Custom Art Fibae Techno-Fi Turu

'Kulaklık Genel' bölümünde Nazım tarafından 21 Eylül 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.861
    Uzun süredir başka kulaklık dinleyen birisine kısa süreli başka bir kulaklık dinlettiğinizde yeni kulaklığa haksızlık etme ihtimaliniz yüksek düşüncesindeyim. Yani telefondan çıkan kulaklığa daha iyi denmiş olması da böyle bir kulak aşinalığından kaynaklıdır düşüncesindeyim.

Ben yıllarca Creative EP630 dinledim. 1More Triple Driver aldım geçen yıl uzun EP630 yıllarından sonra ve ilk izlenimim 99 Doları boşa verdim galiba şeklindeydi. Ama daha detaylı ve kıyaslamalı dinlemeye başlayınca kendime güldüm açıkçası.

Bence seçeceğiniz 5-6 parça özelinde hem Fibae 1&2 hemde diğer kulaklıkları daha detaylı dinleme ve kıyaslamalar sonrası çevrenizdeki insanların çok kısa süreli izlenimleri yerine kendi fikrinizi incelemede paylaşmak daha anlamlı olur.

Submariner2, refuserQ, CongoFather ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.465
    FIBAE 3 de çıkacakmış

refuserQ ve Nazım bunu beğendi.
  3. Cyril

Cyril MP3

Beğenileri:
    233
    Custom Art Fibae 1 & 2 izlenimlerim:

Öncelikle tur için başta @Nazım hocam ve Piotr olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Her ne kadar pek çok ekipman üzerine sayfalar dolusu inceleme ve izlenim olsa da forumda, custom iem konusu özellikle hobiye yeni başlayan veya bütçe konusunda kafasında soru işareti olan kullanıcılar için biraz ürkütücü olabiliyor. Bu önyargıyı kırmak ve "custom yaptırılabilir, o kadar da gözünüzde büyütülecek bir şey değil." dedirtmek bile güzel.

İnceleme yapmadan önce kendimle ilgili birkaç not vereyim, ona göre değerlendirin yazılanları. Basshead dediğimiz kategoriye giriyorum:) (Bas miktarından çok, kalitesi, dokusu ve hızı ön planda beim için ama yine de iflah olmaz bir bas meraklısıyım. Örneğin Pink Floyd - Another Brick in the Wall Pt.2 dinlerken, David Gilmour solo atarken dahi Roger Waters'ın bas gitarını kaçırmamaya çalışırım.) Perküsyon çalıyorum, ağırlıklı olarak rock, blues, trip - hop dinliyorum.

Kutu içeriği, malzeme kalitesi, konfor, izolasyon:

Pelican 1010 case, çeşitli boylarda single, double ve triple flange silikon uçlar ve iki standart 2-pin kablo ile geldi kulaklıklar. Daha önce hiç Pelican tarzı bir kutu kullanmadıysanız kesinlikle hayran kalabilirsiniz. Custom olarak sipariş verilince Pelican dışında ayrıca gelecek küçük taşıma kabı gelmediği için yorum yapamıyorum, fakat iş göreceğine eminim.

Malzeme kalitesi ise ortalamanın üstünde diyebilirim. Yine daha önce custom iem kullanmadım, fakat akrilik kasalar sağlam ve şık duruyor. Herhangi bir üretim kusuru gözüme çarpmadı. Görsel olarak da oldukça şık. Yine firmanın sitesindeki özelleştirme opsiyonlarıyla sipariş aşamasında yüzlerce çeşit kombinasyon ortaya çıkarılabilir. Burada beğendiğim şey, firmanın, ürün yelpazesinin çoğu için hem silikon, hem akrilik seçeneklerini sunuyor olması. (İkisinin de ufak tefek artı/eksileri var kullanıcılara göre, deneyimim olmadığı için yorum yapamıyorum ama ikisinden birini tercih etmek isteyenler için güzel bir opsiyon bu, üstelik fiyat değişmiyor.) Yalnız Fibae 1 için sadece akrilik, Fibae 2 için ise hem silikon, hem akrilik seçenekleri mevcut görünüyor, bilginize.

Faceplate, asıl gövde ve nozzle kısımları arasında herhangi bir girinti, çıkıntı yok. Yekpare, sağlam bir ürün izlenimini veriyor. Zarar vermesi benim gibi sakar bir insan için bile kolay olmayacak:)

2-Pin kabloları, MMCX'e göre daha kullanışlı bulan bir kullanıcı olarak deneme ürünlerinde 2-pin görmek çok hoşuma gitti:) Satın alma aşamasında MMCX ve 2-Pin kabloların mikrofonlu ve mikrofonsuz versiyonlarından tercihte bulunabiliyorsunuz.

Fakat, teknik detaylara ulaşamadım ancak, gönderilen kablolardan gri olanı tanesi biraz daha zor girip çıkıyor kulaklıklara. Pin çapı değişebiliyor 2-pin opsiyonlarda (0.75, 0.77, 0.78 mm gibi), belki onunla ilgilidir. O yüzden tavsiyem, satın alırken 2-pin alınacaksa mutlaka gömülü (recessed) soket opsiyonu tercih edilmeli, kullanılacak kablu da çok fazla çıkarılıp takılmamalı. Akıl ve ruh sağlığı açısından iyi olur diye düşünüyorum.

Konfor ve izolasyon olarak ise, universal olmasına rağmen mükemmel diyebilirim. Galiba dış kulağım biraz şekilsiz, örneğin iBasso IT03 ya da InEar StageDiver gibi yarı-custom kalıplar kesinlikle olmuyor kulaklarıma. Olsa da yarım saatten sonra çeşitli noktalara baskı yapıp ağrı oluşturuyor. Fibae ise, çeşitli uçları denememe bile gerek kalmadan doğrudan mükemmel bir fit ve izolasyon sağladı, şaşkınım. Hatta custom yoluna girmek istemeyenler için, şayet universal modellerin de satışı mevcutsa ya da yapılacaksa, bu haliyle dahi alınabilir. İzolasyon için, HTC 10 ile, 5/15 ses seviyesinde George Benson'dan White Rabbit dinlerken, omzuma konup çığlık atan iki muhabbet kuşumun sesi dışında herhangi bir ses almadım dışarıdan. Çok başarılı diyorum.

Yanında gelen kablolar için ise, L jaklı, standart iem kabloları diyebiliriz. Memory wire kullanılmış. Normalde bunun yerine, makaron vs. kullanılarak önceden şekil verilmiş kabloları daha çok seviyorum gözlükle kullanım için, ama son zamanlarda bunun başarısız örneklerini çok gördüğüm için (NuForce EDC, Fiio F9) memory wire bile ilaç gibi geldi. Yine de daha iyi bir kabloyu hak ediyorlar.

Ses:

Öncelikle kaynak olarak HTC 10 telefondan başka bir şey kullanamadım. Müzikleri ise plak, blu-ray audio ve cd'lerden riplediğim FLAC dosyaları ve Spotify (320 kbps) ile dinledim. Her iki kulaklığın sürülmesi oldukça kolay. Çok yüksek seviyelere çıktıkça biraz distorsiyon mevcut, fakat yine HTC üzerinden örnek verirsek, normalde 7/15 ses kademesinde dinleyen bir insan olarak 10/15'i geçme ihtiyacı hissedebileceğimi hayal bile edemiyorum, ve bu kademelere kadar zaten herhangi bir bozulma söz konusu değil. Çok istisnai durumlar dışında pek çok telefon ve alt seviye dap'larla bile ses yüksekliği açısından sürülmesi kolay olacaktır.

Fibae 1:

Bu iem'de dikkatimi ilk çeken nokta, mid merkezli diyebileceğimiz bir yapıda olması. Aslında midlerde bir kamburluk yok, fakat bas ve tizlerin düz bir frekansta, hatta tizlerin biraz geride olması midleri ön plana çıkarıyor.

Subbasslar, mid basların biraz daha altında miktar ve kalite olarak. Örneğin iBasso IT03 ya da EarSonics ES-3'ten 1-2 tık daha geride sub basslar. Midbass miktarı da IT03'ten belki birazcık geride, ES3'e benzettim fakat. Tizler ise çözünürlük anlamında çok iyi değil maalesef, ancak kayıp da değiller. Tizlerdeki bu miktar ve uzama eksikliği, ve yine tizlerin biraz da metalik ve sibilansa yatkın yapısı, mükemmel ve bir o kadar da organik tiz arayan kullanıcılar için uygun değil maalesef. Örneğin Ultimate Ears TF10'daki şıkır şıkır, tane tane üst tizler burada mevcut değil. Detay konusunda sıkıntıları var. Fakat Westone UM30 Pro'daki boğukluk ve eksiklik de yok tizlerde.

Yine üst midler ve alt tizler kadın vokaller, elektro gitar soloları için tatminkar.

Sahne enine geniş, derinlik olarak ise biraz daha sığ. Enlemesine UM30'dan 2 kat geniş diyebilirim, derinlik olarak ise UM30'dan geride kalıyor. Enstrüman ayrımı ise ortalamanın üzerinde. Hız, ritim ve zamanlama olarak ise UM30 ve TF10 ile eşdeğer, IT03'ten ise en az bir adım daha önde.

Bir şarkı üzerinden toparlayayım Fibae 1 ile ilgili görüşlerimi:

1) Fleetwood Mac - I'm So Afraid (Live - The Dance)

Bu şarkıyı seçme sebebim, kaydının mükemmel olması. Doğru çalan bir kulaklıkta davullar çok tok ve yakından gelmeli, ziller mümkün olduğunca uzamalı, elektro gitar (sololar hariç) biraz daha arka planda ama hep agresif kalmalı, gitarın parmakla çalındığı çok rahat anlaşılabilmeli. Sololarda üst-midler ve tizler arasında organik bir geçiş olmalı, bas gitar her daim arka planda net ve dokulu biçimde duyulmalı, şarkının başından sonuna kadar da bas gitar hiç susmadığı için hız ve sönümlenmesi, boğukluk yaratmamak adına başarılı olmalı. Yine hem kadın, hem erkek vokal kullanımı, ve şarkı boyunca altyapıdan eksik olmayan org tınıları da (Hammond B3 diye hatırlıyorum, kolay yansıtılabilen bir sesi yok, çok büyülü bir alet) şarkıyı inceleme için zenginleştiriyor.

Fibae 1 davullarda kick vuruşlarında olması gereken derinliğe inme konusunda sıkıntı yaşıyor. Fakat tom vuruşlarında atak, sönümlenme ve tonlamalar doğru. Ziller maalesef uzama eksikliği çekiyor. Tınıları da biraz koyu ve sönük, daha ferah olmalıydı.

Elektro gitarda hem ritim, hem solo bölümlerinde son derece başarılı. Bas gitarın hız ve dokusu güzel, fakat miktar ve derinliği biraz eksik kalıyor.

Vokaller konum açısından doğru, son derece ferah ve sibilanstan da uzak. Hammond B3'ün sesi ise olması gerektiğinden birazcık koyu geliyor, ya da yeterince uzayamıyor diyelim.

Bu arada, tamamen kişisel tercih ama Fibae 1, tizdeki yetersizlikleri dışında ekolayzıra çok güzel tepki veriyor. Yani isterseniz bir subbass canavarına, ya da tamamen vokale odaklı bir kulaklığa çevirmek mümkün.

Fibae 2:

Küçük kardeşinin nispeten "flat" diyebileceğimiz yapısına oranla, hafif V şekilli bir alet. Hatta hafif L şekilli bile diyebiliriz, zira tizler kalite ve tını olarak Fibae 1'den daha önde, ama miktar olarak öyle dev bir fark yok aralarında. Subbass ve midbass'lar ise net olarak hem kalite, hem miktar olarak çok daha fazla kardeşinden. Baslardaki bu artış, midleri biraz daha geri plana atıyor diyebilirim.

Subbass miktarı ve kalitesi ES3 ile eşdeğer geldi bana. Subbasslarda IT03'den geride, midbass alanında ise IT03'ten hem miktar, hem kalite olarak önde. En azından çok daha derli toplu çalıyor, ne kadar derine inerse insin dağılmadan, diğer frekansları boğmadan ait olduğu yere geri dönüyor. Tizler ise TF10 ve ES3'ten geride, UM30'dan daha iyi bence.

Genel anlamda analitik olmaktan ziyade müzikal, keyifli ve neredeyse her türe uyum sağlayabilecek bir yapısı var. Dozunda bir enerjiklik hakim. Yine "I'm So Afraid" şarkısında performansı bence şu şekilde:

Fibae 2 davullarda son derece başarılı. Örneğin Fibae 1'de konuk davulcu gelmiş, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor havası varken Fibae 2'de direkt davulun başında Mick Fleetwood olduğu, hatta davulu kendisinin akord ettiği o kadar belli ki... Kick çok daha derine iniyor, tom tınıları daha doğru. Ziller yine olması gerektiği kadar parlak değil, fakat daha doğal ve daha yüksek çözünürlüklü.

Elektro gitar biraz daha yumuşak geliyor, bu noktada üst midlerde kardeşinden miktar olarak geride. Bas gitar ise çok daha hacimli, daha çok yer kaplıyor. Daha dokulu, daha titreşimli diyelim:)

Vokaller kardeşine göre biraz daha yumuşak ve geride. Yine de çözünürlüğü daha iyi, Lindsey Buckingham'ın nefes alış verişleri daha net duyuluyor örneğin.

Hammond B3'ün tonu Fibae 1'e göre daha koyu.

Fibae 2 da ekolayzıra bozulmadan tepki verebiliyor. Tizlerde miktar olarak iyileşme sağlanabilir.

Sonuç olarak, benim gibi seçici basshead kullanıcılar için Fibae 2 daha uygun, fakat Fibae 1 de mid odaklı dinlemeler yapan insanlar için tercih edilebilir diyorum. Açıkçası custom olmasa 300€ fiyat etiketini hak etmeyeceğini düşünüyorum Fibae 1 için; Fibae 2 ise, universal haliyle bile 400€+ etiketini hak etmekte. (Tabii ki TL'nin içler acısı halini düşünmeyip, maaşımızı Euro üzerinden alıyor olduğumuzu varsayarsak:)))

Herkese iyi dinlemeler dilerim.

Son düzenleme: 31 Aralık 2017
    Chaturanga, Elano68, DrWhite ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  4. ludwig bach

ludwig bach Yeni Üye

Beğenileri:
    94
    Öncelikle Nazım Hocama ve Piotr Bey'e teşekkürler.

Resimleri yükleyememekten yazıyı biraz geciktirdim kusuruma bakmayın. Kulaklıkları Nwz-a15'ten (line-out çıkışından jds labs c5'e bağlı), Lenovo vibe p1 telefonum üzerinden ve laptop aracılığıyla dinleme yaptım.

Kulaklığa alışma sürecinin hızlanması için bir hafta boyunca sadece bu iki kulaklığı dinledim.

Malzeme Kalitesi:

Kulaklıklar piyasaya ciem odaklı çıkıyor bildiğim kadarıyla bu yüzden elimize ulaşan universal modellerin malzeme kalitesinin gerçeği ne kadar yansıtacağını kestirememekle birlikte en azından fiyatları doğrultusuna paralel nitelikte olmadıklarını belirtmek isterim.
    Kablolar epeyce narinler. Bunun yanında birbirlerine de çok fazla dolanıyorlar.
    Kasaların malzemesi çok kaliteli değil, elde tutulduğunda maddi manevi bir ağırlık hissi veremiyorlar. Diğer taraftan tasarımları hayli şık, özellikle ışık altında aldığı renkler göz alıcı.

Mikrofonik Etki:

Bu bölüme ayrı bir başlıkta değinmek istedim çünkü iki kulaklık da mikrofonik etkiden bolca nasibini almış. Er4s kullandığım için buna alışığım fakat er4s'i kulak arkasına attığımda etki büyük oranda sönümleniyor. Er4s'te normal takıldığında nefes almadınızdan dolayı gelen sürtünmeyi iletirken bu etkiye 8 verirsem kulak arkası şekilde 4 olabilir. Fibaeler halihazırda kulak arkası oldukları için etkiyi azaltmanın yolunu bulamadım. Bu haliyle bu etkiye 6 veririm.

Ses Kalitesi:

Fibae 1'i amfiye bağladığımda oldukça yüksek seviyede bir dip ses ile karşılaştım. Amfiden çıkartıp direkt olarak müzik çalara veya telefona ya da laptopa taktığımda çoğunlukla kayboldu bu ses. Fazla beslemeden mi kaynaklandı anlayamadım. Fibae 2'de böyle bir sorunla karşılaşmadım.
    Kulaklık teknolojisi farklı platformlarda vaadettiği dengeyi büyük oranda, bas miktarı hariç, yakalıyor.

Bas;

Fibae 1 bas açısından basshead olmasanız bile başarısız bir kulaklık. Hem bas seviyesi açısından hem de doku ve verdiği detay bakımından yetersiz. Derinlere inmediği gibi hızlı davul vuruşlarına sahip metal ve prog-rock eserlerinde hızlıca vurup geçiyor denilemeyecek karakterde. Telefona geçtiğimde bas kalitesinin epeyce azaldığını farkettim. Laptop ile dinlemelerimde ise dap ve amfi ikilisinden ayrı olarak bir bas eğrisi duyamadım.

Fibae 2'nin basları tatmin edici nitelikte. Zaten sıcak ve müzikal bir kulaklık denilebilir. Dap+amfi ve laptop dinlemelerinde telefona nazaran daha kaliteli bir bas tepkisi var. Güç arttıkça bas niteliği de iyi yönde artıyor. Alt frekanslar herhangi bir şekilde midlere karışmıyor ya da üstleri, aşırı derecede, baskılamıyor. Dinlenilen parçadaki basların hızı, miktarı ne kadar zorlayıcı olursa olsun Fibae 2 için bir sorun teşkil etmiyor.

Mid;
    Fibae 1 mid başarımı açısından iyi bir alet. Nötrden ziyade soğuk bir imzaya sahip olmasına rağmen enstrümanlardaki genel hava tatmin edici düzeyde. Vokaller herhangi bir şekilde geri plana atılmıyor; buna sebep olabilecek bir bas vurgusu yok zaten. Kadın vokaller üst midleri zorlarken kötü bir geri dönüş alınmıyor, aksine pürüzsüz denilecek kadar başarılı bir geçiş var arada. Kaynak değişikliğinde fark edilecek düzeyde bir sapmaya rastlamadım. Benim duyamadığım nüanslar olabilir tabii ki de.

Fibae 2 genel itibarıyla sıcak çalan bir alet fakat midlerin sıcaklığı sunum yanlışlığı olduğu anlamına gelmiyor. Bunun yanında detay olarak pek fazla bir şey beklenilmemeli midler açısından. Buna odaklanılmadığı, bas ve tiz ile birlikte toplu bir harmoni yakalamanın peşinden gidildiği aşikar. Bu hedef doğrultusunda da detaydan bir miktar ödün verildiği belli oluyor. Amacınızın kaydın derinlerine inip inceleme yapmak değil de parçayı dinleyip içine girmek olması gerekiyor midlerin beğenilmesi için.

Tiz;
    Fibae 1'in tiz sunumuna başarılı diyemem. Soğuk denilmesine karşılık bu sıfat biraz havada kalıyor tizlerin distorsiyona kaymasından ötürü. Dap+amfi, telefon veya laptop farketmez yüksek seslerde distorsiyona kaçıyor kulaklık. Bunun haricinde zillerde istenilen çözünürlük ve doku yok fakat kadın vokaller uç noktalara çıktıklarında altından kalkabiliyor. Miktar kararında olmasına rağmen genel başarım pek iç açıcı
    değil.

Fibae 2'nin tizleri hafif kırpılmış gibi. Üst bölgelerde çalan hırçın ziller ve jazz parçalarda zillere sürtülen fırçalar beklenilen etkiyi yaratmıyor. Kaynak farketmeksizin üst frekanslardaki kesilme duyulabiliyor. Müzikal bir sunum yaratma gayesinden ötürü tizlere verilmesi gereken önem verilmemiş gibi duruyor. Bu açıdan kulağı yormuyor diyebilirim

Son Söz:

Özetlemek gerekirse Fibae 1, Fibae 2'ye göre daha soğuk, bas açısından eksik, mid başarımı daha iyi. Fibae 2'de baslar her bakımdan üstün, midler detaysız, tizler çözünürlük bakımından eksik ve kırpılmış.

Fiyat konusunda da Nazım Hocama dediğim gibi sorun onlarda değil bizde. Topraklarımıza giren her malın fiyatı önce dörtle, beşle çarpıldığı için etiket ne olursa olsun fazla gelecekti. Kendi fiyat skalalarındaki kulaklıklara göre elbette eksik noktaları var fakat topluca incelendiğinde kolayca kenara atılacak alet değil ikisi de.

Teşekkürler.

jamesdean0701, Cyril, Chaturanga ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  5. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Merhabalar, tura bir kişilik daha yer açabiliriz yeni yılda, ilgilenen mesaj atabilir. aynı kurallar devam etmekte.

6. Zenetic

Zenetic MP3

Beğenileri:
    186
    Tura katılmak isterim sizler için uygun olursa.

7. Zenetic

Zenetic MP3

Beğenileri:
    186
    @Nazım hocama ve Piotr Beye bu fırsat için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık.
    @endia hocamdan kulaklıkları bugün öğlen teslim aldım.
    İlk izlenim olarak Custom Art Fibae2'yi gerçekten beğendim.

Son düzenleme: 9 Ocak 2018
    refuserQ, Nazım ve mattiadestro bunu beğendi.
  8. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Turu yavaş yavaş bitirmiş bulunmaktayız :) Katılan, seyreden herkese teşekkürlerimi sunarım :) Sorunsuz, yağ gibi akan bir tur oldu. Kulaklıklar yakında Polonya'ya doğru geri dönecek(sanırım genelde turlarda kulaklıklar geri dönüyor). Kulaklığın sadece kendisi için tadına bakmayıp inceleme/izlenim yapmış arkadaşlara da teşekkürlerimi sunarım :)

Zenetic, karanehir35, endia ve diğer 5 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş