Dave Brubeck Quartet - Time Out

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde tinman403 tarafından 18 Şubat 2015 tarihinde başlatılan konu.

1. tinman403

tinman403 Yeni Üye

Beğenileri:
    82
    İş güç yok. Kar tatili derken bari foruma biraz faydam dokunsun diye bu incelemeyi yapmaya karar verdim.

Dave Brubeck şüphesiz caz müziğin tarihine çok büyük harflerle geçmiş bir müzisyen. Caz'ın afrikalı bir kimlikten kurtulup amerikan folk'undan fazlası olmasına emeği çok geçmiş biri.

Bu gün incelemeye aldığım Time Out'da bunun en büyük ispatı. Öncellikle albüm sadece Dave'den ibaret değil. Albümde saksafonda Paul Desmond, basta Eugene Wright, davulda Joe Morello gibi efsaneler var.
    İlk defa bir caz ezgisi içinde 9/8'lik ritimler duymanız mümkün bu albümde. Caz müziğin dünyalı kimliğini anlamak için en ideal albüm şüphesiz time out'dur. Caz müziğe yeni başlayacaklara şiddetle önerebilirim.

1959 tarihli bu albümün hiti hiç şüphesiz Take Five yorumudur. Yıllardır bir çok Tv programına fon ola gelmiş herkesin kulağının aşina olduğu bir eserdir. Aksak ritimlerin yarattığı ahenk büyüleyicidir. Eğer bir parça iyi bir ekipmanda dinleniyorsa davul kulağınızda çok değişik bir lezzet bırakacaktır. Artık bir caz standartı olmuş bu eseri müzikle ilgilenen insanlar için bir test gibidir adeta. Bu eser bilinenin aksine bir Brubeck'in değil Paul Desmond'un bir bestesidir.

Tabi albümü güzel kılan yanlardan biri de bizden tınıların olması. Mozart'ın Rondo Ala Turca'sına selam eden Blue Rondo A la Turc. Dave Brubeck'in bir kaç günlük İstanbul ziyareti sonucu ortaya çıkmış bu eser belkide bu kenti anlatan en büyüleyici şarkılardan biridir. İstanbulu gezerken kulaklıktan duyulması güzel hisler yaşatabilir. 9/8 ritimlerin cazla yakaladığı uyum ise çok hoş ve doyurucudur.

Şarkılardan bahsederek daha fazla sizi etki altına almak istemem. Bu albümde mutlaka size göre bir şeyler vardır. Özellikle caz dünyasına yeni yeni ilgi duyanlara iyi bir başlangıç oluşturur. Bilip uzun süredir dinlemeyenlere de ufak bir hatırlatma notu olsun bu inceleme.

Time Out - Dave Brubeck Quartet 1959

A yüzü

1."Blue Rondo à la Turk" 6:44
    2."Strange Meadow Lark" 7:22
    3."Take Five" 5:24

B Yüzü

1."Three to Get Ready" 5:24
    2."Kathy's Waltz" 4:48
    3."Everybody's Jumpin'" 4:23
    4."Pick Up Sticks" 4:16

The Dave Brubeck Quarte

Dave_Brubeck_-_Time_Out_-_LE_-_COVER.jpg

Mikrobiyolog, tsn141, Pax ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  2. zagorino

zagorino Yeni Üye

Beğenileri:
    19
    Bu album bence Jazz 101 - Introduction to Jazz Music dersi albumlerinden biridir.
    Benim jazz muzige giris yapmama (Kind of Blue) ile birlikte ve sonrasinda bambaska bir evrene giris yapmama vesile olan albumlerdendir.
    Jazz muzige korkuyla yaklasanlarin baslangic noktalarindan birisi olabilir, zaten keyif alindiginda sonrasinda olaylar gelisecektir.

refuserQ, tsn141 ve Pax bunu beğendi.
  3. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Caz müziğinde 9/8'lik ritm çok ilginç. Kesin Türk müziğinden esinlenmiştir. Çünkü bu ritm yapısı sadece Türk müziğinde görülür. Aksak usül diye geçer, hem halk müziğimizde hem de Klasik Türk Müziği'nde yaygındır.

refuserQ, zagorino ve Pax bunu beğendi.
  4. Pax

Pax FLAC

Beğenileri:
    675
    Benim de jazz müziğe giriş yapmamı sağlayan bu albümdeki "take five" parçasıdır. İnanılmaz bir parça gerçekten enstrumanlar olsun akıcılık olsun daha ne olsun dedirtir. Hele bir davul solosu var dinlemeye doyulmaz gerçekten. Aynı zamanda kulaklıkların kanal ayrımı başarısını da bu parçayla test ederim.

Jazz müzik hem icra etme anlamında (ensturumana üst düzey hakimiyet gerektirir) hem de dinleme anlamında belki de en zor müzik türü. Notalardaki akıcılık, doğaçlama (doğaçlama derken kafalarına göre çalmıyorlar) ve bu doğaçlamanın inanılmaz bir müzik bilgisi ve disiplin gerektirmesi jazz ı zor müzik türü yapıyor.

Jazz müziğin birçok alt türü vardır. Mesela ben şu sıralar Avrupa trio jazz ından çok Amerikan hard bop jazz dinliyorum.

Türe yeni başlayan arkadaşlara bu albümü (dave Brubeck time out) mutlaka öneriyorum. Sardı sardı yani sarmadı arabesk dinlemeye devam edin :)

refuserQ, zagorino ve mattiadestro bunu beğendi.
  5. zagorino

zagorino Yeni Üye

Beğenileri:
    19
    Ben de Amerikan hard bop ile devam ettim bir sure ama su an Avrupa cazina fena sarmis vaziyetteyim. Gecen sene Istanbuldaki Avishai Cohen ve ondan onceki sene Tingvall Trio konserlerini canli izledim. Muthis bir keyifti. Bence su an klasik muzik ne ise gelecekte de bugunku Avrupa cazi o olacak diye dusunuyorum.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 10 Eylül 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2017 ---
    Kesin bir etkilenme soz konusu, albumun giris parcasi "Blue Rondo à la Turk" :)

refuserQ ve Pax bunu beğendi.
  6. Pax

Pax FLAC

Beğenileri:
    675
    Dave Brubeck - Take Five
    Kenny Dorham - Una Mas
    Lee Morgan - The Sidewinder
    Horace Silver - The Song for my father
    Duke Ellington - Take a Train
    Miles Davis - Freddie freeloader
    John Lewis - Yardbird Suite
    John Coltrane - My Favorite Things
    Sonny Clark - Cool struttin
    Dexter Gordon - Second Balcony Jump

Bu liste güzel başlangıç olur kanısındayım.

CongoFather, Picasso16, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    Sadece 9/8lik değil tüm şarkılar farklı bir olağan dışı ritim ile yazılmış. İsmi de bu yüzden time out. Bu albümden önce yapılmamış şeylerdi bu.

Dave brubeck Türkiye ziyareti sırasında romanların 9/8lik ritmi nasıl kullandığını görüyor ve etkileniyor. Albümün fikri de buradan geliyor. Şarkı ismi de o yüzden blue rondo a la turk

Take five da halen daha tüm zamanların en çok satan caz Single ı ünvanını korumaktadır. Dave brubeck albüm yazımı sırasında her grup üyesine farklı bir time signature verip bununla şarkı yazmalarını istiyordu. Paul desmond da aldığı 5/4lük ritm ödevini unutmamak için defterine take five yazdı. Ve şarkının ismi öyle kaldı...

Ayrıca Joe Morello manyak bir davulcudur ve 90larda çıkardığı Morello standard time albümünün kaydı olağanüstüdür. İsmiyle de time out'a göz kırpan bu albümde muhteşem bir take five varyasyonu da bulunmaktadır.

Özen, cgtyguner, zagorino ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  8. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Son düzenleme: 18 Eylül 2017
    Özen ve Chaturanga bunu beğendi.
  9. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Şu an keyifle dinliyorum Take Five albümünü. Take Five da yıllardır bildiğimiz bir esermiş, hatta bizim hafif müziklerden biri sanıyordum:) Kayıt da çok iyi. Tabi P1'e de hak teslimi yapmak gerek.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  10. Ali Akçakaya

Ali Akçakaya Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Sony Rollins - St. Thomas ile birlikte Take Five Caz'a başlarken dinlediğim ilk şarkılardı. Yeri apayrıdır bende.

11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.422
    Dave Brubeck ismiyle TRT3 sayesinde aşina olmakla beraber albümünü (albümlerini) hiç baştan sona dinlemişliğim yoktu, ama bu albüme bayıldım. Ancak benim için albümün yıldızı, davulda Joe Morello oldu. Pek çok şarkıda "Bu nasıl bir zil cümbüşüdür böyle!" dedirtiyor. Artık dinlediğim kayıtlarda bu ismi da arayacağım. :ok

Bir tiz sever olarak @karanehir35 Ahmet hocam sen ne düşünüyorsun?

refuserQ ve Pax bunu beğendi.
  12. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.457
    Normalde heç sevmem ama hazir tidalde varken tlf da elimdeyken bi acayim bir sey kaybetmem dedim. :)
    Bu albumle beraber ilkkez hayatimda jazz dinlemeye basladim dun den beri :D
    Ama Cok tatli caliyorlar cidden

refuserQ, Pax ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  13. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    319
    Devialet'in "Lost Recordings" calismasi altinda derledigi, daha once gun yuzune cikmamis ,genelde canli konserlere ait kayitlardan olusan albumlerden, Dave Brubeck Quartet, 1967 tarihinde kaydedilmis "Live at Kurhaus" albumunu 24 bit 176.4 khz satin aldim..
    Iyi bir ses sisteminde dinlemesi kulakliktan cok daha keyifli.. Take five ile birlikte "Three to get ready" parcasi da cok guzel.. Cok guzel bir oneri olmus..

Sinirli sayida basilmis vinyl yada Cd/16 bit/24 bit kayitlari satın almak isteyenler icin link verim..

Sınırlı sayıda Vinyl(plak)
    https://www.devialet.com/en-us/the-lost-recordings-vinyl-dave-brubeck-quartet.html

Dijital Kopya
    http://fondamenta-music.com/releases/281?locale=fr

refuserQ, Mikrobiyolog ve Pax bunu beğendi.
  14. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    951
    Caz müziği bulaştı bünyeye, şimdi de Kind of Blue'ya geçtim :)

Ek: Bu da çok güzel bir albüm. Her parçanın baş ve son kısmı ana yapı, aradaki solo kısımlar ise doğaçlama, aynen bizim taksimler gibi :)

refuserQ, Mikrobiyolog ve Pax bunu beğendi.
  15. Pax

Pax FLAC

Beğenileri:
    675
    Bu kısımda aynı bizim türkü kültürümüzdeki gibi jazz da entruman soloları aslında birbiriyle atışıyorlar :)

refuserQ ve Italoman bunu beğendi.
  16. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    319
    "Live at the Kurhaus 1967" kaydında, 16 dakika 57 saniyelik muhteşem "Blues For Joe" isimli parçada Joe Morello'nun inanılmaz bir drum solosu var. 4.5 dakiklık solosu ile başlıyor.. Parçanın bütününde Joe Morello solo performansı ile harikalar yaratmış. 24 bitlik dijital kayıt oldukça başarılı. Sahne genişliği, derinliği, enstrümanların ayrımı, konumlandırması ve ses detayları ile çok çok başarılı bir kayıt olmuş.

17. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    743
    bunu seven şunu da sever:

cannonball adderley with bill evans - know what i mean?

Mikrobiyolog ve Pax bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş