D2 ile iki hafta

'Cowon' bölümünde ferhatt tarafından 25 Mart 2007 tarihinde başlatılan konu.

1. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    @ferhat hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan, super.fi ler iem konusunda benimde hedefimdeki kulaklıklar malum ne dinlediğimiz belli :wink incelemelerini sabırsızlıkla bekliyorum özellikle super.fi lerin :wink

2. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    superfinin de var ama çıkıntılı biraz. onu takınca sesi 47 ye çıkarmam gerekiyor bir de :D

3. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Hiss ve hummlarda kesilme oluyor mu peki, önemli olan o.

4. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    tamamen kesiliyorlar. ama d2nin solunda anten gibi kocaman bir çıkıntı oluyor. katlanılamaz bir şey benim için.
    son denemelerim de ses seviyesi 24/50, eq ayarları 6db den küçük iken hummm hisss tısss fln yok. sıfır.

ideali buldum sanırım.

ama genel olarak çok az bir white sound duyuyorum müziği durdurduğumda. 119 db/mw hassasiyeti var :) 21ohm. bunlar normal geliyor bana artık.

bu arada izolasyon için double flanglerle 26 db. benim için gayet yeterli oldu. vapur ve tren testlerinden geçti.

kablolar zaten çok güzeller. memory wire özelliği var. yani istediğiniz kadar dans edin, koşun, zıplayın kulak arkasında sabitlediğiniz için kulaktantan fırlamıyorlar.

eq açmadan kullanmak mümkün ama sesi biraz karanlık geldi bana. bir de parametrik eq yen, oyuncağım olduğu için oynamayı seviyorum.

kulaklıkları almama sebep olan ve şimdiye kadar okuduğum en iyi incelemelerden biri olan şu linki sizlerle paylaşayım bir de. biraz eski bir yazı ama hala güncel. şimdi aynen dediklerini duyduğum için güvenirliğine %99 veriyorum yazının.

http://www.head-fi.org/forums/showthread.php?t=126604

5. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Sorununu hallettiysen güzel o zaman Ferhat, ufak bir aletten kocaman bir çıkıntının olması pek te hoş durmaz dediğin gibi.

Yönlendirdiğin incelemeyi yazan Head-Fi'dan yakın bir arkadaşım ve KİMler konusunda bayağı bilgisi olan bir eleman. Ben de yorumlarının kredibilitesine %100 veriyorum. :)

6. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    hehe ben ne alsam alsam diye bakınıyordum. hiç bir yoruma güvenemiyordum çünkü etymotic çılgınlığı her yerde. kullanmamış olsam inanacağım yani. derin dipten gelen bir bass diye diye etylerin bassı olduğuna inandırmaya çalışıyorlar :D

işte bu yazıyı okuduktan sonra tamamdır dedim.

sorunu tam olarak halledemedim. mach3bass ve bbe açmıyorum. gerçi sadece psy dinlerken açıyordum bu ikisini.

7. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    d2 hakkında bir kaç küçük detay

1-
    d2nin frekans yanıtı. flat ses konusuna yanıt getirir. sadece 30 - 40 hz de bir düşüş var. test bütün effectler kapalı durumda ses seviyesi 50 iken yapılmış.

2-
    d2nin pili 1600 mAh mış.
    12 - D2-BAT0001 - BATTERY PACK (1600mAh)
    ipodların 600 olduğunu düşünürseniz nasıl bir hayvan olduğunu anlarsınız :D

ANAKART

ANA İŞLEMCİ

ana çip olarak alanının en iyilerinden Telechips TCC7801 kullanılmış. işlemcinin hızı 400MHz

İşlemci iki adet ARM9 (ARM926EJ-S) çekirdek kullanıyor. Bunlardan birisi genel işlemleri yaparken diğeri tamamen video için ayrılmış.
    ayrıca telechips çipin ayrı bir video dekoderi de mevcut.

640 x 480 çözünürlüğü kaldırmaması için a2 satışlarının gidişi dışında hiçbir neden yok.

RAM:

32 MB samsung ram kullanılmış

Çözücü:

Cowon burada ödüllü Wolfson WM8985 çözücü çipi kullanmış özellikleri).

SES SEVİYESİ SORUNUNA KESİN YANIT :

bu cihaz hibrid bir cihaz. AB klas ve D klas anfiler arasında geçiş yapıyor. d klas anfi daha düşük bir ses kalitesi ve daha yüksek pil ömrü sunarken, ab klas anfi daha yüksek bir ses kalitesi fakat daha düşük pil ömrü sunuyor.

bu geçişin neye göre yapıldığını henüz kesinlik kazanmamış. ama video için d kullandığı söyleniyor. audio içinde bitrate bağlı bir şeyler söz konusuymuş.

sanırım jeteffectler ile de alakalı bu. effectler tamamen kapalıyken çok daha temiz bir ses geliyor. ve tamamen kapalı iken açma anında kulaklıkalrdan "tık" sesi geliyor. ses bir an için gidip yeniden geliyor. yukarıdaki tanıma çok uygun.

DMB:

Güç yönetimi:
    Phillips PCF50606

DEPO BELLEĞİ

Samsung (Samsung K9LAG08U0M-PCB0 2gb modeli için)

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
  8. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Benim türü yada modeli ne olursa olsun batarya ile çalışan cihazda ilk dikkat ettiğim şey batarya kapasitesidir ki bence 1600mAh inanılmaz bir rakam o kadar küçük cihaz için.

9. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Evet Vibez'ın bile bataryasının 500 küsür mAh olduğunu düşününce 1600 lik pili Vibez'a taksalar ne olurdu diye düşünemeden edemiyor insan. 60-70 saat filan pil ömrü olurdu herhalde. ;D

10. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    cowonu kutlamak lazım gerçekten. ben en çok AB VE D klas anfi işine taktım. madem böyle bir seçim yapıyor. ben pil süresinden feragat edip hep kaliteli anfi ile dinlemek istiyorum.

herhalde rockboxlanırsa en deli alet d2 olacak.

java, touchscreeen, çift çekirdekli ana işlemci, decoder saymakla bitmiyor. ama rockbox komünitesi çok yavaş ben polonyalılardan bekliyorum artık dap ve pmp konusunda en hardcore insanlar onlar sanırım. alır almaz parçalıyorlar aletleri deliler. :D

11. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    Acaba D2'nin sinyal gürültü oranı ne seviye de ben onu merak ediyorum. Bir zamanlar yere göğe sığdırılamayan U3'ün 69.5 dB SNR değeri olduğunu görünce insan merak ediyor (Cowon'a göre bu değer 95dB). PC World USA filan test ederse yakında gerçek değerini öğreniriz. Onların da bu cihazları test ettikleri bayağı gelişmiş ekipmanları mevcut.

12. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Aslında enerji konusunda Sigmatel'in başarısının kanıtı bu gerçekten de.

13. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    cowon d2

Maximum Usable Output Level, Average (dBV) -1.6
    Total Harmonic Distortion and Noise, Average (%) 0.06
    Signal-to-Noise Ratio, Average (dB) 80
    Crosstalk, Average (dB) -38
    Frequency Response Deviation, Average (dB) 3.8

http://www.pcworld.com/product/specs/id,29885-c,mp3players/specs.html

karşılaştırma açısından zen vision : m

Performance
    Very Good: 86 PC World Tests
    Maximum Usable Output Level, Average (dBV) -2.1
    Total Harmonic Distortion and Noise, Average (%) 0.06
    Signal-to-Noise Ratio, Average (dB) 83
    Crosstalk, Average (dB) -55
    Frequency Response Deviation, Average (dB) 3.9

birbirine çok yakın değerler. değerlerin anlamları :

Maximum output level: We determine the loudest volume the audio player can reach while playing a 997-Hz tone without exceeding 1 percent distortion.

Distortion: We play a 997-Hz tone and adjust the player's volume control until the output is as close to -20 dBV as possible. We then measure the distortion and noise (TDH+N) in a 20-Hz to 20-kHz bandwidth.

Signal-to-noise ratio: We measure how much noise each audio player makes relative to a -20 dBV output level while playing a silent MP3 file with dither. A higher signal-to-noise ratio is better.

Cross talk: We play a 9.997-kHz tone in the left channel while measuring the right channel, and vice versa. We then measure how much energy leaks into the adjacent channel.

Frequency response: We play an MP3 file that contains 30 tones from 20 Hz to 20 kHz. We report the absolute deviation between the lowest-level tone and the highest-level tone.

bunları sindirmiş olan varsa türkçeye çevirebilir mesela. benim çok bir fikirim yok.

14. soundchaser

soundchaser MP3

Beğenileri:
    4
    PC World incelemesinde 71 Puan almış. ZVM ile kıyaslıyorsak kendisis 86 puan almış.

Distorsiyon olarak iki cihaz da aynı değeri vermişler ki 0.06 iyi sayılacak bir değer (Ne kadar düşük o kadar iyi). Sinyal gürültü oranlarında ise 3 dB'lik fark var. Ne kadar yüksek sinyal gürültü oranı daha temiz bir ses demek. Cowon 80 dB ZVM 83 dB, aynı testten Pod'ın 77 dB aldığını belirteyim. Vibez'ı daha test etmemişler herhalde site de onunla ilgili bir şey bulamadım.

Crosstalk ise cihazın her iki kulaklığa ne kadar miktarda ses ya da enerji aktardığını ölçüyor. Burada hangi değerin daha iyi olduğunu bilmiyorum. O yüzden kesin yorum yapamıyorum.

Frekans aralığında ise 20 hz ile 20 khz arasında gidip gelen 30 tane ses içeren mp3 dosya kullanıyorlarmış. En yüksek frekans ile en düşüğü arasındaki sapma değerini belirliyorlarmış. Burada ZVM önde gözüküyor galiba...

15. Be Creative

Be Creative Analog

Beğenileri:
    71
    Vay be...ZV:M'e bakın, gerçekten başarısını kanıtlamış bir kez daha kendi entegre çipinin...

Vibez'ın SNR değeri için Chip 85dB demişti, ama Chip ZV:M'e de yanılmıyorsan 88dB civarı diyordu. Yani farklı tamamen veriler. Aynı şekilde distorsiyon oranı 0.03'tü ki Chip'de de Vibez bu distorsiyon oranıyla temiz seste hepsini geçiyor...

16. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    ben sadece teknik değerleri dikkate aldım. yoksa top5 playera bakarsan ne rezalet puanlamaları olduğunu anlarsın :D ipod 30gb ve 80 gb olarak iki kere girmiş. sayfanın her yerinden apple fanlığı fışkırıyor.

bu konuda dapreview chart dışında mantıklı bir şey görmedim daha.

deviation sapma olduğuna göre d2 nin önde olması lazım soundchaser. ben daha çok bu frekanslar seçilmesinin sebebi ve sapmaların normalleri nedir diye merak ettim mesela keşke bunu hornetle fln deneseler. aradaki farkı görsek.

17. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
  18. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    ve flash geldi. clix oyunlarını oynayabiliyoruz artık d2 de. :)

19. noXious

noXious DSD

Beğenileri:
    10
    Bu cihaz daha çok gelişir gibime geliyo :)

20. ferhatt

ferhatt WAV

Beğenileri:
    0
    :) topluyorlar yavaş yavaş. bence open firmware gibi bir şey gelirse kopar ip. ama daha ortada bi numara yok.

Sayfayı Paylaş