D2 ile iki hafta

'Cowon' bölümünde ferhatt tarafından 25 Mart 2007 tarihinde başlatılan konu.

1. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    AŞAĞIDAKİ GÖRÜŞLER TAMAMEN SÜBJEKTİF OLUP hemen hemen tamamı tartışılabilir şeylerdir.

YAZI:
    İki haftadır sevişiyoruz kendisi ile. Ses için herhangi bir şey söylemeyeceğim, ben beğendim. Ama ne yeterli ekipmanım, ne de her ayrıntıyı hisseden kulağım var. Benim için 8,5 alır. mach3bass 1 gerçekten çok başarılı buldum. eq stabil. Bbe’yi düşük seviyelerde enteresan buldum, enstrüman ayırıyor sanki eğlenceli, ses çıkış gücü sorunsuz. hq 1700 ü limitlerine 45 seviyesinde taşıdı, bu seviyede headphone olmaktan çıkıp speaker’a dönüştü zaten kulaklıklar şaka bir yana yazan değerler doğru.

fiyat performans: 25oytlye 2 gb modelini aldım. 75 YTL’ye de 8 GB sdhc kart aldım, toplamda 10 GB ve 325 YTL oldu yani. ama ben direk Kore’den getirttim her ikisini de. tr fiyatı 500 YTL civarı imiş. yok artık diyorum. 2 gb alete hangi akılla istelero parayı bilmiyorum.

belki bir tane de daha kart alabilir video - audio kartlarını ayırabilirim. SD-HC kartlar gerçekten çok ucuz 4 gb modele para vermeye hiç gerek yok. 16 gb SDHC kartlar yolda.

kalite: 10/10
    -ipod gibi çizilebilecek herhangi bir yüzeyi yok. (edit: arka yüzey çizilebiliyor.)
    -ekran kalitesi, parlaklığı, çok çok iyi. Divx’lerde gerçekten müthiş zevk alıyorum, yolda southpark scrubs ve seinfeld ile vakit geçiyorum artık.
    -dizayn gerçekten klasik, aşırıya kaçan herhangi bir yeri yok. boyutları ideal, gömlek cebine kolayca sığıyor, gayet hafif, ele oturuşu çok iyi. tek elle kullanım çok rahat, pantolonun içinden kumanda edemeyeceğim diye üzülüyordum ama sağ üstteki üç tuş sayesinde pantolon içinden de çok rahat kumanda ediliyor.

-Arayüz: şu an için önemli eksiği yok. hala da gelişiyor, dokunmatik ekran sayesinde hemen her ayar 2 - 3 klik ileride, jet efektleri presetlere alıp her müzik türünde değiştirme fikri harika, opera kullananların bildiği gesture özelliği leziz. Mp3leri id3 tag özelliklerine göre dinleyebiliyorsunuz, artist albüm genre year vs vs.

Benim gibi uzun setler, ve kocaman ape flac dosyaları dinliyorsanız ileri geri sarma eziyetinin ne olduğunu biliyorsunuzdur, dokunmatik ekran sayesinde tek tıkla istediğiniz ana dönebiliyorsunuz, bu özelliği için bile başka bir şey almam artık herhalde, dokunmatik ekran anında bağımlısı ediyor, ayrıca recent tracks benzeri özelliklerde mevcut.
    Sanırım bir de sözlük eklemişler son firmware’da henüz kurcalamadım, (edit: sözlük çok kullanışlı. 30 MB yer tutuyor sadece)
    Pil: MÜKEMMEL! artık fan boy gibi görünüyorum sanırım ama gerçekten mükemmel. 2 haftada 4 kez şarj ettim, bilgisayardan mp3 dinlemeyi bıraktığımı söylemeye gerek yok herhalde? benim gibi uzun süre eve uğramayan biriyseniz ideal oluyor haliyle.

sadece flac dosyalarıyla 25 ses seviyesinde 24 saat dayanıyormuş pil. (aslında %25 e geliyormuş ama eleman her zaman %25 ten sonra sarj ettiğini söylüyor.)

mp3 için cowon verdiği rakam 52. ben çok az mp3 dinliyorum bilemeyeceğim.
    edit: pil 1600 mAh ile ipod’ların neredeyse 3 katı kapasiteye sahip, ipod’lar hd bu flash player:)

RADYO: Radyoda da frekans arama çilesi bitiyor dokunmatik ekran sayesinde. 102.5’ten 97.2’ye bir saniyede geçebiliyorsunuz :D radyo kalitesi yeterli, radyodan kayıt var.

SES KAYIT: Çok fazla kullanmadığım ama hayat kurtaran bir özellik, bazen öyle bir an geliyor ki derste uykuya yenik düşüyorum, bu anlarda sesi kaydedip sonra dinlediğim oldu 4 - 5 defa. kayıtları wmv formatında yapıyor, gereksiz buldum mp3 dururken.

YAZI: txt dosyalarını okuyabiliyor. txt ebooklar var piyasada ben kurcalamadım, lyric okumak için güzel ama.

RESİM: Resimlerde kolayca zoom yapabiliyor ve zoom yaptıktan sonra yine dokunmatik ekranla gezebiliyorsunuz fotoda, kocaman tablolar yükleyip ders çalıştığımı biliyorum bu şekilde, aynı şekilde kopya içinde idealmiş:)
     
    edit:
    NOTEPAD: 3.45 ile gelen bir özellik, ms paint’i d2’nin içine koyduğunuzu düşünün, tabi touchscreen. BEĞENMEDİĞİM YERLER:
    videoları yeniden encode etmeniz gerekiyor, bu çok can sıkıcı. ilk başlarda fazla önemsememiştim gece açık bırakıyorum nasıl olsa diye ama mesela müzik vidoları indiriyorsunuz bunlar zaten hafızada çok yer kaplamıyor ama yine de hepsini encode etmeniz gerekiyor, dizi divx indiriyorsunuz yine encode. 300 mb şey için reencode etmek biraz zor geliyor.

ve bu encode işlemi hiç de kısa sürmüyor, covvondan isteğimiz en azından 720x5 ;** videoları oynatabilsin reencode gerektirmeden.
    şarj ederken ısınıyor biraz alet. Belki de normaldir bilemiyorum.

Açılış tam dolu sd ile uzun sürüyor, kısalması lazım, (edit: bu sorun çözüldü)

ekran boyutları taşımak için ideal olsa izlemek için o kadar ideal değil. 2.5 inç değil de 3 inç gibi bir şey de olabilirmiş.
    Shortcut menüsü yok. olması lazım.
    Repeat shuffle gibi ayarlara tek tıkla ulaşılabilir.

2 haftalık izlenimlerim bunlar, son söz olarak kesinlikle "sadece" mp3 dinlemek için alınacak bir cihaz değil, tam anlamıyla bir PMP. Zaten Vibez’le SQ konusunda yanşamaz herhalde, bilemiyorum, fazla da önemsemedim açıkçası.
    eğer tek önem verdiğiniz şey SQ ise Vibez’e yönelirsiniz geri kalan her şey için D2 alınır.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  2. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Teşekkür ederim ferhat ;) burada herşeyden önce bizim için önemli olan kullanıcı deneyimleri ve bu deneyimlerin farklı başlıklar altında tutulması gerekir ;) Güzel bir ön inceleme ürün resimlerini de bekliyoruz hatta yanyana bilindik cihazlarla çekersen resimleri daha makbule geçer ;)

3. KontG

KontG FLAC

Beğenileri:
    4
    Teşekkürler ferhat... Resimleri ve paket içeriklerini de bekeriz :D

4. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    valla fotoğraf makinam yok maalesef. ama kuzene gittiğim bir gün nanoyla yanyana çekerim fotolarını.

5. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Hayırlı olsun. Çok güzel bir multimedya oynatıcı vallahi, sırf video için alasım vardı ama vazgeçtim. Ses konusunda da yeterince tatmin edici olduğuna eminim, ekranını ZV:M ile yan yana görmeyi çok istiyorum. Çünkü gerçekten merak ediyorum, D2'nin ekranını insanlar öve öve bitiremiyor. Bir yerlerde denemem lazım :)

6. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    ben ikisini de görmüş birisi olarak d2 daha iyi diyeyim. şimdiye kadar ki sıralamam

A2 > D2 >zvm > iPod

A2 daha iyi çünkü hem daha parlaktı. hem de kocaman.

7. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Peki D2'nin sesinin X5'ten kötü olduğunu söyleyenler var, hayal kırıklığı yarattı mı yani sende? Ben açık ara en iyi Cowon modeli olur derken yorumlar şaşırttı açıkçası...

8. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    hayal kırıklığı kesinlikle değil. bilemiyorum ses çok subjektif bir konu. yani bir duyuyu başka bir duyuyla anlatmak için baya çaba sarf etmek lazım.

benim için ya bu ne be dediğim bir an olmadı. ama büyülendiğimi fln da hissetmedim. bence herşeyden çok sese önem veriyorsan vibez al. hep aklında kalır yoksa. mesela ben vibez alsaydım ekrana bakıp bakıp d2 d2 diyecektim :D

9. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    İşin içinde video varsa D2 yoksa vibez olmalı(bunu söylerken dap dünyasının diğer üyelerini bir kenara itmiyorum kıyaslama bu iki ürün arasındaydı o açıdan :) ) geçen bu noktada bi arkadaş ile uzun süre tartıştık ama arkadaş bir türlü ses kalitesi konusunda Vibez iye kıyas kabul edemeyeceğini söyledi fikri sabit olduğu için sadece güldüm :)

10. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    e tabi. insanların kafasında ne kadar yüksek W o kadar iyi ses gibi bir imaj oluştu. bunun sorumlusu da yine sektör.

12.000 W diye hoparlör satılıyor :D hem de bir tanesi 12.000

11. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    PMPO değeri olarak herhalde? 12K W çıkmak için nasıl bir amfi gücü gerekir acaba? :) Ayrıca bir insan niye o kadar güce gerek duyar, yani sesin kaliteli olması daha makbuldur bence. Yani 1K Watt kalitesiz ses alacağıma 50 Watt adam gibi kaliteli ses alırım daha iyi.

12. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Aynen öyle, ayrıca yüksek sese maruz kalanın eninde sonunda odyolog ihtiyacıda yüksek olacak :)

13. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    tabi ki pmpo. ama ben onu bile vereceğini düşünmüyorum. çok çok adi şeylerdi karaköyde görmüştüm. 12.000 watt yazıyordu eşşek kadar üzerlerinde. zaten hoparlör ne kadar adiyse o kadar yüksek oluyor o üzerindeki değerler bence.

mesela birine tavsiye verecek olsam derim ki git en düşük wattlısını al. kesin 200 W altında olsun :D

hiç olmassa rms değerini yazan bir firmadan alır ne alıyorsa

14. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Vallahi o PMPO'nun küçükken kurbanı olmuştum ben de. Yaklaşık 10 yıl filan önceydi herhalde; o zamanın parası ile 79 milyona 300W PMPO değere sahip Philips Boombox almıştım. Uzun yıllar 300 W değer verdiğini sanarak kullandıktan sonra bir gün acı gerçek ile, yani cihazın RMS değerini öğrendiğimde şaşırmamıştım. :)

15. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
  16. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Beklenen fiyata gelmiş, çok ucuk değil yine de. Americanpazarı bile ilk getirdiği faturasızları bu fiyatlara verdi..

17. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Özellikler ortada ama yinede insan farklı beklentiler içinde oluyo iste istemez.

18. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    hehe akıllara zarar. hemen söyliyeyim deymez. 510 ytl vereceksiniz. üstüne bir de tr den 8 gb kart alacaksınız. ki su an yok öyle bir kart tr de. donanimhaberde 175 e satan birisini görmüştüm ama.

ne etti 685. 700 gibi bir şey oldu. toplamda 10 gb kapasiteniz oldu. yazık oldu :)

kesinlikle yurtdışından alınmalı derim.

19. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    İnsanın aklını kurcalayan soru eğer cihaza birişey olursa nerde nasıl ve kaça yaptırılır yada hepsinden öte yaptırılabilirmi.

20. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Panatel yurtdışından alınan cihazlarla ilgilenmiyor bildiğim kadarıyla. Bence şu an itibari ile en iyi fiyata sahip DAP Trekstor Vibez. Yurtdışında daha ucuz evet; ama buradan alınca iki yıl garantisi de beraberinde geliyor.

Sayfayı Paylaş