadar ZEN'i dinlediğimde eski Creative modellerine göre daha çok beğensem de.

Listede f/p bakımından Sansa ile Zen Stone'un çıkışı önemli. Insignia da Türkiye de pek bilinmiyor. Hiç konuşmamışızdır belki forumda.

8. wakinyan

wakinyan Guest

[quote author=Be Creative link=topic=1117.msg15406#msg15406 date=1213873480]
    Yalnız ben grafiklerde "Sinyal çıkış gücü"nün neden "-"li değerlerle verildiğini anlamadım. Ama neticede grafikleri kimsenin çok önemsediğini sanmıyorum. Yine de Creative'in bu kadar iyi çıkmasını beklemiyordum, her ne kadar ZEN'i dinlediğimde eski Creative modellerine göre daha çok beğensem de.

Listede f/p bakımından Sansa ile Zen Stone'un çıkışı önemli. Insignia da Türkiye de pek bilinmiyor. Hiç konuşmamışızdır belki forumda.
    [/quote]
    ben de mp3 çalar seçiminde sizlerin de yardımlarınızla ve farklı fiyat seviyelerinde sansa clip ve sony a81x serisi arasında kalmıştım ve o zaman okuduğum yorumlarda,söylediklerinizde de görülen,sansa clip'in bu matematiksel verilerden bağımsız olarak,kulak üstü yorumlarda ses açısından öne çıktığıydı.matematiksel verileriyle kulak üstünden hareketle yapılan yorumların paralellik gösterdiği pek fazla model yok sanırım bu kıyaslamalarda,yani en azından sony a81x serisinin bu kıyaslamada ilk beşte yer alamaması bana bunu düşündürdü.sansa clip bu açıdan bakıldığında da dikkate değer gibime geliyo,bilmem siz üstadlar ne dersiniz?

9. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Sony Walkman NWZ-S718F modeli listede, A81X serisinin aynısı zaten. Hatta GenerationMp3'e göre daha kirli bir sese sahip. Ama orası göreceli. Aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında kendi adıma söylersem grafikle alınan keyfin alakası var gibi gözüküyor bir yerde kadar. Bugüne kadar beğendiğim modeller bu tip testlerde üstlerde yer alıyor [ama sesleri tartışılıyor hepsinin dinleyenler tarafından], her ne kadar beğendiğim ve yer almayanlar da olsa da. Bence grafiklere biraz bakmakta fayda var, ama son karar için yeterli kriter olduklarını düşünmüyorum. Zaten doğru dürüst anlamadığımız da kesin. Ama en azından D2'de midlerdeki gerileme görünmüş, basslarda Sony'nin daha önde olması ve 20k'da pat diye düşmesi de.

10. sserkogss

sserkogss FLAC

Beğenileri:
    417
    Okulda asistan hocanın zune 30gb eski kocaman olanını 2 saat kadar kullanma fırsatı bulmuştum ses olarak fevkaladeydi, menüsü kullanma kolaylığı filan güzeldi. Şu sansayı cidden merak etmeye başladım. Cidden çok üvülüyo bu aralar.

Muammere katılıyorum kesinlikle, zamanında cidden övülen kulaklık olsun player olsun, hadi ya bumuydu dediğim olmuştur benimde.
    Tavsiyeler değerlendirmeler tabiki önemli ama kişisel tercih hepsinden daha önemli elden geldiğince deneyip almak lazım.

11. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Sansa Clip gerçekten başarılı bir model. Her ne kadar ülkemiz de pek bilinmese de. Hatta ürünün TR dağıtıcısı bile ürünü piyasaya sürmüş değil. Ben vibez arızlanma triplerinde iken almak zorunda kalmıştım. Bence ses olarak Sony'lerden kısmen daha başarılı. Arada uçurumlar yok; fakat ses olarak Sansa daha temiz. Sony ise baslarda sağladığı fazladan ses ile kendini belli ediyor. Kısmen daha düz frekans aralığı için Sansa tercih konusu olabilir.

Sansa'nın tek eksi noktası malzeme kalitesi olabilir. Tabii Sony ile kıyaslayınca; ama bu biraz adaletsiz oluyor. Aralarında fiyat olarak uçurum var. Ses tuşu biraz daha kaliteli yapılsa imiş, çok güzel olacakmış.

Aynı ses yongasını kullanan Sansa Fuze'da tercih edilebilir. Tek fark renkli ve video oynatan ekrana sahip olması ve de microSDHC kartlar ile hafızasının arttırılabilmesi. Clipte bu özellik yoktu, olsaymış tam öldürücü bir cihaz olacakmış.

Almayı düşünen olursa, BHPhoto'yu tercih etsin, her şekilde daha ucuza gelir hem de radyolusunu da almış olursunuz.

Dipnot olarakta Sansa'nın güzel bir geliştirme ekibi var, aleti ilk alınca .OGG desteği yoktu; ama son güncelleme ile alete onu da eklemişler.

12. sserkogss

sserkogss FLAC

Beğenileri:
    417
    Radyosu nasıl emre bizim biladere hediye almak isterim fiyatının bu kadar ucuz olduğunu bilmiyordum şaşırdım açıkcası

13. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    TR'ye gelenler de radyo desteği yok ne yazık ki. Amerikan versiyonunu yüklememe rağmen alet radyoyu açınca saçmalıyor. Bu da içinde radyo donanımının olmadığına delalet. O yüzden kesin konuşamayacağım; fakat onun için de çok kötü demiyorlardı.

Sayfayı Paylaş