Creative Zen X-FI , Trekstor Vibez Ses karşılaştırması

'Creative' bölümünde ulyses tarafından 7 Aralık 2008 tarihinde başlatılan konu.

1. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    vallahi benim masamın üstü çok derli toplu. bir tane adaptörlü usb hub al. geri kalan her şeyi ona tak. onu da ya masanın altına bantla ya da benim gibi bir masa altı üniten varsa ona kapat. mükemmel çözüm.

şu an dac, usb harddisk, mp3 player kablosu, cep telefonu kablosu ve dock'ı, amfi, kulaklık, kablosuz mouse, kablosuz klavye kabloları, bunların alıcıları, lazer printer, subwoofer

hepsini masanın altındaki üniteye topladım. masanın üstünde sadece iki kablo var. speaker ve usb hub kablosu. onlar da laptopun arkasında kalıyor.bence süper oldu. delirmiştim ben de kablolardan.

2. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Bu arada düzeltme yapmam lazım incelemede. Zen x-fi için flat ses de çok kötü demiştim, ama haksızlık etmişim sanırım. Fikrimin değişmesinde etkili olan Vibe'ın devre dışı kalması oldu belki de. Vibe, Vibez la inanılmaz uyumlu bir kulaklık, biraz haksız rekabet oluşmuş olabilir. Px100 ve 830 la dinlemeye başladıktan sonra x-fi yi kapatmaya ve kendimi alıştırmaya çalıştım. Sonuçtan oldukça memnunum. Sahne hala biraz dar Vibez'a göre ama kemanların sesi düzeldi, obualar kaybolmuyor arkalarda. Orta frekansta x-fi nin yokettiği şeyleri duyabiliyorum. Bu yüzden x-fi kullanmıyorum artık. Sahnenin dar hissedilmesine katlanabilirim ama ses de kayıp olmasını kabullenemem. Bu kadar da dönülürmü derseniz, dürüstlük adına dönülür derim. İncelemeyi okuyan birinin yanlış bilgilendirilmesindense gururumdan feragat edebilirim. Satışa koyduğum bir Vibez'ın olması da durumu değiştirmez. Ayrıca audio konusunda fikirler zaman içinde hep değişiyor. Beyin pişiyor, kulaklık pişiyor, aletler pişiyor zamanla. X-FI özelliğinin açık olmasını tavsiye etmiyorum artık. Kapalıyken ses daha doğal ve Vibez'a daha yakın. Sadece bir iki kademe arttırılması gerekiyor sesin. Baslar ve sahne konusunda fikirlerim hala aynı.

3. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Aramıza hoşgeldin :) bu konuda ilk fikrini beyan eden bendim daha sonra Metin ve şimdi sıra sende :) X-FI uzun vadede can sıkıyor başlarda eğlenceli geliyor ama sonraları sıkıyor.

4. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Hoşbulduk :) Ne varsa yine flat ses de var.

5. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    En nihayetinde tercih meselesi her görüşe saygımız var ama genelde kaliteyi arayanlar hep flat e geri dönüyor.

6. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Bence Crystalizer gene Creative'in flat sesine güzel bir opsiyon olmuş. Daha az yapışık ve daha parlak ses isteyen birisinin seveceğini düşünüyorum, ben de %100 kaparım diye bir şey kesinlikle yok zaten. Vibe ile açıyorum, Ep830 ile yarı yarıya, Er4p ile sürekli kapalı. Sinerjiye göre karar vermek lazım.

Ama incelemeyi o konuda kanımca iyi hazırlamışız. Crystalizer'ın hedeflediği yerin zaten 160kbps ve altı olduğunu söylememiz, ya da ısrarla kbps arttıkça başarı oranının düştüğünü yazmamız da iyi olmuş. Bir şekilde ortayı tutturmuşuz orada yani. Gene de bir eklemeyle bu işin %70 kulaklıkla ilgili olduğunu yazacağım.

Q-Jays gibi tiz özürlü kulaklık kullanacak birine çok faydalı olabilir X-Fi, aynı şekilde Vibe gibi kendinden çok parlak sese sahip olmayanları da seviyor. Diğer taraftan da zaten her türlü çınlayan ve zaten ince sese sahip olan bir Er4p ya IM616 da var, onlarda tercihin düz ses olması kaçınılmaz.

7. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Ben hoca ilk gün aldığında dahi X-Fi'yı hiç tutmamış, abartılan bir özellik olduğu konusunda kendimce hem fikir olmuştum. Ki bu kaç numaralı versiyonuydu bilmiyorum. Daha sonra yaptığım ayaküstü dinletilerde de yine pek hoşuma gitmemişti açıkçası.

X-Fi normal dinleyici için aslında gayet yorucu bir algoritma. Gereksiz eklediği efektlerle müziğin orijinalitesini bozduğu gibi bir de ekstra yorucu olması, benim gibi gün içinde çok yol katedenler için kesinlikle çok kötü bir özellik.

Bu işlerin en başından beri söylediğim gibi, efekt her zaman efekttir. İster ismi X-Fi ister SRS WOW ister de Mach 100 Bass olsun. Seviyorsanız ne ala kullanın; ama gerçek ses için her zaman 'düz' ayarlardır derim ben.

Bir de Ulyses karşılaştırma için teşekkürler öncelikle. Kendinde sonradan düzelttiğin üzere Creative'in X-Fi kapalı 'düz' sesi de kötü değil bence. Benim vibez ile direk karşılaştırma şansım olmadığı için nasıl kapıştıklarını bilmiyordum. Senin gözlemlerin düşünenler için çok faideli olmuş.

Bir ara hoca ile buluşup bir sansa Clip // ZEN X-Fi karşılaştırması yapmak lazım.

8. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Ellerine sağlı ulyses gerçekten hoş, farklı ve yararlı bir inceleme olmuş... Çok memnun kaldım...

Kulaklıklar her zaman en önemli tamamlayıcılardır... Dolayısıyla hem müzik stilleri, hem playerların kalitesi bu konuda kulaklıklar sayesinde çok değişkenlik gösterebiliyor... Vibe ve ep830 performanslarıyla yaptığın testler çok yararlı olmuş ama ben şimdi dt880'li bir karşılaştırmayı merak eder oldum açıkçası... Metin'in "Zenlerin kafaüstü ile uyumlarının daha iyi olması" düşüncesi aklıma takıldı yani...

X-Fi ile ilgili ilk düşüncelerim çok zevkli olduğu yönündeydi (son versyion tabii ki; önceki versiyonlar gerçekten kötüydü)... Ancak her zaman ilk baklavalar çok lezzetlidir misali daha sonraları resmin bütününü görür hale geliyor insan... Şu an şunu söyleyebilirim ki elbette ki (kulaklığa göre çok değişir) her zaman iyi olmuyor, hatta efektli ses özelliğinde oluyor bence de... Ancak aynı zamanda şekerli olduğu için insanın şeker ihtiyacını karşılıyor... Bazı parçaları çok hoş hale getiriyor... Tabii ki sonuçta flat olmadığı için bu hissediliyor elbette... Ama ben esere göre değiştiriyorum kararımı...

Ben bu şekilde hissediyorum; x-fi = şeker demek... Çayı şekersiz orjinal içmek çayın gerçek tadıdır, gerçek çay kokusunu, çay keyfini şekersiz alırsınız; aynı şekilde şekersiz kahve size en doğru, en doğal kahve tadını ve kokusunu verir, şekerli içerseniz o başka birşey olur artık...

DT880'i de sonuna kadar tavsiye etmeye devam ediyorum senin için... Bence tam senin isteklerini karşılayacak bir kulaklık... Almaktan asla korkma :) Amfi konusunu da hallederiz bir şekilde ;D

9. ulyses

ulyses WAV

Beğenileri:
    60
    Rica ederim Kont. Gerçekten kafa üstü kulaklıklarla iyi gidiyor Creative. Özellikle px100'ün tiz özürlü karanlık yapısını çok iyi tolere etti. Px100 de sahnesiyle Creative'e destek oldu. Vibez dan daha iyi px100 le. Çünkü Vibez'ın dolgun basları px100 le birleşince gerçekten fazla geliyor. DT880 hakkında yazılanları gördükçe kesin emin oldum benim aradığım kulaklık olduğundan. Ama sorun şu ki müziği daha çok işe gidip gelirken serviste dinliyorum. Evde de yatağa uzanınca. DT880'i oturup dinlemek lazım. Olması iyi olur tabi ama önce günlük kullanımım için mecburi olan kulak içi sorunumu halletmem lazım. Klipsch custom 2 ye karar kıldım gibi. Ama kargosuyla falan neredeyse ikinci el DT880 fiyatına geliyor. İnsan minicik alete verilir mi o para diye de soruyor kendine. Ama her yere gidebilen tatminkar müzik, pek de vakit bulamayacağım mükemmel müzikten daha çekici geliyor şu an.

10. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Konu dışı olacak belki ama ben bu ses karşılaştırmalarında bir şeye takılıyorum hep. İki müzik çaların flat sesteki performansları değerlendirilirken ne referans alınıyor? Sonuçta hiçbirimiz dinlediğimiz şarkının olması gereken halini bilmiyoruz. Yani demek istediğim o şarkıların mixini yapan kişinin o anda stüdyosunda nasıl bir ses duyduğunu bilmiyoruz. O kişi kendi monitörlerinden duyduğu sese göre bir mix yapıyor ve sonra biz o şarkıyı daplarımızdan dinliyoruz. Ama ne kadar kaliteli bir dap ve kulaklık da kullansak orjinali gibi olmaz illa ki. Bu durumda nasıl kıyaslama yapılıyor duyulan sesle ilgili?

Mesela elimizde A ve B dapları var diyelim. Flat seste ikisini de aynı kulaklıkla dinliyoruz. Dinlediğimiz şarkıda A daha çok bas veriyor B'ye göre. Peki hangisinin sesi olduğu gibi verdiğini yani daha flat olduğunu nasıl bileceğiz? Dediğim gibi o şarkının mixini yapan kişinin mix esnasındaki duyumunu, basları nasıl duyduğunu bilmiyoruz.Elimizde bir referans yok.

Ne kadar mantıklı bir soru bilemiyorum ama bu hep kafama takılmıştır. Aydınlatırsanız sevinirim.

11. witness

witness DSD Bilirkişi

Beğenileri:
    52
    Malesef bir nesneyi bir sıfatla betimlemek için genellemeden ziyade referans noktasına ihtiyacımız var :)

O yüzden bir dap için "mükemmel sesi var" diyen birine "hangi dap a göre?" diye sormak gerekir. Tümünü dinlemeden en iyisi budur demek çok zor elbet. Ama bu konuda sivrilmiş modelleri inceleyip daha iyisi hangisi diye incelemek en azından bir fikir verebilir. Yoksa kesin bir galibi yok bu işin. Öyle olsa yeni modeller çıkarmaya gerek kalmazdı :)

12. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Haha :) Güzel soru.

Ben kendimce cevap vermiş olayım. Frekanslar boyutunda, tek parça dinleyerek hangisinin daha dengeli olduğunu anlamaya çalışmamak lazım, aynen hi-end kulaklıklarda da yaptığımız gibi. Kayıt çok önemli, ve kayıtlara göre sesler tamamen değişiyor. Birçok kayıt dinleyince daha genel bakmak mümkün oluyor ama (kulaklıklarda çok daha mümkün mp3 çalar ya da ses kartlarına göre). Bir de, bıraktığı his de uzun vadede belli ediyor karakterlerini. Yine de hangisinin daha dengeli olduğunu mp3 çalarlar arasında belirlemek kolay değil eğer Sony gibi açık bir şekilde bass ve tizlerde eğlencelik bir model yapıldığı belli edilmiyorsa. Ya da Cowon'un eski serileri gibi açıkça dengesizlikler yapılmadıysa belli olması zor.

Vibez'a Zen X-Fi'dan daha dengeli diyemem ben şahsen. Gece/gündüz gibi farklar olsa birinden birinde anormallik vardır zaten. Ama sadece hangi frekansın yüksek olduğunda değil mesele. Vibez'da mesela, sahnede daha fazla hava olduğu, Creative'de ise daha kapalı bir sahneyle daha dolgun bir sesin olduğu belli oluyor. Kulağa hoş gelen önemli o noktada.

İşin gerçeği, mp3 çalarlar arasında yalnızca farkları anlamak için özellikle kör testler yaptık ilk 2 buluşmada, ama zevkli bir şey değil. Çok önemsememek lazım diye düşünüyorum, bugün daha tecrübeli bir 'Be Creative' olarak. Kulaklığın karakteri çok daha önemli. Creative daha dolgun olduğu için, sahnesi de daha kapalı olduğu için kafaüstü kulaklık tipi ona daha uygun, tam tersi de Vibez ya da Sony A818'e daha uygun bence. Onun dışında çok didiklemeye gerek yok bence.

13. ONLYtheSTRONGsurvive

Beğenileri:
    0
    Cevaplarınız için teşekkürler, gece gece beklemiyordum şahsen :)

Be Creative, buluşmalarda yapılan testler için zevkli bir şey değil dedin ama ben o buluşmalara gelemediğim için kahroluyorum resmen. Ev Antalya'da olunca... Sürekli mp3 çalar ve kulaklıklar hakkında incelemeler,yorumlar okuyorum ama daha bir Sony bir iPod ya da bir Creative'in ses karakteristiği nasıldır hiç bilmiyorum. Hele Vibez'ın sesini duymazsam (ki öyle görünüyor) gözüm açık gidicem. Çevremde sese meraklı insanlar olmadığından bu aletleri hiç dinleme fırsatım olmuyor. İnşallah bir gün kısmet olursa o buluşmalara gelmeyi çok isterim.

14. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Tabii bekleriz. Buluşmalarda diğer yapılan testler çok zevkli aslında bana göre, sohbet de öyle. Mesela kulaklık denemeleri en eğlenceli kısım benim için, belki şu anda daha ilgili olduğumuz içindir bilemiyorum tabii. Ama son buluşmada mesela kimse denemeye bile tenezzül etmedi onca mp3 çaları. İlk buluşmalarda öyle değildi tabii, genelimiz oradaki modelleri bildiği için biraz da... Yine de Zen X-Fi yeni olmasına rağmen denenmedi sanırım. Ya da Sansa Fuze dinlememiştim daha önce, ama orada da dinlemeye gerek duymadım.

15. ONLYtheSTRONGsurvive

Beğenileri:
    0
    Bu durumda ben gelsem sanırım komik bir görüntü oluşacak. Siz kulaklıkları test ederken ben bir köşede bütün mp3 çalarları önüme toplayıp emektar CX300'üm ile dinliyor olurum. Önümde Vibez, Zen X-Fi, A818, Fuze, iTouch olduğunu hayal ediyorum da... Uykum kaçtı şimdi yav :)

16. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    haha :D
    Mutlaka bekliyoruz o zaman mümkün olduğunda.

Sayfayı Paylaş