Cowon Plenue P1 İncelemesi (20.12.2014)

'Cowon' bölümünde moonstar tarafından 20 Aralık 2014 tarihinde başlatılan konu.

?

Bu İncelemeyi Ne Kadar Faydalı Buldunuz?

Anketin kapanma tarihi 13 Ocak 2015.
  1. Çok Faydalı

oy sayısı 15
    57,7%
  2. Faydalı

oy sayısı 7
    26,9%
  3. İyi Sayılır

oy sayısı 1
    3,8%
  4. İdare Eder

oy sayısı 2
    7,7%
  5. Kötü

oy sayısı 1
    3,8%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Merhaba Arkadaşlar,

Hatırlarsanız sizinle bir süre önce Cowon firmasının, yakın zaman önce High-End sıfatıyla piyasaya sürdüğü Plenue P1 oynatıcısı ile ilgili ilk izlenimlerimi ve kutu açılışını paylaşmıştım.

Aşağıdaki yazımda, başta ses ve diğer eksik konulara açıklık getirmek için detaylı bir incelemeye başlıyorum. Bu yazıda ayrıca bazı düzenlemeler ve düzeltmeler yapılmıştır.

Umarım zevkle okursunuz ;)

Gökhan AYDIN
    Mail: gokhan.aydin80@gmail.com

İncelemede Kullanılan Ekipmanlar:

• Philips Fidelio X1 (Açık Tip Kulaklık)
    • Audio-Technica ATH M50 (Kapalı Tip Kulaklık)
    • Sennheiser IE800 (IEM)
    İncelemede Kullanılan Parçalar:
    • Dr. Chesky's Binaural Album - Pamafunk (Flac 24/192)
    • Blue Coast Special Event - Jason McGuire - Bulerias (DSD64 2.8224 Mhz/5644.8 kpbs)
    • Dr. Chesky's Binaural Album - Tranquility. (Flac 24/192)
    • Dr. Chesky's Binaural Album - This Little Light of Mine (Flac 24/192)
    • Micahel Jackson - Beat It (Flac 24/44)
    İşçilik:

Kutuyu ve cihazı elinize ilk aldığınızda, Cowon'nun size kaliteli bir ürün aldığınızı her yönüyle hissettirmeye çalıştığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Gerek malzeme kalitesi gerekse elinize aldığınızda size verdiği hissiyat "Premium" sıfatını fazlasıyla hak ettiğini gösteriyor.
    Kasa malzemesi olarak metal kullanılmış ve yüzeydeki boya katmanı çok ince bir şekilde kumlanmış materyali andırıyor. Sitesinde yazdığına göre CMF diye bir boya işleminden geçirilmiş (detaylarını bilmiyorum). Sadece Güç tuşunda DX90 ve DX50'a benzer bir metal yüzey kullanılmış.
    Beraberinde bir kılıfın gelmesi benim için sevindirici oldu. Kılıf deriden ve kahve mor karışımı bir renge sahip. İşçilik yine üst düzey. Sitesinde okuduğum kadarıyla bir İtalyan firması olan Rino Mastrotto Group tarafından Ottawapell diye bir deri cinsinden imal edilmiş. Kısacası, Ibasso ve Fiio'nun silikon kılıflarından sonra güzel bir ayrıntı.

Kutu İçeriği:

Resimlerde de göreceğiniz üzere şık kahve rengi bir kutu kullanılmış. Kutu üzerinde Plenue yazısı bulunuyor.
    Kutu iki sünger katından oluşuyor. İlk katta Cihazın kendisi karşınıza çıkıyor. O katı kaldırdığınızda deri kılıf ve deri kılıfın içerine yerleştirilmiş yine Plenue yazılı bir kutucuk çıkıyor. Bu kutucuğun içerisinde beraberinden gönderilen USB kablosu bulunuyor.
    Yine kılıfın altında güzelce paketlenmiş cihaz ve kılıf üreticisine ait broşürlere ulaşıyorsunuz.
    Kutudan başka bir aksesuar çıkmıyor. Sadece bir içerik var. Fakat bir eleştirim olacak, en azından bir şarj aparttı dahil edilebilirdi diye düşünüyorum.

Ekran, Arayüz ve Seçenekler:

Cihazda 3.7'' 480x800 piksel ekran çözünürlüğüne sahip bir Amoled ekran kullanılmış. Çözünürlük Ibasso ve Fiio'lara göre oldukça iyi. Fakat günümüz yüksek çözünürlüğe sahip cep telefonu ekranlarına göre elbette daha düşük olmakla beraber, gayet tatmin edici olduğunu düşünüyorum. Ekran hassasiyeti gayet yeterli DX50 veya DX90 gibi zaman zaman sapıtma olayları kesinlikle yok. Ekranı yan çevirdiğimizde menü de yan dönüyor tüm müzik klasörlerinin kapak resimleri görünüyor. Bu cep telefonlarından tanıdığımız ve benim hoşuma giden bir ayrıntı oldu.

P1 sade bir arayüze sahip. Bütün önemli ayarlar ana ekranda toplanmış. Ana ekranda sol üst köşedeki ikona dokunduğunuzda klasörlere ulaşabiliyorsunuz.

Sağ üst köşede ise ayar düğmesi bulunuyor. Buraya dokunduğunuzda, direk ana ekranda şeffaf bir pencere açılıyor ve bu pencere altında sırasıyla, ana ayarlara favori parçalar seçeneği, ses efektleri, AB çalma modu, ekran kilidi, kalan zaman görünüş seçeneği, track ve hzılı ileri sarma süreleri arasında geçişler, müzik kütüphanesi tarama süreleri, resume on/off, remove silence on/off (ne işe yaradığını henüz bulamadım), Level Meter teması ve Arayüz temaları ile Heaphone on/off sekmesi bulunuyor. Headphone on/off sekmesine dokununca ses otomatik olarak kısılıyor. Yani maksimum ses şiddeti olan 140'dan, 50 ses düzeyine iniyor.

Ana ekranın alt tarafında seçilen temaya göre parçalar arası ileri geri ve play/pause sekmeleri bulunuyor. Ayrıca albüm kapağı üzerinde rastgele çalma, tüm parçaları veya bir parçayı tekrarlama gibi seçenekler bulunuyor.

Ana ayarlara sekmesi altında sırasıyla, JetEffect7, Müzik, Ekran Zaman ve Sistem ayarları bulunuyor. JetEffect7 sekmesi altında 4 kullanıcı ayarı yapılabiliyor. Bunun haricinde sayısız ses ayarı bulunuyor. En çok dikkatimi çeken olay BBE Headphone 1, 2 ve 3 seçeneklerinin olması. Fiio ve Ibasso DAP'larından bildiğimiz Gain ayarlarına benziyor.

Bunun dışında Normal yani Flat ses haricinde BBE, BBE ViVA ve ViVA2, BBE MP gibi ses ayarlarının bence güzel bir artı olduğunu söylemeliyim. Detaylı bilgiye sonraki güncellemeler ile Ses başlığı altında yer vermeyi düşünüyorum.

Müzik sekmesinde önemli olduğunu düşündüğüm için belirtmek istediğim iki seçenek bulunuyor. Biri DSD formatındaki parçalar için artıdan +6 ve + 12dB oranında sesin yükseltilebilmesi, diğeri ise DAC filtresi için kısa ve uzun seçeneğinin olması.

Peki Plenue P1 nasıl güncelleniyor?

Cowon firmasının resmi sitesinden indirebileceğiniz Zip klasöründen çıkan iki dosyayı direkt cihazın hafızasına atıyorsunuz. Ardından cihazı kapatıp yeniden açtığınızda kurulum otomatik olarak 10 saniye içerisinde gerçekleşiyor. Gayet basit ve hızlı olması sevindirici. Bu arda yeni güncelleme ile cihaz hissedilebilir derecede hızlandı ve daha da akıcı oldu :)

18.12.2014 - Firmware V1.26 güncellemesi yayınlandı:

• Functions improved for playing DSD(DFF/DSF), TTA files.
    • Errors cleared : when choose an album on music matrix browser(horizontal mode).

Donanım:

Cihazda çift çekirdekli ARM Cortex A9 işlemci kullanılmış. Bu sanırım cihazın neden bu kadar hızlı çalıştığını açıklıyor. Menüler arası geçişler çok hızlı, kullandığım süre boyunca hiç takılma donma vb. sorunlarla karşılaşmadım.

Power tuşuna ilk basıldığında cihazın açılması yaklaşık 6 saniye sürmektedir. Bu işlem esnasında açılışta Plenue Logosu çıkıyor ve müzik kütüphanesi hızlıca güncelleniyor.

Cihazda DAC olarak TI (Texas Instuments) tarafından üretilen "Burr-Brown" PCM1792A bulunuyor. Aynı DAC, Fiio X5 ve Lotoo PAW Gold gibi cihazlarda da kullanılmıştır.

Sanırım önemli fark, Cowon firmasında çalışan Ses Mühendisleri tarafından bu DAC'ın gerçek Ses Potansiyelinin hangi oranda açığa çıkartılmış olmasıdır, ki bu konuda gerçekten çok iyi bir iş başardıklarını düşünüyorum.

Bir diğer mevzu da dahili XMOS çipi. Burr-Brow ve XMOS çipinin birlikteliği sayesinde DSD dosyaları PCM formatına çevrilmeden doğrudan ve doğal haliyle dinlenebilmektedir.

Kendi sitesinde ses çıkış gücü 2Vrms olarak belirtilmiş. Bu değer eski bir formatta olduğu için kaç Ohm'da, kaç Watt çözemedim :) Gain ayarlarından sonra ilk fark ettiğim şey, cihazın Fiio X5'den bile daha güçlü ve gövdeli bir sese sahip olduğu. Açıkçası cihazı almadan önce sürme konusunda problem olur mu diye düşünmüştüm, fakat bu düşüncem neyse ki yersiz çıktı :)

Diğer Teknik Detaylar:
    • Cihazın Çıkış Empedansı 3Ohm
    • SNR 120 dB
    • Clock Precision Clock TCXO Jitter 1ps
    • Crosstalk -130 dB

P1'de bir adet ses çıkış yuvası bulunuyor. Bu yuva hem standart kulaklık ses çıkışı (phone-out) hem de optik ses çıkışını (optical-out) desteklemektedir.

P1'de beğendiğim bir diğer nokta, kulaklığı cihazdan çıkardığınız anda müzik çalmayı durduruyor ve pause konumuna geliyor.

Cihazın dahili hafızası 128 GB ve alt kısımda bulunan micro sd yuvasıyla şimdilik +128 GB'a kadar olan hafıza kartlarını destekliyor. P1 hem exFat hem de Fat32 formatındaki kartları desteklemektedir.

Kısacası, P1'in geniş bir dahili hafıza + kart desteği sunması benim gibi tüm arşivini yanında taşımak isteyenleri mutlu edecektir!

P1, Fiio X5 gibi cihaza gömülü bir batarya ile karşımıza çıkıyor. Sanırım estetik kaygılar nedeniyle böyle bir yol izlenmiş. Batarya 3000 mAh gücünde ve ömrü tahmini olarak 8,5 saat verilmiş. Ben yaklaşık 6 saattir kullanıyorum ve henüz şarj etme gereği duymadım. DX90'da batarya 8 saat olarak gösteriliyordu, ancak her nedense aynı parçalarla 5 saati zor çıkarıyordu (enteresan).

Enteresan bulduğum bir diğer nokta, DSD ve DXD gibi ses formatlarında müzik dinlediğimde parçalar arasında olan geçişler ve ileri geri sarmalarda hiç takılma donma olmaması. Normal bir Flac dosyası oynatır gibi stabil olması benim için artı hanesine yazıldı.

Cihazın üst tarafında sadece güç tuşu bulunuyor. Bu güç tuşunun altından, ekran kapalı olduğunda mavi bir ışık yanıp sönüyor, bu da müzik çaların aktif olduğunu gösteriyor.

P1'in sol yanında yukarıdan aşağı doğru sırasıyla ses açma ve kapa, Play/Pause ve uzunca basıldığında ileri geri sarma ve bir kere basıldığında parçalar arası geçiş yapmayı sağlayan tuşlar bulunuyor. Tuşların tepkisi iyi, fakat kılıf ile kullanıldığında basılması biraz daha zor oluyor.

Cihazın sağ yanında tuş bulunmuyor. Alt kısmında ise bir plastik parça ile korunan Micro SD kart ve Micro USB yuvası bulunuyor. Arka yüzeyde herhangi bir donanımsal parça bulunmuyor.

Desteklenen Formatlar:

Cowon her zamanki gibi format desteğini geniş tutmuş. Yıllardır takip ederim ve bu konuda hep öncü olduğunu düşünüyorum.

Formatlar:

DXD (352.8/384kHz - 1/2 Sampling), DSD64/DSD128 (DSF, DFF), FLAC, WAV, AIFF, ALAC, APE, MP3 (olmasa ayıp olur :p), WMA, OGG ve yeni eklenen .TTA Lossless Audio formatlarını oynatmaktadır.

Ses :

Nihayet cihazın yeterince piştiğini düşündüğümden (yaklaşık 120 saat) ses mevzusuna da geçmek istiyorum.

Aşağıdaki tespitler Normal mod yani eko açık olmadan yapıldı. Eko ve ses efektlerinin müziğin doğasına aykırı olduğu söylense de, kimi zaman sahneyi genişletmek, kimi parçalarda basslara eğlence katmak veya kayıplı dosyalarda kırpılan kısımları ortaya çıkarmak için en azından Cowon P1 de gerçekten faydalı buluyuyorum. Ayrıca farklı müzik zevklerine sahip dinleyiciler için efektif bir customisation
    seçeneği sunması nedeniyle harika bir artı olduğunu düşünüyorum. Dx90 ve Fiio X5 deki gibi sırf o da olsun diye koymamış adamlar bunca ayarı :) Her ses efekti ile P1 ayrı bir havaya ve dolayısıyla cihaza dönüşmektedir ;)

*Dip Ses:

En başta belirtmek istediğim önemli bir mevzu var, "Dip Ses". P1'de ne açılışta, ne menü geçişlerinde, ne de müzik çaldığında dip sesten eser yok.

Madem adamlar High-End diye lanse etmiş öyleyse böyle bir sıkıntı ile karşılaşmış olsaydım kesinlikle hayal kırıklığı yaşamış olurdum. Neyse ki bu konuda çok şükür bir sıkıntı yok :)

1) Ses Karakteri:

Tek bir cümle ile tanımlamak gerekseydi, şu cümleyi kullanırdım;

"P1 analog karakterli, viniyl havasında çalan dijital bir oynatıcı!"

Neden bu tanımları kullandım derseniz, şunu söyleyebilirim; P1'i dinlediğinizde sanki bir pikaptan müzik dinliyormuş hissine kapılabilirsiniz, fakat bunu pürüzsüz, tertemiz, toz tanelerinden arınmış önünde herhangi bir perde olmadan duymaktasınız. Bu cihazın bir ruhu var ve ben de bu ruhu sevdim :)

Bu Dap'ı dinledikten sonra gerek x5, gerekse DX90'nın ne kadar dijital bir havada kulaklarımı bu güne kadar doldurduklarını ve aslında yapay çaldıklarını fark ettim diyebilirim, hem de çok net bir şekilde.

Cowon bu sefer üzerinden o ölü toprağını atmış, yapaylıktan uzaklaşıp gerçeğe çok yakın çalan bir High-End DAP üretmiş.

Ton:

Kısaca tarif etmek gerekirse;
    Plenue P1 şimdiye kadar duyduğum doğala en yakın, yapay olmayan, ama altların kattığı tatlı bir gövde ile çok hafif koyuya ve sıcağa kayan bir tona sahip.

2) Frekanslar:

a) Alt Frekans:

Basların çözünürlüğü, hızı ve sese kattığı hafif sıcak ses dalgası gerçekten üst düzey.

Peki neye göre?!

Fiio X5'in altları şarkıları zaman zaman şişiriyor ve sıkıştırıyordu, çözünürlük olarak da biraz zayıftı. Ibasso DX90 ise bassları daha doğru oranlarda veriyordu, fakat biraz ruhsuzdu ve yine P1 ile karşılaştırıldığında yeterli çözünürlüğe sahip değildi.

Dr. Chesky's Binaural Album - Pamafunk (Flac 24/192)

Şarkının ruhuna yakışır altlar duydum. Davullar, Elektrogitar, Trompet, Saksafonlar hepsi yerli yerinde doğru tınıda arada, boşluklar bırakılmış şekilde yapışık olmadan çalıyor ve ritme kapılmanızı sağlıyor.

Dr. Chesky's Binaural Album - Drum Solo (Flac 24/192)

Bu parçada da davul sesi tane tane duyuluyor. Baslar dağılmıyor hızlı ve akıcı, bum bum diye vuruyor, küt küt kafanız kafanıza değil.

Sonuç: P1'de baslar ne DX90 daki gibi çekingen ne de X5 deki gibi şişirilmiş durumda.
    Bu iki DAP ile karşılaştırıldığında iyi bir denge yakalanmış diyebilirim. Basların etkisiyle çok hafif sıcağa kayan bir ses var.

b) Orta Frekanslar:

Orta frekanslar, sıfatından da anlaşılacağı üzere Bas ve Tizin ortasında yer almalıdır. X5'de Midler fazla öndeydi, DX90 da ise hafif geriden çalıyordu. P1'de ise tam olması gereken yerde bence, altlar ve üstlerin arasında ne gölgede ne de ön planda!

Çözünürlük gerçekten harika. Neden, çünkü solist sahnenin tam ortasın konumlandırılmış. Arkadaki vokalleri de net bir şekilde tane tane seçebiliyorsunuz. X5 ve Dx90 daki gibi size seslerini duyurmak için çırpınmıyor, birer hayalet gibi gölgede kalmıyorlar.

Dr. Chesky's Binaural Album - This Little Light of Mine (Flac 24/192)

Bu parçayı dinlerken, korodaki tüm ekip tane tane duyuluyordu, aynı anda el çırpışlarını tane tane duymak nefes kesici oluyor :)

Sonuç: Bir müzik parçasının büyük oranda midlerden oluştuğunu düşünürsek, gerek çözünürlük gerekse detay (micro detay) olarak hem DX90 hem de Fiio X5'den çok daha üst seviye bir DAP olduğunu rahatlıkla ve hiç çekinmeden söyleyebilirim.

Diğer iki cihazda daha evvel hiç duymadığım sesler yormayan bir sunum ve detay bu yorumları yazmamda etkili olmuştur.

c) Üstler Frekanslar:

Fiio X5'de kimi parçada duyduğum sibilans ve yüksek seslerde meydana gelen çatlamalar ve patlamalar P1'de yok. DX90 da tizler daha parlak olmasına rağmen insanı yormuyordu. Fakat yine de P1 ile karşılaştırıldığında kalite olarak biraz geride kalmaktadır.

Dr. Chesky's Binaural Album - Tranquility. (Flac 24/192)
    Blue Coast Special Event - Jason McGuire - Bulerias (DSD64 2.8224 Mhz/5644.8 kpbs)

Gitarın telleri tane tane duyuluyor, yüksek seslerde bile kulak tırmalamıyor. Yukarıda bahsettiğim her iki Cihazdan da çözünürlük ve sunum olarak ilerde.

Sonuç: P1, aşırı parlak olmayan, parlama ve patlamanın yaşanmadığı, insanı yormayan, fakat detaydan da ödün vermeyen güzel tizlere sahip.

Sibilans:

Dinlediğim kayıtlarda sibilansdan eser yoktu!

d) Sahne ve Arka Plan:

P1 hem DX90 hem de X5'den sahne olarak hem derinlik hem de genişlik olarak daha iyi ve doğru bir sunuma sahip.

Yine Dr. Chesky's Binaural Album - This Little Light of Mine parçasından örnek vermek istiyorum.
    Yan yana arka arkaya dizilmiş tüm koro ekibi rahatça seçilebiliyor.

DX90'daki gibi zaman zaman, sanallaşabilen bir sahnesi yok. Pamafunk parçasında tüm çalgıların konumu rahat ve doğal bir şekilde seçilebiliyor. Öndeki Saksafon, arkadan eşlik eden saksafonlar ve davul, kim sağda ortada, sol ön tarafta rahatça zihninizde canlanıyor.

Arka plan çok temiz, karanlık tıpkı uzay boşluğunda gibi (en azından ben öyle hayal ederdim :) )
    Ne Dip Ses, ne de Hiss'den eser yok (DSD ve Kaliteli Flac parçalarda) kayıtlarda.
    Kayıtta ne varsa onu veriyor.

Ses mevzusunu toparlayacak olursam;

*Plenue P1 ruhsuz değil, ergen kesinlikle değil! Doğru malzeme ile " Harika " çalan Üst-Seviye bir DAP (Zevkler ve Renkler Tartışılmaz Değil mi? :) )

Artılar ve Eksiler:

+ Mükemmel işçilik
    + Sorunsuz, hızlı (akıcı) ve kullanışlı arayüz (DSD dosyalarında bile donma takılma yok)
    + Geniş Format desteği
    + Güçlü Amfi Katı
    + Native DSD/DXD desteği (Burr-Brown + XMOS çipi)
    + Harika Deri Kılıfı
    + Geniş Dahili Hafıza ve Micro Sd Kart desteği
    + Karanlık Arka Plan
    + Sıfır Dip Ses ve Hiss
    + Hem dokunmatik hem de Fiziksel tuşların olması
    + Made in Korea :)

- Batarya değişmiyor
    - Batarya süresi haleflerine göre kısa (8 - 8,5 saat. DX90 ve X5'den uzun)
    - Daha hızlı şarj olabilirdi (yaklaşık 4 saat)
    - Kutu içeriği biraz zayıf (şarj adaptörü ve burn-in kablosu koyulabilirdi)

Genel Sonuç:

AK240 veya Tera Player klasmanında High-End cihazlar için yeterli bütçesi olmayan fakat üst seviye, işçilik, yazılım, customisation ve en önemlisi kaliteli ses deneyimi yaşamak isteyenler için uygun bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

Saygılar...

20141025_121802.jpg 20141025_121944.jpg 20141025_122039.jpg 20141025_122319.jpg 20141025_122404.jpg 20141025_122634_HDR.jpg 20141025_122740_HDR.jpg 20141025_122807_HDR.jpg 20141025_123243.jpg

Son düzenleme: 25 Mayıs 2017
    KaraSinek, cgtyguner, pazac ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
  2. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Elinize sağlık hocam.İnceleme için teşekkürler.Ayrıca anket olayı da çok güzel ve farklı bir düşünce olmuş. :)

moonstar bunu beğendi.
  3. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Teşekkür ederim Dünya :) Senin incelemeyi görünce ben de artık toparlayayım dedim konuyu ;)

4. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    İyi yapmışsın abi.Ben sen inceleme yazmayacaksın sanmıştım cihazı satılığa çıkarınca.İyi oldu yayınlaman. :)

5. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Eyvallah Dünya, bir konu başlatıp devamını getirmeseydim doğru olmazdı diye düşündüm :) Bakalım şu sıkıntılı dönemi atlatırsam daha uzun bir süre bende kalacak ;)

6. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    İnşallah abi. :)

moonstar bunu beğendi.
  7. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Elinize sağlık. Hoş betimlemeli bir inceleme olmuş. Yalnız benim anlayamadığım birsey var, bu cihaz acık mi koyu mu tonu nasıl? Pek bir bilgi bulamadım da :)

8. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    @MikePortnoy Yorumlarınız için teşekkür ederim. O zaman size şöyle tarif edeyim. Şimdiye kadar duyduğum doğala en yakın yapay olmayan ama hafif karanlık ve sıcağa kayan bir tonu var :)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 20 Aralık 2014 otomatik olarak birleştirildi ---
    Güncellemeler yapılmıştır. İlk ciddi incelemem olduğu için eksikler olabilir.
    Kusura bakmayın arkadaşlar zamanla düzelecektir :)

Son düzenleme: 20 Aralık 2014
    Submariner2 bunu beğendi.
  9. leylines

leylines FLAC

Beğenileri:
    535
    Elinize sağlık keyifle okuduğum detaylı bir inceleme olmuş. Sesini zaten merak ediyordum şimdi iyice merak ettim.

Bence piyasada var olan en şık Dap'lardan biri. AK240'ın da en iyi alternatifi gibi duruyor.

moonstar bunu beğendi.
  10. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
    AK240 veya Tera Player için yeterli bütçesi olmayan. Fakat High End deneyimi yasamak isteyenler için iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

11. Solanahtarı

Solanahtarı WAV

Beğenileri:
    858
    Eline sağlık Gökhan, hoş bir inceleme olmuş.

12. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    @Solanahtarı
    Teşekkkür ederim hocam. Benim icin olumlu olmsuz gelecek her yorum önemli ve değerli. İnsana şevk veriyor :)

Bu arada hazır konu açılmışken bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

Değerli arkadaşlar bu forumun değerini bilelim.
    Böyle bir kaynağın ülkemizde var olması müziğe gönül vermiş tüm arkadaşlarımız adına büyük bir değer. Hangi forumda Fiio x1 den tutun Tera Player, Hifiman 901, Ak240 gibi Dap lara veya Custom Art Harmony 8 gibi custom iemlere kadar sayısız inceleme mevcut.

Kendi adım konuşayım;
    Koskoca Head-fi de bile birtane Cowon P1 incelemesi mevcut değilken, hatta internette toplasanız 2-3 tane adam akıllı inceleme yapılmamışken Techno-Fi de böyle incelemeler yayınlanıyor.

Elimizi vicdanımıza koyalım ve katkıda bulunalım. Siz de imkanlarınız dahilinde riske girin ve burayı zenginleştirelim.

Umarım bu mesaj yerine ulaşır....

Submariner2, tmert0 ve florence bunu beğendi.
  13. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Bulusmada sizi de gorelim ve P1'i de. Bu sefer dinleyecegim :) aklim gitmesin diye hic dinlememistim. Ama bu sefer dinleyecegim. Elinize saglik bu arada.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Submariner2 ve moonstar bunu beğendi.
  14. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Kesinlikle katılıyorum biraz önce ana sayfada QLS, RWAK ve Plenue incelemesi vardı, bekleyen incelemelerimi hızlandırmamın zamanı geldi ufak ta olsa. Sizin ekipmanların yanında ufak kalıyor ama şimdilik bu kadar ;)

Submariner2 ve moonstar bunu beğendi.
  15. leylines

leylines FLAC

Beğenileri:
    535
    @moonstar katılıyorum.

Forumda yer alan incelemelerden nasıl faydalanıyorsak, elimizdeki ekipmanlar hakkında da inceleme ve görüşlerin paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Forumun zenginliğini arttığı gibi ekipmanlar hakkında da bilgi sahibi oluruz.

Beklediğim bir ekipmanım var 1 ay sonra gelecek, geldiğinde bende bir "versus" incelemesi yapacağım.

moonstar bunu beğendi.
  16. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Bu bir dongu. Ben de hemen hemen 3 yıl once foruma katildigim gunlerde benzer duygular ve heyecan icindeydim. Sadece inceleme yazmak, camiaya kazandirmak icin dahi aldigim ekipmanlar olmustu. Ve 25 incelemeye ulastiktan sonra durdum. Artik sira sizde ve sizin "nesil"de ;)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    @leylines sürprizinizi bekliyorum. Bakalım hangi ekipman çıkacak :)
    @ardacumhur
    Bence ekipmanın ufağı küçüğü yok. Benim icin Vsonic Gr07 Be nin hala ayrı bir yeri var. İncelemelerinizi bekliyorum :)
    @Mair Söz vermeyeyim, eşimin doğumuna az kaldı. İmkanım olursa gelmeye çalışacağım.

18. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.992
    Elinize sağlık, ne hissettiğinizi oldukça güzel anlatmışsınız.

19. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
  20. ahmetcan44

ahmetcan44 MP3

Beğenileri:
    82
    İnceleme çok çok net. Benin merak ettiğim; IE 800'ü ne ölçüde tamamlıyor? İkili hakkında kısa bir yorum alabilir miyim?

Sayfayı Paylaş