Dac chip hangisi

'DAC' bölümünde kaptanedi tarafından 12 Aralık 2016 tarihinde başlatılan konu.

 1. kaptanedi
  Çevrimdışı

  kaptanedi MP3

  Katılım:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  57
  Beğenileri:
  3
  Merhaba arkadaşlar fioo x5 vs oppo ha2se arasında gidip geliyorum. x5 es9018, oppo es9028 cipleri kullanıyor ama hangisi? Altdaki linkte ess nin değişik chipleri mevcut ama aralarındaki farkı yada hangisinin daha iyi olduğunu anlayamadım. Konu hakkında bilgisi olan var mı? Yardımcı olursa sevinirim. Ayrıca bu iki cihazda da ayrıca amp var sanırım.
  http://www.esstech.com/index.php/en/products/sabre-digital-analog-converters/sabre-hifi-mobile-dacs/

  E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  #1
 2. Mikrobiyolog
  Çevrimdışı

  Mikrobiyolog FLAC

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesajlar:
  503
  Beğenileri:
  1.422
  Hocam tamamen farklı iki cihazı sadece dac chipleri üzerinden tartmak bence doğru olmaz. Sonuçta cihazdan çıkan sesi, cihazın tüm bileşenleri, -farklı düzeylerde de olsa- mutlaka etkiliyor. O nedenle cihazların "Şu kulaklığı kullanacağım, şu tarz müzik dinleyeceğim, fioo x5 ve oppo ha2se'den hangisini önerirsiniz?" şeklinde karşılaştırmasını sormanızın daha anlamlı olacağı kanaatindeyim. Selamlarımla..
   
  #2
  Sechtdamon ve DrWhite bunu beğendi.
 3. kaptanedi
  Çevrimdışı

  kaptanedi MP3

  Katılım:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  57
  Beğenileri:
  3
  Yani diğer faktörlerde etkilidir ama ana çevirici bu cipler değilmi yani benim düşüncem. Firmalarda sanırım gerçek ses e en yakını çeviren cipleri ve versiyonlarını bu yüzden çıkarıyolar yoksa standart bir cip etrafında sadece sizin dediğiniz diğer faktörleri geliştirirlerdi sanırım.

  E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  #3
 4. mattiadestro
  Çevrimdışı

  mattiadestro WAV

  Katılım:
  7 Ekim 2012
  Mesajlar:
  725
  Beğenileri:
  1.710
  bu işler datasheet'lere bakarak yürü müyor maalesef. zaten çoğu dac çipinin kağıt üzerinde değerleri iyi. önemli olan onun nasıl uygulandığı, çevre birimler ve amfi katı.

  mesela hidizs ap60 AK4452VN dac çipini kullanıyor. 32 bit 384 khz desteği var. ancak kalıbımı basarım ki benim kullandığım cs4398'lü ap100'den daha kötü sesi var.

  kısaca bu işlere kulakla bakmak lazım.
   
  #4
 5. kaptanedi
  Çevrimdışı

  kaptanedi MP3

  Katılım:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  57
  Beğenileri:
  3
  Yani iyi dac ı kötü amp öldüre biliyo..

  E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  #5
 6. Yedaself
  Çevrimdışı

  Yedaself FLAC

  Katılım:
  22 Şubat 2013
  Mesajlar:
  307
  Beğenileri:
  288
  Devrede kullanılan opamplarından kondansatörlerine kadar her şeyin etkisi var. Ayrıca devre tasarımının da etkisi var o yüzden dediğiniz gibi yürümüyor işler elektronik tarafında. Datasheetlere bakıp kafanızı karıştırmayın boşuna.
   
  #6
 7. kaptanedi
  Çevrimdışı

  kaptanedi MP3

  Katılım:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  57
  Beğenileri:
  3
  Tamam dediğiniz doğruda hocam şimdi piyasada maliyetli dac çipi kullanıp dandik kondanstör yada adi pcb kullanan (akıllı!) firma varmıdır. Ütopik geldi.

  E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  #7
 8. MehmetB
  Çevrimdışı

  MehmetB MP3

  Katılım:
  14 Kasım 2015
  Mesajlar:
  188
  Beğenileri:
  264
  Bu bilgiyi başka bir başlık altında belirtmiştim ama yine tekraren söyleyeyim : Bir DAC'ın ( Digital to Analog Converter) ; digital katında kullanılan chip'in performans üzerinde tek başına bir etkisi yoktur. DAC performansını esas tayin eden DAC'ın analog katıdır.

  Dünya üzerindeki ekipman üreticilerinin çok büyük bölümü ; kullandığı çipleri sonuçta , dünya genelinde chip üreten 3-5 firmadan satın alır ve bunları cihazlarında kullanır. Ama aynı chip'i kullanan iki ayrı firmanın cihazları aynı şekilde tınlamayabilir. Bunun sebebi ; o cihazların DAC'larının analog katının aynı olmamasıdır.

  İşte bu noktada ; o üreticinin mühendislik ve tasarım gücü devreye girer. Analog kat ne kadar iyi tasarımlanır ve bu tasarımda ne kadar üst düzey ( kaliteli) malzeme kullanılırsa , DAC performansı da o derecede artar. Zaten bu yüzden ; iyi konvertörlere sahip cihazların fiyatları da yüksek olur.

  Tabii ki ; eğer kulaklık ile dinleme yapılıyor ise , kulaklık amplisinin kalitesi de , DAC kalitesine ilaveten duyum kalitesini ikincil derecede etkiler.
   
  #8
  Son düzenleme: 13 Aralık 2016
  Sechtdamon, Nazım ve DrWhite bunu beğendi.
 9. Nazım
  Çevrimiçi

  Nazım FLAC

  Katılım:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  417
  Beğenileri:
  743
  Zamanında ps1 ile uğraşırdım, cd player olarak. Cihazda kullanılan, dac , 5000 dolarlık bir cd playerda dahi kullanılmış oldukça kaliteli bir dac,(sadece ilk serisinde, daha sonra maliyet kısmak için kalitesiz daclara geçtiler) Normalde yine fena olmayan ses veriyordu, ancak oyun konsolu olduğu için vesaire, kaliteli ses versin diye tasarlamamışlar, dandik smd kondansatör ve 6-7 tane dc blokaj kondansatörü, iki tane transistör ve kalitesiz opamp,

  1- Opamp değiştirilip çıkıştaki dc blockerlar kaldırılınca ses inanılmaz ferahlıyor. ancak amfiye dc kaçağı yapıyor.

  2- Çıkış katı komple atlanıp, Dac'ın analog çıkışlarından, İhtiyaç duyulan her frekansı geçirecek, "Low-Pass filtre" yapmıştım. bir kondansatör ve direnç ile ve o dac'ın gerçek potansiyelini ancak öyle alabildim.

  Diyeceğim şudur ki, dac ne kadar iyi olursa olsun cihazı tasarlayan adama da iş düşüyor yüksek miktarda :)
   
  #9
  Son düzenleme: 13 Aralık 2016
  DrWhite ve Sechtdamon bunu beğendi.
 10. endia
  Çevrimdışı

  endia MP3

  Katılım:
  5 Ocak 2011
  Mesajlar:
  108
  Beğenileri:
  161
  zamanında ps1'le cd player olarak ben de epey uğraşmıştım.. ama müzik dinlemek için televizyon açmak zorunda kalmak işin en komik tarafıydı :)
  konu dışı oldu, affola..
   
  #10
  Nazım bunu beğendi.
 11. tsn141
  Çevrimdışı

  tsn141 DSD

  Katılım:
  28 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.498
  Beğenileri:
  1.463
  Vay gene mi:)

  Çiplerin bir miktar etkisi var evet. Yukarıda dedikleri gibi analog taraf esas kritik kısım. Burada kullanılan parçaların harmonisi ve tasarımın efektif olması esas kriter. Maliyetle ilgili olarak piyasada üretimi durmamış bir çok çipin fiyatı kalite kallavi bir pasif elemandan ucuz.

  Üreticilerin çipleri bu kadar ön planda tutmasının esas sebebi alıcıya yorumlaması kolay janjanlı veriler sunması. Keza ölçümlerin büyük kısmı da aynı şekilde. ÖR: 130 dB seviyelerinde dinamik aralıklardan bahsediliyor ancak 16 bit 96 dB dinamik aralığa sahip. Buna rağmen hala bu seviyedeki cihazlar 16 bitin hakkını veremiyor. Bundaki en önemli sebep, daha önceki postlarımda da yazdığım üzere test koşullarının bizim duymamıza ve ortalama bir müziğe göre oldukça sade sinyaller ile yapılması. Arazi aracını düz yolda test etmek gibi bir şey. Esas fikri uygulama alanı olan müzik verecektir.
   
  #11
  KaraSinek, Aras, BeatMaster ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 12. Aras
  Çevrimdışı

  Aras FLAC

  Katılım:
  15 Mart 2015
  Mesajlar:
  400
  Beğenileri:
  519
  LG V20 çok kaliteli bir quad çip kullanıyor ama sesine yapılan yorumlar seviyesinin genelde başlangıç seviyesi DAP ayarlarında olduğu. DAC çipi büyük bir devrede küçük bir parça sadece.
   
  #12
  tsn141 bunu beğendi.
 13. kaptanedi
  Çevrimdışı

  kaptanedi MP3

  Katılım:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  57
  Beğenileri:
  3
  Değişik dac ları pc anakart larında deneme şansım oldu. Farkı ozaman anladım. Misal asus un 7 formula anakartında cs4398 dac vardı. Şuan kullandığım fiio 18 deki pcm1798 dac la farkı pek anlayamazdım. Lakin formula 8 anakartda asus es9023 cip kullanılmış, ve bana göre cs4398 den de pcm1798 den de daha farkedilir iyi sesi var. Fioo yu pc de kullanma ihtiyacı hissettirmiyor bile. Oppo h2s de kullanılan dac la aynı. Bence cevre bileşeni önemli ama sesin karakterini belirleyen dac lar.

  E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  #13
 14. spitzer
  Çevrimdışı

  spitzer MP3

  Katılım:
  8 Ekim 2012
  Mesajlar:
  102
  Beğenileri:
  101
  Bu çipleri üreten birkaç tane yer var zaten, birçok üretici de oralardan alıyor. Asıl olay dac'ın analog katının beslemesidir. Burada çok temiz bir akım ile besleme yapılmazsa istenilen sonuç alınamaz. Dijital müzik için iki adet önemli kriter var; birincisi jitter, ikincisi ise analog katın beslemesi.
   
  #14
  tsn141 ve coolblue bunu beğendi.
 15. raven
  Çevrimdışı

  raven MP3

  Katılım:
  16 Mart 2013
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  84
  Dacın her yeri önemli. Arkadaşlar da bahsetmiş analog katından. Sonuçta orası dactan çıkan sinyalin line seviyesine çekildiği bir amfi. Bir ara elime Audio Note dac 4.1 gelmişti.. Daha doğrusu kit olarak gelmiş, bir arkadaş için yapmıştım. Üst seviye lambalı bir buffer katı / c-core çıkış trafoları vardı. Bu düzeydeki ekipmanların sesini duydunuz mu artık dac çipi neymiş ne değilmiş pek bakmıyorsunuz. Bana hangi dacı almalıyım diyen çok oluyor. Genellikle önerim discrete class A buffer katına sahip cihazlardan yana oluyor. Olmadı opamp değişimi mümkün olan cihazlar. Piyasada full spektrumda class A kalabilen başarılı discrete opamplar var. Takıldığı cihazı birkaç gömlek yukarı taşıyor. Tabi güç beslemesi de iyi olacak. Tercihen analog katının kendine özel bir shunt beslemesi, arkasında ayrı bir trafosu ve hatta o trafonun da arkasında ayrı bir güç kablosu ( ok biraz abarttım ama işe yarıyor denenmiştir :) ) Mesela bu opamp devresinin nasıl kurgulandığı önemli. En iyi opampı alıp takmak kolay da hadi orada fazlaca ringing "osilasyon" var ise veya oluşacak ise ? Bufferın hemen arkasındaki IV katı daha da önemli. Bazı dac çipleri (r2r gibi) voltaj çıkışlı olduğundan burayı pas geçebiliyor ama çoğunda var.. Dac çipinin beslemeleri, ondan da önemlisi saat kristalinin tipi, beslemesi ve izolasyonu.. dünya kadar detay var. Dac çipleri için de bir iki şey yazayım. Hepimizin iyi bildiği Sabre içinde kendi pll (jitter azaltma) düzeneği olan all-in-one bir çözüm. Üretici için gayet pratik. Dökümanını açar oradaki basit şemayı aynen kurgulayıp kendinize bir dac yaparsınız. Zaten çoğu da böyle yapar kendinden pek birşey eklemez. Ama işte all-in-one bir çözüm, istediğiniz kadar özel bir besleme yapsanız da, ne kadar ileri gidebilir ? Öte yandan Totaldac ve Aqua gibi firmalar 200 küsür düşük toleransa sahip dirençlerle eski usulden r2r dac yapar, arkasına fpga koyar algoritmalarına bir ton kasar..yani olayı açıp saçar ve sonunda o dacı 10bin $'a millete satar :)
   
  #15
  is25, zoso86, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş