Creative Zen X-Fi İncelemesi

'Creative' bölümünde Be Creative tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde başlatılan konu.

1. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71

[size=14pt]Creative ZEN X-Fi İncelemesi[/size]

[size=12pt]Teknik Özellikleri:[/size]

-Kapasite: 8gb [WiFi'siz versiyon], 16gb 32gb
    -LCD: 2.5" TFT, 16.7 milyon renk
    -Boyut: 3.3" x 2.2" x 0.5"
    -Pil ömrü:
    *Yalnız müzik ile 36 saat
    *Hoparlör ile müzik: 13 saat
    *Radyo ile 20 saat
    *Video ile 5 saat
    *Hoparlör ile video: 4 saat
    -Video Formatları: MJPEG, WMV, Uygun kodlanmış DivX ve XVid'i de kapsayan MPEG4
    -Müzik Formatları: WAV, MP3, WMA, AAC, Audible 2,3,4
    -Foto Formatları: JPEG ve BMP, GIF, PNG, TIFE’i uygun hale getiren yazılım
    -Wireless Lan Desteği: IEEE 802.11 b/g İle WEP, WPA-PSK, ya da WPA2-PSK güvenliği
    -Pil Türü: Li-ion
    -FM Radyo: 32 kanal
    -EQ ayarları: 8 hazır EQ ve 5 band ayarlanabilir EQ
    -Düzenleyici: Takvim, Görev listesi, Temaslar
    -Albüm Resimleri: Var
    -Ses Kaydedicisi: Var
    -Bağlantı: USB 2.0

[size=12pt]BÖLÜM 1: Kutu İçeriği[/size]

noXious: Plastik kutunun içerisinde her şey milimetresine göre yerleştirilmiş durumda. Aklıma Apple'ın müzik çalarları ile olan benzerliği geldi, onlarda kutuları her yeni üründe daha da küçültüyorlar. Kutu içerisinden; Zen X-Fi, EP830, 3cm uzunluğundaki data kablosu, yazılım CD'si, kitapçıklar ve kulaklıkların S ve L adaptörleri çıkıyor.

Be Creative: Kutu içinde bir stok kulaklık olmak için şahane olan ep830 dışında standartların üzerinde bir şey yok. Fazlasıyla kısa bir usb kablosu [5cm falan herhalde], kurulum cdsi ve kitapçıklar çıkıyor ayrıca. Kulaklık için fazladan uçlar da mevcut.

[size=12pt]BÖLÜM 2: İlk Bakış[/size]

noXious: Zen piyasaya çıktığı zaman özellikleri ihtiyaçlarımı çok büyük ölçüde karşılasa da nedense malzeme kalitesi beni bir türlü tatmin etmedi. Kullanılan plastik bir türlü kalite hissi uyandırmadı. Zen X-Fi'da ise dış çerçevede kullanılan metal çıta farklı bir hava katmış. Şimdi alet çok daha şık görünüyor, bence Zen'in eksiği kapatıldı. Ağırlık olarak nerede olduğunu unutturabilecek kadar hafif diyebilirim.

Be Creative: Görünüşünün beğenilmeyeceğim sanmıyorum. Özellikle eski Creative’leri daha oyuncak gibi bulanlar Zen X-Fi'ı yine plastik kasaya sahip olmasına rağmen daha ciddi ve sağlam bulabilirler. Yine ilk bakışta, "ben bu kadar küçük tuşlarla bu aleti nasıl kullanacağım?" sorusunun olması da normal. Özellikle büyük parmaklı arkadaşlara duyurulur, ancak bence genel olarak cihazın görünüşü çok iyi. Malzeme kalitesine ise burada değinecek olursam, çok iyi buldum diyebilirim. Almamın üstünden bayağı zaman geçti ve hiç beğenmediğim ekran koruyucusunu yapıştırmadım ve buna rağmen daha cihazın kasasında hiç çizik yok. Nedense arka kapakta çok az bir siyahlaşma var dayanak yerlerinde o kadar.

[size=12pt]BÖLÜM 3: Pil Ömrü ve Ses Kalitesi[/size]

noXious: İlk kullanımların sonucunda pil ömrü beni hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü 36 saate ulaşamamıştım fakat 3. kez şarj ettikten sonra 30 saati aştığını gördüm. Batarya 3. kez doldurulduğunda yavaş yavaş tam performansa ulaşmaya başladı. Şu an için kullanım sürem 30 saatin altına düşmüyor. Bu süre bana oldukça tatminkâr geldi. Ses kalitesinde Zen X-Fi'dan önce uzun süre Zen Touch ve Apple iPod Touch kullandım, iki ürünün ardından X-Fi bana Zen Touch'ın istediğim baslarını itouch'ın ise enstrümantal ayrımı konusundaki başarılı yapısını bir arada verdi. Aslına bakarsanız Zen Touch'ın ses karakteristiği gayet hoşuma gidiyordu; ama sesi itouch da olduğu gibi biraz daha parlak olsaydı daha makbule geçerdi. X-Fi flat seste beni oldukça tatmin ediyor ve bu başarısını gerek elektronik müzik gerek enstrümantal müzikle perçinliyor. Rock ve Metal konusunda Metin (Be Creative) daha iyi yardımcı olacaktır lakin o türler ilgi alanımın dışında bulunuyor bir kaç örnek hariç. Ses seviyesi 25'e kadar çıkıyor fakat 18'in üzerinde ki kullanımlarda bir süre sonra baş ağrısı yapmaya başlıyor, bunu birçok kez tecrübe ettim. 25'e kadar çıkıp üstüne X-Fi'ı aktif etmek muhtemelen işitme kaybına davetiye çıkartmaktan başka bir işe yaramaz.

Be Creative: Pil ömrü de 36 saat olarak geçiyor kutuda. Çok iyi bir değer tabii bu ses kalitesine ve artık bu seviyelere pillerin geldiğini görmek çok güzel. Diğer forumlardaki araştırmalara göre X-Fi açıkken yaklaşık 5-6 saatlik bir fark oluyor pil ömründe sanırım. Ayrıca, hoparlör ile dinlenirken 13 saat, video ile ise 5 saat pil ömrüne sahip.

Testler oldukça sıkıcı gelmesine rağmen buraya bir şeyler yazabilmek için bazı testler yaptım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Zen X-Fi'nin işlem görmemiş sesinde herhangi bir ciddi eksik yok. Çok da belli olmamakla birlikte Zen Vision:M'e göre biraz daha takip edilebilir tizleri olduğunu düşünüyorum, ve biraz daha az midbass. Ama esas testi Creative’ler arasında değil de A818 ile X-Fi arasında yaptım. Onda da oldukça yakın oldukları birçok konunun yanında belli olabilecek düzeyde A818'in ayrıntılarının sivri olduğunu düşünüyorum. Ve de, basslardaki fazlalığı da yine direkt ortaya çıkıyor A818'in. Sony'nin sesinden daha düz ama daha eğlenceli değil Creative düz sesiyle dinlendiğinde [ileride X-Fi ile de oluşan değişikliklere değineceğim]. Diğer bir farksa A818'in sahnesinde Creative'inkinden biraz daha fazla hava olması (buna şaşırmadınız eminim), dolayısıyla tizlerin daha açık ve belirgin olması. Son olarak da, aslında ilk dikkati çeken fark olarak Sony'nin Creative'e göre çok daha fazla dip gürültüsüne sahip olduğunu söyleyebilirim. Pcworld'un ölçüm cihazıyla yaptığı Zen X-Fi testinde tüm denedikleri modeller arasında tarihin en iyi 2. SNR değeri ve 1. Distortion değerini çıkarmış Zen X-Fi. Gerçekten tertemiz, hatta denediğim tüm modeller arasında en temiz sese sahip olan model Zen X-Fi diyebilirim. Sony'nin basslarına bağlı olarak ayrıca söylenebilir ki, Sony'den daha dengeli oluyor Creative özellikle klasik müzikte [bunu Sony A818 ile ZV:M'yi kıyaslarken de belirtmiştim]. Kanımca çok da önemli olmayan kıyaslamaları bir yana bırakırsak (ama bir şeyleri anlatmak için en geçerli yol bu), genel olarak oldukça temiz ve kaliteli olduğunu söyleyebilirim Zen X-Fi'ın sesinin. Bu yorumum fazla göreceli olsa da, midbass fazlalığının daha azalmış olduğunu ve de kanal ayrımının daha iyi olduğunu düşünüyorum Creative'de.

[size=12pt]BÖLÜM 4: X-Fi[/size]

noXious: Creative 'Sound of Perfection' sloganını kullandığı vakit hepimiz bir düşündük, çünkü bu zamana kadar hiç bu kadar iddialı söylemlerde bulunmamışlardı. Menü altında X-Fi bölümü iki başlık barındırmakta: Biri X-Fi'yı aktif hale getiren, diğeri ise Expand(Genişletme) seçeneği. Expand'ın sese kattığı genişlemeyi ne hikmetse bir türlü algılayamadım. Bana gereksiz yere sesi boğan bir özellik gibi geldi. X-Fi ise sesin yüksekliğini 2 birim kadar arttıran, sesin yapısında bir bozulmaya yol açmayan (en yüksek ses seviyesinde dahi) ve sesi daha parlak hale getiren bir özellik. Her zaman flat sesten yana olduğumuzu birçok kez dile getirmişizdir; ama X-Fi açık müzik dinlemek çok daha keyifli bunu açıkça söyleyebilirim.

Sabit EQ seçenekleri olduğu gibi kişisel EQ ayarlarınızı yapmanız mümkün. Sadece deneme amaçlı kullandım ve tatmin etmedi normalde de kullanmam. Bassboost özelliği ise müziğin tüm yapısını bozan berbat bir özellik. Hesapta bass sesleri arttırıyor fakat sesi boğmaktan başka bir işe yaradığını görmedim. 

Be Creative: Gelelim cihazın pazarlanma nedenine. Yabancı sitelerde yakından takip ettiğim üzere, X-Fi'nin kendi çipinin değil de yazılımının Zen X-Fi'de olması çok eleştiri konusu olmuş ve çeşitli suçlamalar ve küçümsemeler var birçok yerde. Buna bir açıklık getirelim, çünkü kestirip atan çok kişi var. Ses kartlarındaki X-Fi Crystalizer olmadığını söyleyenlere karşı olarak şunu söyleyebilirim ki, bu sesin gerçek crystalizer'dan bir farkı yok. Mesele şu ki, arkadaşların crystalizer'ın ses kartlarında da her şartta başarı sağlamadığını öğrenmeleri gerekiyor. Crystalizer özelliği X-Fi'nin temel özelliği olarak Zen X-Fi'de yer alıyor. 160kbps ve altındaki müziklerde bariz gelişme sağladığını ve müziği özellikle son geliştirilen 1.03 firmware'ından sonra normalinden daha kötü bir hale getirmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ve şunu da eklemem gerekir, arşivi 128kbps civarı olan arkadaşlar için Zen X-Fi en iyi ses kalitesine sahip model olacaktır. A818'i de çok rahat 128kbps'de geçtiğini söyleyebilirim buna bağlı olarak. Müziği amuda kaldıran, çok değiştiren ve gerçeğinden çok farklı hale getiren bir özellik değil. Yaptığı şey ayrıntıları [bass ve tiz frekansları] sivriltip daha parlak bir ses yaparak, EQ'dan farklı olarak midleri de geride bırakmaması, ve de bence en önemli yanı sahneyi belirgin şekilde genişletmesi [Creative'de sesi yapışık bulanlara denemelerini öneriyorum]. Yani tüm ayrıntıları yeniden şekillendirip sunuyor, Creative'in kendi tanımına göre söylersek. Çok fazla etki edemediği müzikleri ise işlem yapılmamış Creative sesine çok benzer bir şekilde, bozmadan bırakıyor. Ben şu ana kadar herhangi bir düşük kbps'li müziği daha kötü yaptığına şahit olmadım, yüksek oranda başarı sağlıyor. Yüksek kbps'de oran daha düşük.

Be Creative: Creative kullananların çok yakından bileceği Zen arayüzü yine aynı. Ele alındığı anda hiç Creative kullanmamış birinin rahatlıkla kullanabileceği bir menüsü var. 9 tuş başta kafa karıştırıyor, ama esas kullanılan tuşlar yön tuşları. Geri kalan tuşlarsa 20 satır alta inilirken/yukarı çıkılırken 20 kez tuşa basılmasın diye belli bir yere kadar atlıyor ve kullanımı kolaylaştırıyor. Creative modellerinin en beğendiğim yönü olan cihaz içinden dosya silebilme ya da çalma listesi hazırlayabilme özellikleri yine aynen konmuş. Ayrıca arayüzün görüntüsü de gayet iyi. Klasörleri gizleme, takvim ve saat ayarlarının yanında alarm, çok iyi olmasa da dj modları, uyku zamanlayıcı ya da anahtar kelime veya harflerden birini kodlayarak parçalara daha kolay erişimi sağlayan özellikler eskiden iyi düşünülmüş ve devam ettirilen özellikler olmuş. Çok önemli başka bir konu da değiştirilebilen temalar ile ana menüdeki her seçeneğin yerinin değişebilmesi ya da yenilerinin eklenebilmesi. Bu kadar esnek ve kullanıcıya her türlü imkanın verildiği bir arayüz tam puanı hak ediyor.

Yazılımına gelince, çok iyi denebilir ama sorunları var. Arşivinizi mediamonkey, Windows media player ya da herhangi bu tarz bir programla organize etmeniz çok iyi bir şey. Creative bu konuda Zen Vision:M ve sonrasında giderek daha sorunsuz bir hale geldi. Creative Centrale de bu işlevi sağlayan, firmanın kendi programı. Yazılımdaki sorun ise bence album art sorunu yalnızca. Eğer parçalarınızı WiFi ile, mediamonkey ya da WMP11 ile kopyalıyorsanız album resimleri albüm tag’ında olsa da cihazda çıkmıyor. Bu durumda tek şans Creative Centrale'den dosyaları atmak oluyor albüm resimleri için, ve bu tabii ki firmware ile düzeltilmeli. Daha önce aynı sorun Zen Vision:M'de de mevcuttu ve bir firmware ile düzeltilmişti, Zen X-Fi'da da bu konuda mutlaka iyileştirme bekliyorum.

[size=12pt]BÖLÜM 6: WiFi[/size]

Be Creative: WiFi'ya ben sadece bir ekstra gözüyle bakıyorum, bir adım ötesi değil. Eğer evinizdeki bağlantıyı wireless ile sağlıyorsanız evin içinde Zen X-Fi sınırsız kapasiteye sahip, çünkü beklediğimden çok daha kolay bir şekilde pcye sorunsuz olarak bağlanabilip çok hızlı bir şekilde indireceğinizi indirebilirsiniz, ya da indirmeden doğrudan pcye bağlanarak dinlemek/izlemek istediğinizi de seçebilirsiniz. Videoları WiFi ile izleme olayı ise gerçekten enteresan. Zen X-Fi'in aslında desteklemediği birçok format ve çözünürlüğü "her nasılsa" pcye bağlandığınızda sorunsuz izleyebiliyorsunuz. Daha sonra bilgisayardan "bu videoyu açıyor demek ki" diyerek indirdiğinizde ise açmayabiliyor bu kez. Anladığım kadarıyla dosyayı anlık olarak falan çeviriyor, ama hala anlamış değilim tam olarak.
    WiFi ile yapabileceğiniz diğer bir şey ise Creative serverına girip oradan çeşitli dosyalara erişip dinleyebilmeniz. Çeşitli kategoriler mevcut [comedy/music/environment vs.] ve erişim oldukça kolay da olsa dosya indirmek ya da dinlenen dosyada ileri/geri sarmak mümkün değil.

3. özellik ise MSN/Yahoo Messenger desteği. Bu özellik de sorunsuz çalışıyor. Yapılması gereken şey Creative'in sitesinden bir hesap alıp, daha sonra o hesabı düzenledikten sonra cihazdan bağlanıp MSN ya da Yahoo arkadaş listesini ona aktarmak. Tuşların kullanımı cep telefonlarındaki gibi olsa daha iyi olurmuş ama garip bir tuş kombinasyonu var cihazda ve çok kolay değil bir şeyler yazmak. Zaten bu kadar küçük cihazların hepsinde açık söylemek gerekirse en saçma bulduğum özellik chat desteği.
    Özetle, WiFi bilgisayardan dosya aktarmak ya da bilgisayarı port olarak kullanmak bakımından mükemmel bir ekstra olmakla birlikte, başka pek bir işe yaramadığını söylemeliyim.

Not: Noxious'un kullandığı 8gblık versiyonda WiFi bulunmuyor.

[size=12pt]BÖLÜM 7: EP-830[/size]

noXious: Gerek bu incelemeyi yaparken gerekse ürünü ilk aldığımda kullanım aşamasında bana en fazla keyif veren kısma gelmiş bulunmaktayım. Son zamanlarda yeni gelen ürünlerde kulaklık kalitesinin belirgin şekilde arttığına şahit olduk. Çok lafı geçen Zune ve Sony'nin son çalarları bunun canlı örneklerini oluşturuyor. Kanal tipi ya da IEM olarak rahat ettiğim kulaklıkların başında Westone UM1 gelir, UE Super.Fi 5 Pro ise iki kulağıma dengeli şekilde oturmamıştı aynı EP630'da olduğu gibi. EP830 konfor konusunda uzun zamandır istediğimi bana verdi, açıkçası bir stok kulaklığın bu ihtiyacıma cevap verebileceğini hiç düşünmezdim. EP630'dan sonra malzeme kalitesi çok iyi geldi, öncelikle bunu belirtmeliyim ve ayrıca kablo boyu da yeterli. İzolasyon konusunda yine bir stok kulaklıktan çok daha fazlasını aldım diyebilirim, bana UM1'e yakın seviye de izolasyon sağladı. Daha öncede bahsettiğim üzere X-Fi açık iken ses seviyesi 18'de dışarısıyla olan ilişiğiniz kesiliyor(çok abartı gürültülü ortamlarda yeterli gelmeyebilir). Mid sesleri neredeyse veremeyen tüm gücünü sanki bass ses vermek için kullanan EP630'un ayrıntıları verme kabiliyeti arttırılmış, bass sesleri dizginlenmiş, midleri daha belli hale getirilmiş ve sonuç olarak ortaya EP830 çıkmış. Bozulana kadar kulak içi kulaklık ihtiyacım olmayacak bu beni çok memnun etti.

Be Creative: Creative'in en büyük sürprizlerinden biri bu kulaklık bence. Kalitesini görünce gerçekten çok şaşırdım. Şu ana kadar bir ürünle verilmiş en iyi ses kalitesine sahip kulaklık olduğunu düşünüyorum. Fiyat olarak da 40$ seviyesi denilebilir yurt dışı fiyatıyla. En iyi yanı bence temiz ve net olması, her ne kadar ses seviyesi 20 civarına geldiğinde Zen X-Fi'ın gücünü taşıyamıyor ve sesleri dağıtıp kulağı yoruyor olsa da (özellikle crystalizer açıkken ses seviyesi açıldıkça işkence artıyor. Denediğim daha üst kulaklıklarda ise crystalizer'ın bu kadar yorucu olduğunu görmedim). Bu kulaklıkla birlikte, komple bir medya oynatıcı alıp direk kullanmak isteyenler için Zen X-Fi yine en iyi ses kalitesine sahip model. Tabii bir de yepyeni ZUNE 120 hakkında dönen yorumlar mevcut. Kulaklıkta ciddi bir iyileştirme yaparak Creative ile rekabet etmek istemişler belli ki. Bu iki model ile birlikte SONY'nin modelleri kanımca 3. sırada yer alıyorlar kutudan çıktığı haliyle cihazların verdiği seste. Tabii fiyat olarak da Sony’ler Zen X-Fi'a göre oldukça pahalı, bunu da unutmamak lazım. Sonuç olarak, bu kadar ucuza böyle kalitede performans ile Creative çok iyi iş başarmış. Reklamlardaki "Best sounding digital media player" sloganının bence esas sebebi burada...

[size=12pt]BÖLÜM 8: Fotoğraf ve Video Gösterimi[/size]

noXious: ZV:M kullanan arkadaşlar ekranın ne kadar kaliteli olduklarını bilirler. X-Fi'da bu çıta aynen korunmuş, iPod Touch'tan sonra ekran inanılmaz geldi. Renkler çok canlı, ekranda piksellenme yok ve parlaklığı gayet yeterli. Ekran 3" olsaydı fotoğraf ve video açısından cihazın kullanımı daha zevkli hale gelirdi fakat bu seferde muhtemelen pil ömründen feragat etmek durumunda kalacaktık.

Be Creative: Ekran kalitesi mükemmel, aynı zamanda parlaklık olarak da öyle. Fotoğraf gösterimi eski modellerle aynı olsa da zoom seçeneği daha ayrıntılı yapılmış. Artık resme yaklaşıldığında direk tam çözünürlükte açmak yerine, yaklaşmanın derecesini de soruyor cihaz. Dolayısıyla tek bir yere odaklanma ya belli seviyeye kadar yaklaştırıp daha rahat resimde gezmek mümkün. Yalnız resme yaklaşıldığında bence tuşlara gereğinden fazla basmak gerekiyor gitmesi gereken yere gitmesi için. Yani mesela sağ tuşa basılı tuttuğunuzda gereğinden fazla yavaş sağa gidiyor gibi geliyor bana.

Videolarda da yine mükemmel keskinlik ve canlılık çok başarılı. Buradaki problemse hep bahsettiğimiz 320x240 çözünürlük limiti. O açıdan Zen Vision:M'deki esneklikten çok Cowon D2'deki problemi almış gene Creative. Hemen hemen her videoyu çevirmeniz gerekecek haliyle.

[size=12pt]BÖLÜM 9: Ekstralar (FM radyo, Ses kaydedicisi, 5D kart desteği, Hoparlör vb...)[/size]

noXious: Radyo'nun kullanımı gayet kolay çekim kalitesi ise yeterli; fakat iyi çekmeyen durumlarda performansı normal olarak düşüyor. Hafıza kartı desteği i6GB'a kadar mümkün. Hoparlör ise aslında alışık olmadığımız hoş bir özellik. Sessiz bir ortamda yeterli gelse de gürültülü ortamda anca kulağınıza yaslayıp dinlemeniz mümkün. 

Be Creative: Birçok cihazda olmayan ekstralar hem özellik olarak hem de pratikte iyi konulmuş. FM radyo ve ses kaydedicisi artık standart olduğu için çok fazla değinmeye gerek yok. SD kart içeriğinin aletin kendi hafızasıyla aynı yerde toplanmaması şu an Zen X-Fi'daki en büyük sorun. Bunu mutlaka çözmeleri gerekiyor, çünkü cihazın SD kart okuma hızı gerçekten çok iyi. Bu kapasitede SD kart okuyabilen bir cihaza neden 16gblık ya da 32gblık bir de SDHC kart alınıp kendi hafızası gibi kullanılmasın ki?

Hoparlör konusu da daha önce hiç üst modellerde konuşulmayan bir ekstra, ve çok iyi bir ek özellik. Cep telefonlarındaki hoparlör olayını hiç sevmem, ilgilenmem de, o yüzden bir kıyaslama yapamayacağım ama gayet iyi buldum ses kalitesini ben. Özellikle kısa bir video açıp yanınızdakilere izletmek istediğinizde, kanal tipi kulaklığı çıkarıp illa onunla dinlemek zorunda olmamak birçok şeyi daha kullanışlı yapıyor.

[size=12pt]KISACA Zen X-Fi;[/size]

noXious: Yukarıda elimden geldiğince tüm detaylara değinmeye çalıştım. Bu kısımda ise gözüme batan bir eksi yöne değinmek istiyorum. Cowon modellerinde özellikle D2 de hafıza kartının içeriğine ve cihazın kendi hafızasına tek bir ortamdan ulaşmanız mümkün; fakat X-Fi'da hafıza kartının içindeki verilere ulaşmanız için menü de ayrıca hafıza kartı bölümünden kart içine girmeniz gerekiyor, iki bölüme tek bir noktadan ulaşılamıyor. Bu cihaz ile ilgili benim belirtebileceğim tek eksi yön. Bir de şu 3 cm'lik data kablosu tam bir komedi, bu kadar kısa data kablosu koyana kadar koymasaydınız daha iyi olurdu. Genel olarak yorumlamam gerekirse tüm özelliklerini nazaran dikkate aldığınızda fiyat performans olarak çok başarılı bulduğum X-Fi ses kalitesi, yazılımı ve kulaklıkları ile sadece müzik dinlemek isteyenler için çok yerinde bir seçim olacaktır.

Be Creative: Kısaca;

-Arşivi 160kbps ve altı müziklerden oluşmuş kullanıcılar,
    -"Ben alıp kullanırım arkadaş, kulaklık falan da almam öyle ekstra" diyenler,
    -"Pil ömrü ile ses kalitesi beraber olmalı" diyenler,
    -"Hem ufak olsun hem de bol özellikli olsun" diyenler,
    -Bu kadar ucuza "Creative'e kazık mı atıyoruz acaba?" diye bile düşündüren bir performans/fiyat arayanlar,

Mutlaka göz önünde bulundurmalı ve iyi araştırmalı Zen X-Fi'ı. Ses kalitesi olarak en iyi mi her modeli tartıştığımız gibi tartışırız bir buluşmada, ama ben hem crystalizer orta düzeyde açıkken, hem de tamamen kapalıyken ki sesi rahat ilk üçe koyarım denediklerim arasında (Sony'nin önüne koyarsam 2 derim. Burada esas kıyaslanacak model Vibez olur çünkü Sony'i beklediğimden çok daha fazla zorlanırken buldum Zen X-Fi karşısında özellikle sesin temizliği konusunda). Tek büyük eksiği ise SD kartın normal hafızaya entegre olmaması. Firmware için takipteyiz bu konuda. Tek cümleyle, devrim denebilecek hayalleri olanları tatmin etmese de bugüne kadar çıkmış en iyi Creative modeli.

Not:
    İncelemenin resimleştirilmesi: Deaddy
    Fotoğraflar [kusursuz!]: noXious
    Düzenleme: Be Creative

Okuduğunuz için teşekkürler...
    Engin'in notu: Link kırık olduğu için 5. Bölüm yoktur.

2. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Teşekkür ederim arkadaşlar çok fazla ilgilenemedim inceleme ile, fotoğraflar fena olmadı ama aceleyle tozları temizledim idare edin artık :)

3. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Ellerinize, emeğinize, kulağınıza sağlık... Tertemiz, ayrıntılı, her konuya değinilmiş ciddi ve 10 puan alacak bir inceleme olmuş... Emek büyük... Ne kadar teşekkür etsek az..

Çok yakın bir zamana kadar benim de elimde olacak bir aksilik olmazsa... Ben de düşüncelerimi aktarırım buraya... Harici kart ve 3 santimlik kablo saçmalıkları dışında rahatsız edecek bir özellik yok anlaşılan... Kart sorununu çözerler inşallah...

Tekrar teşekkürler ikinize de :)

4. wolderon

wolderon MP3

Beğenileri:
    2
    Harika inceleme, emeği geçenlere teşekkürler. Fotoğraflar da harika olmuş gerçekten .

5. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    fotolar çok iyi noxious. bundan sonra ürün incelemelerinin fotoları noxioustan olsun =P

şu cihazda flac desteği nasıl olmaz anlamıyorum. bir de artık convert etmeden video oynatmak istiyoruz! sene 2008 dap/pmp üreticileri duyun sesimizi.

6. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Aynen. Hadi convert edelim videoları, o çok sorun değil benim için çünkü Zen X-Fi zaten Zen Vision:M kadar bile PMP olmamış. Yani müzik ağırlıklı olarak hem pazarlaması yapılmış hem de pilde bile sadece ona uğraşılmış. Ama lossless olmamasının hiçbir açıklaması olamaz böyle bir modelde. [gerçi hakkını vermeyeceği kanısındayım her zaman dediğim gibi. Gene de koy da sen FLAC koymak isteyen adamlar öyle dinlesin]

7. anchoret90

anchoret90 MP3

Beğenileri:
    0
    Ellerinize sağlık.

Flac neden koymuyorlar anlamıyorum. Sansa Clip'e bile (sesi çok iyiymiş, ucuz olduğu için bile dedim) firmware ile flac desteği geldi.

Millet COWON D2yle birlikte ikişer üçer 32gb SDHC kart kullanarak FLAC dinliyorlar. Bizde SDHC kartlar da pahalı şu an. Alınabilitesi en yüksek ADATA 8gb SDHC şu an 30YTL.

Umarım tez zamanda ana müzik kütüphanesiyle birleştirir SDHC kartları Creative.

Bu arada neden "hakkını vermeyeceğini" düşünüyorsun be creative? Cihaz mı vermez hakkını? ???

8. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Hiçbiri vermiyor bence. Hem kapasitede kapladığı yer, hem harcadığı pil hem de cihazların içindeki çipler bakımından bence kayıpsız format çok da gerekli değil. Belki en beğendiğim, özel bulduğum 2-3 albümü Vibez'da FLAC koyduğum gibi Zen X-Fi'da da imkan olsa aynısını yaparım ama kullandığım cihazı tamamen FLAC ile falan doldurmayı hiç akıl kârı bulmuyorum ben. Gene de bunu yapmak isteyen kullanıcıların düşünülmeyeceği, cihazlara FLAC desteği konulmayacağı anlamına gelmiyor bu tabi.

9. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    bir de benim gibi bütün kütüphanesi sadece flac olanlar var. şimdi baktım gb cinsinden bakarsak kütüphanemin %95'i flac artık =)

benim için flac çalması mp3 çalmasından önemli yani. ve bu alete flac koymanın ek bir maliyeti de yok sanırım ? (flac > free audio lossless codec)

10. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Benim de büyük oranı pc'de FLAC da olsa dBpoweramp ile LAME codec mp3'ü çok kısa bir sürede yaparak atıyorum [tag vs. değiştirme gereksinimi de olmuyor - aynı şey .CUE için de geçerli]. FLAC desteği de bulunsa albümlerin %95'i için bunu yaparım bahsettiğim sebeplerden dolayı. Sonuçta ev ekipmanı ayrı olan kullanıcıların mp3 çaları sadece dışarıda kullandıklarını da varsayarsak mp3'ün toplamda gene FLAC'tan iyi olduğunu düşünüyorum kapladığı yer/harcadığı pil ve getirdiği kalite göz önüne alınınca.

Ama senin gibi düşünenlerin de olması çok doğal sonuçta. Mühendislerin emeği dışında [zaten fiyatları oluşturan %60 budur herhalde en azından] sanmıyorum FLAC'ın patent parasının falan olduğunu.

11. wakinyan

wakinyan Guest

arkadaşlar emeğinize sağlık,gerçekten çok güzel,ayrıntılı,yol gösterici bir inceleme,teşekkürler :worship

12. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Benim Zen de geldi ama daha başında kaybetti... Kapağını açabilmek için yarım saatim gitti.. Bu kadar zırh gibi kaplanmaz bir paket.. Gereksiz yani.. Tamam anladık güvenlik de yani işkence mi çekicez??

13. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Kont katılıyorum bazen bu vakumlu kutular işkenceye dönüşüyo..

14. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Zen X-Fi için yeni firmware çıktı bugün...

Göze batan 2 önemli denebilecek sorun düzeltilmiş, bir de video formatlarıyla ilgili bir şey var merak ettiğim. FW'yi yükleyince deneyeceğim çünkü video formatları konusunda bir geliştirmeden bahsediliyor...

Yani:
    * Daha düzgün FM radyo
    * Daha fazla video formatı için kusursuzluk. [?] [Çözünürlük olmasın? Olsun ya da! ???]
    * Shuffle [karışık] mod'daki hatanın düzeltilmesi [çok göze batan kötü bir hataydı. Aynı parçanın art arda bile tekrar edildiği oluyordu. Düzeltileceğinden emindim ve hemen yapılmış]
    * WiFi için, IM chat gateway'in cihaza daha etkili kurulumu.
    ----------------------------------
    16/32gb: http://support.creative.com/Product...=ZEN&prodID=17811&prodName=ZEN X-Fi 16GB/32GB

8gb: http://support.creative.com/Product...atName=ZEN&prodID=17810&prodName=ZEN X-Fi 8GB

15. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Çözünürlük limiti hala duruyor. Herhalde birkaç DivX codec'i falan koydular fazladan o kadar. Amma kusursuz olmuş ha. ::)

2 saat sonra gelen edit: Yahu sanki Crystalizer daha da bir düzelmiş gibi yüksek kbps'de. Açık modda tizlerdeki yer yer olan fazlalık olmuyor gibi geldi bana. Crystalizer'da düşük mod 320kbps için konmalı derken sanki "Açık"ı düşürüp Maksimum'u da Açık seviyesine falan getirmişler. Placebo olabilir bu, noXious ile Kont'a tavsiyem, 1.04'ü yüklemeden önce eski crystalizer'ı akıllarında iyi tutsunlar. Bayağı normal bir sesi var gibi çünkü tizler bakımından "açık"ta, ve şeffaflaştırıp sahneyi daha iyi yapma özelliği de kaybolmamış. [Basslarda fark yok gibi]

16. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Arkadaşlar benim görüşlerim de hem NuXious hem de Be Creative ile aynıdır... Artı söyleyecek ne olabilir? Baslar x-fi ile daha güzel olabiliyor; tabii ki kayıt kalitesi kötüyse bozabiliyor... Tizler ve midler çok güzel bir hal alıyor... Midbass belasından kurtarıyor ki bu ilaç gibi geldi... Kulaklıkları güzel gerçekten... Kullanımını, hafifliğini, rahatlığıni ve küçüklüğünü de katarsak çok güzel bir cihaz... Tavsiye ederim :ok

17. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Arkadaşlar yeni fw çıkmış şimdi farkettim :)

1.04.08

Fixes:
    Ensures a smoother operation of your player's FM Radio.
    Enables seamless playback for more types of videos.
    Ensures the correct playback pattern for the Shuffle playmode.
    For players with wireless networking features, this firmware enables your player to effectively set up the IM chat gateways.

18. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    @noXious
    Geçen sayfanın son mesajlarına bakarsan yazdım orada abi.

Ayrıca; yeni firmware kesinlikle Crystalizer'ı tekrar değiştirmiş. İyice stabil olmuş artık, açık seviyesi tam kont'la konuşurken istediğimiz tarzda tizleri batırmadan midbassı kısıp sahneyi de daha geniş yapıyor [sahnedeki fark her an anlaşılmıyor normal olarak, ayrıca bir sony gibi olduğunu da düşünmüyorum]. Ve maksimum modunda da daha stabil ama sanki 128kbps'de etkisi biraz azalmış gibi geldi bana. Gelecekte bu da değişebilir belki tekrar.

Tahminimce Crystalizer'ın son halinde, Açık modunda, hiç kimseye artık efekt gibi gelmeyecektir. Ayrıca X-Fi açıkken sesin bazen giderek kısılması [uzun vaadede], ya da cihaz tam olarak kapandıktan sonra açıldığında [yani son kapatıldığından birkaç saat sonra] sesin kısık çıkması sorunu da çözülmüş. Kesinlikle bu değişim placebo değildir, kardeşimin 1.03'lük sürümüyle deneyerek çok rahat bunu söyleyebilirim.

Gelecek firmwarelarda daha da stabil olur umarım. Creative eleştirileri gözardı etmiyor gibi bu konuda. Kullanıcı yorumlarına ve incelemede değindiğimiz meseleye de bakarsanız, kullanıcıların %80i yüksek kbps'de başarı oranının daha düşük olduğundan bahsediyordu. Sanki ses kalitesine önem veren forumlarda aldıkları eleştiriler bu tarz değişimleri yaptırmaya başladı. Çünkü 10 yıldır aynı sesle devam eden bir Creative'den bahsediyoruz... Bir de çözünürlük limiti hayallerimiz gerçek olsa süper olurdu.

19. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    YEni firmware ile gerçekten iyi bir adım atıldığını düşünüyorum... X-fi'nin abartılı bazı özellikleri dengeye kavuştu, radyo ve chat sorunları düzeltildi... Çok daha anlamlı bir cihaza dönüştü gerçekten... Şu sd kart olayını da çözseler tamamdır...

20. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    İnceleme başarılı olmuş arkadaşlar. Ellerinize sağlık.

Creative Singapur bu incelemeyi okumuş olsa herhal, CEO'nun gözlerinden yaşlar gelirdi muhtemelen. :)

Hoca makrolar müthiş olmuş. Tamron lensi konuşturmuşun helal olsun. Softlight filan mı kullandın?

Sayfayı Paylaş