Creative Zen X-Fi İncelemesi

'Creative' bölümünde Be Creative tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde başlatılan konu.

1. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Tuş kilidini kaparsan ekran uyku moduna geçiyor.

2. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Arkadaki Tuş kilidi :ok Pilden çok tasarruf edersin :ok

3. golimpo

golimpo Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Çok teşekkürler yardımınız için. Bunu anlatmasanız pili hızla tüketecektim boşu boşuna.
    Peki hız kazanmışken bir soru daha sormak isterim... bu aletin bir el kitabı (manual) var mı? Kutunun, cd'nin neresindedir? Bir user's guide var, software ile birlikte yükleniyor ama onda sanki bir şeyler eksik gibi. Mesela şu başlıkta dediğiniz çözümden hiç bahsetmiyor.

"I have to recharge the player's battery quite often. Is there anything I can do to make it last longer?

Generally, any operation requiring your player to access the memory consumes battery power. However, some operations require more battery power:

a long display duration setting. A shorter display duration setting saves battery power.
    a high brightness setting. Position the player so that you can read the display without using a high contrast setting.
    fast forwarding or rewinding.
    turning the player on and off too many times.
    prolonged use at high volumes.
    enabling equalizer settings."

Doğru dürüst bir pdf manuali yok değil mi?

4. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    O alıntı yaptığın kısımda bahsetmiş aslında bu konudan da.
    Özetle:
    *Görüntü ne kadar kısa süreli olursa pil o kadar korunur.
    *Parlaklık ne kadar düşük olursa pil o kadar korunur.

5. helsloot

helsloot Guest

aletin flac desteği varmı?

6. golimpo

golimpo Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Her hangi bir kayıpsız format desteği yok. Velki wav destekliyordur ama ape, ALAC, Flac gibi sıkıştırılmış kayıpsızları malesef desteklemiyor.

7. helsloot

helsloot Guest

o zaman salla gitsin alacaktım vazgeçtim bu yüzden

8. golimpo

golimpo Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Nihayet mac'ler için Creative player bağlantı yazılımı (orjinal değil tabi) çıkmış. X-fi 'yi de destekliyor. Ben OS X Leopard ile denedim, çalışıyor yani albüm yükleyebiliyorum mesela. Ama disconnect ederken yazılım aleti (zeni) kitledi. reset atınca normal çalıştı. Bunun dışında sorun henüz görmedim.

http://www.wentnet.com/projects/xnjb/

9. STT-CL

STT-CL Guest

Zen X-FI çok yakışıklı bir player.İşte bir player hem böyle çok yakışıklı hemde böyle çok iyi ses kalitesine sahip olmalı.Vibez keşke yakışıklı olsaydı mesela yada ipod’lar keşke çok iyi ses kalitesine sahip olsalardı diyorum kendi içimde.

Zen X-FI ile birkaç günlük hoş bir beraberliğim oldu.Flat ses kalitesi bile gerçekten iyi bu cihazın.Öyleki;efektsiz hali bile sansa clip’le rahatça yarışacak düzeyde.Ancak ben ekolayzer’ını çok tatminkar bulmadım.Bassboost’ta creative’in çok başarılı olmayan bir ayarı bana kalırsa.X-FI ise yeri geldiğinde kullanılmalı ama bana pek dijitalize geldi ayrıca;ekolayzer’ı ve bassboost’u devreden çıkarıyor.Ben bundan bahsedildiğini görmedim yalnız.

Creative Zen X-FI yanında gelen ep830,flat ses kalitesi ve yeri geldiğinde yardıma koşacak X-FI efekti ile düşünüldüğünde halen ortalama bir kullanıcı için tek başına alındığında daha fazlasına gerek duydurtmayacak bir cihaz.

10. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    @STT-CL
    İzlenimlere katılıyorum, birçoğunu da belirtmiştik zaten daha önce. Bass boost'u özellik olarak bile kabul etmemek lazım belki, çok yanlış olmuş. Ayrıca X-Fi açılınca tüm diğer EQ vb. ayarların etkisizleştiği de doğru. İncelemede belirttik mi bilmiyorum ama daha sonra yazılmış olabilir. Bayağı talep vardı yeni firmware konusunda ama kulaklarını tıkadı Creative o konuya da.

11. STT-CL

STT-CL Guest

Creative terbiyesizlik etmiş Metin hocam.Keşke cowon gibi olsa diyoruz hepimiz o firmware konusunda.Ben daha büyük ataklar bekliyorum aslında creative’den çünkü bence istese yapabilir.Sadece biraz çaba.O eksiklikte creative’in tembelliğinden.

Bu arada bu forumun incelemelerinde fazla çaba var belirteyim.Bu özen karşısında ben bile mutlu oluyorum sürekli.Bir iki eksiklikte olur ama hani.Onlarda olmasa zaten uzaylılar basmış bu forumu der kaçarım. :cheesy:

Son olarak evet;son cümleyi çalmış gibi olmuşum mazur görün. :)

12. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Estağfurullah hocam, sizin bu son günlerdeki katılımı görünce gelecekte çok daha iyi olacağımızı görüyoruz. :ok Bir de incelemeler konusunda bir açıklık getirmek gerek. İncelemeler bizim forumda bir cihazla ilgili %100 bilgi verilen iletiler olmuyor genelde. Esas içerik forumda oluyor, çünkü enine - boyuna her şeyin konuşulduğu yer forumlar, incelemeler ise daha yüzeysel oluyor çünkü bakan herkes de bilgiye boğulmak istemeyecektir neticede ilk saniyeden. Bizim forumun yapısı böyle oldu neticede, çok da iyi oldu bu şekilde. Hatta bu şimdi yazdığımı tüm incelemelerin altına not düşmemiz de foruma giren, üye olmayanlara yardımcı olabilir.

Creative çok fazla yenilik yapar mı bundan sonra bilmiyorum, ama birçok firmanın gerisinde kalma yolunda ilerliyor. Hatta iriver da öyle. Bir zamanların iki iyi markası, bugün Sandisk, Samsung, Sony gibi eskiden çok fazla övülmeyen firmaların gerisinde kaldı şu anda. Bundan sonra da hem iRiver hem de Creative'in eski günlere dönmesi zor gözüküyor. Bir zamanlar yeni model çıkardıklarında olay olurdu, şimdi kullanıcıdaki o heyecanı kendilerini tekrar etmeleri sayesinde kaybettiler.

13. STT-CL

STT-CL Guest

Evet hocam birinin göremediğini diğeri görüyor hesabı.Bu arada bu not iyi olacak hakikaten. :ok

Iriver’ın T5,T6,E100 gibi ürünlerini uzun uzun denedim.Bana oldukça vasat bir his verdiler.Üstelik hepside ses olarak birbirlerine çok yakındılar.Bir markanın ürünleri arasında pek bir farkın olmaması benim gözümde bir geriliktir zaten.Bu arada creative’de biraz kötü durumda ama iriver kadar değil.En azından bir gelişim içerisinde player'larında.X-FI gelmesi ve hatta flat seste bile bir gelişim içerisinde olması gibi. :)

14. Awésomé

Awésomé MP3

Beğenileri:
    0
    X-fi tüm ayarlar kapalı olarak piyasadaki en iyi taşınabilir cihaz olabilir belki de ve açıkçası ayarlara pek ihtiyaç da duymuyor. Zaten x-fi ayarları çok basit kalmış bence. Yani bir x-fi ses kartındaki etkiyi veremiyor. Tek yaptığı şey tizleri artırmak ve bu da çoğu zaman rahatsız edici seviyelerde oluyor. Bir firmware ile birçok şeyi çözebilirdi ama yapmadı. Benim için en büyük sorun ekranın hiç kapanmamasıydı :) Tuş kilidini devreye sokmadan kapanmıyor ve tuş kilidi de tırnakla aktif edilebildiği için orada zedelenme olyordu. Tabi her elektronik cihazın sorunları olduğu düşünülünce bu soruncuk oldukça küçük kalıyor. Flat olarak iyi bir kulaklıkla müzik dinlemek için çok iyi bir mp3 çalar. Herkese tavsiye ederim(bass kafalar hariç ;D).

15. STT-CL

STT-CL Guest

Ses kartı performansına tam anlamıyla erişmesi çok mantıklı olmazdı zaten ama ikinci dediğine tam katılmıyorum.Flac'tan 320kpbs'ye çok iyi riplenmiş müziklerimde efekt açılınca pek olumlu yönde birşey hissedemiyordum ben mesela denediğim sürümde ama eski ve kalitesiz müziklerimde gayet iyi iş görüyordu. :)

16. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    @STT-CL
    Evet benim de izlenimim oydu. Kbps arttıkça başarım azalıyor. Sesi belli ölcüde metalikleştirdiği de net, ama zaten 128kbps ile riplenmiş müzikler fazlasıyla metalik olduğu için onlara olumsuz bir etki yapmıyor genellikle.

17. STT-CL

STT-CL Guest

[quote author=Be Creative link=topic=1174.msg23428#msg23428 date=1265472061]
    @STT-CL
    Evet benim de izlenimim oydu. Kbps arttıkça başarım azalıyor. Sesi belli ölcüde metalikleştirdiği de net, ama zaten 128kbps ile riplenmiş müzikler fazlasıyla metalik olduğu için onlara olumsuz bir etki yapmıyor genellikle.
    [/quote]

Evet hocam. :wink

18. bakka

bakka MP3

Beğenileri:
    1
    Hep içimde uktedir bu cihaz. Almaya da çok yaklaştım hani ama iki adet sorum olacak. Video performansı nasıl acaba? Yani dizi yada simpsons vs. rahatlıkla izlenebilir mi? İkincisi ise butonlarının zor basıldığı hatta bazen algılamakta güçlük çekildiği söyleniyor. Ne kadar doğru ve doğruysa alışılmayacak derecede kötü bi durum mu bu ? Kullanan/kullanmış arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.

19. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    358
    Video konusunda çok deneyimim yok dolayısıyla yorum yapamayacağım ama tuşlar konusunda biraz sert olmakla beraber alışılmayacak bir durum değil.Bence kalbur üstü bir modeldir.Sadece tek sıkıntısı arka kısmının çok çabuk deforma olup boya çıkması ve çizik konusunda oldukça hassas olması.

20. yilmaz196

yilmaz196 FLAC

Beğenileri:
    4
    Özgür çok sever bu modeli, değil mi? O kadar seviyor ki kullanmaya kıyamıyor, arabanın aynasına astı.

Sayfayı Paylaş