CREATIVE ZEN XFI2 DEĞERLENDİRMESİ (incelemesi)

'Creative' bölümünde BatmaN19 tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde başlatılan konu.

1. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    355
    Herkese merhabalar ve şimdiden okuma nezaketi gösterdiğiniz için teşekkürler.

Elimden geldiğince sizlere creative'in dokunmatik ekranlı modeli olan xfi2 modelini tanıtmaya çalışacağım.
    cihaz uzun zamandır piyasada olmasına rağmen,adam akıllı TÜRKÇE bir yorum,inceleme bulamadım maalesef.
    özellikle alım sürecinde bunun eksikliğini fazlasıyla hissettim.umarım bu yazı,aynı süreci yaşayan arkadaşlarımız
    için bir nebze aydınlatıcı olur.

Cretive firması hakkında temel bilgilerde sunmak isterdim incelemeyi zenginleştirmek adına,lakin creative
    nedense benim hep göz ardı ettiğim bir firma oldu.firma hakkında herkes kadar bilgilerim var,o bakımdan
    firmanın sahip olduğu teknolojilerden ve ürettiği diğer modellere değinmeden direkt olarak xfi2 den
    bahsedeceğim.bundan önceki creative deneyimim uzun zaman önce zen stone+ idi.

TEKNİK BİLGİLER:
    Hafıza: 8-16-32 ve 64 gb lik versionları mevcut ve micro sd hafıza kartı slotuyla bu kapasiteyi artırmak mümkün.
    Ebatlar:102mm x 56mm x 11.6 mm v 75 gr.
    Desteklenen Formatlar: MÜZİK:MP3-WMA(DRM9)-WAV(IMA-ADPCM)-ADUDIBLE4-AAC-( FLAC :)
    VİdeO: MJPEG-MPEG4,SP-WMV9-DIVX 4/5-XVID-JPEG-BMP-(TIFF,GIF,PNG)
    pil Ömrü:Müzik 25-Video 5 saat.
    KUTU İÇERİĞİ: ep 630 kulakiçi kulaklık ve kullanım klavuzu vs. yazılım cihazın içinde geliyor cd yok.

MALZEME KALİTESİ ve TASARIM: Cihazın oldukça şık olduğunu düşünüyorum,tasarım olarak ipod touch'a
    oldukça benziyor(hatta 2 beden küçüğü diyebiliriz).genel malzeme kalitesi iyi olmakla beraber,bir kılıfla
    kullanmak yerinde olur.dahili hoparlörü var-bir cep telefonununki kadar güçlü olmasada iş görebilir.cihazın üstünde
    reset butonunuda tuştan sayarsak,3 tane tuşu var.aynı zamanda micro sd için bir yuva bulunuyor.zaten bolca
    resim olduğu için fazla detaylandırmaya gerek yok bu noktayı.
    YAZILIM VE KULLANIM:Bu cihazın rakiplerine göre en büyük handikapı işte bu nokta.menü yazılımı başarılı,
    lakin dokunmatik ekran DİRENÇSEL olduğundan,bu yazılımı verimli bir biçimde kullanamıyorsunuz.şarkı atlatmak,
    ses yükseltmek (tam bir kabus) eko ayarı yapmak vs. bu saydığım en basit işlevler bile maalesef bu player da
    sıkıntı haline geliyor.COWON un işlevsel tuşlarını arıyor insan.''madem hassas bir dokunmatik koymuyorsunuz,
    bari ses ve parça atlatmak için tuş koyun! '' diye kızıyorum doğrusu.pc programı için yorum yapmak
    gerekirse kısaca ''başarılı ve kullanışlı'' diyebilirim.ama ben dosya aktarımı için klasik sürükle bırak yöntemini
    tercih ediyorum.pil ömrü vaadedilen süreye yakın,ben flac dinlediğim için biraz daha az.yaklaşık 15-18 saat
    kadar gidiyor.Yazılım başarılı fakat,dokunmatik ekranının HASSASİYETSİZLİĞİ! yüzünden kullanım olarak sınıfta kalıyor.

EKRAN ve VİDEO:3 inç lik lcd ekranı var.ekranı COWON S9 kadar olmasada başarılı bulduğumu söylemeliyim.
    COWON S9 zaten benim bu ana kadar bir pmp de gördüğüm en iyi ekran ve video performansına sahip cihazdı
    .ama hakkını yememek lazım xfi2 video konusunda COWON S9 u pek aratmıyor.xfi2 video ve ekran kalitesi bakımından
    oldukça tatminkar bir cihaz.

RADYO: Bana vasat geldi,zaten benim çokta kullandığım bir özellik değil,zaman zaman yolda falan maç dinlemek için
    arıyor insan.radyosu mükemmel değil ama iş görecek cinsten.

DİĞER FONKSİYONLAR:Resim gösterici-Ses kaydedici-Takvim alarm-notlar vs.
    SES KALİTESİ:
    İşte beni en heyecanlandıran noktaya geldik.hemen hemen popüler sayılabilecek bütün mp3 player-Telefon-pmp,
    ya kullandım ya denedim.bunlarla belli noktalarda kıyaslamalarda yaparak konuyu daha anlaşılabilir bir hale sokabilmeyi
    umuyorum.alet flat seste,istisnasız VIBEZ dahil şu ana kadar kullandığım denediğim bütün playerlardan daha iyi.
    ses transparanlık konusunda SANSA-FUSE dan 2 gömlek üstün.ses gerçekten çok rafine ve transparan geliyor kulağa.
    yapı olarak biraz soğuk denilebilir bu haline mesela SONY lerdeki yada VIBEZ daki sıcaklık yok.fakat enstrüman
    ayrım-detay ve genel ses kalitesi bakımından hepsinden daha iyi.VIBEZ biraz renkli bir player dı ses yönünden
    özellikle midbass vurgusu sayesinde ses XFI2 YE göre daha gövdeli geliyordu.XFI2 de de sanki tiz sesler azıcık vurgulu gibi.
    yani nötral dengenin bu vurguyla,biraz bozulduğunu söyleyebilirim.ama bu playerin sesteki en beğendiğim yeri tizleri oldu.
    mid seslerde gerçekten oldukça iyi.yapı olarak keza cihazın genel karakteri gibi soğuk denilebilir,ama oldukça rafine ve
    detaylı mid leri var.FLAC kayıtlarda midler hız ve vurgu olarak gerçekten çok çok iyi noktalara geliyor.bu player in ses
    konusunda yumuşak karnı varsa oda bass sesleridir.ne vurgu nede derinlik olarak çok başarılı bulmadım.ama işin ilginç yanı,
    akustik müziklerdeki bass performansı-r&b,hip hop,house,trance, tarzı müziklerdeki bass performansıdan çok daha iyi.yinede
    VIBEZ daki o bass lar asla yok bu playerda.bass karakter olarak FUSE a benzesede,vurgu olarak maalesef FUSE un gerisinde
    kalıyor.n91 ide bass konusunda çok başarılı bulurdum.
    XFI özelliğine gelecek olursak,CRYSTALIZER i-COWON S9 daki BBE-MPE karışımı bir ayara(ama bbe kadar yapay bir hale sokmuyor)-
    EXPAND ı ise yine S9 daki STEREO ENHANCE-REWERB karışımı bir ayara benzetebiliriz.EXPAND de ses daha çevresel SURRAUND ve yankılı
    bir havaya bürünüyor.fakat s9 daki REWERB özelliği yapay basslarda anlamsız ve rahatsız edici bir yankılanma meydana getiriyordu.bunda öyle bir
    sorun yok.CRYSTALIZER de ise,detaylar daha belirginleşiyor ve bu özelliğin akustik müziklere katkısı bana göre çok büyük.
    bu özelliğini aktif ettiğinizde ses seviyesindede bir yükselme meydana geldiği için,beyinde bir an yanılsama oluyor detay konusunda.
    yani aşırı bir detaylandırma yokken,anlık vurgu yüzünden sanki sesin çok fazla detaylandığını sanıyorsunuz.ama böyle birşey yok.
    yapay müziklerde,CRYSTALIZER özelliği istisnasız olarak bass ve tizlerde çatlama meydana getiriyor.ama akustik müziklerde pek
    sorun yok gibi.BASS GÜÇLENDİRME tam bir fiyasko.olmasa da olurmuş.bass miktarını eko ile artırmak çok daha sağlıklı.COWON un
    MACH3 bass çok daha iyi bu konuda.Hazır EKOLAYZER ayarlarının yanında,manuel ekolayzer ayarları olması çok iyi olmuş çünki zaman
    zaman gerçekten gereksinim duyuluyor.

KULAKLIK seçimi yaparken,armatür sürücü ile kullanımda tatminkar lakin,armatürlülerin genelindede seste
    bir soğukluk olduğu için uyumsuzluk söz konusu olabilir.bu durumu PFE ile test ettim maalesef.İE8 le kısa da olsa yaptığım denemede,
    bu cihazın DİNAMİK sürücülü iemlerde çok daha hoş performans vereceği yönünde fikir oluştu bende.aynı görüşü ESW9 ilede teyit ettim.
    .
    son olarak,ses konusunda FLAC çalması-flat sesteki başarımı-sesin dip gürültüsüz,pırıl pırıl ayrıntılı ve rafine hali ile odyofil seviyesinde
    bir cihaz olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.bu cihazın sesi,o kadar hoşuma gittiki,eskiden kulaklığa göre player seçerdim,
    şimdi playera göre kulaklık seçimi yapmak durumundayım.

Elimden geldiğince cihaz hakkında size görüşlerimi sunmaya çalıştım.OKUDUĞUNUZ İÇİN TEKRAR ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Dipnot:stok durumunu bilmiyorum ama forumda UTUMAN (Ahmet) arkadaşımız ürünün satışını yapıyor.bende ondan aldım.

2. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    355
    Cyristalizer özelliği akustik yada elektronik kayıtlarda ayrım yapmaksızın seste çatlamalar meydana getiriyor.kısaca xfi özelliğinin kullanılmasını tavsiye etmiyorum.değişen tek düşüncem bu.

3. Awésomé

Awésomé MP3

Beğenileri:
    0
    Güzel inceleme. Dediğin gibi dinamik sürücülerle iyi gidiyor x-fi serisi. Yalnız ekolayzır ve bass boost ayarları müziğe çok büyük bir etki yapmıyor. O yüzden bu mp3 çalara göre kulaklık seçmek önemli cidden. Ben atrio m8,pfe ve ie8 ile dinledim. Enstrümental müziklerde pfe ile uyumu her anlamda muhteşemdi. Siyah filtreleri takıp biraz daha basslı müzikler dinleyince oldukça eğlenceliydi ama atrio ve ie8 kadar zevkli değildi. Yalnız tabii ki bass'ı tüm ayrıntılarıyla ele alınca tavsiye edilecek bir mp3 çalar değil. Zaten kimse x-fi serisini bass odaklı düşünüp almaz sanırım. Atrio m8'in X-fi'ın bass eksikliğini ie8'den daha iyi kapattığını ve bence bass olarak daha iyi olduğunu söylemeliyim. X-fi sahibi olup bu tür kulaklık almak isteyenlere belki katkısı olur diye söyledim. İyi günler.

4. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    İnceleme için çok teşekkürler gerçekten ihtiyaç vardı ve benim de merak ettiğim bir player'dı... Flac çalması harika elbette ve görüntüsünün de iyi olduğuna eminim ama arayüzü de iyi olsaydı keşke... Yeni bir modeli çıksa alabilirim performansına göre.. Peki güncelleme yaptınız mı? Bir de şu cümleniz aklıma takıldı;

Midbas genellikle kamburdur ses kalitesinde.. Gövdeli derken hangi yönden demek istediniz? Bir de XFi2'de midbas yok mu hiç?

5. BatmaN19

BatmaN19 FLAC

Beğenileri:
    355
    Xfi2 ye güncelleme yapmadım,içindeki sürüm son sürüm.midbass vurgusu sese hacim kazandırıyor,ses boyutsal olarak daha gövdeliymiş gibi hissettiriyor bu vurgu sayesinde.kişinin kulak zevkine göre kimi vibez tercih eder tabi bulursa,kimi xfi2 yi.xfi 2 incelemede belirttiğim gibi,belki tiz konusunda biraz vurguludur ama midbass konusunda vurgu yok.

6. utuman

utuman FLAC

Beğenileri:
    42
    İnceleme için teşekkürler Sebahattin abi .Şu alete biraz sağlam bir arayüz yapsalar ki bence bir utanç kaynağıdır bu creative için;bu alet kesinlikle çok iyi satış rakamlarına ulaşabilirdi.Çünkü verdiği temiz ses,renk,enstrüman gerçekliği ve güzel eq ayarları ile aslında tam biz ses sevdalılarına hitap eden bir alet.Ama işte ne aradığını bilen birinin alması gereken bir alet.

Ayrıca ben de bir iki şey daha ekleyim,x-fi 2'ye videoları convert etmeden yükleme şansımız var ve rss feed özelliği ile de güncel haberlere erişim mümkün.Ayrıca menünün genel yavaş haline istisna olarak,resim geçişleri vs. hızlı.Ve bence tip olarak güzel bir alet.

Almak isteyenler için de şu aralar ebayde güzel fiyatlara mevcut x-fi2 modelleri.

7. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.463
    Dün bir çırpıda okudum.
    Gayet doyurucu bir inceleme olmuş.Dinlemeden bile bir fikir sahibi yapacak düzeyde bir inceleme.Böyle incelemeler gerçekten okunması zevk veren incelemer oluyor ve forum böyle incelemeler ile dolu.
    Ayrıca dinlemiş biri olarak söylüyorum bass konusunda ie8 açığını kapatıyor ama cidden o da zorlanıyor cowona göre.
    Eline sağlık abi.

8. vasili

vasili Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    ben de z-fi 2 kullanıcısıyım ama bazı yönleri olumsuz bu cihazın. dokunmatik ekranın ne kadar kullanışsız olduğunu herkes biliyodur zaten. ses berraklığı benim hoşuma gidiyor dengeli bir sesi var.ama ses yüksekliği bazen yetmiyor, belkide kullandığım akg324p den kaynaklıdır.

birde en önemlisi bazı flac parçalı görmüyor. kartın içinde bulunmasına rağmen göstermiyor.hatta bazen aynı album içerisinde bir kaç parçayı görüp diğerlerini görmüyor. bunun nedeni nedir bilmiyorum ama can sıkıcı bir olay.

9. nroKayra

nroKayra Guest

Benimde elime geçti cihaz. Dokunmatik ekranı biraz zor kullanılıyor ki, bunu bekliyordum. Kulaklığım evde, eve geçince detaylı bir karşılaştırma yazacağım buraya. (Sansa Clip ile.)

Hoparlör ise normalde vasat sayılır ama X-FI ile vasatın üzerine çıkıyor diyebilirim, dinlenebilir bir hale geliyor X-FI ile.

10. nroKayra

nroKayra Guest

Ses olarak flat seste Sansa Clip ile çok yakınlar. Mid ses olarak Sansa Clip biraz daha önde. Genel ayrıntı olarak Zen X-Fi2 net olarak önde. Tizlerde yine X-Fi2 biraz daha iyi gibi. Baslarda Sansa Clip'in basları daha net geliyor. Tabii bunlar küçük farklar, ard arda ikisini dinleyen birinin bu farkları görmesi için zaman gerekir.

Genel olarak Zen X-FI daha temiz ama bu da çok küçük bir fark. Sahne de X-FI'de daha iyi.

X-FI'yi açınca ise tizler (Özellikle bateri ve gitarlar) daha net hale geliyor, beğendiğim diyebilirim. Baslar X-FI'yı fazla açınca patlama yapıyor ama genel olarak derin bass vurgusu katılmak istenmişse de çok da başarılı olunamamış, yani bir Clear Bass kadar değil, yine de vasatın üzerinde diyebiliriz. Garip bir şekilde midlere de fazla etkisi yok diyebilirim ama sanırsam bu doğal.

Equalizer ise yine olmamış, başarısız olmuş.

Genel olarak diyebileceklerim bunlar. Ah Ya Rabbim, sen bana ne zaman gerçek bir flat ses göstereceksin? Kulaklıkta değil sorun ama amfide de değil. Bana bir Benchmark DAC1 lazım. Flat ses olarak ancak öyle kesilirim. Player'lar artık beni kesmiyor. HiFiMAN HM - 801 veya Colorfly C4'ten bile şüpheliyim.

Bu arada üzüldüğüm sanılmasın. Ben bu cihazı Player ihtiyacımı bir süre gidermek için aldım ve memnunum. Sansa Clip'in üzerine devrim beklemiyordum zaten.

Sansa Clip: 8/10

Creative Zen X-FI (Flat Ses): 8.1/10

Creative Zen X-FI (X-FI ile) 7.8 - 8.5 /10 (Evet, bazı şarkılara olumlu etki yapmıyor. Genelde Techno için böyle. Rock ve Metal'de biraz daha iyimser.)

11. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.707
    Sana flat ses icin, hm801 değil c4 lazım kayra. :)en flat sesli oymuş.

12. nroKayra

nroKayra Guest

Teşekkür ederim, HM-801'in geriden gelen ve fiyatına göre çok da iyi olmayan tizleri beni üzerdi zaten, param olsa da bir C4 alsam. Ya da yolda dinlemek için bu kadar abartmaya lüzum yok mu acaba? Bir Benchmark DAC1 keser beni. :)

13. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.707
    Ben olsam player'a para vermem.gider amfi/dac alırım. :)

14. nroKayra

nroKayra Guest

Beni de bir Benchmark DAC1 keser. :)

15. nroKayra

nroKayra Guest

Bas güçlendirme sesi sadece boğuyor, bunu belirteyim.

Bu arada EQ o kadar da kötü değilmiş, bir ayar çektim, sesten aldığım zevk daha da arttı. Şimdi ideal zevki alıyorum, bak şimdi oldu. Sadece hazır ayarlar o kadar iyi değilmiş. :yourock

Edit: Bütün hazır ayarları denedim, sadece birisi çok hoşuma gitti. Klasik EQ'su sanki metal için yaratılmış, şimdilik onu kullanıyorum. Bu arada cihazın ses seviyesi Sansa Clip kadar, EQ ile azalıyor, artmıyor.

16. nroKayra

nroKayra Guest

16 GB Micro SD aldım, şu anda hafıza olarak sıkıntım yok bu cihaz için. Film de atacağım. :)

17. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    358
    Merhaba,

2 gün evvel, GG'de açık artırma sonucu bir X-Fi2 sahibi oldum. Tazecik izlenimlerimi yazmak istedim.

Öncelikle, X-Fi modeli daha evvel kullanmıştım ve bundan dolayı genel karakteristiğini az çok ön gördüğümü düşünüyordum. En son kullandığım DAP ise clip+ 4gb'lik modeldi. Yaklaşık 1 sene kullandım. Önceki DAP'ım olan X-Fi'yi de yaklaşık 2 sene kullandım. X-Fi2'nin ses kalitesi, hem X-Fi'ye hem de clip+'a göre oldukça üstün. Hatta clip+'tan sonra kulaklarım bayram etti diyebilirim. Hali hazırda kullandığım kulaklık olan CK90 pro ile clip+'ta kendimi mutsuz hissederken, X-Fi2 ile birlikte çok keyif almaya başladım. En belirgin özelliği, sanki amfi takmışçasına gövdelenen ses, açılan sahne, kudretlenen basslar ve tizler konusunda kulaklara bayram ettiren kalitesi. Ayrıca kulaklığı çok daha iyi beslediğinden, ses yüksekliği konusunda daha düşük seviyelerde de iyi sesler duymaya başladım. Dolayısıyla ses konusunda en iyi DAP'lardan olduğunu rahatlıkla iddia edebilirim.

Diğer özelliklere gelince,

Dokunmatik özelliğe sahip ilk cihazım olması sebebiyle, iyiliği ya da kötülüğü hakkında yorum yapmam sağlıklı olmayacak. Ancak yine de çok zorlayıcı olmadığını düşünüyorum. Arayüzü-menüsü, önceden de X-Fi modelini kullandığımdan, alışmakta zorluk çıkarmadı. Sese olumlu anlamda fazladan katkı yaptığı iddia edilen her seçeneği denedim lâkin, her hangi bir ekleme yapmadan aldığım ses kalitesinin daha iyi olduğunu söylemeliyim. Şarj kullanımı ise tatminkâr seviyelerde. 2 günde yaklaşık 6 saat dinlemiş olmama rağmen, yalnızca 1 seviye düştü şarj göstergesi.

Neticede, beni böylesine mutlu eden bir DAP'ı, 120 lira gibi uygun bir fiyata aldığım için memnunum. Rahatlıkla önerebilirim sizlere de.

Sağlıcakla kalın.

18. sensable

sensable WAV Moderatör

Beğenileri:
    474
    Bende 3 sene kullandım. Baştan sona katılmıyorum :)

Son düzenleme: 19 Eylül 2014
  19. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss WAV

Beğenileri:
    358
    Eyvallah :) İyi dayanmışsın 3 sene :)

sensable bunu beğendi.
  20. nroKayra

nroKayra Guest

Daha düşük seviyelerde de idare edebilmenizin sebebi ayrıntısı. Ayrıntısı orta düzey DAP'lara göre belirgin olarak daha iyi. Tabii o kadar da üst düzey bir DAP değil. Sansa Clip (Clip+ değil.) ile arasında çok bir fark yok. Tabii tamamen flat sesi için durum bu. X-FI'yi açınca biraz daha iyi bir konuma geliyor bence. İlk X-FI ile arasında da flat ses olarak çok fark olmaması gerek. X-FI efekti bunda daha iyi şekilde çalışıyor olabilir yalnız. Onun dışında Equalizer yine çok iyi değil. Bazı kombinasyonlar idare eder sonuç veriyor sadece. Diyeceklerim bunlar. Asla en iyi DAP'larla karşılaşamaz bence. :) X-FI efektini açsak dahi. :) Mesela bir ColorFLY C4, eminim ki çok daha iyi ses veriyordur. :wink

Sayfayı Paylaş