Cowon Plenue P1 İncelemesi (20.12.2014)

'Cowon' bölümünde moonstar tarafından 20 Aralık 2014 tarihinde başlatılan konu.

?

Bu İncelemeyi Ne Kadar Faydalı Buldunuz?

Anketin kapanma tarihi 13 Ocak 2015.
  1. Çok Faydalı

oy sayısı 15
    57,7%
  2. Faydalı

oy sayısı 7
    26,9%
  3. İyi Sayılır

oy sayısı 1
    3,8%
  4. İdare Eder

oy sayısı 2
    7,7%
  5. Kötü

oy sayısı 1
    3,8%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
  2. dulty

dulty DSD

Beğenileri:
    1.441
    @moonstar Çok iyi inceleme, elinize kulağınıza sağlık. İyileştirme tavsiyesi olarak, kullanılan kulaklıklar, şarkılar ve karşılaştırışan DAP'lar incelemenin başında giriş kısmında listelenebilir diye düşünüyorum, hangi pencereden baktığınızı anlamak açısından :ok
    Ben çok beğeniyorum bu aleti bu arada :)

moonstar bunu beğendi.
  3. ax

ax FLAC

Beğenileri:
    509
    @moonstar @Synthyss

Arkadaşlar bu cihazı ak100ii ile karşılaştırırsanız neler söylersiniz.Forumda biraz öksüz kaldı gibi sesinin iyi olduğu belirtiliyor...

4. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.842
    Gokhan bey yorum yapabilir. Ben cok az dinledim P1'i,hatirlamiyorum :)

5. ax

ax FLAC

Beğenileri:
    509
    Gökhan beyden rica edelim o zaman...:)

6. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
  7. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    @ax @ardacumhur Yarın bilgisayarda birşeyler yazmayı düşünüyorum. Telefondan birşeyler yazdım sonra yanlışlıkla geri tuşuna bastım hepsi uçtu gitti :)

8. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Belirli aralıklarla yazdıklarınız taslak olarak kaydediliyor. Hani ucmamistir belki..

9. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Tapatalk da yazmıştım ama gitmiş. Direkt tarayıcıdan yazınca değiniz gibi kaydediyor. Birdaha ki sefere tarayıcıyı kullanicam :)

10. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Plenue P1 (P1 olarak anılacaktır) - AK100II (AK olarak anılacaktır) karşılaştırması;

• P1 "bas, mid ve tiz" dengesi olarak AK'ya göre daha "flat" bir sunuma sahip.
    • P1 analog tadında bir sunuma sahipken, AK biraz daha dijital (mekanik değil!) bir ses vermektedir.
    • P1 biraz daha koyu karakterli bir sunum verirken, AK100II daha açık karakterli bir sese sahip.
    • P1, AK'ya göre biraz daha sıcak karakterli.
    • P1 birazcık daha kalın notalar ile çalıyor.
    • P1 ve AK sahne performansı olarak aynı diyebilirim, fakat AK tizlerin daha belirgin olması nedeniyle biraz daha ferah ve havadar bir sunuma sahip.
    • Genel çözünürlük ve detay olarak AK bir tık önde diyebilirim.
    • AK, P1 göre biraz daha yumuşak çalmaktadır.
    • P1 kayıt ve kulaklık seçmektedir (3 Ohm meselesi). Bu nedenle kötü kayıtlara karşı daha acımasız ve düşük empedanslı iem'ler ile pek uyumlu değil.
    • AK bu konuda (2 Ohm unbalanced, 1 Ohm balanced) daha affedici ve kötü kayıtlar P1'de olduğu kadar sırıtmamaktadır.
    • AK iem hassas IEM kullanıcıları için daha uygun bir ürün.
    • Ses çıkış gücü olarak P1 çok az daha güçlü diyebilirim.
    • Her iki cihazın da arayüzü hzılı ve sorunsuz. P1 biraz daha çok az daha hızlı tepki veriyor.
    • AK'nın ekranı daha kaliteli (kontrast, parlaklık ve piksel yoğunluğu).
    • İşçilik olarak her iki ürün de kaliteli bir his vermektedir. Fakat AK tasarımı ve ince detayları ile klasman olarak bambaşka yerlerde.
    • Boyut olarak da AK daha kompakt bir yapıda.
    • P1 native olarak DSD destekliyor. AK önce PCM formatına çeviriyor.
    • P1 de USB DAC özelliği yoktu, fakat yeni güncelleme ile bu da gelmiş, bu nedenle yorum yapamıyorum. AK'da ise en baştan vardı ve tak çalıştır şeklinde ve başarılı buldum.
    • Her iki ürün de yazılım güncellemek çok basit. Fakat AK dahili Wifi donanımına sahip olduğu için Android, IOS vb. cihazlarda oldu için OTA yani doğrudan cihaza indirmek suretiyle yazılım güncellemesi yapmaktadır. P1 için yazlım önce bilgisayara indirilmeli ve daha sonra indirilen zip dosyası cihaza atılıp yüklenmelidir. Fakat yine de DX90, X5 gibi cihazlardan daha basit.
    • P1 çok geniş bir yelpazede ses geliştirme seçeneğine sahip (BBE, BBE Viva vb.). Kimi başarılı kimi cihazın karakterini bozan cinsten. Daha çok elektronik müzik dinleyenlere hitap edecek tarzdalar. AK'da eko seçeneği var fakat ben doğal yani stok halini tavsiye ederim.
    Not: P1 için verilen bilgiler "Normal" mod, yani eko ve ses geliştirmeleri açık olmadan verilmiştir.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Sorunuz olursa yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.

@ax @ardacumhur @Synthyss

Son düzenleme: 13 Nisan 2015
    djalimarmaris, refuserQ, ax ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  11. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.842
    Elinize saglik :) Bu arada AK100II'nin balanced'i 1.7 ohm. 1 ohm degil. 1.7 (updated) yaziyor sitede.

@moonstar

12. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Teşekkürler Yağız :)
    Bu arada o senin bahsettiğin Empedans değil Ses çıkış gücü yani 1,7 Vrms (balanced), 2 Vrms (unbalanced). Plenue P1 yine 2Vrms ve 3 Ohm ;)
    Edit: Tablo Eklendi
    Adsız.jpg

13. ax

ax FLAC

Beğenileri:
    509
    Hocam ak100ii ile spotify gibi servisleri kullanmanın tek yolu cep telefonuna bağlayıp dac olarak kullanmak mı.Ayrıca bunun için kablo önerme imkanınız var mı...

14. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.842
  15. ax

ax FLAC

Beğenileri:
    509
    @moonstar

Hocam bilgiler için teşekkürler denk cihazlar gibi kalite olarak yanılıyormuyum ?

Bu balanced mevzusu birak karışık bu konuda forumda yeterli bilgi yok.Balanced çıkış ve normal çıkış arasındaki farklar ve bunların kullanım şekilleri.Mesela amfi ile birlikte kullanırken balanced çıkış ve normal çıkış arasındaki farklar.Bu konularla ilgili bir sürü senaryo var ve işin özünü bilmediğimden farklar ne düzeyde bilmek zor.

Mesela benim duet için konuşursam aklımdaki kullanım şekli 2.5mm trrs rsa kobicon interconnect ondan sonra rsa kobicon uçlu kulaklık ile dinlemek.Bunun yerine normal 3.5mm rsa kobicon veya 3.5mm mini to mini gibi bağlantılar var.Kulaklık tarafındada yine rsa kobicon veya 3.5mm dinleyebiliyorsunuz.En iyi ses ilk versiyon gibi duruyor ama ak100ii için balanced çok gerekli değil gibi yorumlar var.Şu balanced olayının alameti farikasını birileri açıklasada öğrensek...:evl

16. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.842
    Hocam ya bilgisayara yada telefona baglanmasi gerekiyor evet. Aslinda TIDAL'in AK ile anlasmasi var ama bilmiyorum ne olur. Yapsalar mini bir app Ak100ii icin guzel olur.
    Bahsettiginiz kablo micro to micro olmasi lazim ama bir bilgim yok malesef ben PCden aciyorum kendi kablosu ile baglayip.

ax bunu beğendi.
  17. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Ben her iki çıkışı da denedim ve açıkçası kayda değer bir fark göremedim. Balanced suunumda biraz yumuşama fark ettim. Unbalanced çıkışı daha enerjik bu nedenle artık onu kullanıyorum. Elimde şu anda çok hassas bir kulaklık yok bu nedenle daha üst düzey bir kulaklık ile farklar daha iyi anlaşılacaktır. Ama dediğim gibi ben 3,5mm çıkışı enerjisi nedeniyle daha çok sevdim. Elimde bir Tralucent olsa bir de öyle denemek isterdim :D
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 13 Nisan 2015 otomatik olarak birleştirildi ---
    USB OTG kablosu ile denemek lazım. Ben Fiio E10K + LG G2 ikilisi ile denedim ama AK100II 'yi denemeyi nedense hiç akıl edemedim. Bu akşam evde bir denerim ;)

Edit: P1 ile AK100II birbiriyne yakın klasmanda cihazlar olmakla birlikte, ben AK100II'nin sesini daha çok beğendim. Ses dışında tasarım, ele oturuşu ve daha uygun fiyatı ile daha bi tercih edilesi ürün diye düşünüyorum şu anda :)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 13 Nisan 2015 otomatik olarak birleştirildi ---
    Önemli değil Yağız, olur böyle şeyler. Yanlız şimdi benim dikkatimi çeken bir olay oldu. Eskiden Sanki Balanced 1 Ohm unbalanced 2 Ohm yazıyordu diye hatırlıyorum, fakat şimdi sadece 1 ohm yazıyor ve hangisi için geçerli belirtilmemiş. AK120II de bu ayrıca belirtilmiş, buna bir anlam veremedim :)

Son düzenleme: 13 Nisan 2015
    ax bunu beğendi.
  18. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.842
    @moonstar
    Ben unbalanced empedansinin 2 ohm olduguna eminim, SD2'de 1.2-1.3 ohm dan sonrasi treble bump'a yol aciyor. AK 2ohm oldugundan 3-4 db bir bump oluyor. E12A'da treble bump yok mesela. (0.3ohm)

19. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.873
    Bilgi için teşekkürler Yağız.
    Mesela P1 gibi bir cihazı neden gidip 3 ohm gibi yüksek bir empedans ile satışa sunarlar hala anlamış değilim. Eminim ki DX90 veya X5 de olduğu gibi 1 ohm altı empedansı olsaydı daha başarılı bir cihaz olacaktı.

VirtuFortuna ve Synthyss bunu beğendi.
  20. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    741
    Bende anlamadım :cheesy:

Sayfayı Paylaş