Custom Art Fibae Techno-Fi Turu

'Kulaklık Genel' bölümünde Nazım tarafından 21 Eylül 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Daha da geliştirecek, gelecektekileri pek anlatmıyor. ama anlattığı kadarıyla yerinde durmuyor Piotr :) Fibae 1 ve 2 demoları da pazartesine kadar bende ve dibim düştü gerçekten.

refuserQ bunu beğendi.
  2. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.883
    Ben katılmak isterim efendim :)

Nazım bunu beğendi.
  3. Juhziz

Juhziz MP3

Beğenileri:
    142
    tesadüfe bak yarın warsaw gidiyorum
    uğrasam mı ki

refuserQ ve Nazım bunu beğendi.
  4. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    hocam kesinlikle uğra, önceden yazmakta veya aramakta fayda var ama :)

5. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Son düzenleme: 21 Ekim 2017
    Mikrobiyolog, Pax, moonstar ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.860

İyi dinlemeler Ahmet hocam görüşlerini merakla bekliyoruz.

refuserQ ve Elano68 bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Tesekkurler Hayri hocam.
    Yenilikci ve rekabetci bir ürün izlenimi edindim.
    Opeth'i Megadeth'i yardima cagirdim, tizlerin son uzadigi yeri ariyorum su an.

HTC Butterfly cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Chaturanga ve refuserQ bunu beğendi.
  8. Miran

Miran MP3

Beğenileri:
    103
    Ankara'da ben de varım. Cyril ile sizin yanınızda bir-iki saatlik de olsa dinlemek isterim mümkünse.

9. sensable

sensable WAV Moderatör

Beğenileri:
    475
    güzel bi etkinliği kaçırmışım anlaşılan. :cool:

Merakla tepkileri bekliyorum.

10. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    CustomArt Fibae 2 İzlenimlerim

CustomArt Fibae Technofi turu icin @Nazım'a ve CustomArt kurucusu Piotr'a cok tesekkur ediyorum.

Kisaca Flat Impedance Balanced Armature Earphone'un (Düz Empedanslı Dengeli Armatur Kulaklık) kısaltması olan Fibae teknolojisi kendilerinin dediğine göre devrimci bir teknolojiymiş, kısaca frekans nasıl değişirse değişsin empedans'ını koruyor böylece kulaklık her cihazda aynı ses rengine sahip oluyor ve cihaz seçmiyor.
    Kaynagin cikis empedansi ya da ohm'lara verdigi cesitli mw yük degerlerinden Fibae etkilenmiyor. Ses imzasini ( kaynaga göre degisen bass miktari haricinde) koruyor ( ses sicaksa sicak, notrse hep notr kaliyor_kendi ses imza ve karakterini koruyor)detay seviyesi hemen hemen ayni kalmakla beraber, custom kablolarla ses kalitesi bir miktar artis gösterebiliyor.

Malzeme Kalitesi

CustomArt'in sitesinde fibaelerin universal versiyonlari satilmiyor, Ciem olarak satiliyorlar. Bildigim kadari ile email yoluyla Piotr, universal olarak da bunlari kisiye özel olarak yapabiliyor.
    Elimizdeki urunler demo versiyon olduklarindan, ve universal olarak da satista olmadiklarindan malzeme kalitesi hakkinda kesin yorumlar yapamiyorum o yuzden. Bunda demo fibaelerin yuksek bir malzeme kalitesi ve premium bir hisse sahip olmamasi da yatiyor olabilir.

Fibaelerin kasasi tek parcadan imal edilmis gibi ve kasa etrafinda goze carpan bir aciklik yok. Sekli customvari olmus biraz. Kasadaki 2 pin baglanti noktalari sorunsuz gorunse de kablolar sifir aciyla oturmuyorlar bu baglanti noktasina, bir aciklik muhakkak oluyor.

Fibaelerin kablolari, earsonics firmasindan noble'a degin cogu firmanin kullandigi standarta örgülü 2 pinli kablolar.
    Kablolarin fiyati 25_35 euro civarinda degisiyor.

Fibae 2, 7.1 ohm empedans degeri ile sürülmesi genelde kolay bir kulaklik fakat bass yapisi verilen gücle daha derinlere indiginden, güce de hayir demeyen bir iem. Daplarin ya da amfilerin empedans cikis degerlerinden etkilenmedigi icin dipses_hiss gibi olumsuz durumlar pek yok. Bu acidan begenimi kazandi diyebilirim.

Ses Kalitesi

Fibae 1 ve 2'yi D200_m2s gibi daplar ve cayin c5, walnut F1, ipad air gibi cesitli kaynaklarla da denedim dinledim.
    Bassi bir kenarda tutarsak denildigi gibi hep ayni sesi ve ses imzasini dinlerken buldum kendimi. Ses,bir anda soguk ya da sicak olmadi, hep ayni ses imzasini duydum genelde.

Bass:

Fibae 2; gövdeli, hafif kalin notali, atak ve derine ( bir armature gore) iyi inebilen bir bass yapisina sahip. Basslarin tonu sicaga yakin, parlaklik ve notrlukten uzak.

Midbass ve subbastan belirgin vuruslara sahip Fibae 2. Gerek metal gerekse elektronik gibi zit turlerin hizli ve derin,uzayan bass yapisinin altindan rahatca kalkabiliyor. Fibae 2'nin en begendigim frekansi bass frekanslari oldu öncelikle.

Bass miktari bence bassheadlar haricinde cogu kisiye yetecek seviyede.

Yine basslarin midlere sizmamasi da fibae 2'nin avantajlarindan.

Fibae 2'nin mid ve tizlerinin cesitli kaynaklarda ayni kaldigini soylemistik fakat basslar bunun disinda. Basslar kaynaga baglı biraz da; kaynak ne kadar bassliysa fibae2 de o denli bassli olabiliyor ve bunu distorsiyona dusmeden yansitabiliyor. Kaynagin basslari zayifsa, fibae2'nin varolan bass miktari dususe gecebiliyor. Kisaca kaynak, fibae2de soz konusu olsa busbutun yararsiz degil.

Basslarin hic mi eksigi yok derseniz, cok az eksigi var diyebilirim ve bunlarin cogu armatur suruculer ile ilgili. Sonucta armatur bassi, dinamik bassi kadar cok katmanli, iyi uzayan ve uzarken olabildigince titreten bir yapiya sahip degil. Uzama ve titretme kisa fakat dinamik bassi gibi de midlere sizmiyor.
    Yine notr bassa alisik analitik dinleyicilere fibae 2nin bassi bir tik fazla gelebilir.
    Sahsen ben dinledigim sure boyunca basslardan pek sikayetci olmadim. Ozellikle bass gitari ve cros davulu etkin kullanabilen Opeth kayitlarinda pek olumsuz bir duruma denk gelmedim.
    Basslara notum: 8.5

Midler

Fibae 2 oncelikle detaydan ziyade muzikallige odaklanan bir iem. Ozellikle mid bolgesinde fokus detaydan cok muzikallige odaklanmis. Boylece detayi ortalama seviyede calan fakat yormayan, tatli ve sicaga yakin bir mid sunumuna ulasilmis.
    Kisaca mid bolgesi, referansliktan, notrden uzak ve muzikallige yakin bir konumda caliyor.

Burada dikkatleri ceken baska bir noktada kadin ve erkek vokallerin tonunun birbirine yakin ve ayni basarimda bulunmasidir. Iki vokal turu de tatli ve muzikal geliyor kulaklara. Kisaca fibae 2, vokal de secmiyor oyle pek.
    Burdaki eksiklik nedir diye sorulursa seffaflik ve transparanlik eksigi denilebilir. Bundan dolayi bass ve tizlere oranla midleri basari siralamasinda_kendimce_ en sona koyuyorum.
    Midlerin tonunun bir parca karanlik ve hafif perdeli oldugunu da belirtelim.
    Midlere puanim 6.5

Tizler:

Fibae 2 konum olarak az geride bir tiz yapisina sahip. Tizlerin tonunu, kalin tona yakin duran bass ve midlere karsilik biraz ince tonlu buldugumu belirtmek isterim.

Fibae 2, yumusak ve cok fazla öne sivrilmeyen(sert olmayan) ust mid gecislerine sahip bir iem. Üst midler oldukca kontrollu ve yoran cinsten degil. Fibae2'nin parlak bir tiz yapisina sahip olmamasi bu turden tizleri sevmeyenler acisindan bir avantaj. Tizlerin uzamasi ve sonumlenmesi muzikallik saglanmasi acisindan kisa kesilmis ve uclari kirpilmis. Yine belirgin vurulan zillerin kulaga tane tane gelmesi avantajlarindan.
    Tizlere notum 7.5

Sahne

Fibae 2 genis ve derin bir sahneye sahip. Bu acidan begenimi kazandi. Derinlik genislige oranla bir miktar daha iyi denilebilir. Genislige 7 puan verirsek, derinlik ise 8 puan alacaktir.
    Enstrumanlari yatayda ve dikeyde konumlandirarak, enstruman ayrimi ve belirginligini kolaylastiran bir iem fibae 2. Ben ayrim ve sahne yonlerinden fiyatini yarasir buldum fibae 2'yi.

Fibae 1 ve Fibae 2

Bilindigi gibi fibae 1 tek armaturlu, fibae 2 cift armaturlu bir kulaklik.
    Aralarinda 200 euroluk bir fark var.
    Peki bu fark nerelerden kaynakli: oncelikle fibae 1'in bass derinligi siddeti ve miktari fibae 2'ye gore bir tik(bir miktar) daha az.
    Fibae 2, 1'e gore daha govdeli ve derin bir bass yapisina sahip.
    Buna karsin fibae 1'in odak noktasi midler denilebilir. Mid detayinda fibae 1'i fibae2'nin az önünde buldugumu belirtmek isterim. Bunda midlerin seffaflik, berraklik duzeyinin fibae 2'nin önünde yer almasi sebep olabilir.
    Tiz cozunurlugu, sahne genisligi ve derinliginde bariz bicimde fibae2'yi fibae1'in önünde buldum.
    Fibae2 fibae1'e göre az daha sicak ve muzikal bir tonlamayla seslenirken, fibae 1 2'ye oranla az daha parlak ve transparan bir tonda sesleniyor.

Yuksek seslere cikildikca fibae2'ye oranla fibae 1 daha cabuk distorsiyona dusuyor bozuluyor. Fibae2 kadar yuksek seslere dayanikli degil fibae1.

Son düzenleme: 27 Ekim 2017
    DefinitioN, prostheticwhim, Pax ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  11. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.457
    Kısaca fiyatını hak etmiyor desene suna :D

12. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    6.715
    Vay şakacı Özen.
    Aman Nazim hocam, Piotr'a burayi cevirmeyelim, adam kalpten gitmesin.

Soyle diyeyim Özencim, bu fiyat meselesi kisisel bir olay bence. Bass ve tize önem veren metal,rock,jazz,edm kullanicilari icin Fibae guzel bir secenek ve fiyatinin karsiligini da verebiliyor.
    Su anki ekonomik sistemde 100euroluk bir urun bile kargo_gumrukle 550tl civari. Kisacasi bu acidan sözun bittigi yerdeyiz.

HTC Butterfly cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

prostheticwhim ve TheMadcap bunu beğendi.
  13. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.883
    Eline kulağına sağlık Ahmet, çok güzel ve detaylı bir yazı olmuş, keyifle okudum :)

karanehir35 bunu beğendi.
  14. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.710
    Custom Art Fibae IEM İzlenimlerim

Custom Art firması, Polonya merkezli bir custom iem firması. Headfi'da konularına ve firma sahibi Piotr'un mesajlarına denk gelmek mümkün. Hatta diy iem konularında bile kendi tecrübelerini anlattığı ve yardım ettiğine tanık olunabilir.

Tur için @Nazım hocama, Custom Art yetkililerine ve elbette forumumuz yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Kutu İçeriği, Malzeme Kalitesi, Konfor-İzolasyon vs.

Tur kapsamında hem Fibae 1 hem de Fibae 2 gönderilmiş. Cihazlar tek bir Pelican 1010 kutu içerisinde geldi. Yanlarında birer kutu silikon uç ve 2 adet kablo vardı. Ciem şeklinde satın almalarda Pelican kutu yanında bir de ufak naylon bir case geliyor.

Açıkçası custom iem'ler ile herhangi bir tecrübem olmadığından malzeme kalitesi konusunda fazla yorum yapamıyorum. Elimdeki iBasso IT03 ile karşılaştırırsam biraz daha kırılgan gözüküyor ama sorun yaratacak bir durum değil.

Görsel olarak 2'yi beğendim. Güzel bir derinlik efekti verilmiş kasaya. Buluştuğumuzda Yağız'ın custom fibae 2'si de çok hoşuma gitmişti. Galaksi şekli verilmiş ve oldukça albenili bir tasarımı vardı.

Kablolara gelirsek, kablolarımız karışmıyor ve fena gözükmüyorlar. Geçtiğimiz günlerde VE'nin mmcx kablosu geldi, 10 dolara inanılmaz yumuşak ve yakışıklı bir kablo olduğundan artık biraz daha zor beğeniyorum. Fibae'lerin kablosu o kadar güzel durmasa da iş görüyorlar. Tabii ki 275 ve 475 euroluk iem'lerin kabloları daha iyi olabilirdi diyemeden edemiyorum.

Konfor ve izolasyon hakkında yorum yapmak ne kadar mantıklı bilemiyorum. Sonuçta elimize gelenler universal ürünler ve satın alımda genellikle custom tercih edilecek. Yine de şöyle özetleyeyim, iki cihazı da IT03'ün en ufak uçları ile dinledim. İzolasyon kasada herhangi bir delik olmadığından iyiydi. Konfor da başarılı idi.

Ses

Dinlemelerimi maalesef çok iyi şartlarda yapamadım. M2S'in tekerleği bozuldu ve Çin'e gitti. Mecburen bilgisayarımdan ve telefonumdan dinledim. Son iki gün kardeşimin telefonunun iyi çaldığını keşfedince ondan dinledim. Ayrıca Yağız'la buluşmamda birazcık DX200 ile deneme fırsatım oldu.

Fibae 1'i kulağıma taktığımda ilk düşündüklerim pek olumlu değildi. IT03 gibi basları bol kepçe, tizleri şıkır şıkır bir iem'den sonra "Acaba?" dedirtti. 1'i biraz dinledikten sonra 2'ye geçtim ve uzun bir süre (birkaç gün :D ) 1'i dinlemedim. Sonra tekrardan 1'e döndüm ve şunları not aldım:

Fibae 1, Fibae 2 ve IT03'e göre çok daha flat çalan bir alet. Hatta daha da iyi betimlemek gerekirse, mid centric bir alet. Baslar miktar olarak çok değiller. Ama midbas vuruşu başarılı. Subbas duyuluyor ama vurgusu çok az. Sahne Fibae 2'ye göre daha dar ve çok daha yakın sunum yapıyor. Vokaller ile aranızda çok kısa bir mesafe var. Üst midlerde hafif bir pik ve biraz sibilansa kayma var. Tizler uzama ve miktar olarak iyi ama abisi veya it03 kadar detaylı değil.

Abisine göre (muhtemelen midbas azlığından dolayı) daha soğuk çalıyor. Ama öyle aman aman bir soğukluk değil, nötr veya nötrün çok çok az soğuğu diyebilirim.

Biraz daha ilerlemeden önce şunu söylemek istiyorum: Bence ikisi de kendi kullandığım IT03'ten daha doğru çalan aletler. Tonlama kesinlikle daha doğru. Ayrıca it03'e göre daha flat bir karakterleri var ve onun kadar wow effect'leri yok. Yani ilk bakışta burun kıvırtsa da zaman verilirse kendisini sevdiren ve iyi yaptığı şeyleri fark ettiren aletler.

Fibae 2'ye gelirsem.

Fibae 2, ikiliden daha çok dinlediğim oldu. Karakterini kabaca tarif edersem; nötrün biraz sıcağında kalan, subbas miktarı ve vuruşu 1'den fazla, midbasta ufak bir tepecik olan, midleri 1'e göre biraz geride olan, hafif v şekil grafikli bir iem.

Subbasları IT03 kadar haldur huldur vurmasa da, özellikle midbasta oldukça başarılı. IT03'ten midbas vuruşu konusunda başarılı. 03'te midbas çekinikliği özellikle enstrümental müziklerde "Yahu bunlar biraz yanlış mı çalıyor?" dedirtirken Fibae 2'de ise çok daha gerçekçi bir bas başarımı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Midbaslara nokta koymak gerekirse, LZ A4'ün o tatlı midbaslarına benzer bir tat aldım. Ayrıca 03'deki kuvvetli ama dağılan baslara karşılık burada daha derli toplu, tok baslar var.

Midler ilk başta gövdeli geldi. Hatta @Chaturanga Hayri abiye de, IT03'ten daha gövdeli şeklinde aksettirdim. Ancak karşılaştırmalardan sonra öyle olmadığını anladım. IT03'ün fazla gövdeli sunumundan biraz da az. Tam dengesi tutturulmuş. Tanımlamam çok muğlak kaldı ama gerçekten hatırladığım başka bir kulaklık yok. LZ A4'e göre şöyle böyle dersem yanlış olacak çünkü A4'te midler inanılmaz geride.

Üst midlerde Fibae 1'deki pik ve sibilans durumu bunda yok. Tizler ilk bakışta IT03'ten daha düşük çözünürlüklü ve genel sunum daha az mikro detay içeriyor gibi gelse de öyle değil. Daha yumuşak bir sunum var. IT03 bu bölgede çok enerjik.

03'te tahminimce üst mid ve tizlerin yukarıda tutulması ile çözünürlük ve mikro detay hemen görülebilir hale gelmiş. Fibae 2'de ise ilk bakışta daha az detaylı gelse de aslında aynı detay ve çözünürlüğü alabiliyorum. Sadece 03'teki kadar ortada değil de biraz daha müziğe karışmış şekilde aksettiriyor.

IT03 ile son bir karşılaştırma yaparsam, Fibae 2 ona göre daha doğru çalan, daha doğal çalan ama onun kadar enerjik ve çekici olmayan bir iem. İş kişinin tercihine kalıyor. Elektronik müzik dinliyorsanız, tizler şıkır şıkır, baslar alttan girsin üstten çıksın diyorsanız IT03 mantıklı bir seçim. Ama ben efendi gibi müziğime bakarım, tonlama doğru olsun diyorsanız Fibae 2.

DX200 ile olan kısa tecrübeme değinirsem, bas impact'i arttı. Çözünürlük arttı. Midlerin enerjisi de artış gösterdi gibi.

Yavaş yavaş toparlarsam... Tura ilk başta girmekte çekinceliydim. Hem inceleme konusunda biraz yorgundum (fabrika gibi inceleme çıkaranlara saygım sonsuz, ben acayip yoruluyorum) hem de kulaklıklar için çok iştahlı değildim. Nazım hocamın ısrarı sonucu kıramadım ve dahil oldum. İtiraf etmek gerekirse güzel de oldu. IT03'ün eksiklerini hem daha iyi görmüş oldum hem de (bence) almayı düşünenlere faydam oldu.

Fiyatları ile değerlendirirsek, custom iem'ler arasında aslında ucuz olmalarına rağmen güncel kur ve yükselen chi-fi faktörü nedeniyle 275 ve 475 euro az değil. Ama çoğu chi-fi iem'e göre daha doğru tune edilmiş, daha fazla çalışılmış, arge yapılmış, aslında boş olmayan aletler. Peki bunları dedim ama ben tercih eder miyim sorusuna gelirsek. Fibae 2'yi almayı düşünürdüm. 475 euro, custom için aslında büyük bir meblağa değil.

Son düzenleme: 11 Kasım 2017
    Pax, moonstar, endia ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  15. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Benim de çinlilerde sevmediğim noktalardan birisi oydu hocam. Mutlaka bir noktası hiç özen gösterilmemiş ya da fazla abartılmış oluyordu. Tiz veya sahne olabilir başka bir şey olabilir.

mattiadestro bunu beğendi.
  16. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.860
    Eline sağlık @mattiadestro Baybars. Fibae 2 nin ilk izleniminin aksine hormonlu IT03 gibi çıkmaması iyi olmuş, hormonumsunun hormonlusu pek çekilmezdi herhalde :D

Synthyss, mattiadestro ve refuserQ bunu beğendi.
  17. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.710
    fotoğrafları ekledim. imgur olduğundan dns veya vpn gerekli.

@Chaturanga aynen abi it03'ten fazla olsa ciddi sıkıntı olurdu. o tam sınır denilebilir.

18. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.883
    @mattiadestro Güzel bir karşılaştırma olmuş ellerine kulaklarına sağlık Baybars :) Dinlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum !

imgur yerine hizliresim kullanabilirsin gayet hızlı ve pratik ;)

mattiadestro bunu beğendi.
  19. TheMadcap

TheMadcap MP3

Beğenileri:
    186
    Kabaca fikirlerimi söyleyeyim ben de, yarın öbür gün biraz daha detaylı yazarım. İlk önce nasıl bir ses karakterini sevdiğimi söyleyeyim, ben genelde 60-70'ler progresif rock türünü dinlemeyi severim ve bunların ortak özelliği kayıtlarının çok iyi olmaması. O yüzden tizleri çok yorucu olabiliyor benim için. Bu sebeple arayışı içinde olduğum kulaklık mümkünse hiç sibilant olmayan, detayları çok iyi veren, enstrüman ayrımı iyi olan mümkünse de bass vuruşlarını biraz hissettiren bir kulaklık. Haliyle bunlarını hepsinin gerçekleşmesini isteyince fiyat çok yükseklere çıkıyor, o sebeple sibilant yoksa detay da iyiyse benim için tercih edilebilir bir kulaklık oluyor.

Kaynak olarak Zx1+Mojo kombinasyonunu kullandım. Mojo, Zx1'e göre daha güvenilir gibi geldi o yüzden bütün dinlemeleri onunla yaptım. Bu stack'i genelde kullanmıyorum, zaten kullanılacak gibi de değilmiş, 2 saat içinde mojo zx1'in şarjını bitiriyor, bir şekilde bir akım kaçağı var heralde. Bir de benim Zx1'in pilinin durumu kötüleşiyor galiba, yedek pil nereden bulabilirim bir fikri olan varsa söyleyebilirse sevinirim.

Öncelikle ikisini de çok beğendim, farklılaştığı noktalar var, fibae 1 bazı noktalarda üstün gelebiliyor. Şu an Boston'dan "foreplay+longtime" dinliyorum mesela bunu yazarken, tam 3:20'de başlayan bir gitar sekansı var, orada başka enstrüman girmiyor araya. İşte tam o noktada fibae bana göre mükemmel bir iş çıkarıyor, tane tane, adamın yüzüne yüzüne vuran ve yormayan bir şekilde o tınıları çıkartmayı başarıyor. Bu noktasına gerçekten hayran kaldım. Ama enstrümanlar çoğalınca biraz işler karışabiliyor tabii :)

Sonda denediğim şeyi başlarda söyleyeyim, double flange uçlar ile denemeyin. Custom yaptırınca zaten böyle bir şey mümkün değil ama turun devamındaki arkadaşlar için söylüyorum, double flange ile fibae 1 den aldığım sesi hiç beğenmedim fibae 2 ile denemedim bile.

Kulaklıklar elime ilk ulaştığında fibae 1'den başladım dinlemeye. 2 gün boyunca onu kullandım. İlk görüşlerim çok olumlu oldu, çünkü şu ana kadar kullandığım Pfe 232'ye göre çok daha tatmin edici bir ses elde ediyordum. Şunu farkettim ki Pfe 232'nin perdeli sesinden çok sıkılmışım, kısa bir karşılaştırma sonucunda Pfe 232, fibae 1 'e göre çok daha sibilant bir yapıya sahip olduğunu tekrar gördüm. O yüzden Phonak'ı kısık sesle dinlemeye çok alışmıştım, fibae 1'de yüksek seslere daha rahat çıkabildim, ama bu bir açıdan kötü de olabilir tabii, uzun süre yüksek sesle dinleyip işitme kaybı da yaşamak istemiyorum :) Her neyse, dediğim gibi fibae 1 benim için ferah ve detaylıydı. Bu noktada şunu da eklemem gerek, geçtiğimiz hafta sonu Berlin CanJam'e gitmiştim, orada daha çok kafa üstü kulaklıkları denemiş olsam da bir iki tane kulak içi deneme fırsatı da buldum. Orada dinleme fırsatını bulduğum kulaklıklar Shure Se846, Westone W80 ve Westone UM50 idi. Fibae 1 beni bunlara göre daha tatmin etti diyebilirim, ancak onları da ev ortamında deneme imkanı bulamadığımı da göz önünde bulundurmak lazım, yine de bu kulaklıkların ses karakterinin yukarıda yaptığım betimlemeye uymadığını söyleyebilirim. Yani fuarda denediklerim ve pfe 232 ile karşılaştırılınca fibae 1 beni çok memnun etti. Fibae 2'ye geçmeden önce bassları da tatmin etmişti ancak ondan sonra bassları biraz yetersiz geldi.

Fibae 1 kısa özet: Gitarlar çok iyi, vokal güzel, sibilansa pek düşmüyor, açık karakterli ferah bir ses tonu, biraz yorabiliyor, bass yetersiz gelebilir.

Fibae 2'ye geçince kendi kendime ilk söylediğim şey daha az yorucu olduğu idi. Ses agresifliğini yitirmişti ancak ayrım çok daha iyiydi. Imagination diyor yabancılar galiba, fibae 2'ye geçince kendini hissetiriyor, müzik seni biraz daha içine almaya başlıyor. Progresif rocklardaki bahsettiğim rahatsız edici tizler bu kulaklıkta kendini çok daha az hissettiriyor. Mesela "Delivery" grubundan "Blind to Your Light" şarkısı vokallerdeki sibilansıyla insanı çok yorabiliyor ama fibae 2 ile değil. Basslar küçük kardeşine göre daha iyi vuruyor, kendini daha çok hissettiriyor, tabi bass varsa şarkıda. Mesela 1more triple almıştım denemek için, o kulaklıkta şarkıda biraz bass olunca her şey bir anda "muffled" oluyor.

Bunlara ek olarak dayıma, anneme ve kardeşime denettirdim.

Dayım Fibae 2'yi daha beğendiğini, onun daha gövdeli çaldığını söyledi. Sonra fiyatını sordu, ben de söyledim, değmez dedi :) Ondaki Sony kulaklık da bunlara yakın çalıyormuş (Sony MH1 vardı galiba emin değilim)

Annem klasik müzik ile dinlemek istedi, Hi-Fi Four Seasons albümünü açtım, Los Angeles Chamber Orchestra. Önce Fibae 2 yi sonra 1'i dinledi, 2 için insanı içinde hissettiriyor dedi ve 1'i pek beğenmedi. Sonra Pfe 232'yi taktım, hiç beğenmedi, perdeli bu, 3 senedir bunu mu kullanıyordun dedi. Sonra Pfe 012'yi taktım, onu da beğendi, ama fibae 2 kadar değil tabi. Bana da yaptır madem bu kulaklıktan dedi :)

Kardeşime de 1'in gitarlar ve vokalleri daha iyi, 2 daha çok bas veriyor ve eko yaparak sahneyi genişletiyor dedi. Sonra Galaxy S8'in içinden çıkan AKG yi taktı mojo'ja. AKG ikisinden de iyi, ama telefonla kötü çalıyor sen en iyisi bana mojo'yu ver dedi :D

Ben çok net bir sonuca varamadım henüz, bu gece tekrar bir kritik yapıp yarın bir sonraki katılımcıya yollayacağım. İkiside keyifli kulaklıklar.

Kısaca bir şeyler yazayım dedim ama uzadı iyice. İlerleyen günlerde biraz daha düzenli bir şeyler yazabilirim.

Bu yazıyı da ingilizceye çevirip Head-fi' ye de atacağım, Piotr'un hoşuna gider herhalde. (Yani incelemenin içeriğinden değil tabi, ingilizce bir inceleme yazısı çıkmış olması hoşuna gider.)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 12 Kasım 2017 otomatik olarak birleştirildi ---
    Piotr şu an satista olen ei.xx ile bir karsilastirma yapmis.

Screenshot_20171112-205149.png

Son düzenleme: 14 Kasım 2017
    moonstar, mavi, zoso86 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  20. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.710
    abi imgur'da hesabım var, resimler de silinmiyor. forumda geçmişe gittikçe fotoğraflar yok oluyor. vpn gerekiyor ama en azından ileride içerikten eksilen bir şey olmayacak.

fibae 3 duyurulacakmış:

refuserQ, moonstar ve Nazım bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş