Creative Zen X-Fi İncelemesi

'Creative' bölümünde Be Creative tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde başlatılan konu.

1. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    359
    İyiden azıttı bu ya,yok mu buna bir dur diyecek babayiğit bir Adana'lı admin :-*

2. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    İstemediğiniz mesajları rapor ederseniz, içerik uygunsuz ise mesajı siler ve kullanıcıyı uyarabilirim :ok

:evil

3. Galathian

Galathian Guest

Evet noxious ve Be Creative dap araştırmalarım sırasında çok kapsamlı ve bilgilendirici incelemeniz sebebiyle Zen XFI almış bulunuyorum. Öncelikle bu kadar güzel ve faydalı bir inceleme yapıp tercihimde bana fikir verdiğiniz için teşekkür ederim.

Cihazla ilgili teknik yorum yapmam yersiz olacaktır zira sizlerin düzeyinde bir kullanıcı değilim.(henüz:)) Fakat basitçe bir iki görüş yazmak gerekirse, şunları söyleyebilirim:

- Öncelikle alacağım cihazı genelde fitnessta ve çok sevdiğim akşam yürüyüşlerimde kullanacağım için ufak boyutlu ama boyutu yüzünden ses kalitesinden ödün vermeyen bir dap gerekliydi. Bu konuda tatmin olmuş durumdayım. Ekran özellikleri ve diğer medya özellikleri zaten pek önemli değildi benim için. Ama onlarda belli bir çizginin üstünde.

- Cihaz bana göre çabuk şarj oluyor ve şarjı (benim için) uzun süre gidiyor. Yine tatmin etti bu konuda da.

- Yanında gelen kulaklık tam da belirttiğiniz gibi, cihazların yanında verilen bir kulaklık olarak mükemmel.Benim için şimdilik yeterli. Böylece ekstra bir masraftan kurtuldum. Bu arada aleti media markt'tan 310 tl.ye aldım. Bence bu fiyat da gayet uygun kalitesine göre.

- EQ ayarı pek kullanmıyorum. Zira yapmaya çalıştığım ayarlar sonucu hep berbat sonuçlar elde ederim.:) Bu sebeple flat kalitesi önemliydi. Genel olarak bu açıdan da tatmin edici. Basslar tok ve derinden geliyor, tizler cızırtılanmıyor, vokaller dengede,enstrümanlar birbirine karışmadan seçilebiliyor. Temiz bir ses veriyor cihaz. Cyrstalizer ilginçtir 160 ve altı kbps şarkılarda hoşuma giderken daha yüksek kbps lerde hoşuma gitmedi. Ses çok süslenmiş, abartılı geliyor. O sevdiğim temiz ses dağılıyor ve dipte bir tıslama eşlik ediyor şarkıya. Bilmiyorum belki de bendeki kayıtlar sebebiyle olabilir. Expand özelliği vokal ön planda parçalarda hele kadın erkek düetlerde hoşuma gitti. Ses geniş ve sağ sol açısından dengede geliyor. Fakat enstrüman ağırlıklı şarkılarda ses genişlemekle beraber boğuluyor gibi geldi bana. Yani xfi özelliklerini sanki parçanın türüne-kayıt kalitesine göre seçmekte fayda var. Güzel bir kadının adamı vezir de rezil de etmesi gibi bir etkisi var şarkılarda.

Biraz da olumsuz yönler ve sorunlarımdan bahsedeyim.

- Cihazın direk içinden klasörler oluşturamamak çok sinir bozucu. Belki de ben beceremedim. "Add to selected" gibi bir seçenek çıkıyor. Akla gelecek her kombinasyonla denedim bu seçeneği ama bir aksiyon, bir değişiklik göremedim. Cihazın kendi içinde playlist oluşturma özelliği var da ben beceremediysem, bunun nasıl yapıldığını açıklarsanız sevinirim.
    - Centrale yazılımını da hiç tutmadım. Sık sık kitleniyor. CTRL+ALT+DELETE le programı kapatıp bilgisayarı kullanabiliyorsun ama bilgisayarı kapa-aç yapmadan program tekrardan düzgün çalışmıyor. İlk kullanımımda playliste ekleme yaparken hedef olarak seçtiğim playlist hangisi ise alfabetik olarak onun bir altındakine atıyordu şarkıları. Bu birkaç gün sonra kendiliğinden düzeldi. Bir de bazen bir parçayı bir playliste iki adet kopyalıyor. Bunu cihazın kendi içinde silmek istediğinde komple şarkıyı cihazdan siliyor.

- Ekranın belli bir kullanmama süresinin ardından tümüyle kararmaması, bunun için illa hold özelliğini kullanmak zorunda olunması da tuhaf ve sinir bozucu.

- Henüz o aşamaya gelmedim ama sd kartı hafızayla ortaklaştırmama özelliği de çok saçma olmuş. Kısaca karta fotoğraf-film vs. atın, müzik için cihazın hafızasını kullanın demek istemiş Creative.

- Bir de pakedi açınca içinden aksesuar broşürü çıktı.Burada spor yaparken cihazı rahat kullanmak için bir kol badı gördüm. Bunu internet hariç nereden edinebileceğim konusunda fikri olan var mı?

Son olarak beni genel anlamda fazlasıyla tatmin etti Zen XFI. İhtiyacıma yönelik, kaliteli ses veren bir alet. Verdiğim paranın fazlasıyla karşılığı olduğunu düşünüyorum.

4. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Hayırlı olsun Galathian. Görüşlerinin hemen hepsine katılıyorum, bazı yerlere de açıklık getireyim.

Cihaz içinden playlist yapmak mümkün. Yapman gereken şey şu - bir albümü, parçayı ya da sanatçıyı seçip play dediğinde now playing ekranına onun geldiğini göreceksin. Daha sonra o liste orada dururken menu'ye tekrar dönüp arşivine git, ve eklemek istediğin parça-albüm-sanatçının üzerine gelip senin de dediğin gibi "add to selected" yap. Bu o listeye seçtiğin parçaları ekleyecek. Daha sonra now playing ekranına dönüp menu'den "Save" et bir isim vererek. Gayet basit ve kullanışlı playlist yapmak, ben genelde ruh halime göre 3-5 dakikada playlist hazırlamayı seven biri olarak kullanışlı buluyorum bu özelliği bayağı.

Bunun olmaması gerek, hiç duymadığım bir sorun. Muhtemelen Centrale'ye pc'de arşivini tanıttığında aynı parçayı iki ayrı yerde buldu ve öyle bir hata ortaya çıktı diye tahmin ediyorum.

Cowon D2cilerin Creative'de eleştirdiği konulardan biri bu, kendi kendine bir süre sonra kapanması iyi olurmuş gerçekten.

Kolbandı olarak da sanırım aradığın şöyle bir şey: http://cgi.ebay.com/Neoprene-Gym-Jo...Audio_MP3PlayerCasesSkins&hash=item20af838cc6

Türkiye'de pek kolay olmuyor aksesuar getirtmek ama zaman zaman gittigidiyor'da da oluyor bu tip şeyler.

5. Galathian

Galathian Guest

Be Creative, sağolasın. Şu playlist işleyişi hakkında verdiğin bilgi çok yardımcı oldu bana. Artık daha da çok seviyorum bu aleti.:)

Parçayı çift atma olayı muhtemelen senin belirttiğin gibi bir sebebe bağlı. Zira artık öyle bir sorunla karşılaşmıyorum.

6. Awésomé

Awésomé MP3

Beğenileri:
    0
    Hold kullanınca kapanıyor mu ekran tamamen? Ben ilk çıktığında almıştım ve holdda bile ekran ışığı kesilmiyordu. Aylarca beklemiştim firmware çıkar diye ama çıkmayınca sattım.

7. Galathian

Galathian Guest

Hold yaptıktan birkaç saniye sonra tümüyle kararıyor ekran.

8. erhan126

erhan126 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Merhaba herkese.Uzun süredir (aslında işin gerçeği yıllardır) bir mp3 veya mp4 almayı düşünüyordum.Tek beklentim en üst seviyede ses kalitesi almak,tek beklentim bu:video,görüntü,kullanım kolaylığı ve bilumum özellikler bir gram bile umrumda değil.Neyse lafı uzatmayım ben bu alete aşık oldum:)Creative Zen X-Fi 8GB 'ı İstanbul'da nereden hangi mağazadan alabilirim.Çok acil cevap bekliyorum bir an önce kavuşmak istiyorum bu canavara:)İnternetten alış veriş yapmadım hiç,yapmayıda düşünmüyorum hem baktıgım giç bir güvenilir internet sitesinde stoklarda yokmus zaten.Yani kısacası bana bu aleti satan mağazanın ismini verin:))Şimdiden teşekkürler ederim...

9. MuttFTS

MuttFTS Yönetici

Beğenileri:
    595
    Zen x-fi'yi bulmanız biraz zor çok eski model olduğundan. Gene de bir bakın büyük teknoloji marketlere, belki denk getirirsiniz.

X-Fi 2 bulunabilir ama..

10. hitmachine16

hitmachine16 MP3

Beğenileri:
    3
    X-fi bulamazsan x-fi 2 alma bence. Dokunmatik ekranı çok kötü sinirden yere vurup kırarsın aleti. İlk çıkan dokunmatik ekranlardan koymuşlar sanki cihaza. Çok zor algılıyor. Tam bir işkence. Belki düzeltmişlerdir güncellemeyle ama ne kadar düzelebilir ki. Bunun dışında ses kalitesine lafım yok denediğim kadarıyla iyiydi.

Ayrıca mp3 playerlar arasındaki ses kalitesi farkı çok azaldı son yıllarda. Çok kötü marka almadıkça hepsi aşağı yukarı aynı sesi veriyor. Tabi gene kayda değer fark var ama paranın büyük bölümünü kulaklığa yatırmak gerek amaç en iyi ses kalitesiyse.

11. erhan126

erhan126 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Doğru diyorsun.Okudugum tüm yorumlarda da dokunmatik ekranının çok kötü olduğunu söylemiş herkes.İyi bile olsa ben dokunmatik ekran sevmiyorum zaten sırf bu sebepten dolayı da almam.Anadolu yakasındaki bir kaç büyük mağazaya bakmasını rica ettim arkadasımdan oralarda olma ihtimali daha yüksek bence.Hiç olmadı Avrupadan ya da Amerikadan getirtmeyi bile düşünüyorum ama garanti olayı kafamı karıştırıyor.Eğer bozulursa burda Creative'in tamircisi(disbritör mü diyorlar ne) war mı yada yenisi getirecek bir yer yetkili servis gibi bişey?

12. erhan126

erhan126 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    türkiye de yok haftalardır araştırıyorum.yurtdşından getirtmeye çalıştım onu da beceremedi benim elemanlar.yurtdışından türkiyeye internet üzerinden satış yapan siteleri araştırdım onu da bulamadım.zen x-fi2 alacam artık ne yapim.ses kalitesi yönünden bi farkı war mıdır zen x-fi2 nin zen x-fi den?????kulaklıkları olaya etmeden soruyorum yani ikiside aynı kulaklıkla olsa?????offff nieee x-fi alamıyorum,gerçekten çok üzgünüm,bir alet için bu kadar çaba ve üzüntüye değmez belki ama yine de üzgünüm....

13. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Benim artık pek kullanamadığım bir x-fi var ama ekranı biraz yıpranmış durumda. Dert etmem diyorsanız uygun bir fiyata anlaşabiliriz. 8gb+4gb kartı var.

14. erhan126

erhan126 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Söylediğin teşekkür ederim.Ama ben 2. elini almıyorum hiç birşeyin.Hem ben az önce Almanya'daki kuzenim aracılığıyla www.amazon.de den bir zen x-fi styla 16gb aldım.1 haftaya elime geçer.x-fi2 yi dokunmatik olduğu için almadım,başka bir creative modelini de almayı hiç düşünmedim.Çok ucuza geldi 80 euro ya mp4 ü aldım birde 20 euro ya ep-830 aldım.x-fi style nın kulaklığınıda kardeşime verecem.Ama herşeye rağmen önceden söyleseydin belki de alırdım çünkü gerçekten bir noktadan sonra gurur meselesi yaptım bu işi,çok gıcık oldum ne zamandır arıyordum.İnş ses kalitesi yönünden x-fi style'nın x-fi den bir farkı yokturdur.Tekrardan teşekkür ederim..

15. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi Guest

Zen X-FI'ı SM3 ile denedim, Crystalizer Max'ta iken aldığım haz inanılmazdı. Ben açık ve ferah seslerin adamıyım, bunu bir kere daha anladım. O aldığım ferah midler, müthiş tizler bitirdi beni. Basları o kadar iyi değildi bir tek ama onların da tuhaf bir hoşluğu vardı, beğendim yine de. :cheesy: A845'e oranla çok daha fazla hoşuma gitti. Yalnız Crystalizer aktif olacak, hatta Max olsa daha iyi olur benim açımdan. Expand da kapalı duracak kesinlikle. Onun dışında flat sesinin bir büyüsü yok. A845 daha iyi bana göre bu durumda. Dip sesinin çok çok az olması da çok hoşuma gitti. 2 dip sesli A845'ten sonra çok iyi geldi gerçekten. Genel ses kalitesi olarak A845'in bas ve sahne farkı sayesinde eşittirler belki ama X-FI çok daha fazla hoşuma gitti dediğim gibi. Yalnız Crystalizer açık ya da Max'ta ve Expand da kapalı iken geçerli bu eşitlik durumu, flat seste A845 daha üstün yine de. Crystalizer Max'ta iken çok çok çok keyif aldım, defalarca yazdım ama belirtmekten zarar gelmez. :) Ben zaten X-FI Crystalizer efektini en başından beri seviyordum, şimdi tam anlamıyla teyid ettim. SM3 de iyi tepki veriyor Crystalizer'a. Diğer efektlere yine iyi tepki vermiyor ama SM3, Expand'ı hatırladığımdan daha kötü bulmam bunun bir kanıtı olabilir.

Zen X-FI artık çok eskidi. Zen X-FI 2'yi de ara yüzü nedeniyle düşünmem. Creative zaten neredeyse 2 senedir bir DAP çıkarmıyor ama Creative gelecek senenin yazına kadar güzel bir şey çıkartırsa almaktan çekinmem. Zen X-FI 3 gibi. HiFiMAN HM-801 düşünüyordum ama sesi biraz karanlıkmış, eğer Creative yeni bir DAP çıkartırsa HM-801'i almaktan vazgeçerim, o kadar sevdim X-FI Crystalizer'ı. :)

Belki de X-FI ses kartını almalıyım, DAP olarak yine HM-801 düşünmeliyim, bilemedim şimdi. :)

Neyse işte, öylesine yazayım dedim. :)

16. fortress34

fortress34 WAV

Beğenileri:
    469
    Kayra,

HM-801 in sesi için biraz karanlık diyebiliriz evet ama bence kesinlikle denemelisin, kararını ona göre vermelisin, karanlık deyip geçme sakın..
    Çok farklı bir rengi var sesinin.. Karanlık ama böyle detaylı ses verebilen başka bir alet/edevat henüz görmedim ben..

Bu arada denedikten sonra (ola ki) beğenmezsen HM-602 sevdiğin ses rengine abisinden daha yakın ama tabi yine bir o kadar da detaylı..

17. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Crystalizer'ın asil amaci dusuk kaliteli mp3leri biraz olsun dinleyebildirmektir. Tipki cayi sekerli icmek gibidir. Basinda cok hosunuza gider ama zamanla sogumaya baslarsiniz.. Ben de senin gibiydim ve oldukca tatmin ediyordu beni fakat zamanla cayi fazla sekerli icmektense ozutunun daha keyifli olduguna karar verdim. 320 kbpsli parcalarda Crystalizer sesi bozuyor bu arada maalesef. Flat dinlemenizi oneririrm

18. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi Guest

Ben aslında Equalizer kullanmaya alışık adamım, A845'te de hep kullandım sahip olduğum süre boyunca. HM-801'in EQ'su hakkında detaylı bilgi bulamadım ama kötü olduğunu sanmıyorum, sırf o detay ve sahne için alırım ve gerekirse EQ kullanırım öyleyse. :) A845 ayarsız iken flat bir sese sahip ama yine de EQ kullanıyorum ben gerçi, bu sebeple HM-801'de de EQ kullanmam kaçınılmaz olacaktır. :) Yine de iyi bir EQ'ya sahipse asla sorun yaşamam. :wink

Bunun dışında, @KontG, doğru söylüyorsunuzdur hocam, X-FI'ı verdiği zevk için sevdim ben zaten, bir süre sonra sıkması çok da garip olmaz bu yüzden. X-FI 3 gibi bir şey çıkarsa, daha sağlam bir Crystalizer'a ve flat sese sahip olmasını bekleyeceğim bu yüzden, yoksa direk HM-801. :)

19. nroKayra

nroKayra Guest

Şu forumda X-FI'ın çıkışını takip edip, incelemenin yazılması için gün saydığımı hatırlarım. :love: Tabii o zamanlar üye değildim... Üye olmak için epey bekledim. Aslına bakarsanız siteyi açıldığı zamandan beri takip ediyorum. :yourock Açıldığı günden beri takip eden ve bugün hala burada olan nadir adamlardanım sanırsam.

Sayfayı Paylaş