Cowon Plenue P1 incelemesi

'Cowon' bölümünde cgtyguner tarafından 7 Mart 2016 tarihinde başlatılan konu.

 1. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  [​IMG]
  Merhabalar herkese. Forumda @moonstar Gokhan hocamın yaptığı güzel ve detaylı bir incelemesi bulunan cowon plenue p1 için üşenmeyip bir inceleme de ben patlatayım dedim. Zaten incelemesi var ikinciye gerek yok algısını kırmak adına da bir yandan bu işe girişme ihtiyacı hissettim. Benzer ya da farklı olsun, her inceleme kişinin kendi zevk ve yorumlamasına göre şekillenir ve eşsizdir bu yüzden ne kadar çok farklı görüş ve inceleme varsa okuyanlar için o kadar doyurucu ve o kadar zengin bilgi birikimi oluşacaktır diye düşünüyorum.

  Gökhan hocanin incelemesine şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.techno-fi.net/forum/konu/cowon-plenue-p1-İncelemesi-20-12-2014.8736/

  Cihazı @karanehir35 Ahmet hocama ve bana denememiz için gönderme nezaketinde bulunan @Submariner2 Mustafa kaptana da teşekkür ediyorum.
  [​IMG]
  1. Malzeme kalitesi - tasarım:

  Söz konusu olan dapsa inceleme siz daha cihazı ilk gördüğünüz anda başlar. Bi kere tasarım, boyut, şekil, ağırlık insanda karşılaşacağı ses ile ilgili bazı beklentiler ya da önyargılar oluşturabilir. Biliri fazla aslında direk oluşturur :D Cok tecrubeliyseniz elinizden çok dap geçtiyse az çok ilk izlenimleriniz sizi haklı çıkarır. Zaten bu tasarım olayında da mantık bu şekilde ilerliyor cihazın güçlü olduğu yanı neyse onu ön plana çıkaracak bir hava oluşturmak isteniyor.
  [​IMG]
  Bu mevzu bahis dahilinde p1 nasıl bir hava yaratıyor diyecek olursanı ilk söyleyeceğim şey "rahatlık" olabilir. Bana hiç kasmayan çok rahat sakin bir cihaz izlenimi verdi ilk gördüğümde. Ve kesinlikle high end olduğunu belli ediyor. Basit, minimalist ve ağır başlı bir tasarımı var. İçinden çıkan koyu kahverengi deri kılıfla birlikte olunca da şıklığına şıklık katıyor. Kılıfın deri olması mesela daha sıcak - canlı bir hava yarattı. Kılıfsız bakınca nötr ya da nötrün soğuk yanına kayan bir alet mi parlak mı çalıyor diyebilirdim. Ama deri kılıf o havayı sıcağa kaydırıyor biraz, ki aletin normal modu bu şekilde çalıyor zaten.

  Cihazda tek kulaklık çıkışı var aynı zamanda bu çıkış optik çıkış özelliğine sahip. Daha fazla seçenek olabilirdi bu fiyat bandında diye düşünüyorum.
  [​IMG]
  Hatlar, kılıf ve cihazın malzeme kalitesi on numara gerçekten. Güç düğmesi değişik bir dizayna sahip ama en beğendim. Tuşların yerleşimi de iyi olmuş bence, kullanım kolay ve tasarım sade.
  [​IMG]
  2. Arayüz - kullanım:

  Cihazın kalitesini gösterdiği yer arayüz aslına bakarsanız. Yağ gibi akan menüler ve hızlı geçişler var. Cihaz fulle yakın doluyken beş altı saniyede açılabiliyor. İki gün bolca kullandım bir kere bile donma takılma yaşanmadı. Ekranı boyut olarak büyük ve çözünürlük açısından gayet başarılı. Gözü yormayan bir ekran bu ve parlaklık ayarı da efektif ve güzel işliyor.
  [​IMG]
  Cihazda bes mi altı mı tam sayısını unuttuğum miktarda farklı skin var ana çalma ekranını modifiye edebiliyorsunuz. Sağ - sol kanalı gösteren de ibreler var onları ilginç buldum başka daplarda böyle ana ekranda sağ- sol kanal görmedim.

  Asıl bomba ise ekolayzırda saklı. Yeni güncellemeler ile iyice genişletilen bu ekolayzır sekmesinde 4 tane user preset sayesinde custom kendi oluşturabileceğiniz kullanıcı ekolayzırı yer alıyor. Bunun haricinde de hazır gelen 50 tane preset mevcut. Toplamda 10 kademeli eq ayarı ve ekstradan BBE, mach3bass, 3D surround gibi ek ayarlar da mevcut. Bu ekolayzır konusunu daha detaylı ayrı bir başlığa alsam daha iyi olabilir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Menü dizaynı güzel ve erişim oldukça kolay. Tasarımın sadeliği ile uyuşan sade ve hızlı bir kullanıcı arayüzü inşa edilmiş bu açıdan da cihaz high end havası veriyor.

  3. Teknik özellikler:

  Gokhan hocam gayet detaylı yazdığından ben de aynılarını tekrar yazmaya gerek duymuyorum. En önemli özelliklerini belirtip geçeyim:

  Cihazın çıkış gücü gayet yeterli düzeyde. Güç isteyen kulaklıklarda sürme problemi yataşacak gibi değil. Çıkış empedansı 3ohm, güç ise 2vrms olarak verilmiş.

  ARM cortex a9 1.2 GHz dual core CPU
  SNR 120dB, THD+N 0.0006%,
  Crosstalk -130dB
  24bit/192kHz High Resolution sound
  Burr-Brown PCM1792A
  3,7 inch amoled Touch Display
  128GB Memory + 128GB SD card support

  Ağırlık : 173 g
  Boyut: 64,5 x 116,4 x 13,4 mm
  3,7inch 480x800 amoled ekran
  Pil: 3,000 mAh / 3,7 V sabit pil. (8,5 saat kullanım süresi, 4 saat şarj süresi)

  P1 oldukça geniş bir format yelpazesine sahip. 24/192 Flac dahil olmak üzere DXD, DSD, WAV, AIFF, ALAC, MP3, WMA, APE, OGG ve SACD iso rip türünde müzikleri takır takır kasmadan oynatıyor.

  Pil kapasitesi hayli çok olsa da kullanım süresi olarak zx2nin çok gerisinde bunun nedenleri de güçlü işlemci ve yüksek çıkış gücü olabilir.

  4. Ses:

  Cihazın eq ayarı normal moddayken yapılan dinlemelerde ilk farkedeceğiniz şey analog sunum olacaktır. Ama bu analog sunumu ilk başta "tam analog çalan bir cihaz" diye nitelesem de zamanla biraz daha teferruatlı olduğunu farkettim işin. Örneğin qa350 ile kıyaslarsam, 350 daha analog kalıyor. P1 in verdiği hissiyat tüm eforunu analog sese vermen bir alet değil, zorlanmadan rahat rahat veriyor o sesi. Qa350 ise varını yoğunu o ses imzasına veriyor. İsini de oldukca iyi yapıyor. Kendi icinde stabil, oldukca iyi oturmus bir ses imzasına sahip. P1 ise bu stabil ve oturmus havaya sahip degil. P1 "bu da bir şey mi?" havasında rahat rahat çalıyor.
  [​IMG]
  Tarz olarak dolgun yumuşak ve sıcak alt frekanslar ile detaydan da kısmayan gerçekçi bir ses deneyimi yaşatan bir dap P1. Bu analog sunum size pikap keyifi yaşabilir elbette ancak cihaz bu analog sunum tanımından çok daha fazlasını barındırıyor. İyi bir mühendisliğin döndüğünü görmek mümkün burada. Analogvari bir ses ile tiz detayını harmanlamayı iyi başarmışlar. Bunu yaparken metalikleşmeye, parlamaya hiç düşmeyen doğal çalan bir alet olmuş. Normal modda baslar fazla baskın değil ve sunumu ekstradan sıcaklaştıracak bir bas boğumlanması göstermiyor. Olması gerektiği gibi bence bas miktarı. Midler bana biraz geride geldi ne yalan söyleyeyim. Doğru çalıyor hissi elbette ki var ve detay açısından da tatmin edici düzeyde ancak bir adım daha yakın olabilirdi mid bölgesi. Tiz sunumu ise analog bir imza için oldukça iyi seviyede. Detay ve uzama iyi, parlamaya sibilansa düşmüyor, diğer frekansları gölgelemiyor analog sunumu katletmiyor. Aradaki denge iyi kurulmuş gerçekten. Burada cihazı hemen qa350 ile yan yana karşılaştırası geliyor insanın. Ama durun iki nefes alın. Bu alet bahsettiğim normal moddan çok daha fazlasını içeriyor.
  [​IMG]
  Sahne konusu şu aralar kafamı kurcalıyor. Kulaklıklarda oluşturulan sahne algısı bir bakıma ilüzyonel olduğundan ve de frekans eğrisine fena halde bağlı olduğundan sahne husunda temkinli yaklasmaya basladım diyebilirim.

  Normal modda (eq'suz) sahne analog bir ses imzasi için gayet yeterli düzeyde. Bunu midlerin bir adım geride olması ve de tiz uzamasının iyi oluşuna borçlu dyebilirim. Konumlandırma ve 3 boyut hissi gayet iyi. Eq ile oynadıkça ise sahne algısı da değişkenlik gösteriyor.

  5. Ekolayzır için özel başlık:

  Şimdi gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere. Bu cihazı eq ayarlarına hiç bakmadan kullanabilirsiniz. Prensip olarak eq doğallığı bozuyor diyebilirsiniz. İşte bu dap size eq nun ne demek olduğunu yeniden tanımlayacak alet. Diğer bütün eq ayarları çöpmüş diyebilirsiniz. Ben dedim çünkü. Hiç ummadığım şekilde iyi - etkili - doğal ayarlara sahip bu dap. Öyle ki diğer denediğim hiçbir dapta olmayan nadide bir yetenek katıyor bu cihaza. Bukalemun gibi şekilden şekle giren 10-20 tane farklı dapı birden satın almışsınız havası yaratan P1 fiyatının yüksekliğini belki bu açıdan hak ediyor olabilir :D

  Dediğim gibi normal modda analog bir havaya sahip olan cihaz eq ayarı rock yapıldığında dx90 gibimsi değişik bir şeye dönüşüyor. Tizler süper detaylı, midler önde sunum canlı, agresif. Analog yumusaklığı gitmiş, baslarda dip bass cok derin değil, hız fazla, doğal enstrümanlarda dolgunluk ve hacim etkisi belirgin. Ziller her daim net ve çözünürlük yüksek. Vokal temiz ve şişirmiyor yaymıyor net - transparan veriyor. Kisacasi bambaşka bir dap bu bahsettiğim. Bütün bunlar olurken, bizim alıştığımız eq ayarlarındaki gibi, orjinal halin dandik bir kopyası, bazı yerleri düzelmiş bazı yerleri bozulmuş hali gibi gelmiyor. Tamamen akıcı doğal ve farklı bir sunum oluşuyor. Müthiş geniş bir kapasite var bu açıdan P1de.

  Rock modunda sahne biraz daralıyor. Canlı ve agresif niteliğe bürünen sunumda midlerin öne gelmesi ile müzik türü için de gayet uygun bir tarza bürünüyor. Sahne derinliğinde bir basamak iyileşme de yaşanıyor.

  Metal ve klasik modlarında daha ferah ve geniş alana yayılan bir sahne hissiyatı var. Tiz uzaması oldukça iyi. Bu modlarda bas vurgusu rock a göre daha zayıf ve daha hızlı. Ses daha soğuk ve analogtan uzak yapıda.

  Rap modunda ise dolgulu baslar ve oldukça detaylı - önden seslenen vokaller mevcut. Tizler biraz daha geride.

  Mach3bass özelli&ini açınca ise çok güçlü bas tepkileri alıyorsunuz. Derin tok ve iyi yayılan baslar var bu haliyle midleri gölgeleyebiliyor bu haliyle tabii ama edm gibi türlerde bas tepkisi isteyen kişiler için oldukça tatmin edici olacaktır bu sunum.

  Daha bissürü var BBE efektleri vardı örneğin ama daha da uzatmayıp bi yerde kesmek lazım. Çok çeşitli ses imzalarını zorlanmadan verebiliyor işte kısacası :D

  6. Kısa karşılaştırmalar:

  İzmir buluşmalarımızda P1 i normal modunda çeşitli iemlerle deneme ve farklı daplarla karşılaştırma şansı buldum. Bu izlenimlerimden de kısaca bahsedeyim.
  Qa350 - P1 (s-em9 ve er4p ile): qa350 daha analog daha yumusak ve daha dolgun - dugulu calıyor gibi geldi ilk izlenimlerde. Tiz detayı açısından ikisi de oldukça iyi iş çıkarıyor. Ama transparanlık açısından P1 önde. Sesi daha temiz veriyor bunu da midlerin çok öne gelmemesi sayesinde beceriyor.

  Fiio x7 - P1: x7 bariz daha nötr, p1 daha sıcak ve analog çalıyor. Midlerin çok önde olmayışıyla ikisi birbirine biraz benziyor.

  Dx100 - p1: p1 koyu ve karanlık, dx100 parlak ve açık. Sahne algısı dx100de daha geniş. Alt frekans tepkisi, dolgunluk, yumuşaklık p1 lehine. Tiz detayı dx100de daha iyi ancak p1de de oldukça yüksek bir potansiyel var bu açıdan.

  Er4p ile uyum açısından qls qa350, p1 den daha iyi iş çıkardı. Çok zor dap beğenen bir kulaklık bu. Çok analitik olmasına rağmen sıcak sunumlu cihazları da beğenmiyor pek. P1 in farklı eq ayarlarından mutlaka uyum sağlacaktır onları o zaman denemedim sonradan keşfettim malesef.

  Aslında buradan incelemenin anafikrini oluşturuan noktalara geçebilirim. İlk ve en önemli mesaj bu dapın uymayacağı bir kulaklık bulmanız pek olası değil çünkü 50 küsür efektif çalışan preset var. İkinci mesaj eq sevmiyorsanız her şeye rağmen bulaşmazsanız normal modda bu dap çok analitik kulaklıklarla iyi anlaşamıyor. Buna nötr, nötrün hafif soğuk yanında eşler bulmak gerek. Üçüncüsü güç isteyen kafaüstülerde sıkıntı yaratacak bir cihaz değil ve de estetik, kullanım özellikleri açısından hig end bir ürün. Dördüncüsü fiyatı baya yüksek :D

  Aslında bu dap tam bir eğitim dapı. Kendi sevdiği ses rengini oturtmak isteyenler, farklı ses karakterleri arasındaki farkları duymak isteyenler, hangi ses karakterlerinin hangi tarza daha iyi gideceğini görmek isteyenler, sevdiği müzik türlerini farklı ses imzalarıyla nasıl oluyor diye denemek isteyenler, vs vs için çok değerli bilgiler veren bir alet. Bi tane alıp forumda elden ele dolaştırmak lazım hakkaten :D

  Okuduğunuz için teşekkürler.

  Resimler birazdan geliyor...
   
  #1
  Son düzenleme: 7 Mart 2016
  doğan özen, Semih34, bora şahin ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
 2. karanehir35
  Çevrimdışı

  karanehir35 DSD

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.158
  Beğenileri:
  6.713
  inceleme icin tesekkurler Cagatay hocam.Eline saglık.
  Amfi katları cikana kadar, bence de P1, fiio x7'nin üstüne konumlandırılabilir.
  Eq ayarlarının işe yaradigi ender aletlerden cowon P1.Her muzik türüne giden bir tarafı da var.
  Dx90 gibi kulaklık da secmiyor öyle fazla.
  PicsArt_03-01-11.11.00.jpg PicsArt_03-01-11.10.46.jpg


  LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  #2
  Son düzenleme: 7 Mart 2016
  bora şahin, refuserQ, cgtyguner ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 3. dulty
  Çevrimdışı

  dulty DSD

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.403
  Beğenileri:
  1.441
  Kanallar için level göstergesi Paw Gold'da var :p
   
  #3
  Submariner2, refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
 4. complete
  Çevrimdışı

  complete WAV

  Katılım:
  30 Kasım 2012
  Mesajlar:
  686
  Beğenileri:
  1.050
  cowon , son yıllarda bence kendini geliştiren en iyi firmalardan biri,yıllardır bizlere efect ses satan firma ne yaptı ise bambaşka bir ses deneyimi sunmaya başladı,inceleme için teşekkürler,bence dap'ları eastern kern cihazlarından daha başarılı,bundan 5-10 yıl önce cowon iriver'in çok arkasında yer alırdı şimdi öyle değil, cowon son yıllarda ürettiği tüm cihazların bir karakteri var,bu yazılım da değişmiyor ibasso maşallah her yazılımda ses'in canına okuyor,fiio ları saymıyorum artık kafasına göre ses veriyorlar fiio sesi diye bir şey oluşturdular,başka firma istese de taklit edebilir mi bilmiyorum fiio ları..
   
  #4
  Submariner2 bunu beğendi.
 5. refuserQ
  Çevrimdışı

  refuserQ WAV

  Katılım:
  13 Ekim 2013
  Mesajlar:
  635
  Beğenileri:
  1.002
  Hocam ellerinize sağlık :)
   
  #5
  Submariner2, cgtyguner ve karanehir35 bunu beğendi.
 6. musti11
  Çevrimdışı

  musti11 MP3

  Katılım:
  7 Mart 2016
  Mesajlar:
  45
  Beğenileri:
  19
  Çok güzel ve detaylı bir inceleme olmuş ellerinize sağlık
   
  #6
  Submariner2, cgtyguner ve karanehir35 bunu beğendi.
 7. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  Hocam p1 benim kafamı çok karıştırdı. normal moduyla fiyati fazla gercekten ve dedigim gibi qa350 ile karsilastirabilirim cok rahatlikla belki eq ozelligi olmasa x7nin uzerine bile konumlandirmam ama iste o eq ayari her seyi degistiriyor :D p1 i diger daplarla karsilastirmak da zor bu yuzden. Bissürü farklı dapla kapışacak karaktere sokulabilir p1.
  Ben çok farklı türler dinliyorum diyen birisi için ideal olabilir aslında. Ama tarzı türü oturmuş insana bu kadar ayar gereği yok.

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
  #7
  Submariner2 bunu beğendi.
 8. karanehir35
  Çevrimdışı

  karanehir35 DSD

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2.158
  Beğenileri:
  6.713
  Aynen katiliyorum yazdiklarina Cagatay hocam.
  Bukalemun gibi dap yapmis cowon.
  Her karaktere giriyor.
  Böylesini de hic dinlememistim.
  Ben genelde soguk/nötr sesden hoslandigim icin x7 ve er4e yöneldim.
  Tek istisna hd650 ile qa350'dir bu konuda.
  Gövdeli,etli/butlu sunumdan hoslananlar P1'e ;
  images (30).jpg
  Kadayif gibi az tatli/hafif kuru sunumdan hoslananlar da x7'ye bakabilirler.
  images (31).jpg
  Hem tatli hem tuzlu kurabiye sunumundan hoslananlar ise Colorfly C4-Th900 ikilisine bakabilirler.:D
  images (32).jpg

  LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  #8
  Son düzenleme: 7 Mart 2016
  Semih34, lacordello, Mustafa ALKAN ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 9. Submariner2
  Çevrimdışı

  Submariner2 MP3

  Katılım:
  7 Aralık 2014
  Mesajlar:
  249
  Beğenileri:
  258
  @cgtygüner Dr. Çağtay kardeşim . Bu mukayeseli ve çok detaylı güzel incelemen için ; muhayelene , kulak ve ellerine sağlık dostum .
   
  #9
  Son düzenleme: 7 Mart 2016
  refuserQ ve cgtyguner bunu beğendi.
 10. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  Tesekkurler hocam sizin sayenizde yapildi inceleme :D

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
  #10
  refuserQ, Submariner2 ve karanehir35 bunu beğendi.
 11. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  #11
  Submariner2, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
 12. Submariner2
  Çevrimdışı

  Submariner2 MP3

  Katılım:
  7 Aralık 2014
  Mesajlar:
  249
  Beğenileri:
  258
  Ben teşekkür ederim sevgili Dr. Çağatay kardeşim .
   
  #12
  cgtyguner bunu beğendi.
 13. cgtyguner
  Çevrimdışı

  cgtyguner WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  2.207
  Ahmet hocamin super gorsel ve super aciklayici yorumu olayi farkli bir boyuta taşımış :D ama gerçekten tat ile ilgili benzetmeler - sıfatlar ile ses terimleri bazen çok güzel uyuşuyor :D

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
  #13
 14. moonstar
  Çevrimdışı

  moonstar DSD

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.721
  Beğenileri:
  2.873
  @cgtyguner Ellerinize ve kulaklarınıza sağlık Çağtay hocam. Beni de anma inceliğinde bulunduğunuz için size teşekkür ederim. Zevkle okudum ve bir ahhh çektim, güzel bir Dap'tı gerçekten. Siz de çok güzel aktarmışsınız tüm önemli noktaları. Fiyatı biraz yüksek ve bazen seste kontrol sorunları olsa da şimdiye kadar Paw Gold ile birlikte dinlemekten en çok keyif aldığım DAP olmuştu sayın P1 :)
   
  #14
  refuserQ, cgtyguner, Submariner2 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 15. Semih34
  Çevrimdışı

  Semih34 MP3

  Katılım:
  7 Haziran 2017
  Mesajlar:
  34
  Beğenileri:
  7
  Bu çok iyi olmuş hocam hiç güleceğim yoktu :D
  --- Arka arkaya atılan mesajlar 18 Haziran 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 18 Haziran 2017 ---
  İnceleme için çok teşekkürler @cgtyguner hocam
   
  #15

Sayfayı Paylaş