Creative Zen X-Fi İncelemesi

'Creative' bölümünde Be Creative tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde başlatılan konu.

1. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Doğalgaz işin şakası herhalde ama dolar fiyatlarını ciddi neden olarak söyleyebiliriz :). Zaten eskiden de uygulanan vergilerin üzerine bir de dolardaki %35-40 civarındaki artış teknolojiyi bizim için alınamaz yapıyor artık Türkiye'de.

2. KiralikCeset

KiralikCeset FLAC

Beğenileri:
    2

faturayı gorerecekler.fatura yoksa ısteyecekler.yoksa urunu vermeyebılır.Gift olarak bir bıldırı yoksa kolıde zorluk cıkaracak.tamamen ruh hallerıne baglı aslında.adamlar senden benen cakal.yemıyor yalanları.

[/quote]

Ürünün 100 euro üstü yada altında olduğunu nasıl anlayacaklar ki. :shh
    [/quote]

3. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Bir test sonucuymuş bu da:

Test1:
    Ekran açık
    Wifi: Otomatik
    X-Fi: Kapalı
    Pil ömrü: 12 saat 47dk

Test 2:
    Ekran açık
    Wifi: Kapalı (uçuş modu)
    Pil Ömrü: 12 saat 16dk (dolayısıyla WiFi'ın auto ya da kapalı olması etkilemiyor)

Test 3:
    Ekran kapalı
    WiFi: Kapalı
    Pil ömrü: 38 saat 17dk

Testler boyunca ses 25'te, yani maksimumda tutulmuş, Karışık (Shuffle) oynatma modu, ve de ekran parlaklığı %50'de tutulmuş. Hiçbir tuşa basılmamış.

Tahminimce X-Fi yaklaşık 10 saati götürüyor bu 38 saatten. Biraz da ekranla vs oynuyoruz desek, 25 saat civarı bir şey olacaktır kanımca.

4. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    X-Fı nin bataryadan bu kadar götüreceğini açıkçası tahmin etmemiştim.

5. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Zen vision m'den sonra rahatladım diyebilirim... x-fi açık, ekran açık bile olsa yeterince gidiyor benim için...

6. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Arkadaşlar şu an iş sebebiyle irlandadayım. Bu gün burada 120 euro civarına gördüm 8gb lık versiyonunu. Fiyat Türkiyeye göre bir hayli uygun sanırım, hele 20 euro tax rebate yapabileceğimi varsayarsak. Alayım mı bir tane ne dersiniz? Vibezdan sonra keser mi emin değilim pek, ama kullanım rahatlığı olan bir player fena olmayacak.

7. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Tercih senin... Vibez'ın EQ'su, Dj ve çalma özelliklerini arama ihtimalin var. Onun dışında format avantajı var tabii Vibez'ın. İyi düşünmeni öneririm eğer bunlardan herhangi biri ya da birden fazlası hayati ise (ÖSS formatı gibi oldu)... Bunlar dışında sanmıyorum Vibez'dan kötü bir yanı olduğunu Zen X-Fi'ın.

8. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Ses kalitesini aratmazsa diğerleri çok önemli değil. Zaten eq kullanmıyorum. Çalma özelliklerinden de gapless playback dışında çok arayacağım birşey yok. En önemli konu ses kalitesi tabi. O tamam olsun, beni vibez'ın işkence tekerinden kurtarsın yeter. Neyse alayım en iyisi bir tane. Beğenmezsem satar vibez la devam ederim.

9. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Alıp kıyaslaman bizim için de çok iyi olur. Ben de merak ediyorum arada fark var mı yok mu.

10. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Bence pişman olmazsın...

11. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Tamam alayım, Türkiyeye dönünce vibez la kıyaslar fikirlerimi yazarım buraya. Artık duruma göre de birinden birini satarım.

12. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Bu gün bir tane 8gb lık olanından aldım. Aslında 16gb wi-fi olanını istiyordum ama bulamadım. Noel arefesi silmiş süpürmüşler, bir tane 8gb lık kalmış ve fiyat olarak da pahalı geldi biraz. Çünkü daha önce gördüğüm mağazada kalmamış hiç. Yalnız alete attığım kendi mp3 lerime ulaşamadım bir türlü. Mtp olarak tanıyor windows. Bunu storage device olarak tanıtamıyormuyuz? Sürücü değiştirmek istediğimde çıkmıyor o seçenek. Bir de klasör klasör gezemiyormuyuz vibezdaki gibi?

Edit: Kont sağolsun msn de açıkladı. Sistem farklıymış. Tagların tam olması lazım parçaları bulabilmek için. :-\

13. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Evet klasör olarak gezilmiyor. Denemedim ama eğer ZV:M gibiyse playlist kısmına programdan dosyayı attığın zaman playlist kısmında folder olarak gösterebilirsin dosyaları.

14. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Bunu bir deneyeyim. İnşallah olur. Yoksa binlerce mp3'ün tek tek taglarının düzenlenmesi, ona göre dosyalanması bana bu player'ı sattırır. Sesi de güzelmiş, eğlenceli.

15. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Kolayını buldum. Bilgisayara bağlıyken alete attığımız klasörlere giriyoruz. Şarkıları seçip playlist oluştur diyoruz. Oluşan playlisti cihazın playlist klasörüne atıyoruz. Böylece tıpkı klasörlerde gezermişcesine playlistlerde gezinip şarkılarımıza ulaşabiliyoruz. Oh bee :)

16. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Gayet iyi olmuş öyle de evet :wink
    Artık sesle ilgili ayrıntılı yorumları da bekliyorum özellikle. Vibezsız da yazman güzel olur önce, onla kıyaslayabildiğinde de eklersin :) Ne kadar çok yazsan o kadar iyi. :)

Ekleme:

Yalnız bir şeyi ekliyim. Bence kesinlikle IDtaglere bir yerden başla. Daha sonra da Album Artları koymaya başla hatta albümlere. Hem görsel olarak çok daha güzel oluyor hem de kullanımı çok kolaylaştırır.

Not2 ::)
    Umarım 1.04.08'i yüklemeyi unutmamışsındır ses kalitesi için.

17. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    En son firmware'i attım. Başta 1.03 bırakmayı düşünüyordum vibez la kıyaslamak için, sonra yeni firmware atıp yeniden kıyaslayacaktım ama x-fi açıkken o tizlere dayanamadım daha fazla. Kulaklarım acıdı desem yeridir. Sonra yeni firmware'i attım ve ses baya bir toparlandı. Açıkcası şu an yazacaklarım biraz havada kalabilir. Çünkü aletle birlikte verdikleri kulaklığın sınırlarını, kötü yanlarını bilmiyorum tam olarak. Bu yüzden playerdan mı yoksa kulaklıktan mı kaynaklandığını bilmediğim bir kulak acıtma durumu hala var. Tizler acı geliyor ve genelde yapışık sesler. Büyük ihtimalle kulaklığın çapı bu kadar ve burn-in de olmadı zaten. Player'a henüz sahnesi dar, ayrıntı yok demek haksızlık olur. Çünkü aklımda kalan son vibez sesi vibe la dinlediğim şekildeydi. Aynı kulaklıkla kıyaslamak lazım. Hafta sonu yurda dönüyorum, ayrıntılı bir karşılaştırma yazarım. Ama sahne derinliği ve biraz da detay kayıpları dışında ses kaliteli geldi ( tamamen kulaklıktan kaynaklı olabilir bu durum). Ses kalitesi dışında diğer herşeyine şimdiden tam puan verebilirim. Hele ki ekranına hayran kaldım. Portatif cihazlarda bu seviyede görüntü kalitesi yakalandığını bilmiyordum hiç. Baya baya film izlenir bu aletle yolculukta. :) Arayüze başta yabancılık çeksem de kullanması zor değil. Yine de cepten çıkarmadan el yordamıyla şarkıdan şarkıya geçmek zor olabilir. Çünkü tuşların hepsi aynı boyutta. Radyo da gayet güzel temiz ses veriyor. Dediğim gibi kesin yargıya ancak yan yana playerları getirip vibe la her ikisini de test ederek varabilirim. Tabi x-fi ile gelen kulaklıkla ve px100 le de denemelerim olacak. Ama şu an için tek playerım bu olsaydı hayatımdan memnun olurdum diyebilirim(Kulak arsızı olmasaydım). Yani pek çok kullanıcı için oldukça güzel gelebilecek bir ses sunuyor bu kulaklıklarla. Zaten buradaki satışların boyutunu görünce tuttuğu anlaşılıyor. Ben alırken bile 2-3 kişi soruyordu var mı diye. Sonuncuyu ben aldım :)

18. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    ulyses hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanırsın inşallah :wink
    Burada bir kaç noktaya yeri gelmişken değinmek istiyorum, cihazları aldıktan sonra burada inceliyoruz eksilerini artılarını elimizden geldiğince tarafsız olarak yazmaya çalışıyoruz ama bazı durumlar varki onlar hakkındaki kesin yargılarımız cihazı belirli süre kullandıktan sonra ortaya çıkıyor. Bu durumlardan bir kaçı hakkında fikrimi beyan edeyim çünkü en sağlıklı yorumlarım bunlar olacak. Öncelikle cihazın ses kalitesi konusundaki fikrim halen devam etmekte gayet keyifli ve bana son derece kaliteli fakat x-fi konusundaki fikrim eskisi gibi değil artık keyif vermiyor ve ilk zamanlara göre çok daha az kullanıyorum. Beni asıl rahatsız eden ise radyo performansı beni ciddi şekilde rahatsız ediyor, bu da muhtemelen cihazda kullanılan radyo kartından kaynaklanıyor olabilir bir ihtimal fw ile çözülür diye ümit ediyorum.

19. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Ben de onu yazacaktım tam noXious.

X-Fi aslında ben Vibe ile dinlerken hala çok iyi geliyor. Ama Er4p ve Qjays ile bakınca, net olarak kulaklığa göre çok değiştiğini söyleyebilirim. Ama bence Vibe ile Crystalizer gayet iyi çalışıyor, onu söyleyeyim tekrar. Vibe ile hiç kapatmıyorum crystalizer'ı (tabii maksimumda değil), Er4p ile de açamıyorum bile, çünkü zaten yeterince çınlıyor tizler.

Normal sesi dışında crystalizer'ın etkileriyle ilgili yorumları çok referans kabul etmemenizi öneririm o yüzden.

-------
    @Ulyses
    Bahsettiğin sahne darlığı da Vibe'dan sonra tabii ki Ep830'dan kaynaklanıyor. Sahnesi iyi değil, ve özellikle ses seviyesi 15'i geçince ciddi olarak karışıyor bence ses. Ama rahatlıkla satıldığı gibi 40$ seviyesinde bir kulaklık olduğunu düşünüyorum ben. Ayrıntı da zaten sahne ve seslerin ayrı olmasıyla ilgili bir şey. Creative'in ayrıntıyla ilgili hiçbir zaman sorunu olduğunu düşünmüyorum. Sony'de enstrumanlar daha yanlarda gibi geliyor bana (kanal ayrımı), Creative'de daha ortaya yakın. Sony'de hoşuma giden ve sahneyi daha geniş gösteren ya da yapan şey de bu zaten...

20. golimpo

golimpo Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    X-Fi kullanıcılarına bir sorum olacak. Aletle müzik dinlerken ekranı tamamen kapatamıyor muyuz? Niye cebimizde ya da çantadayken sürekli, hiç de azımsanmayacak bir parlaklıkta, ekran çalışıyor. Yani boş yere pili harcamak için çok akılsızca bir özellik.
    Ekranı uykuya sokacak bir imkan olsa keşke...

Sayfayı Paylaş