DIY kulaklik amfisi

'Kendin Yap (DIY)' bölümünde zxc tarafından 4 Aralık 2013 tarihinde başlatılan konu.

1. orhun5454

orhun5454 FLAC

Beğenileri:
    15
    Gamma1 isimli dacı yaptığınızı yazmışsınız ilgimi çekti . Eğer bildiğimiz bir dacla kıyaslamak isteseniz hangi dac ile kıyaslardınız ?

2. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.310
    Birçok ayar mevcut. Sese en çok etki eden tabii ki Opamplar. Çok fazla seçenek var. Audiophile ve çok pahalı Musiland'ten tutun Burr-Brown, Analog Devices ve birçok firmanın çok farklı seviyelerde opampları mevcut. Hatta opamp kullanmayıp tamamen discrete bir devre kullanmak ta mümkün. Sonra buffer'lar var sırada. Onda da opamplar gibi farklı Seçenekler mevcut. Kanal başına tek buffer kullanmak zorunda da değilsiniz. Ikinci Pimetam'da kanal başına dört Burr-Brown 634 buffer kullanmıştım. PPA v2 discrete diamond buffer kullanır. Class A biasing sesi etkiler. Reserve kapasitörleri önemlidir. Yine ikinci Pimetamda abartmıştim kapasitör olayını. Zaten o amfi şu an kullandığım PPA'den daha dinamik. Gain ayarı da tamamen size kalmış. Crossfeed eklenebilir. Yine istediğiniz frekans altını, istediğiniz kesinlikte ve şiddette bass boost ile destekleyebilirsiniz.

3. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.310
    Sonra bozuldu o. Daha da uğraşmadım. Hatta Gamma2 parçalarını da ismarladıydım. Surface lehim çok ince ve gıcık bir iş. Bir ara vakit bulsam bakacağım yine. Direk AB karşılaştırması yapmadığım için direk birşey söylemek zor. Ancak ilk dinlediğimde çok şaşırmıştım. Ses gerçekten çok memnuniyet verici ve tatmin ediciydi. Açıkçası Gamma2'm çalışsaydi hiç Yulong D100 falan almazdım. Şunu da söylemem lazım, insanın parçalarını birleştirip bir araya koyduğu birşeyi bilgisayara bağlaması, bilgisayarın onu tanıması, ve üzerinden hifi müzik dinlemesi müthiş bir duygu. Dolayısıyla izlenimim ne kadar objektif tartışılır... :) Fırsat bulsam Gamma2 yapıp duruma göre Yulong'u elden çıkaracağım.

4. orhun5454

orhun5454 FLAC

Beğenileri:
    15
    O duyguyu tahmin edebiliyorum :) . O zaman sizden gamma 2 nin incelemesini kesin bekliyorum . Bende gerçekten çok merak ettim .

5. Kayra

Kayra MP3

Beğenileri:
    155
    Bu işlerde Pea'yı da geçmişsiniz. Gerçi o da çok zeki bir arkadaş, eli değse bunlardan o da yapar bence. :)

Neyse, elim lehime hiç yatkın değil, uğraşamıyorum da. Mesela CMOY'un malzemeleri öylece duruyor, hiç dokunulmadı, aslında babama versem gösterdiğim şekilde yapar da, uğraşasım gelmiyor. Yalnız buradaki amfiyi çok fazla beğendim. Olur da beceri falan kazanırsam elim kesinlikle bu amfiden geçecek.

6. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.310
    Cok zor bir yani yok acikcasi. Lehim'e biraz el yatkinligi yeterli. Aliminyum kutulara LED, potansiyometre falan delmek icin de normal Matkap yeterli.

7. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    780
    Ben de biraz paylaşımda bulunayım dedim. Zamanında bir Bottlehead amfisi yapmıştım, s.e.x. amfisinden. Ama adamlardan kit alarak değil, kılavuza göre parça tedarik edip tamamen butik parçalar kullanarak. Şu an tam detayları hatırlamıyorum gerçi ama o zamandan kalma fotoları paylaşayım...

Bu son hali, ama ilk zamanlarından da bir şeyler göstereyim...

Son hali bir kez daha, aslında tam son değil. Bu halinden sonra MagneQuest transformerlar'ın dışını da boyadım. Ayrıca burada görünen RCA kablolarının yerine gümüş yine DIY RCA kabloları koydum. Ama bu kablo işi başka konu zaten :)

Bu amfiyi çok severek kullanıyordum. Ama çocuk olduktan sonra pek fırsat bulamıyorum. Ebadı konusunda fikir vermesi açısından, yanında görünen cihaz Benchmark DAC1-pre. Onun yanında dev gibi duruyor zaten... DAC1-pre, benim RCA kablolar, bu amfi ve HD800 kombosu çok başarılı bir ses veriyor. Kaynak olarak da şu an ev sistemi için Linux tabanlı bir server yaptım, onu DAC1-pre'ye yine kendi yaptığım çift başlı USB kablosu ile bağladım, ama bu USB kablosu hikayesi de başka konu tabii :). Sadece şunu söyleyeyim, $400-500'lük USB kablosu ile karşılaştırıp kablosunu satan oldu (bir kendime, bir de başka bir arkadaşıma yapmıştım da)...
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 10 Mayıs 2014 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 10 Mayıs 2014 ---
    Bu arada, bu amfi benim ilk yaptığım DIY işiydi, biraz çekinerek daldım, önemli nokta kaliteli bir lehim tabancası ve kaliteli lehim kullanmanız. O zaman işler daha kolay oluyor. İlk başta biraz paraya kıyın ve kaliteli bir lehim tabancası alın. Ben OKI/Metcal kullanıyorum. Yurtdışındayken almıştım, ama memleketimde de kaliteli ürünleri bulmak mümkün diye düşünüyorum.

sserkogss, yolgezer, refuserQ ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  8. MAHLER&CAN

MAHLER&CAN MP3

Beğenileri:
    6
    Maşşallah bravo dogrusu elinize saglık benım elim lehim falan tutarda bu parcaları turkiyede bulmak imkanı ne nedir , hiç fikrim yok.:angel:

Son düzenleme: 11 Mayıs 2014
  9. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.310
    Elinize sağlık. Sıfırdan parça alıp yapmanız daha bir güzel yapmıştır sesi. Güle güle kullanın.

İzmir'de ikinci Onur iş hanı var, hemen hemen her parça bulunuyor ve hesaplı. Eminim başka büyük şehirlerde de benzer yerler vardır.

refuserQ ve MAHLER&CAN bunu beğendi.
  10. artears

artears FLAC

Beğenileri:
    780
    Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim.

Özelden bir soru gelmiş parça temini ile ilgili, bilgi vermek amaçlı buraya da yazayım diyorum:

"Ben bu amfi için gerekli parçaları yurtdışında yaşarken temin etmiştim. Türkiye'de sadece DIY olarak USB kablo yaptım, onun da parçalarını yine yurtdışından sipariş ettik arkadaşla. Çok uğraşacak vaktim olmuyor açıkçası, maalesef İstanbul'da nereden gerekli malzemeler bulunur bilemiyorum. Karaköy tarafında 1-2 yer vardı sanırsam, Yeşil elektronik diye bir yerdi bir tanesi, ama parça zenginliği nasıldır bilemiyorum. Kusuruma bakmayın, pek yardımcı olamadım... Ben yurtdışındayken çoğunlukla partsconnexion'dan alışveriş yapardım".

11. berktu

berktu MP3

Beğenileri:
    6
    Bilgi amaçlı yazayım farnell 20euro'nun altında sipariş kabul etmiyor buda DIY konusundaki parçaların masraflarını bir hayli çoğaltıyor birde RS elektronk Türkiye'den parça sipariş etmeyi deneyeceğim kabul ediyor mu bakalım ufak çaptaki parçaları (30 liralık bir sipariş talebinde bulundum)

Son olarak:
    Merhaba,
    Kargo dahil toplam ödeyeceğiniz tutarı aşağıda belirtiyorum.Ödemeyi banka hesap numaralarımızdan herhangi birine yatırdığınızda siparişiniz işleme alınacaktır.Ödeme yaptıktan sonra ödeme dekontu ile ekteki fatura formunu doldurup bize göndermenizi önemle rica ederim. Sipariş sonrası ortalama teslim süremiz 7-10 gündür.

Toplam: 23,48 TL

Hizmet bedeli : 20 TL (50 TL altındaki siparişler için geçerlidir)
    Kargo ücreti: 5TL
    Genel toplam: 48,48 TL + KDV: 57,21 TL

Böyle bir mail aldım siparişleriniz ebay ya da aliexpress gibi sitelerden yapmanız bütçeniz açısından daha mantıklı gözüküyor (ufak alımlarda)

Son düzenleme: 14 Mayıs 2014
    sserkogss bunu beğendi.
  12. doğan özen

doğan özen MP3

Beğenileri:
    80
    Merhaba,
    Konuyu hortlatmış oluyorum ama ben elektronik mühendisliği 2. sınıfı bitiriyorum, hem devre tasarlamak hem de amfi yapmayı öğrenmek istiyorum
    Bir amfi yapımı ne kadar süre gerektiren bir şey ? Yaz dönemine girmemiz hasebiyle hakkını vererek ilgilenebileceğimi düşünüyorum

Sayfayı Paylaş