Davulcular için IEM Tavisyleri

'Kulaklık Genel' bölümünde TheDrummer tarafından 10 Ağustos 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. TheDrummer

TheDrummer Yeni Üye

Beğenileri:
    13
    Herkeze Merhabalar.
    Öncelikle foruma yeni katılmış bulunmaktayım sürçü lisan edersek affola...
    Yaklaşık 6 yıldır canlı müzik sahnelerinde davul çalmaktayım.
    Şimdiye kadar hep monitör olarak hoperlör kullanma taraftarı oldum lakin artık kulaklık için geçiş yapma düşüncesindeyim.
    Hayatımda ilk kez bir iem alıcam ve konu hakkında çok tecrübesizim.
    Forum içerisinde epey bir araştırma yaptım fakat bir davulcuyu tatmin edecek olan iem tavsiyeleri hakkında pek birşey bulamadım.
    Sahnede kullanmak amacıyla önceliğim yüksek bass seviyeleri.
    -Bunlar için gereken frekans değerleri nelerdir
    -Nasıl bir kulaklık alınmalı
    -Kulaklık sahne genişliği ne kadar önemli yada değil
    -Aliexpress gibi sitelerde bulunan 100$ civarındaki iem kulaklıklar yazılan değerlere gerçekten sahipler mi yoksa sadece boşa harcanmış bir para israfı mı olur ?
    Bu gibi sorularım var. Ayrıca belirtmem gereken bir husus da var ki oda bütçemin 300 tl olmasıdır.
    Konu ile ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlar deneyimli kişiler varsa şimdiden söylenecek her türlü tavsiye için herkeze ayrı ayrı teşekkür eder bol müzikli günler dilerim.:)

2. DefinitioN

DefinitioN Analog Yetkili üye

Beğenileri:
    2.791
    Tavsiye başlıklarına yazmadığınız için cevap gelmemiş olabilir.Sitede belli bir işleyiş oturtuldu.Kimse cevap yazmaktan imtina etmez yoksa.Yanlış yargılamayın. :))

Maalesef güncel kulaklıklar hakkında bilgi sahibi değilim.2-3 sene önce olsa bütçenizi 100 lira daha artırıp UM3X alın derdim.Bateri vuruşlarını onun kadar keyifli veren daha iyi bir İEM dinlemedim.

Dedigim gibi.Güncel durumu bilmiyorum.

Pax, refuserQ, Nazım ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.612
    hocam çok değil uplanmış başlıklara baksanız bir fikriniz oluşurdu. 100 dolar aralığında magaosi k3pro, kinera h3, 1more triple, rockjaw resonate var. h3 hariç hepsinin incelemesi forumda mevcut.

Pax ve CongoFather bunu beğendi.
  4. TheDrummer

TheDrummer Yeni Üye

Beğenileri:
    13
    Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Belirttiğim gibi forumda yeniyim kusuruma bakmayın :( Nerdeyse her başlığı gezdim ama yorum yapan bir davulcuya pek rastlayamadım o yüzden bu başlığı açma gereksinimi duydum.
    Sormak istedğim bir iki şey daha var.
    2.el iem nereden araştırabilirim ?
    Bir de Aliexpress de TFZ isimli bir marka keşfettim ama ne kadar iyidir bilemedim. Bu ürün hakkınız da hiç fikriniz var mı ?
    TFZ 5s serisi var sanırım 70$ civarında. Epey bi hoşuma gitti lakin işin matematiksel boyutuna da çok acemi olduğumdan nasıl bir performans verir hiç bir fikrim bulunmamakta. Kör atış yapmak ta istemiyorum.
    Tekrar kusuruma bakmayın ve yardımlarınız için teşekkür ederim :)

5. lavgirin

lavgirin MP3

Beğenileri:
    66
    Tfz 5s'in cok iyi ve bol basslari oldugundan soz ediliyor.2. El bolumunde satan bir arkadas vardi.

6. myloo

myloo FLAC

Beğenileri:
    708
    Hocam Shure SE215'e baktınız mı? Sahne kulaklığı olarak kullanan birçok kişi var. Tek bir enstrümanı başarılı şekilde monitörize edebiliyor. Akustikte son derece başarılı bir kulaklık. Her ne kadar yeni bir ürün olmasa da giriş seviyesindeki yerini hala koruyor.

Nazım bunu beğendi.
  7. TheDrummer

TheDrummer Yeni Üye

Beğenileri:
    13
    Ya 2.el bölümüne baktım aslında ama göremedim muhtemelen satmıştır şimdiye kadar :)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 12 Ağustos 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 12 Ağustos 2017 ---
    Shure SE215 i bir kere gittiğim bir konserde arkadaşımdan alıp denedim ama bass konusunda sıfır seviyesinde. Çok flat bir kulaklık. Vokalist yada gitarist olsam evet işime yarar epey de güzel bir performansı var çok temiz ve net. Fakat bana biraz daha bass karakterli bir kulaklık lazım.

8. Nikre

Nikre Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Hocam merhaba, ben yeni shure se846 sahibi oldum, iem aramalarını bitirecek seviyede bir kulaklık lakin müzik yaparken hırpalamak için fazla.. Shure se215 var elimde, kutulu, faturalı garantili.. 3-5 ay seyrek kullanıldı.. 490a almıştım eğer isterseniz 300e bırakırım, son fiyattır..

9. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.680
    Bulursanız shure se215 special edition alın o uygun olur.

10. TheDrummer

TheDrummer Yeni Üye

Beğenileri:
    13
    Bahsettiğim gibi denediğim de bass seviyesi çok yetersiz gelmişti o yüzden pek yanaşamıyorum şu anda.. Benim önceliğim davulu çalarken kick seslerini içimde hissetmem gerekiyor. Çünki çaldığımız sahnelerde %90 oran la sub hoperlorler hep bana uzak ve pozisyonu kötü oluyor. Kick lerimi zaten az duyuyrum. Bir de üzerine flat bir kulaklık alırsam iyice parayı boşa harcamış olurum :(
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 12 Ağustos 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 12 Ağustos 2017 ---
    Special Edition modelinin diğerinden ne tür farkları var ki acaba ????:)

11. lavgirin

lavgirin MP3

Beğenileri:
    66
    http://www.techno-fi.net/forum/konu/Çeşitli-ekipmanlar-iem-dap-vs.11671/

TheDrummer bunu beğendi.
  12. tsn141

tsn141 DSD

Beğenileri:
    1.419
    SE846 yada westone UM2 gibi bir şey işinizi görecektir. SE215 sahne ortamında size cılız gelecektir. Mümkünse 2 sürücülü armatür kulaklık alın.
    846 için de duruma göre biraz EQ gerekebilir. Ancak headroomu distortiona sokmadan işinizi görür. UM2 yada türevi şeyler de sizi "kurtarır".
    edit: yanlış okuma.

Son düzenleme: 12 Ağustos 2017
    TheDrummer bunu beğendi.
  13. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.612
    arkadaş bütçe 100 dolar demiş hocam :D

TheDrummer, zoso86, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.680
    Special edition normal olanından daha bassli basshead'e yakın bir kulaklık..Armatür değil dinamik sürücülü bir kulaklık.

http://www.accessoryjack.com/shure-...e-cable-special-edition-translucent-blue.html

https://www.head-fi.org/showcase/shure-se215-special-edition.15632/reviews

TheDrummer, refuserQ ve tsn141 bunu beğendi.
  15. TheDrummer

TheDrummer Yeni Üye

Beğenileri:
    13
    Evet um2 işimi fazlasıyla görebilecek bir ürün lakin fiyatları bildiğim kadarıyla şu anda bütçemi epey bi aşmakta :)
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 13 Ağustos 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 13 Ağustos 2017 ---
    Dinamik sürücülü kulaklıkların bass konusunda hava akımı dolayısıyla pek performanslı olmadığını duymaktayım sürekli forumlarda..
    Aslında çok net bilgim de yok. Dinamik almanın ne türlü faydası yada zararı olur armatüre göre ?

16. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.680
    Onun pek bir önemi yok.Ben sadece ucuz armatürlü kulaklıklar pek bass vermıyor diyecektim orda dinamık sürücülü demiş bulundum.En az bir Um3x veya Heir5 gibi bisey olacak ki ancak..Onların bassları tatmin eder ancak yine bir dinamik sürücülü kulaklık gibi olamaz..Yıl 2017 hala armatür-dinamik muhabbeti yaptım bu arada :)) Bu muhabbetler çoktan geçti ama ben daha dinamik sürücü gibi bass veren armatürlü kulaklık duyamadım. :D

Dinamik sürücülü kulaklıkların bass konusunda hava akımı dolayısıyla...Bu cümle tam tersi olacak.Asıl dinamik sürücü hava solursa daha çok güçlü bass çıkarır.

Siz bunlara takılmayın ,Se215 special edition,Tfz5s uygundur.

Not: Dinamik sürücü vs armatür olayları tabii geçti,iş tuninge kaldı vs..Ama miktar ve güç olarak ben dinamiken daha iyisini göremedim..Hız,detay,ayrıntı'yı falan bilemem :)) Bu konuda yanlış anlaşılmasın dediklerim.

TheDrummer ve lavgirin bunu beğendi.
  17. TheDrummer

TheDrummer Yeni Üye

Beğenileri:
    13
    Eyw hocam teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Ayrıca FTZ5s i türkiye içinde nerden bulabilirim ya aliexpress den gümrük parası ödemek istemiyorum :D

18. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    691
    2 yıl se215, 2 yıl da üstüne special edition kullandım. davul monitoring için çok iyi bir tercih olacağını düşünmekteyim. (bütçe dahilinde)

Mikrobiyolog, TheDrummer ve refuserQ bunu beğendi.
  19. TheDrummer

TheDrummer Yeni Üye

Beğenileri:
    13
    Evet nazım bey bende yaptığım araştırmalar sonucu bütçeme uygun olarak en iyi tercihin o olacağı kanaatindeyim. Ayrıca 200 tl ye 2.el bir special edition buldum. Büyük ihtimalle 1-2 gün içerisinde satın alacağım. Aldıktan sonra değerlendirmemi tekrar sizinle de paylaşırım. :)

refuserQ bunu beğendi.
  20. fuzun

fuzun Yeni Üye

Beğenileri:
    11

Sayfayı Paylaş