Creative HQ-1600 inceleme

'Creative' bölümünde ilkercom tarafından 24 Şubat 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    Merhabalar,

Yine ucuz yollu bir ürün incelemesi ile karsinizdayim :)

Öncelikle belirtmeliyim ki bu tarz fiyat performans ürünlerine bayiliyorum. Bu tip ürünleri maddi imkani kisitli olan özellikle oğrenciler ve fazla para vermek istemeyenler icin inceleyip buraya yazmak istedim.

Kendim Sony mdr v6 kullaniyorum belli ölçülerde değerlendirdiğim için memnunum da. Ancak biraz basskafalik yapmak istedigimde sony yetmiyordu. Bu yuzden mediamarkt, vatan, teknosa , d&r bimeks ve dart gibi yerlerde ne kadar kulaklik varsa dinledim. Bu kulaklillar genelde deneme icin birakildigindan belli olcude burn in surecini gecmis oluyorlar. Bu yuzden fikir edinmek icin kendi dap im fioo x3 ile deneyimledim. Yaklasik 2 ay mağaza mağaza gezdim. Elemanlarin ters bakislarina fazla itibar etmeden toplamda 6 saatten fazla sureyle 50 den fazla kulakligi denedim. İclerinde begendigim fazla olmadi. Parasini hak eden bi kulaklik akg nin bir modeli vardi. Sennheiser 205 biraz iyiydi. 130 lira icin fena sayilmaz.

Her neyse bu creativden kendime ve arkadaslara aldim. Tabii teshirdekilerle kutudan cikanlarin arasinda cok fark vardi. Piştiğinde ne olacağini biliyoruz en azindan.

Kendime tek kulaklik alacak olsam 100 150 lira bandında sennheiser hd 205 alirdim. Ancak arkadas beğendi o da HQ1600 aldi. Hatta vatanbilgisayardaki calisan da hayret ederek creative secti.

Uzun bir giris yazisi oldu. Kulakliga gecelim.

Kulakligin cesitli renkleri var. Ben siyahini aldim. beyazı da bulunabiliyor. ülkemize gelmese de çeşitli renkleri var. Malzeme zaten cok iyi degil. Bu paraya sennheiser daha saglam dururdu. Kulak pedleri yumusak. Ancak uzun kullanimda terletecek gibi. Kulaklik hafif. Kablosu cok saglam durmuyor. biraz mikrofonik etkisi var. sallanınca biraz sesler geliyor. katlanmadığı için kolayca cepte taşınamıyor. Ama bi kaç sene kullanilabilir. Evlat edinmedik neticede. Bu kismi da gecelim kulaklik oyle saglam bisey degil diyelim. Fakat teshirdeki urunlerde el izinden baska bi deformasyon yoktu.
    40 mm sürücüsü var. Kulaklari kapatiyor. Kafa ustu tac kisminin ic kismina sunger koymuslar.
    Paket icerigi yine bos. Büyük jack bile yok.
    İzolasyon fena degil sesi biraz acinca disardan ses almiyor. Disari da ses vermiyor. Tabii sese asilirsan illa ki su koyverebilir. Ama distorsiyon yok denecek kadar az. en basitinden beats veya momentum on ear su koy verdiği yerde bu kulaklıklar devam ediyor. ( bass olarak tabii. )

Bu kısma ekleme ve düzeltme yaptım, çünki uzun süre dinledikten sonra karakteri çok değişti. son bir haftadır da sabitlendi gibi.
    Gelelim ses kismina. Öncelikle az cok hi-fi meraklisi olan bi insan bu kulakligi ilk haliyle gordugunde dinlemez bile. Sesini duydugunda da bozuk mu bu diye sorar. Burn in olmamış haliyle O derece sesi boguk bi alet. Senfonik biseyler deneyemedim pek ama vokallerde çok iyi değil. Sahne filan yok. Tizler catur cutur ve boguk. Eee peki neden aldik bunu?

BASS : bu kulakligin tek olayi bass. Kulakliktaki baslar o kadar basarili ki tane tane vurmasi gereken yerde sanki kapali kutuda 20 cm kagit koni subWoofer gibi. Derinden ve siddetli calmasi gerektiginde bir cift 15 inch subwoofer kulagina takilmis gibi. Kontrolse kontrol siddet ise siddet hersey var. Arkadas bir ara beats alacakti, selamı keserim diye tehdit edince vazgecmisti. Bunu dinledi mest oldu. O derece basskafa dostu bi alet. Momentum on ear ile yarışacak şekilde düşünün. fiio x3 de son seste momentumun dağıttığı yerde creative derli toplu çalmaya devam ediyor.

Mid: Daha once belirttigim gibi kotu. Çözünürlük iyi değil. ancak yinede ucuz bir kulaklık olduğunu unutmayalım. Bu kısma ekleme yapayım. kulaklık piştikten sonra çok ciddi fark oldu. Durum kötü den orta halliye döndü. Bu kadar fark olacağını tahmin etmezdim. aynı kulaklıktan bi kaç tane aldığımız için aralarındaki farkı çok rahat seçebiliyoruz. Burn in çok fark etmez vs diyenlere selam olsun.
    Tiz : sanki ekolayzir ile kisilmis gibi. Ancak bu kısma da ekleme yapayım : En çok ilerlemeyi kaydeden bu kısım oldu. tizler bayağı düzeldi. çözünürlük çok artmadı ama tizlerin kısıklığı gitti. gayet yeterli. ancak yüksek seslerde sibilans kaçınılmaz.

Sahne filan bunlari sormayin. Ki ben kulaklikta sahne kavramina hayret ediyorum..

Kulaklik guce cok ac degil ama telefon ile beslemek anlamsiz. Fioo x3 ile costu. Bu kısma da ekleyeyim. telefon ile dinlenebiliyor.

105 db sensivity fena degil.

Dedigim gibi arada bass ile kafa inletmek icin aldim. Arkadas da pek anlamadigi icin ve adam akilli dinledigi tek kulaklik benim mdr v6 oldugundan creative e hayran kaldi.

Simdi 2 tane kulaklik direk burn in oncesi ve sonrasi seklinde test edecegim. Duzgun piserse bi umut sesi daha acik cikabilir. Olmazsa da kenarda durur arada apacilik yaparim. 80 liraya deger her turlu. ( ekleme : cidden pişme süreci çok fark yarattı)
    Foto kendim henuz cekmedim. Nasil bisey diyenler icin temsili olarak. Beyaz almayin kir gosterir :)

Fiyati 80 lira civari.

Bi kac gun sonra ekleme yapacagim.

yazının bir kısmını düzenledim. Yazının tamamına yakını tabletten yazıldığı için türkçe karakterler yok. vakit buldukça düzelteceğim.
    Ekleme 1 : Tam bir gün sonra => kulaklık toplamda 4 saat kadar white noise çaldı. yaklaşık 4 saate yakın da normal seviyenin üstünde müzik çaldı. Diyebilirim ki teşhirde dinlediklerimden çok daha iyi burn in sürecini yaşadı. hatta biraz fazla wihite noise çaldım. Bu süre sonunda baslar kendine geldi. Gayet şiddetli çalıyor. o konu zaten son derece açık. Mid ve vokal performansı beklediğimden daha iyi hale geldi. Tizler yetersiz değil ancak detaysız ve parlak hale geldi. ilk halinde tiz yoktu. şimdi rahatsız eder seviyede. Fiio nun sert karakterini de düşünmek lazım. Çözünürlük dediğim gibi kötü. imge sahne vb kavramları konuşmak için biraz daha erken. Gelişme var ama normal bi kulaklığa göre yine kötü. hala parasının çok üstünde bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim.

Ekleme 2 : Bi kaç gün sonra kulaklık çok ciddi fark yarattı. Tizleri bayağı açıldı. Kulaklık günlük kullanılabilir seviyeye geldi. Detay ve çözünürlük çok iyi değil fakat genel ses kalitesi bayağı ilerledi.

2. synweap

synweap FLAC

Beğenileri:
    61
    Kapalı bir kulaklığa göre sahnesi nasıl ?

3. one_m7

one_m7 MP3

Beğenileri:
    111
    guzel bi inceleme olmus elinize saglık. Abi ben çözünürlükten falan anlamam, sibilance la işim yok, vurdummu beynim yerinden oynasın diyenlere gore bi kulaklık demekki ;D

4. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.707
  5. Solanahtarı

Solanahtarı WAV

Beğenileri:
    858
    Yaklaşık bir 3-4 ay kadar kullanmışlığım var. Bahsettiklerinize katılıyorum, dinlenebilir bir kulaklık ama üst segmetlere geçince sesi çamur gibi geliyor,hemen belli ediyor. Kulaklık iyi bir kaynakla çok aşırı yüksek ses veriyor, sanki kulaklık değil de ucuz bangır bangır bağıran hoparlörler gibi.

Bahsettiğiniz gibi ama arada takar iki sarkı bas ihtiyacımı karşılarım. 80 liraya köşe de durabilir hatta dışarı da odaklanmaya gerek kalmayan durumlar da dinlenebilir.

6. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    Sahne filan yok. ancak biraz kullanayım. yeni aldığımı burn in edeyim. ondan sonra güncellerim.

aynen öyle. Ve bu dediklerinizi iyi yapıyor.

Ben onları dinlemedim. dinlemek de isterim. ancak ne olursa olsun bir çift kule speaker gibi önde bir soundstage oluşsun sanmıyorum. Hatta arabada bile sahne oluşturmak çok çok zor. bi scanspeak revelator ile 200 300 metre hacimli bi sahne gördüm. onun haricinde Focal filan yalan oluyor. ses daha çok yanlara yayılıyor. Benim kişisel fikrim bu şekilde.

80 liraya çok bişey beklemeyeceksin :D Bahsettiğim gibi uzun soluklu bir burn in yapıp buraya belli dönemlerde güncellemeler yazarım. White noise ile burn in yaptığım için daha hızlı ve etkili olacak. birazdan ambalajı açacağım. akşam tekini bir saat pişmeye bıraktım. şimdi diğerine geçeyim. :D

7. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    İyi bir speaker'in sahnesi pekala iyi olabilir. Ama kulaklıktan sahne beklenmemeli demek, doğru değil. Eğer bu şekilde düşünüyorsanız.

X3ün de yatay sahnesi çok iyi değildir bu arada. Onu da göz önüne alın bence.

8. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    illaki daha üst seviye aletlerde durum farklıdır. Ancak şunu da belirteyim ortalama bir speakerın sahnesi pahalı kulaklıkların çoğundan iyidir. Onu da geçtim HD800 dediğimiz alet kaç lira? sokakta kullanılabiliyor mu? ben buna bakarım. evde kulaklık dinlemek gibi bir adetim yok. dolayısı ile üst seviye kulaklıklarla ilgilenmiyorum. Hatta kendime kural koydum artık hiç bir hi-fi ekipmana çok para vermeyeceğim. Zamanında aracıma yaptırdığım sistemin alt yapı ve işçiliğine bir HD800 den fazla para verdim. sistemin toplam fiyatı 20 bin liralara ulaşıyordu.

Şimdi fırsat buldukça konserlere vs gitmek onun haricinde evde arabada yolda ortalama sistemlerle idare ediyorum.

Bu demek değil ki iyi sistemler kullanmak yanlış. Asla bu işe gönül vermiş insanlara saygım sonsuz.

9. MikePortnoy

MikePortnoy Analog

Beğenileri:
    2.075
    Elbette sokakta kullanılan kafaüstü bir yere kadar iyidir. Masaüstü sistemde, hatta kulakiçinde daha iyi sahneler yakalandığına şahit oldum. Yani bu işte kesinlik yok, demek istediğim. Ortalama bir hoparlörden daha iyi şeyler yapan kulaklıklar var yani kısacası. Burada da kişisel tercihler işin içine giriyor.

10. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    illaki kişisel tercihler, beklentiler ve ayrılan bütçe belirleyici. Ben evde oturup kulaklıkla dinleyemem. Ama dinleyip zevk alan adama da saygım sonsuz. Ne şekilde olursa olsun kaliteli müzikten zevk alan insanları severim.

Kendime ait kulaklığı açtım. Şimdi dinlemeye başladım. Sıfır kulaklığın basları çok kötü. Midler fena değil. Tizler yine kötü yine kötü. Detay az. Sahne sıfır. resmen kulağıma yapışık enstrümanlar. iç içe girmiş gitar bateri vs :D

Başarılı bir burn in periyodu sonrası belki biraz işler yoluna girer. Ancak dediğim gibi 80 liraya bence deli cihaz. apaçilik yapmak için bi tane alıp kenarda tutmakta fayda var.

11. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    355
    Fiyatına göre iyi kulaklık yalnız malzeme kalitesi vasatında altında,kulaklıkta potansiyel var ama malzeme kalitesi yüzünden tam ortaya koyamıyor bunu. Bass konusunda ben randıman alamadım,kulağa oturması falan garip,elinizle baskı yapınca basslar kendini buluyor elinizi çekince ses bütünen cılızlaşıyor.

Ben 1-2 mod denedim verimli olmadı ama cupları ahşapla değiştirme imkanım olsaydı kulaklığın sınıf atlayacağına emindim.

Genel olarak f/p ürünü denilebilir bencede.

12. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    Biz biraz kocakafalı olduğumuz için kulağa tam oturuyor. öyle basların eksik olması filan yok. Belki kulaklık yeni diye sesi öyle gelmiştir. Bizim de aldıklarımız kötü bas veriyor. ama teşhirdekiler ( bi kaç mağzada dinledim bunları ) gayet iyi bas vuruyor.

potansiyel var ama modlamaya değer mi? o ayrı konu. belki gümüş kablo ile tizler açılır filan ama. 50 lira kabloya para vericen en az.

13. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    355
    Ben kafa yapısı olarak normal ölçülerde olduğumu düşünüyorum,aldığım hafta fotoğrafçı olan dükkan komşuma sattım ve zaman zaman dinleme imkanım oluyor,burn in olmuş bir ürün yani fikirlerim sabit.değer değmez kişiye kalmış modlama işleri keyfidir genellikle.

Birde yeni bulunduğunuz bir ortamda,genele uygun bir üslup takınmak ve buna göre davranmak hoş olacaktır diye düşünüyorum.

Saygılar.

14. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    sizin algı ile ilgili sorunuz var sanırım. size herhangi bir ithamda veya sözde bulundum mu? Kendimiz ile ilgili yazdığımız şey sizi neden gerdi?

15. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.707
    HD800 Tasınabilir değil eyvallah,ama o bahsettiğiniz hoparlörler de taşınabilir değil.Bi kere sistem'in boyutları arttıkca performansıda artıyor(istisnalar hariç).Eğer taşınabilire çok yüksek paralar vermeyi düşünmuyorsanız zaten inanılma sahneler,boyutlar falan da beklemeyin.Kim ne derse desin ne kadar ekmek o kadar köfte.Ben de hoparlör dinlıyorum ayrıca.Tecrübelerime dayanarak konuşuyorum.

Ayrıca kimsenin algılama ile ilgili problemi yok.Varsa bile bunu söylemek size düşmez maalesef.Bence sizin ciddi anlamda üslup probleminiz var.

16. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    355
    Burda uyarı yapma gereği hissettim çünkü üslup bana laubali geldi,gerek yok buna,daha uygun bir dil kullanmak hepimizin yararına olacaktır.algı ile alakalı bir problemim yok onuda belirteyim.

17. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    Ben hoparlörler taşınabilir demedim ki. Ve öyle inanılmaz sahne beklentim de yok. ,zaten öyle bi sahne filan da kulaklık sistemlerinde yok. Belki söylendiği gibi HD800 gibi cihazlarda vardır. onlara da ben bulaşmam. Konuyu öyle bir hale getirdiniz ki sanki creative kulaklık dinleyip bütün sistemler aynı gibi bir ifade kullandım.

Bence ciddi bir alınganlık söz konusu. Benim yazdığım incelemede zaten öyle bir "laubalilik" var. beğenmediysen kapatırsın olur biter. Şimdi hayal ettim de herkes smokinini giyip ağdalı türkçeleri ile konuşarak ve yazarak hayatını sürdürüyor da ben getto türkçem ile şu ortamı bozdum sanki.

Kulaklık incelemesi nerelere geldi.

18. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    355
    Incelemeyi zaten o üslup yüzünden bütünen okumadım,sesle alakalı görüşlere baktım geçtim sadece.bass konusunda yanlış yönlendirme olabileceğini varsayarak kendi tecrübemi ve düşüncelerimi ekledim.sizin görüşlerinize zıt düşmemek adına elimden geldiğince uygun bir dil kullanmaya gayret ettim.burda maksadımız forumu zenginleştirmekse birbirimize bu çapta uyarılar yapabilmeliyiz ,amaç burda sizi yermek değil,yarın öbür gün aynı şeyi ben yada bir başkasıda yaparsa sizde uyarıda bulunun.inceleme için verdiğiniz emek ve bu paylaşım illaki takdire değer o konuda sonsuz teşekkür ederim.ama üslup bu emeği boşa çıkarmamalı..

Edit : imla

19. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    228
    tamam anlıyorum. incelemeyi biraz daha düzelteceğim.

Kulaklığı bugün komple white noise bağladım. bayağı değişim geçirdi.
    bas konusunda fikrim aynı şekilde. çok ciddi bas potansiyeli var. bastırdığınızda artık insani şartları aşıyor. sağlık sorunu çıkartabilecek seviyeye geliyor. Ve dediğim gibi kulaklık ile ilgili sorun yok ise başka durum olabilir.

Üzerinde uzun uzadıya konuşacak değilim ucuz bir kulaklık. Ancak şimdi düşünüyorum da 192 khz 24 bit olarak indirdiğim flaclarda gayet iyi olarak mozart dinledim. Bil hassa büyük grup yaylılarda başarılı. enstrumanlar ince ses üreten kısma kaydıkça yetersizliği çok çabuk belli oluyor.

20. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    355
    Anlayışınız ve incelemeyi gözden geçirme konusunda inceliğiniz için çok teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş