DAC Tavsiyesi

'DAC' bölümünde ozangon tarafından 9 Eylül 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. Palakash

Palakash Yeni Üye

Beğenileri:
    6
    Herkese hayır li Ramazanlar diliyorum, naim 5i amfi ve kule hoparlörden oluşan sistemimi , tv den optik, pcden usb yoluyla kullanacağım bir DAC arıyorum güncel tüm formatları çalarsa iyi olur DSD gibi, caz ağırlıkta olmak üzere pop klasik tarza kadar müzik dinlerin. F/p 2. Elde olabilir, teşekkürler..

2. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.993
    Bütçenizi yazarsanız öneri verebilecek arkadaşlar için daha iyi olacaktır.

Chaturanga bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Havuz problemleri kadar meşhur DAC problemleri...:)

"Güncel tüm formatları çalarsa iyi olur DSD gibi.." Kısmı biraz sıkıntılı: Kısa süre önce MQA çıktı ve destekleyen ürün sayısı henüz oldukça az.

Ama MQA olmasa olur derseniz ben kulaklık sistemim için benzer bir arayışı, yani "DSD destekleyen, usb-optik-coax giriş olan fiyat/performans DAC" arayışımı SMSL M8 ile sonlandırdım.

Massdropta sık sık 200 doların altında satışa çıkıyor, bir bakın isteseniz: https://www.massdrop.com/buy/smsl-m8

Bütçenizi bilmiyorum ama eğer bundan bir basamak daha yukarı bir ürün alayım derseniz fiyat makası hemen açılıyor ne yazık ki.

Mesela daha ciddi, masa üstü, ya da set üstü bir ürün isterseniz fiyatlar DSD çalan ürünlerde 2. elde bile hemen bir kaç bin lira oluyor. Hatta bırakın USB'yi DSD'yi, sadece "iyi bir DAC olsun" deyince bile 10 küsur senelik Benchmark DAC 1 için dahi sahibinden'de 1500 lira istiyorlar.

kortin ve Chaturanga bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Turan hocamın dediklerine ek olarak şunu da belirtmek lazım, MQA encode edilmiş müzikler FLAC, WAV vs gibi formatlarda sunuluyor. Yani MQA diye ayrı bir format yok, ve genelde flac dosyaları içinde oluyorlar (teorik olarak mp3 dahil her türlü formatta olabilirler).

O yüzden hangi DAC olursa olsun MQA encoded parçaları çalacaktır ama MQA in katmanlarını açamayacağından MQA in gerçek nimetlerinden istifade etmeden çalacaktır. O açıdan MQA müzikleri, MQA desteklemeyen bir cihazda dinlemenin çok bir anlamı olmayacaktır. Çok yaygın olmadığı da düşünülürse şu aşamada bakılacak bir DAC ın MQA destekleyip desteklemediği dikkate alınmayabilir. (Gerçi ben aldığım DAC ı sırf MQA için aldım o ayrı konu :D )

Bende MQA destekleyen Meridian Explorer 2 USB DAC var, ancak oda mesela native olarak DSD yi çözmüyor, sanırım PCM e çevirip yada upsample vs ile çalıyor çok detaylı bilmiyorum. Meridian, DSD ye yatırım yapmayan bir firma, PCM kaynaklı müzikleri kullanıyor diye biliyorum ve MQA de Meridian'ın kendi sıkıştırma teknolojisi olarak görülebilir. MQA encoded müzik uygun bir DAC la açıldığında (lossy olmasına rağmen) DSD kalitesine yakın bir kalitede müzik ortaya çıkıyor (en azından bir çok kişi bu görüşte, bende buna dahilim aynı parçanın MQA versiyonuna göre DSD versiyonunun 1 tık daha iyi olduğunu düşünüyorum ama aradaki dosya boyutu farkı devasa.

Örneğin telefonuma indirdiğim 1.5 GB lık bir DSD müzik var, onun MQA encoded flac versiyonu 93.MB :) Yani 16.5 kat daha az yer kaplıyor. Ama ses kalitesi kesinlikle çok yakın. Bu açıdan MQA streaming servisleri için DSD ye yakın kalitede müzik sunma imkanı sağlamak için çıkmış bir teknoloji.

Bu MQA muhabbetinden sonra şunu söyleyebilirim, eğer Tidal Masters üzerinden MQA dinlerim ben zamanla nasılsa MQA içerikler artar düşüncesindeyseniz Meridian Explorer 2 yi tavsiye edebilirim. Sesini çok seviyorum.

Ancak ME2 AMP katı çok güçlü değil ve bir AMP ihtiyacınız olabilir. Ve bir de optik çıkışı yok, ki bu açıdan size tavsiye etmem anlamsız.

Sanırım iFi firmasının isminde DSD olan modelleri var, onlardan birine de bakılabilir. iDSD nanoydu sanırım en uygun olanı dijital input var sanırım ama USB den bağlanabiliyor mu (dönüştürücü bir kabloyla vs) orasını bilemiyorum.

ludwig bach, mavi, kortin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. Palakash

Palakash Yeni Üye

Beğenileri:
    6
    Cevaplarını z için teşekkürler, IFI nano da USB 3 giriş var optik olarak çıkış var giriş olarak kullanılır mi onu tam Çözemedin birde çıkış gücü idsd microya göre nasıl hiç bir fikrim yok :) alınabilecek modeller kısıtlı oldukça DSD te ihtiyacım yok aslında ses çipi güçlü olursa dosya açmada belki daha avantajlı olur diye düşündüm, birde 96khz 182khz duvarına takilmam gibi geldi sonuç olarak ne kadar çok format cozerse iyidir diye düşündüm. Yorumların izi bekliyorum sevgiler :)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 30 Mayıs 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 30 Mayıs 2017 ---
    Ama MQAolmasa olur derseniz ben kulaklık sistemim için benzer bir arayışı, yani "DSD destekleyen, usb-optik-coax giriş olan fiyat/performans DAC" arayışımı SMSL M8 ile sonlandırdım.

Massdropta sık sık 200 doların altında satışa çıkıyor, bir bakın isteseniz: https://www.massdrop.com/buy/smsl
    Smsl m8 merak ettiğim bir urun bu siteden nasıl alışveriş yapılır, birde farklı güç kaynağı kullananlar var gerekli mıdır. Şöyle bir yazılanlara baktimda MQA da boyut olarak çok küçük ve DSD te yakın sonuç vermesi düşündür du beni
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 30 Mayıs 2017 otomatik olarak birleştirildi ---
    Massdrop ta 170 USD demiş vergi felan yokmu bunda

6. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Vergi var tabiki, %20 vergiyi düşünerek karar verin.

7. Palakash

Palakash Yeni Üye

Beğenileri:
    6
    Bu arada kargo da var :) topping d30 nasıl bir urun bilen varmı

8. mavi

mavi MP3

Beğenileri:
    735
    Merhaba arkadaşlar.

Yakın zamanda (2016 sonu gibi) JDS Labs yeni bir DAC serisi duyurdu.

Bu serinin 139 dolarlık modeli OL DAC için yakın zamanda bir Techno-Fi turu düzenleme durumu olacak gibi.

Teknik özellikler açısından epey de iddialı bir alet, Objective DAC RevB'nin sayısal manada daha yüksek değerlere ulaşabilen terfi modeli gibi bir şey. Bence bir göz atmanızda yarar var, herhalde birkaç hafta içerisinde tur başlığını da açacağım.

Sevgiler herkese.

https://www.jdslabs.com/products/176/ol-dac/

sserkogss, eses, refuserQ ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Ceyhun hocam bir güzel haber daha, forum zenginleşiyor teşekkürler.

refuserQ, mavi ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  10. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.710
    akıyor bu ay maşallah :D

Dr. Boom, Picasso16, zoso86 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  11. raven

raven MP3

Beğenileri:
    84
    Merhabalar,

dac tercih ederken çözebildiği formatlara göre karar vermenizi önermem. İyi kurgulanmış bir dac, yüksek bit ve sample değerlerini geçin 16/44 pcm i bile vasat bir dacın dsd sinden daha başarılı çalacaktır. Bu duruma defalarca şahit oldum. Bir arkadaşımdan duyduğum, doğruluğu tartışmaya açık bir cevap var; Audio Note firmasına neden daclarınızda dsd desteği vermiyorsunuz diye sormuşlar.. "siz önce pcm'i adam gibi çaldırın" şeklinde cevap vermiş. :) vaktiyle elimden geçen Audio Note Dac 4.1 'in sesini hatırlıyorum da adamlar haklı. Şu an başka bir dac kullanıyorum. Native dsd ve 24/192 desteği vermesine karşın 16/44'ün sesini daha eforsuz, müzikal, dinamik ve realistik bulduğum için arşivimdeki tüm dsd leri pcm'e çevirip silmiştim. Yüksek örneklemeye sahip pcm leri de 44.1 khz'ye düşürmüştüm.

12. Palakash

Palakash Yeni Üye

Beğenileri:
    6
    Raven format tan once adam gibi calsin öncelikle demislerya zaten ürünlerin çoğu vasat en azından kabiliyet sınırı yukarıda olsa DSD felan cozse düşük örneklemeler de daha stabil çalmaz mi ? Bu arada giriş seviyesi dac larla ilgili smsl m8, toppic d30 hangisi alınmalı IFI micro da var

Chaturanga bunu beğendi.
  13. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.710
    şahsen ben dsd'ye, 32 bit'e, mqa'ya pek takılmazdım masaüstü sistem kursam. 24bit 192khz albümler bulmak bile çok zor. dsd derseniz bir avuç. tidal'den steam edecekseniz mqa mantıklı olabilir. ama evdeki sistemde parçalar daha fazla yer kaplasa da çok sorun olmaz bence. boşuna her yere drm sıkıştıran firmalara destek olmamak lazım. açık lisans iyidir.

dac konusunda benim önerim yok ancak yine kendi fikrimden yola çıkarsam, bütçeyi daha çok amfi katına yatırmak gerektiğini düşünüyorum. dac facia bir şekilde tasarlanmamışsa zaten yeterli olacaktır.

sserkogss ve Chaturanga bunu beğendi.
  14. Palakash

Palakash Yeni Üye

Beğenileri:
    6
    Naim naif 5i stereo amfim var elimde creative x fi ses kartı var ve kulaklıkla yaptığım dinletiler de çok distorsiyon var amfiyle daha az hissediliyor müzikalite eh işte, yazılanlara bakılırsa mutlaka DAC a geçiş yapmam gerekiyor. Bu arada forumda centrance portable DAC var gerçi ben TV ve PC üzerinden kullanmak istiyorum ama nasıl bir dactir bilen varmı, sevgiler...

Chaturanga bunu beğendi.
  15. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    @Palakash hocam birde şu DAC a bakın isterseniz, Nuforce reklamcısı gibi oldum bugün ama herhangi bir ilgim yok firmayla :D

https://www.massdrop.com/buy/udac-3-amp-dac/talk

Yorumlardan birinde MQA olmayan müziklerde (ki sizin dinleyeceğiniz müziklerin çoğu MQA olmayacak) Meridian Explorer 2 den biraz daha iyi ses verdiği ve home audio sistemlerinde de kullanılabileceğini belirtmiş alan birisi.

Kargo + gümrük totalde 92 Dolar'a alınabiliyor. Çıkışlarına bakılırsa TV ye vs de bağlanabilir sanırım değil mi?

16. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    884
    Optik çıkışı var. Fakat 3,5 luk optik çevirici kullanmanız gerekiyor :).

17. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    2.845
    Meridian ilk versiyonda optik çıkış var ama 2 de line out var onun yerine. Oradan dönüştürücüyle oluyorsa bilmiyorum.

18. raven

raven MP3

Beğenileri:
    84
    Evet haklı olabilirsiniz ama komplike şeylerler kaş yaparken göz çıkartıyor da olabilir :) İşin içinde neler oluyor bildiğim, tecrübe ettiğim kadarıyla yazayım ama..

Şu an çoğu dac oversampling çalışıyor.. Yani gönderilen örneklemeleri dönüşümden önce belirlenmiş bir üst noktaya yükseltiyor. (NOS daclarda bu durum yok) Oversampling sinyal/gürültü değerini yani kaliteyi yükseltmek için kullanılan bir yöntem fakat işin içine bir dönüşüm ve ekstra bir yük getiriyor. Kısaca artılar / eksiler meselesi aynen burada da var. Kimi kulağa göre eksisi artısından daha fazla olabiliyor. Şahsen ben "çok iyi" bir kaynağı minimalist, mümkünse NOS, bir dacla dinlemeyi tercih ederim.. Öte yandan bahsettiğim düzeyde bir kaynağa sahip olabilmek ciddi bir mesele.

Daclarda re-clocking denilen bir işlem de var. Sinyali yeniden dizme işi, jitter azaltma için. Kimisi dac çipi içinde bunu hallederken kimisi eksra donanımlar kullanıyor. Bu prosesler işini gelen farklı örneklemelere göre farklı düzeylerde yapıyor olabilir (bence) Benim kulağıma göre gelen örnekleme 44.1 / 48 khz olduğunda sorun çok az iken 88 khz ve üstünde zorlanma, yapaylık başlıyor. Tabi bunun düzeyi eldeki donanıma göre değişir yalnız ciddi düzeyde pahalı donanımlarda da bunu gözlemledim. Yüzbinlerce liralık high-end sistem kuran tanıdıklarımdan da benzer şeyleri işittim. İşin içinde kaynak performansı da var. Belki de film burada kopuyor. Veriyi okuyup, işleyip, göndermeye çalışan bir kaynakta acaba sample değeri yükseldikçe neler oluyor ? Aklıma hep bilgisayarlarda kullandığımız fidelizer programları geliyor. Gereksiz uygulamaları hafızadan kaldırıp ve birtakım optimizasyonlar yaparak sesi iyileştirmeyi amaçlayan uygulamalar. Atıyorum işlemci kullanımı %1.5 düzeyinde iken fidelizer ile %1 'e iniyor ama aradaki o yarım puanlık farkı duyabiliyorsunuz.

Son düzenleme: 1 Haziran 2017
    doğan özen, Chaturanga ve coolblue bunu beğendi.
  19. Palakash

Palakash Yeni Üye

Beğenileri:
    6
    Teşekkürler ürünün üst frekanslarda biraz zorlandığını okumuştum sanki bir daha incelicem :)

Benim maksadım da DSD den ziyade doğal ses üretebilen bir DAC almak kimisinde gizler coşkulu iken baslar karman çorman oluyor kimisinde gümbür gümbür bas detay yok, durum böyle olunca bende deneme fırsatı olan arkadaşları bulup 1. Elden öğrenmeye çalışıyorum. Bu noktada onerileniİ bekliyorum, cumleten iyi aksamlar :)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 2 Haziran 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 2 Haziran 2017 ---
    Bu arada topping d30 un smsl m8 e benzer sonuç verdiği ile yazılar okudum
    Burada d30+a30 paket olarak uygun fiyatlı gibi geldi bana ne dersiniz
    https://www.massdrop.com/buy/topping-d30-dac
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 2 Haziran 2017 otomatik olarak birleştirildi ---
    Bide bu var prifier jitter görevi görüyo galiba buna ne dersiniz

https://www.audiophile.org/mobile/satilik/dijital/dac/ilan/35262/ifi-nano-idsd-ve-purifier/

20. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    785
    Cahilliğimi bağışlayın ama dac ile mesela bir Cowon arasında ne gibi bir fark var belki bende alabilirim. ama tam farkı bilmiyorum ve eskiden Cowon dan hep efsane olarak bahsedilirdi tabi ses oynatıcısı olarak. Şimdiki halini ve pozisyonunu bilmiyorum.

Sayfayı Paylaş