Denon AH-D600 İncelemesi

'Denon' bölümünde compicat tarafından 2 Mayıs 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. compicat

compicat DSD Sponsor AudioMinor

Beğenileri:
    1.075
    Uzun zamandır taşınma ve tayin işlerinin de etkisiyle bir şeyler karalayamamıştım. Aklımda sırasıyla çok ufak bir iki değişiklik işlemi kalan Beta22 amfi ve Denon AH-D600 kulaklık incelemeleri vardı. Beta22 için zaten kulaklık ve dac eksikliğinden uygun şartlar şu an yok. O yüzden gecikmeli de olsa çokça merak ettiğim Denon AH-D600'ün incelemesini paylaşıyorum.

Kafaüstü portatif kulaklık serisine çokça dahil etmek isteyip dahil edemediğim Denon AH-D600'ü denemem için bana gönderen Synweap'e öncelikle teşekkür ediyorum.

Kulaklık, fiyat ve kalitesine yakışır bir kutuda geliyor. Değişebilir kabloya sahip D600. Kafaya takıldığında ilk söylenebilecek şey oldukça konforlu bir kulaklık olduğu. Şekli ve yapısı itibariyle kafaya yaptığı baskı, kapalı bir kulaklıktan beklenenden çok daha az. Rahatsızlık vermemesinin yanı sıra, uzun süreli dinlemelerde terleme hariç çok büyük bir problem yaratacağını sanmıyorum. Hafızalı pad'leri kulakta oldukça rahat, yastıkta yatıyor izlenimi verebiliyor kullanımı sırasında. Ağırlık olarak, daha önce incelediğim portatif kafaüstü sınıfındaki kulaklıklardan ağır. Dışarıda kullanımı da şekil itibariyle kulanıcı için zor olacaktır. HD650 takıp dışarıda dinleyen bir kullanıcıdan daha çok dikkat çekecektir D600 kullanıcısı.

Yekpare, sağlam bir kasaya sahip d600. Ne kadar plastik ağırlıklı malzeme de olsa, daha önceki serilerde yaşanan çatlamalar, kısa sürede oluşan deformasyonlar bu kulaklıkta çokça yaşanmayacaktır. Tek eksisi olarak, kafa yapısına bağlı olarak, kulaklıkların az da olsa oturma problemi yaşatabileceğini söyleyebilirim. Kafayı sıktığı noktalarda, özellikle boyut olarak küçük kafalara sahip kullanıcılarda sabit tutma problemi yaşanabilir. Bu problemin çok nadir ve uzun süreli dinlemelerde olabileceğini düşünürsek, kullanım-rahatlık sınavını başarıyla geçiyor D600. Tekrar belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum; D600, Sennheiser Momentum kıvamında portatifliğe sahip değil. Ben açıkçası dışarıda kullanabileceğimi sanmıyorum. Bu tamamen kendine has kasa yapısından dolayı.

Ses konusuna gelecek olursak, kulaklık hızını ilk takışta hissettiriyor. Elektronik müzik seven bünyeler için heyecan verici bir başlangıç diyebilirim ilk an için. Kapalı kulaklık fobisi olanlar için belirtmem gerekiyor, D600 kapalı bir kulaklığa göre oldukça açık ve rahat bir ses veriyor. Kulaklığın ilk farkedilen özelliklerinden biri bu.

Oldukça güçlü ve uzun baslara sahip D600. Çok sıkı değil. Basların çok sıkı olmaması, bazı kullanıcıların çokça aradığı tokluk hissinin alınamamasına yol açıyor. Basların bir eksisi, uzun (extended) baslara sahip çoğu kulaklıkta az da olsa görülebilen baslardaki rezonans. Bu titreme, kulaklığın hızına rağmen bazı elektronik parçalarda kendisini gösterebiliyor. 1-2 parçada özellikle, bu olaydan dolayı kulaklığı tekrar tekrar çıkarıp taktım. Kulaklık kafanıza ne kadar iyi oturursa, baslar o kadar doğru vuruyor diyebilirim.

Tizler düzenli bir yapıya sahip değil. Şöyle ki; üst tizler oldukça parlak ve temizken, alt tizlerde bir sıkıştırılmışlık hissediyorsunuz. Tiz-Mid geçişlerinde hızlı kulaklıklarda genel olarak karşılaşılan "hump" d600'de var açıkçası; ama özellikle modern müzik türlerine göre tune edilmiş kulaklıklarda artık bu kamburun iyi mi kötü mü olduğunu üreticiler tamamen kullanıcı tercihine bırakmış durumda. Ben genel tiz tınısını çok sevdim diyebilirim. Tizler oldukça temiz ve açık. Kulak parçalayıcı değil; ama kapalı kulaklıkların aksine aşırı basık ve arka planda da değil.

Kulaklık genel olarak eğlenceli, hayat dolu bir sese sahip; fakat bazı parçalarda mid'lerin parlak tizlere ve titretici baslarına göre basık kaldığını hissettim. Derin vokaller düşük frekanslara daha yakın ve yine vokaller bu durumdan dolayı bazen çok tutarlı gelmiyor. Yani en azından D2000'de bu durum yoktu. D2000'e göre eksik diyebileceğim bir yön bu. Lafı geçmişken kulaklık D2000'e göre kesinlikle daha temiz bir sese sahip. D5000'den de temiz olduğuna dair yorumlar var, D5000 dinleyemediğim için bilgi veremiyorum.

Kulaklık, en başta da belirttiğim özelliklerinden dolayı tam bir elektronik müzik kulaklığı diyebilirim. Bass ağırlıklı, hızlı ve oldukça temiz bir sese sahip. Daha önce incelediğim kulaklıklar arasında sadece ses olarak karşılaştırmak gerekirse, Sennheiser Momentum'a yakın bulduğumu söyleyebilirim. Konfor ve kullanım alanlarını kenarda tutarsak, momentum'dan daha geniş bir sahneye sahip; fakat Momemtum daha tane tane çalıyor, özellikle midlerde bu oldukça açık.

Çoklu kullanım yönünden, bu kulaklıkların şahane film kulaklıkları olduklarını da belirtmem lazım. Oldukça konforlu, titretici baslarıyla film keyfinizi katlayacaktır.

Kulaklığın tekrar yapısına dönersek, kimine göre piyasadaki en çirkin kulaklıklar olabilir. Ben şeklini çok sevdim, kulaklığı da oldukça konforlu buldum. Dediğim gibi iddialı yapısıyla dışarıda kullanımı cesaret isteyecektir. Cup'ların büyüklüğü rahatsızlık vermezse, dışarıda karizmatik bir görünümü olduğunu da belirtmek lazım.

Kesinlikle amfi ihtiyacı olan bir kulaklık değil. Iphone'unuzla bile oldukça rahat bir şekilde dinleyebilirsiniz.

Genel düşüncem, bu kulaklığın modern müzik türleri için tune edildiği yönünde. Commercial, elektronik müzik türlerinde gerçekten harikalar yaratıyor -kapalı kulaklıkla da klasik müzik dinlemeyin zaten :)- Fiyatı göz önüne alındığında, rakiplerine göre biraz daha az tercih edilse de, spesifik yapısı, sağlam kasası ve kapalı olmasına rağmen oldukça net ve açık ses rengi, konforu, çok yönlü kullanımıyla piyasada kendine yer edinmiş bir kulaklık Denon AH-D600.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2014
    Submariner2 bunu beğendi.
  2. compicat

Beğenileri:
    1.075
    Tamamlandı. İyi okumalar.

3. Engin

Engin Yönetici

Beğenileri:
    842
    Eline sağlık Boğaç.

Yazıdaki deja vu etkisi de iyi olmuş :evl

4. compicat

Beğenileri:
    1.075
    Teşekkürler Engin ;)

5. high-fidelity

high-fidelity DSD

Beğenileri:
    863
    Boğaç Bey kulaklarınıza,ellerinize sağlık.Güzel bir inceleme olmuş.Denon'un amiral gemisi olan AHD serisinin en üst modeli 7100 de çok başarılıymış sanırım.Ama diğer high-end kulaklıklar kadar iyi değilmiş.Belki de ben yanılıyorumdur ama kulaklığın kibar ve şık bir şekle sahip olması,ister 3.5 mm'lik jack ile playerlar ile kullanılabilmesi,isterseniz de amfilerle 6.5 mm'lik jacka sahip kablo ile kullanılabilmeside güzel artılar sunuyor bence.O nasıl acaba ha ??? :)

6. Nyanna

Nyanna MP3

Beğenileri:
    2
    Eline kulagına saglık Boğaç.. Nedense hep boyle incelemeler benim cüzdanıma zarar veriyor :)

7. Mair

Mair Analog

Beğenileri:
    617
    Bence de +1 resmen alasım geldi :)

iPhone ile Tapatalk 2 kullanılarak gönderildi

8. pastnova

pastnova FLAC

Beğenileri:
    0
    Bogaccim ellerine saglik.Forumda kulak ustu baskafalari tatmin edicek cok kulak oneremiyorduk acikcasi.Ne dersin bas kafa birisini rahatlikla tatmin edermi bu ?

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

9. compicat

Beğenileri:
    1.075
    Çok teşekkürler hocam. jack'ın iki türlü kullanılması bir avantaj tabii ki, fakat incelemede de belirttiğim gibi, bu kulaklığı 6.3mm ile kullanmaya hiç gerek kalmıyor, çok rahat beslenebilen, kullanıcıyı zorlamayan bir kulaklık. Büyük bir artısı da bu.

Çok teşekkürler Anıl Hocam.

Teşekkürler Mahir Hocam.

Çok sağol Cem. Bas kafalar için tavsiye edilebilir; ama tam anlamıyla bir baskafa kulaklığı değil. Kapalı bir kulaklık olmasına rağmen, baslar diğer frekansları perdelemekten uzak. Elektronik müzik seven, amfisiz sistem kullanmak isteyen kullanıcılar için mantıklı bir seçim. Keşke fiyatı biraz daha uygun olsaydı.

10. java

java FLAC

Beğenileri:
    151
    Bu güzel inceleme için teşekkürler... Ben de bir ara earphonesolutions'tan bakınıp duruyordum bu kulaklığa ama kafaüstü almamaya karar vermem nedeniyle merakım kursağımda kalmıştı... Şimdi ne kaçırdığımızı görmüş olduk sayende... :)

11. synweap

synweap FLAC

Beğenileri:
    61
    Fırsattan istifade, kulaklığı alma sürecinde yardımlarını esirgemeyip, beni mahcup eden Çağrı Abiye bir kez daha teşekkür ederim :angel:

12. compicat

Beğenileri:
    1.075
    Teşekkürler hocam :)

13. Lian

Lian MP3

Beğenileri:
    30
    Kulaklıkla film izlemeyi çok severim anladığım kadarıyla bassları derinlere iniyor sizde önermişsiniz. Basın vurmuyor olması sizce bir eksimi yoksa tam bir film kulaklığımı ?

14. Submariner2

Submariner2 MP3

Beğenileri:
    258
    Teşekkürler Boğaç Hocam , kulaklarına , eline ve emeğine sağlık

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Sayfayı Paylaş