DIY Etymotic er-4s filtre

'Kendin Yap (DIY)' bölümünde ludwig bach tarafından 29 Haziran 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. ludwig bach

ludwig bach Yeni Üye

Beğenileri:
    50
    Evet başlığın da dediği gibi er4s'e filtre yapmaya çalıştım.

Aslında internetten satın alacaktım lakin aldığım 7 mm çapında tri-flange silikon tiplere yaklaşık 70 tl vermemden ötürü kendime geldim ve ne yaptığımı sorguladım. Sonra da etymotic yeşil filtre siparişi vermeye çalıştım amazondan fakat gönderimi yokmuş bu taraflara. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Tam olarak ne istediğimi bilmiyor olacağım ki etymoticin kendi sitesine girdim, üye oldum ve sipariş vermeye çalıştım yine. Fakat etymotic de buralara göndermiyormuş bu ürünü. Gönderim yapılan ülkeler arasında Suriye bile olduğunu görünce bi email atıp kontrol edeyim dedim. Beyefendi bana, Türkiye'ye gönderim yapamıyoruz efendim isterseniz bir dağıtıcının adresini vereyim, dedi. Kardeş ben Yeni Türkiye'de oturuyorum ne demek gönderemiyorsunuz seçeneklerde Cibuti bile var (burdan Cibutili kardeşlerime selam yolluyorum amacım kalplerini kırmak değil), istesem Halep'e gönderiyormuşsunuz dedim. Please speak English, dedi. Sen kimsin ya! dedim, kapattım. Diğer dağıtıcıya baktım gönderimi var. Tam sepete attım siparişi vereceğim bir de ne göreyim, kargo tek seçenek ve 58$. Onlara da içten saygılarımı ilettim ve başka bir yol aramaya başladım.

Sonra Head-fi'de bir thread buldum. Arkadaş medikal bantla filtre yapmış kulaklığa. Ben de bi deneyeyim dedim;

İhtiyacımız olan malzemeler; bir adet iğne, eczaneden alınan bir çay kaşığı medikal bant ve makas.

Öncelikle kulaklığın içindeki filtreleri iğne ile çıkarıyoruz. Eğer elinizde etymotic filter tool varsa onla çıkarın. Tek parça halinde daha makbul olur herhalde. Ben iğneyle zorlattım bayağı.

Daha sonra medikal banttan küçük pac-man'ler kesiyoruz

Ve nozzleın ucuna yapıştırıyoruz. Biraz sıkıca tutuyoruz bandı.

Tipleri geçirdikten sonraki izlenimlerim:
    Baslar baskın bi şekilde öne geçti er-4s'te. Amfiye bağlamadan bile ağır bi şekilde belli bi baskınlıktı bu. Sanırım kulaklık bant dolayısıyla yeterince hava girişi alamadı. Bu yüzden bantlara rastgele delikler açtım. Böylece bu boğukluk giderildi. Fakat sonuç olarak teneke gibi bir ses elde ettim. Yeni bir filtre yapmaya karar verdim böylece.

Bu sefer küçük bir yuvarlak kestim nozzleın ucuna yapıştırdım. Ve bandın tam ortasına bir delik açtım.

İkinci deneme izlenimlerim:
    Baştaki haline göre tizlerde bir miktar açılma oldu diyebilirim ama bu sibilansa neden olmuyor. Baslarda miktar olarak artış olmamasına rağmen uzamada artış duyuluyor.

İsterseniz deneyebilirsiniz bu bantları. Fakat alabiliyorsanız orijinal filtreleri almakta fayda olduğunu düşünüyorum.

myloo, eses, cgtyguner ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. Synthyss

Synthyss WAV

Beğenileri:
    1.734
    Borderlinx ile alabilirsiniz, ekstra 12-13 dolar bir şey tutuyor genelde.

myloo bunu beğendi.
  3. myloo

myloo FLAC

Beğenileri:
    599
    Çaresizlik insana bunları da yaptırıyor :) Maalesef ülkemizde bazen çok basit şeyleri bile bulamıyoruz. Yurtdışından getirelim desek kargosu bilmem nesi derken sonunda vazgeçiliyor ufak şeyler için fiyatına değmiyor. Bazen diyorum Çin'de yaşamak nasıl olurdu teknolojiyle iç içe diye :)

Synthyss ve ludwig bach bunu beğendi.
  4. ludwig bach

ludwig bach Yeni Üye

Beğenileri:
    50
    Tamam hocam bi daha böyle bi durumla karşılaşırsam deneyeceğim.

Sayfayı Paylaş