Cowon J3 İncelemesi

'Cowon' bölümünde Be Creative tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde başlatılan konu.

 1. Be Creative
  Çevrimdışı

  Be Creative Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.729
  Beğenileri:
  71
  Mart ayı sonunda Cowon yeni modeli J3'ün özelliklerini açıkladı. Şimdiden 2010 reddot dizayn ödülüne sahip. S9'a çok benzemekle birlikte microSD desteği ve pil ömrü gibi konularda geliştirilmiş.

  Cowon J3

  Kapasite: 4, 8, 16, 32GB - ve microSD desteği
  Ekran: 3.3" AMOLED touchscreen (480 x 272)
  Ses: MP3, WMA, OGG, FLAC, APE, WAV
  Video: AVI, Divx, Xvid, WMV (30fps'de 480 x 272'e kadar)
  Bluetooth/FM Radyo/Kayıt
  Ses ve Line-in kaydı
  Extra: Flash oyunları, hesap makinesi, TXT
  Pil: 64 saat müzik, 11 saat video
  Boyutlar: 56.0 x 106.6 x 9.9mm (76gr)
  [​IMG]

  http://product.cowon.com/product/COWONJ3/product_page_1.php
   
  #1
 2. Siyah Nur
  Çevrimdışı

  Siyah Nur WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.185
  Beğenileri:
  39
  Cowon J3 Detaylı İnceleme

  Merhabalar Techno-Fi ailesi. Cowon J3 incelemesi ile karşınızdayım. :)

  Cowon'un 2010 yılında "Premium Amoled MP3" olarak tanıttığı üst sınıf mp3 oynatıcısını, aynı zamanda S9'un iyileştirilmiş modeli olan J3'ü başlıklar halinde inceleyeceğim.

  TASARIM-MALZEME KALİTESİ

  Tasarım olarak Cowon'u her zaman çok beğenmişimdir. J3 de bu konuda çok iyi. 9.9 mm inceliğinde ve 106.5x56 mm ebatında, 76 gr ağırılığa sahip gayet şık bir cihaz. Reddot Design Award 2010'da tasarım ödülü almış ki Cowon'un zaten çoğu cihazı bu ödülü almıştır. Tasarım olarak benim tek beğenmediğim nokta, alt kısım ile ekran arasındaki boşluğun fazla olması. Bunun haricinde benim hoşuma gitmeyen bir durum olmadı.

  Özelliklerinden de görüleceği üzere oldukça hafif ve ince. Cepte taşırken herhangi bir rahatsızlık vermiyor. Ele alınca da avuca tam oturuyor.

  Malzeme olarak kaliteli plastik malzeme kullanılmış. Elinize aldığınızda sağlamlık hissi veriyor. Birkaç defa yere düşmesine rağmen hiçbir şey olmadı, maşallah. ;D Aynı şekilde ekranda da çizilmez gorillaglass cam malzeme kullanılmış, kolay kolay çizilmiyor ekran.

  Sol yan tarada on-off/kilit; sağ tarafa play-pause/volume/ileri-geri alma tuşları yerleştirilmiş. Alt tarafta ise usb ve kulaklık girişi bulunuyor. Arka yüzeyde ise; hoparlör (pek bir işe yaramıyor ;D), reset tuşu ve gömülü mikrofon bulunuyor.

  Tuşlar bulunduğu yer açısından çok iyi. Cebinizde iken cihazı rahatlıkla yönetebiliyorsunuz. Bu iş s9'dan daha kolay ve pratik J3'te. :ok

  MENÜ VE KULLANIM

  Menüde; müzik, resim, video, dökümanlar, flash player, tarayıcı, radyo, ses kaydı, ayarlar, hesap makinesi, not defteri, Hunter adlı oyun, klavye, kronometre ve flash bulunuyor. Menü iki sayfa şeklinde ve iPod Touch'ta olduğu gibi yana sürükleyerek geçiş yapılıyor.

  Ekran Kalitesi;

  Cowon amoled ekran kalitesini konuşturmuş burada. S9'dan beri gelen Cowon'un amoled ekran başarısına bir hayranlığım vardır. Ekranın hassasiyeti çok iyi. Ama akıcılık konusunda aynı şeyi söyleyemem. Parça listesinde akıcılık iPod Touch'tan sonra pek tat vermiyor. :-\

  Müzik;

  Müzik menüsünde klasör görünümünün yanısıra albüm,sanatçı, tarz gibi sıralamalar da bulunuyor. Liste oluşturumak ve parçalar arasında gezmek çok çok kolay. Menüde yazı yerine kolayca anlaşılabilir simgeler kullanılmış. Bu da menüye ayrı bir şıklık katmış.

  Şarkı geçişlerini isterseniz parmağınızı ekranda sağa yada sola sürükleyerek, isterseniz de ekrandaki ileri ve geri tuşlarına tıklayarak yapabiliyorsunuz. Yada yan taraftaki tuşlardan kullanıyorsunuz. Oldukça geniş seçenek sunmuş Cowon. Albumart'ın üzerine tıkladığınızda parça bilgilerini görebiliyorsunuz. Yine eq, çalma modu, listeye ekleme gibi seçenekler de oynatma ekranında simge olarak bulunuyor.

  Desteklediği formatlar da flac'ten ape'ye kadar baya bi' geniş. Bu konuda hiçbir sıkıntı çekmezsiniz. :ok

  [​IMG]

  Video;

  Video menüsünde videoları küçük resim görünümünde görebiliyorsunuz. Yada parça praça sahnelere ayırabiliyorsunuz. Ekran görüntüsü de alabiliyosunuz.Ayrıca altyazı senkronizasyon ayarından altyazının rengini ayarlamaya kadar oldukça geniş bir ayar seçeneği var. Cowon çok çok iyi bir iş çıkarmış burada. Video geçişleri ve videoların açılması da oldukça hızlı ve herhangi bir kasma olmuyor.

  Hd olmadığı sürece avi, divx ve xvid formatındaki videoları convert etmeden direkt oynatıyor. Diğer formatlar için convert etmeniz gerekiyor.

  Video kalitesi üst seviyede. Amoled ekranın kalitesi belli oluyor. iPod Touch ile karşılaştırdığımda video kalitesi olarak iPod Touch'un çözünürlük avantajından kaynaklanan (960x640) görüntü keskinliği haricinde bir üstünlüğü bulunmuyor. Renklerin canlılığı, parlaklığı, doğallığı ve tonu olarak J3 çok daha iyi.

  [​IMG]

  Resim;

  S9'dan farklı olarak J3'e multitouch özelliği de eklenmiş. Yani zoom hareketini Touch'ta olduğu gibi iki parmakla yapabiliyorsunuz. Resim menüsüne girdiğinizde resimler küçük resim görünümünde geldiği için menünün açılması biraz uzun sürüyor. Ama açıldıktan sonra, zoom yada resim geçişleri vs. gayet akıcı bir şekilde kullanılabiliyor.

  Radyo ve Ses Kayıt;

  Radyo çekim kalitesi gayet iyi ve yeterli. Frekansları tek tek arayabildiğiniz gibi, otomatik olarak da ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca retro tarzda bir de frekans tekerliği var. Pek kullanışlı olmasa da arada canınız sıkılınca oynaması güzel oluyor. ;D

  Radyodan ses kaydı çok iyi. Yüksek kalitede ses kaydı yapabiliyor. Çok beğendim bu konuda.

  Normal ses kaydı konusunda çok çok başarılı. Mikrofonu çok hassas, en ufak bir sesi hemen yakalıyor. Yeterince yalıtılmış bir ortamda albüm kaydı bile yapabilirsiniz. ;D

  Extralar;

  Extra olarak yukarıda da saydıklarım var. Kronometre kullanışlı, alarm vs. de var. Notepad'ı el yazısı için yapmışlar. Sayfa efektlerini geliştirmişler, ayrıca kalem türünü de seçebiliyorsunuz S9'dan farklı olarak. Bir de müzik açıkken bütün extraları kullanabiliyorsunuz. S9'da bu yapılamıyordu.

  Hunter oyunu zevkli, cihazın g-sensor'ü hassas olduğundan güzel oynanabiliyor. Typist'te ise normal ekran klavyesi çıkıyor, o şekilde not alıyorsunuz. Çok kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Comix denilen menüde de flash animasyonlara vs. bakabiliyorsunuz.

  Flas demişken şuna da değineyim; flash oynatabilme sayesinde menüde çeşitli özelleştirmeler yapabiliyorsunuz. Yada bazı widget'lar ekleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda flash oyun da oynabiliyorsunuz. Çok harika bir özelik bence. Detaylı bilgi için http://www.anythingbutipod.com/forum/ adresine göz atabilirsiniz.

  MicroSD hafıza kartı girişi de hafıza için güzel bir çözüm. Müzik menüsünden bütünleşik olarak hafıza kartını da görebiliyorsunuz.

  Batarya Süresi ve Şarj;

  Cihaz prizden yaklaşık 4 saatte tam doluyor. Sitesinde batarya süresi olarak müzik için 64 saat, video için 11 saat değerleri verilmiş. Ben kendi adıma şunu söyleyim, ne zaman şarj ettiğimi unutuyorum bazen. Batarya süresi konusunda rakipsizdirler zaten Cowon'lar. :ok

  SES KALİTESİ

  Ses kalitesini test ederken, kayıpsız flac parçalar kullandım. Kulaklık olarak da tarafsız olması açısından Audio Technica M40fs kullandım. Studio Monitor olduğundan sese bir şey katmıyor kendinden, cihazda ne varsa onu veriyor. Arada da Audio Technica CKS90 ve CKS77 kullandım.

  İlk dikkatimi çeken şey, çok iyi enstrüman ayrımı oldu. Bu konuda gerçekten çok başarılı. En zorlu parçalarda bile bana mısın demedi. Elimdeki cdlerden özellikle Pentagram'ın Bir albümü kayıt olarak pek iyi sayılmaz. Bu albümde bile çok iyi bir performansı vardı. Bu konuda çok beğendim.

  Bir de ses dengeli. Şu yada bu fazla diyebileceğim bir frekans yok. İyi bir enstrüman ayrımına ek olarak dengeli bir sesi olması, cihazın sesini size sevdiriyor.

  Tiz olarak Cowon bu sefer bu işi başarmış. S9'daki metalik hal yada D2'deki çatlama bunda yok. Kadifemsi diyebileceğim, yumuşak ve detaylı tizleri var. Özellikle rock/metal türevlerinde çok iyi oluyor bu tizler. Yüksek seste herhangi bir bozulma yada çatlama olmuyor. Bu konuda J3'ü çok beğendim.

  Bass'lar yerinde, derine inebilen yapıda. Yumuşak diyebilirim bass'lar için. Tabii eq sıfırda bu dediklerim geçerli. Efektlere birazdan değineceğim. Özellikle enstrümantal parçalarda def gibi doğal seslerde çok hoş.

  Vokal ve midler de bass ve tizlere güzelce eşlik ediyorlar. Geride yada ileride olma durumu yok. Yerinde ve kararında. Yalnız ses hacim olarak biraz zayıf. Yani bir X1050 gövdesi yok seste. Bunu da sesin görece nötr ve doğal olmasına veriyorum. S639F'in sesi biraz daha gövdeli J3'ten. Bu arada J3'ten sonra S639F hiç tat vermiyor. Ama yine sahne olarak S639F bir birim daha iyi J3'ten. Buradan J3'ün sahnesinin dar olduğu anlaşılmasın. Gayet yeterli bir sahne sunuyor. S639F'te ses biraz daha gövedeli olduğundan sahne hissi de daha iyi.

  Ses Efektleri;

  5 bant kişiselleştirilebilir 4 adet eq bulunuyor. Bant genişliğinden frekans aralığına kadar çok detaylı ayarları yapabiliyosunuz. Ayrıca 39 adet hazır eq ile geliyor ama pek başarılı olduklarını söyleyemem. :p

  Mach3Bass; Bass'ları kuvvetlendirmeye yarıyor. 10'a kadar çıkıyor derecesi. 2'den sonra sesi boğuyor, özellikle CKS90 ve CKS77'de. M40'ta pek bişey farketmedi. Ama şiddeti arttırmasına rağmen bass'lar sert bir hal alıyor ve Sony'nin Clear Bass'ı kadar başarılı değil bence.

  BBE; CKS serisi ile denemelerimde sesi biraz yumuşatıp tizleri güzelleştirse de, ses biraz gövde ve ayrıntı kaybediyor.

  3D Surround; 2'ye kadar güzel bir çevresel etki verip, sahneyi azıcık genişletiyor. Ama ben yine de pek beğendim diyemem.

  MP Enhance; Arkada kaybolan frekansları iyileştirmeye yarıyor. Ben başarılı buldum. Detayı arttırdığını söyleyebilirim.

  Stereo Enhance; Stereo ayrımını güçlendirdiği yazsa da sesi bozmaktan başka birşeye yaramıyor.

  Reverb; Ultra gereksiz bir şey. Değinmeye bile gerek yok. Cowon'u amacı ne bununla hâlâ anlayabilmiş değilim. Üstelik Cowon Z2 ile gelen JetEffect 5 yazılımıyla bunun daha detaylı bir hali geiyor. Ne işe yarıcaksa artık... :idiot2:

  Toparlarsak;

  + Çok iyi ve doğal ses kalitesi (Özellikle rock/metal, enstrümantal için)

  + Ekran kalitesi, extra özellikler, ayrıntılı kişiselleştirebilme

  + Kullanım kolaylığı ve extra yüksek batarya süresi

  + Sağlam malzeme

  - Menü akıcılığı orta seviyede

  - Resim menüsünün geç açılması

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sizin de ilavelerinizle daha da güzel bir inceleme olacağına inanıyorum.

  Saygılarımla, Siyah Nur
   
  #2
 3. fortress34
  Çevrimdışı

  fortress34 WAV

  Katılım:
  12 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.056
  Beğenileri:
  469
  Eline sağlık Ayhanım.. :ok
  Sandığımdan daha iyi bir aletmiş bu..
   
  #3
 4. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  594
  Eline sağlık Ayhan, güzel detaylı bir inceleme olmuş :ok
   
  #4
 5. ozgurozt
  Çevrimdışı

  ozgurozt FLAC

  Katılım:
  9 Kasım 2011
  Mesajlar:
  427
  Beğenileri:
  2
  Bir çırpıda okudum ve ağzım açık kaldı. Çok güzel, akıcı, detaylı bir anlatım olmuş Ayhan'cığım. Eline, gözlerine, kulağına sağlık, inan çok ama çok faydalı bir inceleme okudum sayende.
   
  #5
 6. Kuzey
  Çevrimdışı

  Kuzey WAV

  Katılım:
  22 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.169
  Beğenileri:
  30
  Bütün detaylara değinilmiş gerçekten. Yazım dili olarak da güzel bir inceleme olmuş kesinlikle. Elinize sağlık :)
   
  #6
 7. UmutecH
  Çevrimdışı

  UmutecH Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenileri:
  1.420
  Eline saglik Ayhan.fazlasiyla iyi bir inceleme olmuş,ben s9'u hiç begenmemistim,cok yapay ve ruhsuz gelmişti. Ama j3 alınası bir aletmiş,sayende öğrenmiş olduk :)
   
  #7
 8. AxiAziz
  Çevrimdışı

  AxiAziz WAV

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  578
  Beğenileri:
  381
  Eline sağlık Ayhan, çok güzel bir inceleme olmuş. Gereksiz ayrıntı falan eklenip, çok uzatılmamış falan şahane. :)


  Dur bakalım, eğer yanlış bilmiyorsam s9 u sadece benimle denedin, 10 da. sürelerde. Ki bence pek de kötü değil s9.
  J3 aldım bile bu arada. Satan arkadaş göndermiş olursa, bir de 19-20 Mayıs piknik organizasyonunda bir de j3 dene bakalım.
  Senin iyi bulduğun 5.5 i, çok güçsüz, çok zayıf buldum ben mesela. Anlatacağım sana piknikte. 8)
   
  #8
 9. DrHolyday
  Çevrimdışı

  DrHolyday MP3

  Katılım:
  21 Kasım 2011
  Mesajlar:
  239
  Beğenileri:
  3
  eline sağlık ayhan abi :)
   
  #9
 10. UmutecH
  Çevrimdışı

  UmutecH Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenileri:
  1.420
  Aman kaçırma hiçbir mesajı ;D zevklerimiz tam ters yönde olunca böyle bir sonuç çıkıyor işte :)
   
  #10
 11. AxiAziz
  Çevrimdışı

  AxiAziz WAV

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  578
  Beğenileri:
  381
  Bak, ilk buluşmada elime düştün. Mesela bu sefer münferit hipotezle geliyorum. Çünkü senin kullandığın, iyi dediğin, player var mesela bende şu an.
  Ve bu iyi player zannetiğin(?) ;D şeyin ne kadar kötü olduğunu kanıtlayacağım sana. Ne kadar güçsüz, cılız olduğunu göstereceğim. :testere

  (Bildiğin yüksek bir bass istediğimde, bozuluyor falan sesi, açtığım bass ı kısıyorum, dinleyebilmek için vazgeçiyorum öyle iddialı basstan, cowondan sonra şaka gibi, çok komik.)
   
  #11
 12. Engin
  Çevrimdışı

  Engin Yönetici

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesajlar:
  2.207
  Beğenileri:
  842
  Eline sağlık Ayhan.. Güzel ve bilgilendirici bir inceleme olmuş.. Ama neden haberinin altına açtığını anlayamadım, yeni konu açsaydın daha iyi olurdu sanki..


  Bir de: :naughty
   
  #12
 13. UmutecH
  Çevrimdışı

  UmutecH Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenileri:
  1.420
  İPod'da eko ile oynanmaz wolfson çip'in başarısı eko'suz o sesi vermesi zaten.Bas'la tizle oynamayacaksin ipod video'da.iyi cihaz kendini flat ayarda belli eder :) gümbür gümbür olayı ters İPod video'ya.

  Neyse bu güzel incelemeyi kirletmeyelim piknikte görüşürüz Mustaine'le gelecegim sana :knuppel2:
   
  #13
 14. compicat
  Çevrimdışı

  compicat DSD Sponsor AudioMinor

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenileri:
  1.075
  Eline sağlık Ayhan.
   
  #14
 15. thehadi
  Çevrimdışı

  thehadi Guest

  Ellerine saglik Ayhan :)
   
  #15
 16. tsn141
  Çevrimdışı

  tsn141 DSD

  Katılım:
  28 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.498
  Beğenileri:
  1.463
  Eski bir S9 kullanıcısı olark şunu söyliyim:
  Umut abide zamanında vardı,acaba S9 daki sorunlar devammı ediyor deyip dinledim.Aynen Ayhanın incelemede dedikleri şeye ben de şahit oldum.S9 dan korkanlar da düşünebilir bunu.
   
  #16
 17. Siyah Nur
  Çevrimdışı

  Siyah Nur WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.185
  Beğenileri:
  39
  Hepinize çok teşekkür ederim.

  Engin, yeni bir konu açmayı düşündüm ancak gereksiz kirlilik olur düşüncesiyle vazgeçtim. Eğer dediğiniz şekil uygun olursa yöneticilerimiz uygun bir yere taşıyabilir.

  Hasan senin de ellerine sağlık, tam ihtiyacımız olan gülücükler var. :yourock :naughty
   
  #17
 18. MuttFTS
  Çevrimdışı

  MuttFTS Yönetici

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesajlar:
  6.302
  Beğenileri:
  594
  İncelemenin öncesinde mesajlar olmadığı için dün konuyu bölmedim. Şu anda da sadece ilk mesajda teknik özellikler var. Konu başlığını da değiştirdim. Bence şu an iyi gibi.. :ok
   
  #18
 19. DefinitioN
  Çevrimdışı

  DefinitioN Analog Yetkili üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  2.552
  Beğenileri:
  2.959
  Aklınıza gelecek diğer herşeyi bir kenara bırakırsak şunu rahatlıkla söyleyebilirim.Cowon J3 ile Sansa Clip+ arasında ufak nüanslar (ses karakteri) dışında ses kalitesine dair bir fark yok.Bunu Sennheiser HD 239 ve Z1000 ile yaklaşık 100 ayrı şarkı üzerinde ve bazı şarkılara sayısız A-B testi yaparak test ettim.Hatta büyük bir hevesle aldığım J3'ü galip ilan edebilmek için çok zorladım kendimi.Ama sonuçta kazanan Sansa Clip oldu benim güzümde.

  Peki hiç mi ses farkı yok?Var elbette.J3 birazcık daha açık karakterde.Sahne birazcık daha geniş.Sansa Clip ise dengeli ve hafifce perdeli kalıyor J3'e göre.Bunlar eksiler.Artısı ise daha doğal bir ses ve bir kademe daha tok alt tonlar.Fakat J3'ün minik bir farkla daha derli toplu ve net baslar sunduğunu söyleyebilirim.

  Ama başta da dediğim gibi.Bu farklar son derece yakın.Dikkatli dinlemeyen biri için ayırdetmek zor.Hangisini seçeceğiniz (nüans farkıyla) müzik zevkinize kalmış.  (Not:J3 güzel cihaz elbette.Ekranı,hayranlık uyandıran pil ömrü,rockbox'a taş çıkartan EQ ayarlarıyla zevkle kullanılabilecek bir player.Haksızlık etmeyelim.Sansa Clip,"bana sadece ses gerek diyenler için".)
   
  #19
 20. nroKayra
  Çevrimdışı

  nroKayra Guest

  Bu testler flat ayarda mı yapıldı DefinitioN hocam?
   
  #20

Sayfayı Paylaş