Creative EP630 Kulakiçi Kulaklık Mini İnceleme 2

'Creative' bölümünde DIABLO tarafından 8 Ocak 2008 tarihinde başlatılan konu.

1. DIABLO

DIABLO Guest

Arkadaslar hepnize iyi gunler diliyorum.

Bu kulaklığın incelemesi yapılmıştı ama hem yeni tarihli bir inceleme hem de tekrardan fikir verebilmek açısından
    ikinci bir konu olarak açmayı uygun gördüm.

Kulaklığı 2 gün once aldım. Eski kullandığım kulaklık Sony mdr828 idi. Şimdi ep63o ile ilgili ilk izlenimlerimi söylemek istiyorum.

Kulaklik boyut olarak gerçekten küçük ve çok hafif. En ufak birşeyde zarar görecekmiş gibi bir izlenimi var. İkinci olarak kablo kalitesi; ince bir yapısı var ve yumuşak. Bunların + yada - olması tamamen sizin kullanma şeklinize bağlı ve şansınıza :) Biraz dikkatli kullanılırsa hiç bir sorun olmaz gibi.

Kulaklık hafif dedik; gerçekten bu iyi olmuş. Taşınabilirlik açısından büyük bir artı puan. Kulağınıza taktığınız an var mı yok mu anlamıyorsunuz. Varlığını hissettiren tek şey kulaklığın ucundaki lastikler o kadar.

Gelelim ses kalitesine. Kulaklığı ilk taktığım anda doğrusunu söylemek gerekirse hayal kırıklığı yaşadım. Bunlardan birincisi tiz ve mid kalitesi. Bence çok kötü. Evet tiz ve mid sesleri veriyor ama ne ölçüde? Bu iki ses birbirine çok karışıyor. Dengesini iyi sağlayamadığı için de hışırtılı bir şekilde veriyor. Bu da rahatsızlık verici olabiliyor. Bir arkadaşımız ilk incelemede bu kulaklığın çok tizli olduğunu söylemiş, bence doğru söylemiş. Tizli değil aslında demek istediği hışırtılı :) Mp3 playerımda hışırtıyı dengeleyebilmek için mid ve tiz EQ ayarını bayağı düşürmek zorunda kaldım.

Gelelim bu kulaklığın iyi denen, bas kısmına. Kulağıma ilk taktığım zaman şunu dedim: "Bu mu baslaır iyi olan kulaklık". Benim eski emektar Sony'den bile kötüydü ilk başta. Daha sonra kulaklığın ucundaki lastikleri değiştirip kulak yapıma en uygun olanı bulmaya çalıştım ve iyi dnenen basları duymaya çalıştım. Bir kulaklığı uzun süre kullandıktan sonra yeni almış olduğunuz yada denediğiniz kulaklık çok farkediyor herşeyiyle. En iyi bası, en büyük ebatlı olan lastik uçla yakalayabildim. O da şu şekilde oldu, kulaklığı direk olarak kulağıma takınca, yani normal olması gerektiği gibi takınca baslar öyle aman aman kuvvetli gelmiyor. Fakat kulaklığı kulağımın içindeyken hafif yukarıdan aşağıya doğru bastırdığımda basların ne kadar kuvvetli olduğunu net olarak anlayabiliyorum.

Ama bu şekilde yapıp kulağımda o şekilde kalmasını sağlamak, kulağımda ağrıya sebep oldu ve beni rahatsız etti. Belki benim kulak yapım kulaklığı normal şekilde taktığımda kulaklık lastiği kulağımı tam kapatmıyor olabilir. O yüzden de istediğim basları alamıyor olabilirim. (Şunu da belirtmek isterim ben katıksız bir bassheadim :) , benim gibi olmayanlar kesinlikle kulaklığı ilk taktıkları anda basslardan memnun kalacaklardır.

Sonuç olarak mid ve tiz sesler gereğinden fazla geliyor ve kaliteli değiller. Birbirlerine çok karışıyor ve bu da rahatsızlık verecek düzeyde olabiliyor. Bunu gidermenin tek yolu EQ ayarı. EQ ayarı ile bu seslerin biraz daha düzgün çıkması sağlanabilir.

Baslar ise gayet güzel ve kuvvetli (ama kuvvetli basları duymak istiyorsanız kulağınıza tam oturması gerekiyor) Benim gibi basshead değilseniz, kulaklığı ne şekilde takarsanız takın basslar sizi doyuracaktır.

2. deaddy

deaddy MP3

Beğenileri:
    1
    Geçenki çalışmanızda söylediklerimi dikkate alın lütfen.

3. deaddy

deaddy MP3

Beğenileri:
    1
    @DIABLO
    Bu arada eline sağlık bu hızlı gidişat devam eder umarım. Söylediklerimi dikkate almanız emeğinizin korunması için önemli lütfen anlayışla karşılayın :wink

4. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Aynı ürünün farklı incelemelerinin olmasını her zaman teşvik ederim çünkü farklı bakış açıları bir kullanıcının göremediği eksiklikleri diğer kullanıcının görmesine olanak tanır. Tebrikler güzel inceleme.

5. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Teşekkürler @DIABLO

İncelemelere devam :)

6. DIABLO

DIABLO Guest

cok tesekkurler arkadaslar .elimden geldigince urun incelemeye sizlerle paylasmaya devam edecegim . incelemelerimde az da olsa fikir verebilmek guzel birsey .
    bu arada incelemeyi yaparken direk olarak sayfaya yazdim.haklisiniz bir ara aklimdan cikti tamamen uyarilariniz. ofisteyken is arasinda bos bir vaktimde yazdim . affedin :)

7. bass line

bass line Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Elimde creative ep 430 vardı.Bende sen gibi bir Bass Head'im.Bu kulaklığa bakıyordum,incelemen iyi oldu.İncelemen için teşekkürler. :ok

8. Tayfun

Tayfun Guest

inceleme için teşekkürler. tiz ve midler gerçektende karışıyor ve hışırtı,çınlama gibi şeyler can sıkıyor.benim bir kaç şarkıdan sonra kulağımda,başımda ağrı oluyor.silikon uçlarıda çok iyi değil kendiliğinden geriye doğru çıkabiliyor(tabikide her kullanımdan önce sonra selpakla kulağımı ve kulaklığı temizlerim buna rağmen durum böyle) bendekinin bir tarafı titiz kullanılmasına rağmen bozulmuştu garantiyi zorladım yenisi ile değiştirdiler. sonuç olarak bu modelin fiyatı çok uygun tam bir f/p ürün değerlendirirken bunuda unutmamak lazım. ben kampanya ile vatanbilgisayarda 35 liraya görmüştüm bu fiyatlarda felan bulmaya çalışın alacaksanız eğer ayrıca izolasyonda iyi dışarıya fazla bir ses çıkmıyor,sizde fazla bir ses duymuyorsunuz dışardan yani bu açıdan dış mekanlarda kullanmaya müsait ancak yürürken biraz gup gup diye ayak adımlarımın şiddetini kulağımda hissediyorum :) dinlerken kulaklığı iler geri sağa sol haraket ettirince ses yamuluyor :) fazla kurcalamayın silikon uçlardan dolayı olabilir. bu fiyatı ile f/p modeller arasında sağlam bir yeri vardır tavsiye edilir.üst düzey kulaklıklar kullanıyorsanız zaten bu fiyata size hitap etmeyeceğini bilirsiniz onun için kıyaslamaları aynı fiyat aralığındaki modeller ile yapınız bunu yaparkende kulak zevki ile ilgili olan şeyleri dikkatlice belirtin başkalarının beğenmediğiniz şeyi beğenebileceğini unutmayın bu insanları yanlış yönlendirebilir bu konuda yapıldı demiyorum genel olarak konuştum. uygun silikon uç ile basslar bass kafa olmayanlar için yeterlidir gerçi bu fiyatada başka bir alternatif yok gibi var diyen olursa burdan yazsın bizde görelim

9. darkdream

darkdream MP3

Beğenileri:
    0
    Bence kullanımda bir hatanız var, aynı kulaklığı kullandım, baslar çok fazlaydı, o kadar fazlaydı ki kapatmak zorunda kaldım. Bas kalitesi iyi değil fakat miktarı yüksek. Zaten internetteki bazı sitelerin yaptığı frekans analizleri de aynı şeyi söylüyor, basları yüksek bir kulaklık. Yani bir bass-head beğenebilir fakat mid ve tiz frekansı tam anlamıyla rezalet. Özellikle tizler korkunç, başka bir tanım bulamıyorum.

Bu arada kulağınızdan geri fırlamasının sebebi o silikon ucun size oturmaması, büyük gelmesi, büyük geldiği için bass performansı alamıyor olabilirsiniz.

10. lostcurse

lostcurse Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ben de kullandım bu kulaklıklardan giriş seviye için yeterli

11. nec85

nec85 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Yaklasik 2 sene kahrimi ceken tum cabalarima ragmen bozulmayan giris seviyesi icin gayet yeterli ve uygun olan f/p canavari :)

12. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    Aynı kulaklığın 3. bir incelemesi gereksiz diye buraya yazayım.

Bence hala 40 lira civarına alınabilecek en iyi kulaklık.

Bu kulaklıktan daha önce bir çiftini yaklaşık 3 sene kullandım. Mp3 çalar ile beraber kaybolmuştu. Bi dönem tek kulaklığından ses az gelmeye başladı. sanırım kulak kiri tıkamıştı. ( hüp diye çekince düzelmişti ) :kafa:

Kesinlikle ortalama bir kullanıcı için sağlam denebilir.
    Ergonomi olarak benim kulaklarımdan sürekli çıkıyor fakat küçük silikon taksam belki düzelir. Hafif olması güzel.

Gelelim sesine :

Genel ses kalitesi olarak fena değil. Piyasa da bir çok markanın pahalı kulaklığından daha detaylı çalıyor. ses çözünürlüğü bu paraya mucize gibi. Frekans bandı güzel. özellikle senfonik müziklerde yankılanma gibi sesleri iyi uzatabiliyor.

Klasik olarak bas / mid / tiz olarak incelersek ki bence müzik bas mid tizden ibaret değil.

Bass : basları güçlü fakat dip basları iyi değil. kick bass ve mid bassları aşırı şiddetli veriyor.

Mid : burada ben 500 hz ve 2 khz civarından bahsediyorum. Bi defa basların ve tizlerin altında eziliyor. Bir müzik düşünün ki aynı anda büyük davullar kick basslar vokal piyano vs orta sesler ve ziller çalıyor. Bu nlarda orta frekanslar ve özellikle vokal boğuluyor. tizler karışıyor. Dolayısı ile ucuz olmanın ceremesi çekiliyor.

Tiz : tizler eğer metal rock dinliyorsanız bi zaman sonra kulakları ağrıyıor. ziller filan çok parlıyor. Ancak şunu söylemem lazım. Ep630 16khz ve üstünü gayet iyi veriyor. Burada hoşuma giden şey. zillere vurulduğunda ( özellikle zil dememde bir maksat yok. gitarın uzaması da aynı ) zilin salınımını yeterli seviyede veriyor. Sahne genişliğine vs katkısı iyi.

Genel olarak bakarsak bütçesi 50 lirayı aşmayanlar için en güzel seçeneklerden birisi. Ancak uzun zaman yüksek sesle dinleyenlerin kulaklarına ciddi zarar verebilir.

13. brendan

brendan MP3

Beğenileri:
    92
    tizleri hayatımda dinlediğim en kötü olan kulaklık budur heralde. bunun yerine sony mdr-ex50 almak çok daha mantıklı.

netknight bunu beğendi.
  14. ardacumhur

ardacumhur WAV

Beğenileri:
    777
    Kesinlikle katılıyorum, alt frekanslar neredeyse tüm frekanslara müdahale ediyor, örtüyor.

Sony mdr-ex110 kulanıyorum, kıyaslama yaptığımda alt frekanslar ile üst frekansların aynı anda olduğu yerde netlik kaybı yaşanıyor ep630'da. Tizler kayboluyor, bozuluyor yada örtülüyor.

ex110'da ise bir nebze daha net ve detaylı müzik dinlenebiliyor. Alt frekanslarda oldukça başarılı olduğunu gördüm ex110'un.

15. Totem

Totem MP3

Beğenileri:
    34
    kulağıma sokmayacağım markalardan :D

Sayfayı Paylaş